img
Loader
Beograd, 18°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Vesti

Balkan i ukrajinska kriza: Ko voli Putina, a ko je za NATO

29. januar 2022, 10:08 S.P
Foto: AP Photo
Rusi dolaze: S vojne vežbe u rat
Copied

Pregovori velikih sila o situaciji u i oko Ukrajine ne daju rezultate. Blokovska podela na „Zapad“ i „Istok“ podseća na najbolje dane Hladnog rata. Konsolidacija na nivou NATO-a i EU oko jedinstvenog odgovora Rusiji još uvek traje. U sve podeljenijem svetu i Srbija će u nekom trenutku morati da se svrsta na jednu stranu

Zapadne sile uveliko najavljuju ekonomske sankcije Rusiji ukoliko izvrši invaziju na Ukrajinu, a namere za takav plan prepoznaje u strateškom gomilanju ruskih trupa duž granice sa Ukrajinom. Tu su i stari argumenti „okupacije“ Krima i podrške „separatistima“ u regionima Donjeck i Lugansk.

Sa druge strane, ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov naglašava da Rusija nema nameru da napadne Ukrajinu i da Moskva „traži samo ono, na šta ima pravo“: da se sve države koje su od 27. maja 1997. godine bile članice Severnoatlantskog pakta obavežu da neće raspoređivati svoje oružane snage i naoružanje na teritoriji ostalih evropskih država; da NATO neće primati nove članice koje su bile u sastavu SSSR, odnosno Ukrajinu, Gruziju i Moldaviju; da rakete zapadne vojne alijanse ne budu u blizini ruskih granica

Kao i u mnogim drugim stvarima, države Zapadnog Balkana su podeljene i u ovoj krizi. Dok su Albanija, Kosovo i Severna Makedonija otvoreno podržale Ukrajinu i zapadne saveznike, diplomatsko klatno drugih nije stalo ni na jednoj strani.

Srbija, iako prema GLOBSEC-ovom „Indeksu ranjivosti“ najpodložnija ruskom uticaju u regionu centralne Evrope i Balkana, se za sada ne izjašnjava o ovom odmeravanju snaga koje preti da eskalira u otvoreni sukob. Mada se predsednik Srbije Aleksandar Vučić u četvrtak sastao sa ruskim ambasadorom u Beogradu, njegov stav o ovoj krizi nije poznat.

Kao što je to bio slučaj sa prethodnim sukobom oko Krima, Srbija – vojno neutralna, zagledana u EU i zavisna od ruskih energenata – će pokušati da balansira između sukobljenih strana sve dok to bude bilo moguće. Tu je još i tradicionalna „ljubav“ prema pravoslavnim Rusima „koji nas, za razliku od NATO-a, nisu bombardovali“.

Ni Bosna i Hercegovina se nije izjasnila, a i neće moći da ima zvaničan stav, jer je odavno poznata podela unutar članova tročlanog Predsedništva na saveznike Zapada i Rusije. Zbog otvorene podrške Republike Srpske i srpskog člana Predsedništva BiH Milorada Dodika Vladimiru Putinu po svakom pitanju, a i obrnuto, može se očekivati srpski veto u Sarajevo na bilo kakvu odluku koja bi bila protivna interesima Moskve. Naročito pošte su SAD Dodika podvrgle sankcijama.

Situacija u i oko Ukrajine bila je još jedan povod za prepucavanje predsednika Hrvatske Zorana Milanovića i premijera Andreja Plenkovića. Nakon izjave Milanovića da to što NATO pojačava prisutnost u „korumpiranoj“ Ukrajni nema, niti će imati, veze sa Hrvatskom, usledilo je Plenkovićevo izvinjenje Kijeva uz poruke podrške ukrajinskoj teritorijalnoj celovitosti i opasku da Milanoviću mora da je pao šećer, kada je mogao nešto tako da izjavi.

Otvoreno na stranu Zapada po pitanju Ukrajine stale su Vlada u Prištini, Severna Makedonija i Albanija. Iz Prištine je ta podrška došla sa najvišeg nivoa. Predsednica Kosova Vjosa Osmani poručila je da Kosovo stoji uz Ukrajinu te da će kosovske bezbednosne snage podržati Kijev, SAD i NATO, „kao i sve države koje žele da unaprede demokratske vrednosti“.

Ako NATO to zatraži Severna Makedonija, koja je od prošle godine članica Alijanse, će morati da se uključi u eventualni vojni konflikt. Iako zvanične odluke o potencijalnom učešću makedonskih snaga nema, ministarka odbrane u novoj vladi najavila je da se već razmatraju mogući angažmani u ovom konfliktu.

Albanija, najstarija članica NATO-a u regionu, nagovestila je da je spremna da učestvuje u bilo kakvoj budućoj misiji u Ukrajini. „Pridružujem se brizi naših partnera iz NATO-a zbog nezabeleženog porasta broja ruskih trupa i vojne tehnike na granicama sa Ukrajinom i pretnje vojnom agresijom na prijateljsku državu“, rekao je albanski predsednik Ilir Meta.  

Za Crnu Goru, mada članicu NATO-a, sukob u Ukrajini kao da ne postoji. Blokovske podele ternutno ne izazivaju glavobolju vlasti u Podgorici, već podele unutar crnogorskog društva i Vlade, u kojoj bi svako da smenjuje svakoga. Kriza unutar vladajuće većine kulminirala je predlogom potpredsednika Vlade Dritana Abazovića o formiranju manjinske vlade. U slučaju zaoštravanja ukrajinske krize u Crnoj Gori se može i po tim pitanju očekivati sukob „srpskih partija naklonjenim Rusiji“ i „prozapadnih“ partija.

S.P./Radio slobodna Evropa/RTS

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Tagovi:

Albanija Donjeck Lugansk Krim Lavrov NATO Putin Severna Makedonija Ukrajina
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

Klimatske promene

27.jul 2025. R. V.

Mirijevo: Nemojte da se zabezeknte ako vam lasica pređe put

Pojedini mediji su javili da su se u Mirijevu pojavile lasice. Kada zbog suše ostanu bez vode i hrane, divlje životinje se približavaju ljudskim naseljima

Upozorenja MUP-a i RHMZ: Ne izlaziti napolje bez preke potrebe

Vremenska prognoza

27.jul 2025. R. V.

Olujna nedelja: Širom Srbije jak vetar i nepogode

Srbiju očekuje nestabilno vreme, a RHMZ je izdao hitno upozorenje zbog oluje i jakog vetra tokom čitavog dana

Valjevo

26.jul 2025. S.Ć.

Četvorica uhapšenih pušteni na slobodu: Računajte na brucoše

Među četvoricom uhapšenih koji su u subotu pušteni u Valjevu je i Lazar Geratović, kome su građani megafonom javili da je primljen na FTN u Novom Sadu

Vremenske nepogode

26.jul 2025. K. S.

RHMZ upozorava: Stiže nevreme

Posle vrelog dana, u južnim i istočnim delovima Beograda očekuje se nevreme, upozava RHMZ

Ekstremne vrućine

26.jul 2025. K. S.

Vrhunac toplotnog udara: Ove subote do 43 stepena

U većem delu zemlje na snazi crveni meteo-alarm, a temperatura će dostizati 43 stepena Celzijusa

Komentar

Pregled nedelje

Slučaj penizionerke navučene na Informer

Snežana C. je posle povređivanja nožem profesorke Natalije Jovanović dokazala da je upila teoriju i praksu Vučića i Informera. Ukratko – kada napadaš izigravaj žrtvu i nikada nemoj priznati ličnu odgovornost. Sada kaže da joj je žao zbog svega

Filip Švarm

Komentar

Autoimuna bolest Srbije

Umesto da se okome na obolele ćelije, odbrambene ćelije srpskog organizma su se okrenule protiv zdravih ćelija. Lek je počeo da kola krvotokom, ali je proces ozdravljenja dug i neizvestan

Ivan Milenković
Arhiepiskop i mitropolit žički Justin

Komentar

Zašto mitropolit Justin nije mogao da ćuti?

Mitropolit žički Justin otvoreno je stao na stranu studenata i upozorio vlast da “moć nije data radi nasilja, nego radi služenja“. Šta je to trebalo arhijereju poznatom po tome da se kloni sukoba

Jelena Jorgačević
Vidi sve
Vreme 1803
Poslednje izdanje

Istraživanje NSPM: Većina Srbije protiv Vučićevog režima (1)

Najgore je iza nas Pretplati se
Pukotine u temeljima vlasti

Urušavanje kulta gradnje i ličnosti

Vreme istražuje

Kako Davor Macura živi srpski san

Ujedinjena opozicija, nužnost ili mit

Odvojeni ne smeju, zajedno ne mogu

Duh vremena: 105. rođendana zaboravljenog Jula Brinera

Ciganska duša sijamskog kralja Brodveja

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1803 24.07 2025.
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure