Čudesna šuma smrti: Dronovi tragaju za samoubicama
Šuma Aokigahara u Japanu čuvena je – po broju samoubistava. Sada se noću nadgleda dronovima
Neki vozači kao da nisu shvatili da Mihaelu Šumaheru u novom ferariju ne treba pružiti ni zeru prilike da isprednjači. U protivnom – pobediće!
Da ga interesuju samo bodovi i kako da osvoji još jednu šampionsku titulu, a o tome će biti reči i nešto kasnije, stariji Šumaher je bjelodano obznanio već posle zvaničnog treninga pred Veliku nagradu Kanade u Montrealu kada je posle osvajanja trećeg startnog mesta ‘ladno rekao da „to baš i nije najbolji rezultat, ali, znajući gde je Kimi, stvar dosta obećava“. Tada vodeći u generalnom plasmanu, Kimi Raikonen (Meklaren Mercedes) već je bio završio svoju borbu za poredak na startu zabivši se bolidom u ogradu. Trku će početi kao poslednji.
Prva dva mesta na startu obezbedili su vozači Vilijams BMW-a Ralf Šumaher i Huan Pablo Montoja i činilo se da su bili u pravu oni koji su posle Monaka izjavljivali da BMW može ravnopravno da se nosi sa novim ferarijem. Da Fernando Alonso (Reno) bude visoko plasiran na startu više i nije neko iznenađenje, ali je to bilo u slučaju Maksa Vebera (Jaguar) i Olivijea Panija (Tojota) koji su startovali sa šestog i sedmog mesta. Rečju, posle zvaničnog treninga mirisalo je na dobro trkanje.
Pokazalo se to i posle samog starta kada je Ralf isprednjačio, a Montoja zamalo da izgubi drugo mesto posle Šumijevog bezobraznog napada. Dimilo se onoliko ispod točkova Kolumbijca, koji je pred prvom krivinom morao kasno da koči kako bi sačuvao poziciju. Prave brljotine dešavale su se iza njih. U istoj krivini, u velikoj gužvi, Rubens Barikelo (Ferari) malo se uživeo u ulogu pravog trkača pa je zaboravio da koči na vreme, zakucao se u Alonsov bolid i oštetio prednje stabilizatore. Sa oštećenim krilcima vozio je prva dva kruga, a onda je morao u boks što ga je koštalo nekoliko mesta u poretku. Sličnu budalaštinu napravio je i Piconija (Jaguar), koji se zakucao u Trulija (Reno) i upropastio trku i sebi i Italijanu.
Onu zeru prilike Šumiju je pružio Montoja, koji je čitavog vikenda kuburio sa prolaskom kroz zadnju krivinu koju ni u snu nije mogao da prođe dva puta na isti način. Već u trećem krugu napravio je piruetu i na tacni predao drugo mesto šampionu.
„Bio sam veoma blizu iza Ralfa kada je trebalo kočiti pred krivinom, bolid se zaneo i to je to“, rekao je posle trke Montoja. „Jednostavno nisam dovoljno kočio pred tom krivinom što mi se dešavalo već nekoliko puta. Moja greška, nema šta.“
Pošteno, rekli bi neki ovde, ko priznaje pola mu se prašta, ali šefovi tima nisu baš bili raspoloženi posle Montojine piruete. „Znam da je Huanu Pablu dosadno da sedi četrdeset krugova iza nekog drugog, ali…“, procedio je posle trke Patrik Hed, tehnički direktor Vilijams BMW-a.
Ralf Šumaher je ipak sve do prvog svraćanja u boks dobro blokirao starijeg brata. Nije baš napravio neku razliku, ali videlo se da vilijamsov bolid dobro parira novom ferariju. Onda je otišao da promeni gume i dolije gorivo…
„Izneverila nas je strategija“, rekao je Ralf posle osvajanja drugog mesta. „Jednostavno ne mogu da shvatim kako je Mihael smanjio razliku jer sam brže od njega obavio posao u boksu, a opet je on potom izašao iz boksa pre mene.“
Kad poraste kašće mu se samo, tešili bi ga neki. Naime, stariji Šumaher je trebalo da ode u boks kad i njegov brat. Šefovi su, međutim, videli da ima goriva još za jedan krug i to punim gasom, što je inače Šumijeva specijalnost u takvim prilikama. Rekli su mu iz boksa da nagazi, rečeno učinjeno i – eto Mihaela na vodećoj poziciji koju nije ispuštao do kraja trke.
