Nakon trodnevne posete Beogradu i sastanaka sa predstavnicima vlasti, opozicije i članovima Privremenog nadzornog tela za praćenje medija u kampanji, posrednici Evropskog parlamenta (EP) su zaključili da napretka ima, ali da se kasni sa sprovođenjem 16 mera iz sporazuma proisteklog međustranačkog dijaloga.
U subotu je na konferenciji za medije izvestilac Evropskog parlamenta u Srbiji i posrednik u međustranačkom dijalogu Vladimir Bilčik pohvalio što će sve političke stranke učestvovati na izborima 3. Aprila. To je „dobar korak za demokratiju i demokratsko takmičenje u Srbiji“, rekao je Bilčik. Srpsku medijsku scenu je opisao kao polarizovanu, primetio da „ima nekih napredaka kada je reč o javnim servisima RTS i RTV“ i izrazio nadu da će Srbija „korak po korak ići ka medijskom okruženju sa profesionalnim, kvalitetnim i nezavisnim novinarima“, što je evropska baština.
Predsednik Socijaldemokratske stranke i bivši predsednik Srbije Boris Tadić nije učestvovao u jučerašnjem razgovoru između evroparlamentaraca i predstavnika opozicionih stranaka. Razgovoru su prisustvovali predstavnici Nove stranke, Pokreta slobodnih građana, Narodne stranke, Građanskog demokratskog foruma, Socijaldemokratske stranke i koalicije Moramo .
Boris Tadić za „Vreme“ kaže da se on pre toga sastao „privatno“ sa poslanicom EP Tanjom Fajon: „Rekao sam joj da je vlast izvitoperila mere dogovorene sporazumom o međustranačkom dijalogu, da je time izvitoperila i sam dijalog, i da je nametanjem referenduma kupila vreme i unela veću pometnju u predstojeće izbore“.
Tadić je Fajon rekao i da je „situacija u medijima katastrofalna, što govori i rezultat istraživanja da je 75 odsto informativnog programa RTS-a posvećeno SNS-u, a da nezavisni mediji, kad govore o opoziciji, govore samo o Draganu Đilasu i njegovoj koaliciji. Nas tamo nema, a nema ni informacija o našim kandidatima za aprilske izbore.“
Primedbu da Socijaldemokratska stranka još uvek nije istakla svoje kandidate za predsednika Srbije i gradonačelnika Beograda, te da tako mediji ni ne mogu da pišu o njima, Boris Tadić je prokomentarisao da „niko još uvek nema kandidata, postoje samo nagoveštaji nekih imena.“
„Sad je u toku medijsko predstavljanje predsedničkih kandidata s namerom da se stvori utisak u javnosti da je Zdravko Ponoš taj koji će biti protivkandidat Aleksandru Vučiću“, kazao je Tadić.
Njegov utisak o poseti evroparlamentaraca i još jednom razgovoru sa predstavnicima političke scene Srbije je „da se nije ništa presudno postiglo, ali se nije ni odmoglo.“ Smatra da ponašanje i odnos nekih predstavnika opozicionih stranaka prema evroparlamentarcima „nije doličan“.
„Ne odobravam spektakularni odlazak Đilasovog bloka sa ovih pregovora, niti njihov stav da evroparlamentarci rade u korist vlasti. To nije istina“, rekao je Tadić.
I dodao: „Ne možemo od njih da očekujemo da reše probleme između vlasti i opozicije. Taj ko to očekuje, ne zna kako funkcioniše Evropa. Naši sagovornici su članovi Evropskog parlamenta, a gde su tu Evropski savet i Evropske komisije koji imaju pravu, realnu moć u odlučivanju.“
Nema reči, kaže Boris Tadić, kojima bi opisao trenutnu političku i društvenu atmosferu u Srbiji. „Ja sam pozvao opoziciju da se dogovorimo kako da pobedimo Vučića i SNS na izborimo, nisu se odazvali“.
Kaže i da je predložio da se dogovore makar o kontrolorima na izborima, ako već ne mogu o kandidatima. „Ali, neću da kukam“, kaže Tadić, „borimo se i dok god je tako, biće dobro.“
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com