Prilikom govora o početku invazije u rano jutro 24. februara, ruski predsednik se držao kao apsolutni vladar od koga zavisi sve. No, ta je poza brzo i uočljivo počela da se rastače uporedo sa rastakanjem prvobitnog plana “specijalne vojne operacije”. Samouverenost se uočljivo vratila Putinu sredinom leta, kada je ruska vojska beležila uspehe na luganskom ratištu, ali je ukrajinska kontraofanziva oko Harkova donela novi pad: na samitu Šangajske organizacije za saradnju u Samarkandu, bio je prinuđen da izražava razumevanje za primedbe Kine i Indije, ali i izložen ponižavanju manjih članica te organizacije
Tokom poslednjih sedam meseci svet je stekao novu naviku – da svakog dvadeset četvrtog u mesecu vrši poređenje između onoga što je 24. februara čuo iz usta Vladimira Putina u vezi sa tzv. “specijalnom vojnom operacijom” protiv Ukrajine i onoga što se u međuvremenu stvarno dogodilo. To poređenje se ne odnosi samo na stanje na ratištu, ciljeve koje Rusija, po Putinovim rečima, želi da ostvari i sredstva koja za to planira da primeni, već i na sam izgled i ton ruskog predsednika kada sve to saopštava svojim građanima i svetu.
Istina, ovog meseca je taj datum za poređenje nastupio tri dana ranije. Tačnije 21. septembra, kada je proglasio “delimičnu mobilizaciju” u Ruskoj Federaciji, od koje je za svega nekoliko dana, po opreznim procenama, u bliže i dalje inostranstvo već pobeglo najmanje 120 hiljada ruskih državljana muškog pola, tj. bezmalo više od trećine onih koje bi trebalo mobilisati. Jedan od razloga za takav razvoj događaja nesumnjivo leži i u neskladu te odluke sa svim onim što su sam ruski predsednik i njegovi zvanični predstavnici o tome doskora govorili.
Niko drugi no Putin je u martu ove godine izjavljivao: “Za potrebe specijalne vojne operacije mi ne koristimo i ne nameravamo da koristimo niti regrute, niti rezerviste koje pozivamo na vojne vežbe. Polazim od toga da će naša Armija rešiti sve zadatke koji su joj postavljeni. Ne sumnjam u to niti sekund. O tome svedoči sam razvoj vojne operacije, ona se jednostavno odvija po planu, u skladu sa dinamikom.”
Drugom prilikom, istog meseca, dodao je: “Podvlačim: u borbenim dejstvima ne učestvuju i neće učestvovati vojnici na odsluženju redovnog vojnog roka, a neće biti ni dopunskog pozivanja rezervista.”
Sada, u septembru, Putin kaže nešto sasvim drugo: “Smatram da je neophodno da podržim predloge Ministarstva odbrane i Generalštaba o sprovođenju delimične mobilizacije… Ponoviću, reč je samo o delimičnoj mobilizaciji.”
Nije se osvrtao na svoje ranije izjave i obećanja, već samo dvaput obrazložio potrebu mobilizacije rastegnutošću linije fronta (preko 1000 km), kao i time da se Rusija u Ukrajini, navodno, bori ne sa Ukrajinom, već sa čitavim tzv. “kolektivnim Zapadom” . Ruski predsednik time ignoriše činjenicu da se taj doskora prilično nesložan “kolektiv” sam munjevito učvrstio svojim ukrajinskim poduhvatom i dodatno ga obogatio sa dve do sada neutralne države – Švedskom i Finskom.
OD DENACIFIKACIJE DO OKUPACIJE
Ništa manje su se menjali i ciljevi invazije. Podsetićemo da se na dan 24. februara glavni cilj, po rečima Putina, sastojao u pružanju zaštite “…ljudima nad kojima se kijevski režim tokom osam godina iživljavao i sprovodio prema njima genocid. I zbog toga ćemo težiti demilitarizaciji i denacifikaciji Ukrajine, kao i sudskom gonjenju onih koji su izvršili mnogobrojne krvave zločine protiv mirnih građana, uključujući državljane Ruske Federacije”, s tim da “…u naše planove ne spada okupacija ukrajinskih teritorija”.
Već 27. februara sa snažnom osudom ruskog napada na Ukrajinu, a pogotovu njegovog obrazlaganja potrebom likvidacije navodnog “nacističkog” i “genocidnog” režima u toj zemlji, istupili su oni koji o nacizmu i genocidu sigurno znaju mnogo više od Putina – Memorijalni centar žrtava i heroja holokausta “Jad Vašem” u Jerusalimu, Memorijalni muzej žrtava holokausta u Osvjenćimu (Aušvic), vašingtonski Muzej holokausta, kao i preko 140 svetski poznatih istoričara i stručnjaka u toj oblasti – ali je ruski predsednik sve to oćutao. Isto tako je oćutao i na ukazivanja da je suludo optuživati za “nacizam” ili “neonacizam” Jevrejina Zelenskog, kome je deo predaka stradao baš u holokaustu i koji je na fer i transparentnim (za razliku od Rusije) predsedničkim izborima 2019. godine nadmoćno pobedio protivkandidata Ukrajinca, kao i na to da na poslednjim izborima nijedna od tzv. “banderovskih”, tj. ultranacionalističkih stranaka nije uspela čak ni da uđe u ukrajinski parlament.
No, kako je vreme odmicalo, ukrajinski otpor jačao, a celokupan uspeh “operacije” postajao sve upitniji, reči “denacifikacija” i “demilitarizacija” su praktično nestale iz Putinovog vokabulara – mada ne i iz vikabulara nekih njegovih saradnika i većine ruskih TV propagandista – možda i zbog toga što su masovna razaranja i žrtve među civilnim stanovništvom, da i ne govorimo o “incidentima” poput onog u Buči, u očima sveta pružali sasvim drugačiju sliku.
Pravdajući neophodnost mobilizacije, ruski predsednik je sada prvenstveno govorio o definitivnom i potpunom oslobađanju Donjecke NR i Luganske NR, a sve to u vezi sa potrebom očuvanja suvereniteta i teritorijalnog integriteta same Rusije koja je u Ukrajini navodno suočena sa već pomenutom celokupnom zapadnom vojnom mašinerijom. Promenilo se još nešto: više se ne spominje nepostojanje planova za okupaciju ukrajinske teritorije, već naprotiv, nakon dužeg otezanja po principu “hoće biti – neće biti” ne samo u Donjeckoj i Luganskoj, već i Hersonskoj i Zaporoškoj oblasti koje su se našle baš pod pravom ruskom okupacijom, ovih dana se na brzinu sprovode “referendumi” o pripajanju tih teritorija Ruskoj Federaciji. Ako se zna da se Donjecka, Hersonska i Zaporoška oblast samo delimično nalaze pod ruskom vojnom kontrolom, da se u njima i dalje vode ratna dejstva, da je usled tih dejstava iz tih oblasti izbegao nemali broj stanovnika i da se “narodno izjašnjavanje” i bukvalno vrši pod cevima ruskih vojnika uz kršenje kako ukrajinskih tako i ruskih propisa o zakazivanju i održavanju referenduma, stiče se jasan zaključak da se umesto okupacije sprovodi aneksija, mnogo brutalnija no što je bila krimska. Razlog za to u ovoj fazi rata je takođe svima jasan. Istovremeno, kao što je već bilo rečeno, Putin sada čini sve da se u viđenju ruske javnosti identifikacija neprijatelja premesti sa dosadašnjih tobožnjih ukrajinskih “nacista”, pa čak i sa Ukrajine u celini, na “kolektivni Zapad”.
SUPROTNO OD SVEGA ŠTO PESKOV KAŽE
foto: alexei druzhinin, sputnik, kremlin pool photo via ap…
Neophodno je reći da su ove Putinove “promene” verno pratila i “lutanja” njegovih najbližih saradnika čiji su se stavovi takođe često i radikalno menjali u zavisnosti od okolnosti. Kao najilustrativniji se može navesti primer ministra spoljnih poslova Lavrova, koji je krajem maja izjavio da Rusija ne teži svrgavanju postojeće ukrajinske vlasti, dodavši doslovce sledeće: “Mi ne tražimo da se Zelenski preda… Naš cilj se ne sastoji u smeni režima u Ukrajini, to je američki specijalitet, oni to rade u celom svetu.”
Međutim, ravno tri meseca posle toga, valjda pod utiskom tadašnjih, istina dosta skromnih uspeha ruske vojske u Luganskoj oblasti, rekao je nešto potpuno suprotno: “Rusija će pomoći ukrajinskom narodu da se oslobodi apsolutno antinarodnog i antiistorijskog režima”. U takvim okolnostima, po mišljenju stranih i nerežimskih ruskih novinara i posmatrača, izuzetak u smislu doslednosti i pouzdanosti, ali naglavačke, čini portparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov – na osnovu višemesečnog iskustva sa njegovim izjavama i uveravanjima, još od pre napada na Ukrajinu, došli su do zaključka da se u skoro 100 odsto slučajeva sve događa upravo suprotno onome što je Peskov najavio, potvrdio ili opovrgao, što pruža relevantan oslonac za utvrđivanje pravog stanja stvari i predviđanje ruskih poteza. Vredi dodati da je najaktuelniji primer takvih sposobnosti Putinovog portparola vezan za razmetljiv telefonski poziv jednog od saradnika ruskog opozicionara Alekseja Navaljnog Peskovljevom sinu Nikolaju. Predstavivši se kao službenik vojnog odseka, on je Peskovu mlađem predložio da se odazove na mobilizaciju i zamolio ga da se lično javi vojnim vlastima, na šta je Nikolaj odgovorio da će “rešiti to pitanje na drugom nivou”. Već sutradan Dmitrij Peskov je, po svom običaju, negirao da je time njegov sin odbio poziv za mobilizaciju.
Istina, razlozi nekih Putinovih “promena u raspoloženju” očigledno ostaju nedokučivi i za najbliže njegove saradnike, kao što je to bilo i protekle nedelje. Tada je ruski predsednik u istom danu jednom svojom odlukom proglasio mobilizaciju, dok drugom odobrio da se u zamenu za njegovog kuma Viktora Medvedčuka i još 55 ruskih ratnih zarobljenika Ukrajini izruči 215 njenih oficira i vojnika, polovina od onih koji su dva i po meseca ratovali u Marijupolju u sastavu puka “Azov”, koji je uvek prikazivan ruskoj javnosti kao oličenje ukrajinskog “nacizma”. Ukrajinski predsednik Zelenski je još u aprilu predlagao razmenu Medvedčuka – uhapšenog u Ukrajini pod optužbom za veleizdaju – za ukrajinske ratne zarobljenike. No, tada je od Dmitrija Peskova dobio odgovor da je Medvedčuk ukrajinski državljanin i da nema veze sa Rusijom. A za “azovce”, Peskov i predsednik ruske Dume Volodin u više su navrata tvrdili da kao nacisti ne mogu imati status ratnih zarobljenika i da će biti izvedeni pred vojni sud, dok je lider samoproglašene Donjecke Republike Denis Pušilin sa sigurnošću najavljivao to suđenje u Marijupolju do kraja leta, uz skoro sigurno izricanje smrtnih kazni. Takve kazne su već bile izrečene trojici stranih dobrovoljaca (tretiranih kao plaćenici) koji su sa još sedam stranaca takođe bili oslobođeni u ovoj razmeni.
Kao rezultat, svima je postalo jasno da je ruskom predsedniku potpuno svejedno šta njegovi saradnici misle o ovoj njegovoj odluci i kako će na dan proglašenja mobilizacije objašnjavati oslobađanje onih koji su izjednačeni sa pripadnicima SS-a razjarenoj ruskoj javnosti a naročito ura-patriotama i vatrenim zagovornicima uništenja Ukrajine koji su zbog svega toga digli pravu buru na socijalnim mrežama.
PAMTI PA VRATI
Kao što je već bilo rečeno na početku, nemalu pažnju posmatrača privlače promene do kojih je u ovih sedam meseci došlo u fizičkom izgledu i načinu govora ruskog predsednika. Njegovo držanje na sednici Saveta bezbednosti Ruske Federacije 21. februara, kada je ismejavao i otvoreno ponižavao pojedine svoje zbunjene i zaplašene saradnike, a naročito direktora Spoljne obaveštajne službe Sergeja Nariškina, poznati ruski politikolog Dmitrij Oreškin upoređuje sa ponašanjem samouverenog tinejdžera, vođe ulične ekipe. Prilikom govora o početku invazije u rano jutro 24. februara držao se kao apsolutni vladar od koga zavisi sve, govoreći odsečno i verovatno se osećajući kao najzad jednak po moći predsednicima SAD i Kine, ali je ta poza brzo i uočljivo počela da se rastače uporedo sa rastakanjem prvobitnog plana “specijalne vojne operacije”. Već na susretu sa stjuardesama Aeroflota povodom 8. marta, u izlaganju ruskog predsednika mogle su se osetiti nijanse pravdanja. To je još više došlo do izražaja u već davno zaboravljenom govoru 9. maja na Crvenom trgu, za koji su mnogi stručnjaci prognozirali da će sadržati objavu rata Ukrajini i/ili proglašenje opšte mobilizacije.