„Mislim da je ovo jedna od njegovih najboljih trka“, rekao je novinarima guru tima Ros Broun. „Iako je sve vreme imao problema sa kočnicama, u jednom trenutku nismo imali pojma šta da preduzmemo, uspeo je da pobedi i da pokaže kolika je razlika između njega i drugih.“
Bila je to Šumaherova 68. pobeda, 49. otkad je u Ferariju, a time je osvojio ukupno 999 bodova u karijeri. Pa ipak, Mihael nije zadovoljan. Čime? Pa novim sistemom bodovanja, razume se.
„Ako neko osvoji samo jedan Gran pri, a drugi pobedi na četiri, a razlika između njih je samo tri boda u generalnom plasmanu, onda se upitaš da li je to OK. Ja bogami nisam baš najsrećniji zbog toga“, izjavio je Šumi, koji ima i po jedno treće, četvrto i šesto mesto. Raikonen, pak, uz jednu pobedu ima i četiri druga i po jedno treće i šesto mesto. Da je po starom sistemu računanja, Mihael bi imao devet bodova prednosti umesto sadašnja tri.
Iako je startovao sa začelja, Kimi je trku završio na šestom mestu i kako je rekao – „nije nezadovoljan“. Možda bi se i bolje plasirao da mu nije pukla guma nešto pre planiranog svraćanja u boks. Pošto se isto desilo još nekim vozačima koji teraju na mišlenovim gumama, digla se posle trke mala halabuka, ali su Francuzi glatko odbili sve optužbe. Barikelo je najbolje iskoristio Kimijeve probleme i stigao na cilj peti, a Alonso je još jednom zablistao – stigao je četvrti s veoma malim zaostatkom za vodećima (vidi okvir). Sedmi je bio Mark Veber. Poslednji bod uzeo je Pani.
Sledeća trka vozi se 29. juna na stazi u Nirbugringu za Veliku nagradu Evrope.
Na trci u Montrealu razlika između prvog i četvrtog bila je samo 4,4 sekunde. To je najgušći finiš u poslednjih šest godina. Naime, na trci u Herezu u Španiji 1997. razlika između Mike Hakinena na prvom i Edija Irvajna na petom mestu iznosila je samo 3,7 sekundi! Dobar znak za ljubitelje Formule, posebno ako se ima u vidu da su među prvima vozači čak četiri tima. Još kad izađe novi bolid Meklarena…
1. M. Šumaher (Ferari) 54
2. Raikonen (Meklaren Mercedes) 51
3. Alonso (Reno) 34
4. R. Šumaher (Vilijams BMW) 33
5. Barikelo (Ferari) 31
=. Montoja (Vilijams BMW) 31
7. Kultard (Meklaren Mercedes) 25
8. Truli (Reno) 13
9. Fizikela (Džordan ) 10
10. Baton (BAR Honda) 8
1. Ferari 85
2. Meklaren Mercedes 76
3. Vilijams BMW 64
4. Reno 47
5. BAR Honda 11
=. Džordan 11
7. Zauber 8
8. Jaguar 6
9. Tojota 4
Šuma Aokigahara u Japanu čuvena je – po broju samoubistava. Sada se noću nadgleda dronovima
Američki predsednik Džon F. Kenedi ubijen je 22. novembra 1963. godine. Sećanje na njega i dalje traje. Ko je bio i kako je ubijen
Ljudi koji uspešno smršaju mogu da se suoče sa jo-jo efektom, odnosno da se ponovo ugoje. Sada taj efekat ima i naučno objašnjenje
Dokumentarna fotografija ima neprocenjivu i nezamenjivu vrednost jer beleži istinu; ona je svedočanstvo koje prikazuje stvarnost. Trenutno, dostupna je na festivalu Vizualizator
Ukupna tržišna vrednost kapitala pet najvećih korporacija na svetu iznosi 12.280 milijardi dolara, koliko i 44 procenta američkog bruto domaćeg proizvoda. Samo Majkrosoftova vrednost jednaka je godišnjem bruto domaćem proizvodu Francuske, sedme najveće ekonomije sveta
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve