Podržati, pojaviti se, ne nametati se. Tako su se tokom subotnjih blokada saobraćajnica ekoloških organizacija i pokreta ponašali gotovo svi lideri političke opozcije. Izutetak je bio Aleksandar Jovanović Ćuta koji se sa svojim Ekološkim ustankom nalazi na obe strane – ekološku organizaciju je perimenovao i registrovao kao političku partiju pa će ućestvovati na izborima. U prvim redovima protesta se isticao i njegov koalicioni partner Nebojša Zelenović.
Talas koji je ekološka pobuna protiv vlasti izazvala nepuna četiri meseca pred parlamentarne, predsedničke i beogradseke izbore uzdiže i opozicione političke partije. Rio Tinto se našao usred izborne kampanje, koja za opoziciju kao da je počela sa ekološkim protestom 27. novembra koji je razbio opštu učmalost koja je vladala u delu društva, koji nije zadovoljan naprednjačkom vlašću.
Na pitanje šta će biti sa Rio Tintom ako opozicija odnese neku pobedu na predstojećim izborima, potpredsednik Stranke slobode i pravde (SSP) Borko Stefanović za „Vreme“ objašnjava da se “ne može prihvatiti nikakva eksploatacija bilo čega ako narušava životnu sredinu”. Dodaje da je rudarenje moguće samo pod uslovom da postoji “tehnologija koja ne zagađuje”.
“Ovako, da se uništi pola zemlje zbog litijuma i jadarita da bi neko pravio baterije u Nemačkoj, to je neprihvatljivo”, kaže Stefanović. Dodaje da su “građani videli da su gospodari svoje sudbine i da mogu da zaustave ovu kriminalnu i korumpiranu vlast”.
Smatra da se energija nezadovoljstva u Srbiji akumulira već nekoliko godina i da će prava pobeda biti na dan izbora, 3. aprila 2022. godine, kada će “svi zajedno izaći i oformiti jedinstven front”.
SSP je među opozicionim partijama koje su potpisale Društveni sporazum o zabrani istraživanja, ekspoatacije i prerade litijuma, koju je predložio pokret Buđenje iz Šapca.
SSP, Narodna stranka, Demokratska stranka, Pokret Slobodnih građana i još sedam organizacija usvojile su zajedničku Deklaraciju o tome šta im je činiti nakon pobede na izborima. Potpresednik SSP-a pominje “uništavanje mafije koja vodi državu” i borbu protiv korupcije kao neka od ključnih pitanja.
Stefanović kaže da zajednički kandidati za predsedničke i beogradske izbore još uvek nisu određeni, ali da postoje neke ideje, kao i da će biti proizvod dogovora Ujedinjene opozicije Srbije i imati podršku nekih pokreta i nestranačkih ličnosti.
Objašnjava da obelodanivanjem njihovih imena opozicioni kandididati postaju “javne mete” režemskih tabloida i da će ih zato saopštiti u najpogodnijem trenutku.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com