Samouverenost se uočljivo vratila Putinu sredinom leta, kada je ruska vojska beležila određene uspehe na luganskom ratištu, ali je jesen zajedno sa uspešnom ukrajinskom kontraofanzivom oko Harkova donela novi pad koji je kulminirao na samitu Šangajske organizacije za saradnju u Samarkandu, kada je bio prinuđen da izražava razumevanje za nejavne i javne primedbe od strane Kine i Indije i bio izložen otvorenom ponižavanju od strane kudikamo manje značajnih članica te organizacije, čiji su lideri svojim makar kratkim kašnjenjem na bilateralne susrete sa ruskim predsednikom pred celim svetom, prikazali mesto koje mu po njihovom mišljenju realno pripada.
Mnogo pažnje sve ovo vreme bilo je posvećivano licu Vladimira Putina (uz mnoštvo spekulacija o broju njegovih dvojnika i stanju njegovog zdravlja, naročito krajem proleća i početkom leta), kao i načinu sedenja za konferencijskim stolom, posebno prilikom podnošenja raporta od podređenih – konstatovano je ranije neuočeno grčevito stezanje dlanovima ruba stola. Karakteristično je da su se ovim proučavanjima bavili ne samo posmatrači i stručnjaci izvana, uključujući obaveštajne službe, već i njegovi obožavaoci, s tim da su prvi promene uglavnom objašnjavali sasvim razumljivim stresom kroz koji ruski predsednik prolazi svih ovih meseci, dok su drugi te promene negirali, objašnjavajući razlike upotrebom TV kamera i foto-aparata sa objektivima različite žižne daljine.
SEĆANJE NA ISTINU
foto: kremlin pool photo via ap…
“On menja svoje ciljeve kao rukavice i nije sposoban da prizna svoje greške”, rekao je o Putinu jedan ruski novinar ilustrujući to sledećim primerom. Kada su ruskog predsednika na konferenciji za štampu zamolili da komentariše to što je svoju odluku o invaziji na Ukrajinu objašnjavao neophodnošću sprečavanja širenja NATO-a na Istok, dok se usled toga NATO na Istok baš proširio na račun Švedske i Finske, Putin je doslovce odgovorio: “Teza o tome da smo se borili protiv širenja NATO-a na račun Ukrajine, a sada dobili to isto kroz pristupanje Švedske i Finske nema nikakvu ozbiljnu podlogu, zato što za nas članstvo Švedske i Finske u NATO-u uopšte nije isto što i članstvo Ukrajine. To su potpuno različite stvari.” Razliku nije bio voljan da objasni.
Ne ulazeći u iznalaženje te razlike, kao ni stvarnog razloga ruske invazije na Ukrajinu, nemoguće je ne uočiti barem dva zajednička imenitelja koja je prate od početka do sada: prvi je skoro totalna neprekidna neistina (koja obuhvata apsolutno sve aspekte ruske “specijalne vojne operacije” i samo ponekad biva prekidana pokojom istinom vezanom za zauzimanje, odnosno “oslobađanje” nekog ukrajinskog mesta, pa i tada neretko po dva-tri puta), dok je drugi – totalna ravnodušnost prema tome kako će se svi drugi odnositi prema toj “istini”, a samim tim i njena svedozvoljenost.
Čuveni sovjetski pesnik Aleksandar Tvardovski je u uvodu svoje poeme “Vasilij Tjorkin” među stvarima koje su bile važne za borce u Velikom otadžbinskom ratu, u kojem su se Rusi i Ukrajinci zajedno borili, kao najznačajniju označio istinu: “A iznad svega se ne može preživeti bez čega? Bez sušte istine, bez istine koja direktno udara u dušu, pa da bude što gušća, ma koliko gorka bila.”
