Britanski Premijer Boris Džonson proglasio je kraj svih mera za sprečavanje širenja korona virusa, pa tako ni oboleli više neće biti dužni da budu u samoizolaciji, kovid pasoši neće biti obavezujući, kao i nošenje maski. Sve u svemu, kovid će se u Britaniji tretirati kao svaki drugi virus ili grip.
Norveška je takođe ukinula postojeće mere, sa obrazloženjem da koronavirus više nije velika pretnja po većinu. Irska, Švedska i Danska takođe olabavljuju mere.
Epidemiolog i član Kriznog štaba Predrag Kon izjavio je da Srbija ne može da se poredi sa zemljama koje ukidaju mere, zato što je u njima vakcinisano preko 90 odsto stanovništva, a u Srbiji nešto preko 50 odsto.
Odziva građana skoro da nema, pa se dešava da lekari za celu smenu daju desetak vakcina. Zbog toga se još od početka ove godine vakcinalni punktovi širom Srbije zatvaraju, te ostaju uglavnom oni pri domovima zdravlja. Kako bi se rasteretio zadravstveni sistem, neke bolnice se vraćaju u redovan režim.
Ministarstvo zdravlja Srbije saopštilo je u sredu da će radno vreme kovid ambulanti u Srbiji od biti skraćeno, radiće se od sedam do 17 časova.
Noćna kovid ambulanta u Železniku u Beogradu u četvrtak će biti ukinuta. Gradski zavod za plućne bolesti u Beogradu do petka će biti u kovid sistemu, posle čega će se izvršiti dezinfekcija, a od ponedeljka, 28. Februara, ponovo će biti otvoren za ne-kovid pacijente.
Srbija zadržava protinpandemjske mere, ali velika većina građana više i ne zna koje su tačno na snazi. Mera obaveznih kovid propusnica nakon 20 časova u lokalima se izbegava na razne načine. Pojedincima je jednostavnije da plate za falsifikovanu potvrdu o vakcinaciji, nego da se besplatno vakcinišu, a cene falsifikata se kreću od nekoliko stotina do preko dve hiljadu evra. Cena varira u zavisnosti od toga da li su podaci samo kompjuterski promenjeni, ili je neka vakcina “štrcnuta” u prazno, a lični podaci uneseni u sistem.
Izjave stručnjaka u Srbiji su oprečne. Zamenik direktora Instituta za majku i dete Vladislava Vukomanovića tako smatra da nas očekuje dalje smirivanje situacije, dok drugi govore da bi u narednih desetak dana moglo doći do novog porasta broja novozaraženih, jer su se đaci vratila u škole.
U Srbiji je i dalje na snazi obavezno nošenje maski u zatvorenom prostoru, samoizolacija u slučaju infekcije virusom, zabrana okupljanja preko 500 ljudi na javnim mestima, kao i pomenute kovid propusnice.
Prema najnovijem preseku stanja bilo je 4.388 novih slučaja zaraze i 52 preminula pacijenta.
F.M.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com