Drugi veliki ruski književnik Vasilij Grosman opisujući u svom romanu “Život i sudbina” spontano slavlje na ruševinama Staljingrada nakon kapitulacije nemačke 6. armije pripisuje preživelim borcima ove misli: “Uradili smo stvar, čak je strašno i pomisliti kakvu smo stvar uradili. Podigli smo najteži teret koji na zemlji postoji, digli smo istinu nad neistinom, ajde probaj da podigneš.”
Samo Vladimir Putin zna odgovor na pitanje zašto ovoga puta istina nije na strani Rusije.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Represija se pojačava. Sada već imamo pritvaranja, zatvaranja, i toga će biti sve više. To pokazuje da je režim svestan da više nije u toliko komotnoj poziciji. Onaj deo opozicije koji je iskren mora da shvati da uobičajeni metodi borbe neće dati rezultat. I sada je pitanje: da li smo mi na to spremni ili nismo? Ako nismo, onda da se svi povučemo svojim kućama i da pustimo da ovaj vlada doživotno
Opozicionari su policajce pozivali da skinu šlemove i odlože “antiterorisitičku” aparaturu, ili da se bar vrate u zgradu, iznutra je zaštite i da ne prave bespotrebni cirkus i metež. Na trenutke je situacija bila na ivici ozbiljnijeg incidenta. Jedna fotografija je izazvala veliku pažnju javnosti: bakica iz lokalnog pokreta “Bravo” čuvala je pendrek i balistički štit jednog policajca koji je otišao do toaleta. Još jedan kuriozitet: neki advokati koji su krenuli u sud na ročišta zadržali su se ispred suda, u znak podrške poslanicima – donosili su im vodu iz obližnje trafike. I nama je prekardašilo, reći će jedan. Kako bilo, blokada je bila uspešna
Nastupi Aleksandra Vučića od pada nadstrešnice do danas
U Novi Sad predsednik Srbije nije došao zbog četrnaest mrtvih (u međuvremenu je taj broj porastao na petnaest). Ali došao je jer su tokom protesta oštećene prostorije Srpske napredne stranke, pokazavši da su mu prozori, a ne ljudi, prioritet. A onda se slikao na sahrani dve devojčice i njihovog dede, žrtava pada nadstrešnice na Železničkoj stanici
U jeku borbe za očuvanje kakvog takvog kredibiliteta vladajuće partije, Aleksandar Vučić, član SNS-a i predsednik Srbije, uglavnom se bavi i svojim omiljenim poslom – političkim intrigama i smicalicama iza kulisa
Džaba vam upinjanje da dokažete da visoka korupcija postoji u Srbiji. Ona je, jednostavno, nezamisliva. A onda padne nadstrešnica sveže renovirane železničke stanice (na slici) i ubije 15 ljudi. I pukne mehur i iz njega počnu da kuljaju laži, krađa, kriminal i korupcija
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Nastupom na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija i pratećim objavama na društvenim mrežama predsednik Srbije je srpsku spoljnu politiku pomerio od onoga što je zvanično strateško opredeljenje države – pristupanje Evropskoj uniji. Koliko će to građani da plate tek ostaje da se vidi, ali je njegov uspeh na mrežama nesporan
Na referendum po mestima ruskog luka u Ukrajini, od Hersona do Donbasa, ko je izašao bio je za to da se vije ruska zastava. Iz Kremlja su pozvali na mobilizaciju, stavili do znanja da je Donbas ruski i pripretili nuklearnim bombama. Ukrajinci ne gube vreme i pokušavaju da uzmu što više na terenu dok ne dođu rezervisti i zima
Rat u Ukrajini vodi se između nuklearne i nenuklearne države, ali pitanja nuklearnog sukoba su na dnevnom redu od njegovog početka. Ne bi se reklo da je on proizveo direktnu pretnju upotrebe nuklearnog oružja, ali je stvorio uslove da se o njegovoj upotrebi razgovara gotovo bez ikakvih rezervi, kao da je to sasvim obična stvar. I u tome je njegova najveća opasnost – jer može da stvori utisak da je upotreba nuklearnog oružja prihvatljiva i moralno i vojnički
Otvoreno pismo našim novim, bar privremenim sugrađanima iz Ruske Federacije
Međuvreme
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!