Čudesna šuma smrti: Dronovi tragaju za samoubicama
Šuma Aokigahara u Japanu čuvena je – po broju samoubistava. Sada se noću nadgleda dronovima
Kada su samo start i pola trke zanimljivi za gledanje, onda se čovek zapita da li je kalkulanstvo ipak prevladalo nad željom da se osvoji titula
Ništa od furiozne završnice šampionata, bar kad je reč o Velikoj nagradi Italije. Više od sto hiljada tifoza uglavnom sa crvenim, ferarijevim zastavama oduševljeno je dočekalo kraj trke jer su vozači njihovog tima osvojili prvo i treće mesto, ali to im je bila mala uteha jer su glavni konkurenti takođe osvojili pozamašnu količinu bodova, pa je rasplet ostavljen za poslednje dve trke u ovoj sezoni.
Najviše uzbuđenja bilo je, baš kako se i očekivalo, posle starta trke. Znajući da ga drugoplasirani posle zvaničnog treninga, Huan Pablo Montoja (Vilijams BMW), neće brenovati, da ima običaj kasnije da koči, a i to da je sklon oštrim i beskompromisnim potezima, Mihael Šumaher (Ferari) koji je imao pol poziciju nagazio je gas do daske, isprednjačio i u strahu od napada Kolumbijca zamalo promašio krivinu!
„Bilo je gusto već u prvoj šikani“, rekao je novinarima posle trke Šumi. „Blokirao sam točkove, pomislio u deliću sekunde da li da produžim pravo, ali sam ipak savio i zamalo da izgubim prvo mesto. Onda je u drugoj krivini Huan pokušao sa spoljne strane i sjajno smo se borili u naredne dve krivine – oštro, ali fer. Mislim da je gledaocima bilo zadovoljstvo da vide tako nešto, ja sam dobio taj duel što je bilo ključno za pobedu na kraju trke.“ Montoja je čitavu stvar prokomentarisao kratko, rekavši da je „Mihael imao bolje ubrzanje“, a za neobjašnjivo odustajanje od napada na Šumija pred kraj trke optužio je zaostale vozače koji se i pored upozorenja sudija pored staze nisu sklanjali na vreme pa je u tim obilaženjima Huan Pablo izgubio nekoliko nenadoknadivih sekundi.
Tako je sada razlika između prve dvojice samo tri boda, pa i dalje važi najava uzbudljive završnice ovogodišnje sezone, što je mala uteha za trku u Monci u kojoj je uživanje bilo gledati samo start i prolazna vremena u prvom delu trke što su bila samo obećanja uzbudljive završnice koja će se potom izjaloviti. Kao da su se svi aktuelni pretendenti na titulu u trku preračunali i zaključili da im je bolji vrabac u ruci nego golub na grani. Žali bože što mi se o’ladila supica.
No, bez obzira na mršavu prednost, Šumi je posle pobede bio oduševljen izjavljujući da je to bio „najznačajniji dan u njegovoj karijeri“, a čelnici Ferarija su veličali njegovu pobedu uz primetno ignorisanje sjajne vožnje Barikela koji je osvojio treće mesto čime je tim ipak smanjio prednost Vilijamsa u generalnom plasmanu jer je zamena za Ralfa Šumahera, Mark Hene ipak doneo tri boda gazda Frenku.
„Klasičan Šumaher koji vozi bez greške i koji se vratio u formu posle nekoliko slabijih trka“, rekao je novinarima tehnički direktor tima Ros Bron. „Bilo je mnogo stresno u poslednje vreme i pobeda je pravi melem na ranu, ali nas do kraja očekuje težak posao.“
Montoja je posle trke dobio gomilu pohvala za „trezvenu vožnju“, „pametnu strategiju kojom je šampionat zadržao neizvesnost i uzbudljivost“, a analitičari su naglašavali da Ferariju bolje leži Monca, dok Indijanapolis i Suzuka više odgovaraju vilijamsovim bolidima.
„Mislim da smo u Italiji postigli najviše što smo mogli i naša prava šansa je u poslednje dve trke koje odgovaraju i nama, ali i timu Renoa i Meklarena, tako da ništa još nije gotovo“, izjavio je Montoja.
Renoovi vozači su posle dobrih vožnji u poslednjih nekoliko trka u Monci jedva iščupali bodić. Truli je odlično startovao sa treće pozicije, u prvih nekoliko krivina napadao Barikela, skakao po bankinama, što je bilo kobno za njegov bolid na kome je otkazala hidraulika. Alonso je, pak, na samom startu prenebregao činjenicu da nije među prvima već na samom začelju i da Ferštapen (Minardi) samo u snu može startovati kao Šumi, na primer, pa se zakucao otpozadi u njega. Posle niza peripetija ipak je polzovao jedan bod.
Meklarenov dvojac, Kimi Raikonen i Dejvid Kultard, odradili bi rutinski posao za tim da Škotlanđaninu nije otkazao motor u završnici trke. Znali su da im staza ne odgovara i da je svaki bod veliki ko kuća, a Kimijevo četvrto mesto je sasvim dovoljno da ostane u trci za šampionsku titulu. Vilnev (BAR Honda) i Veber (Jaguar) dobro su se trkali sve do kraja, a bod razlike između šestog i sedmog mesta bio je dovoljan da Kanađanin svom timu donese prednost u šampionatu konstruktora.
Naredna trka vozi se 28. septembra za Veliku nagradu Sjedinjenih Američkih Država na stazi u Indijanapolisu.
1. M. Šumaher (Ferari) 82
2. Montoja (Vilijams) 79
3. Raikonen (Meklaren) 75
4. R. Šumaher (Vilijams) 58
5. Alonso (Reno) 55
6. Barikelo (Ferari) 55
7. Kultard (Meklaren) 45
1. Vilijams BMW 141
2. Ferari 137
3. Meklaren Mercedes 120
5. BAR Honda 18
6. Jaguar 17
Šuma Aokigahara u Japanu čuvena je – po broju samoubistava. Sada se noću nadgleda dronovima
Američki predsednik Džon F. Kenedi ubijen je 22. novembra 1963. godine. Sećanje na njega i dalje traje. Ko je bio i kako je ubijen
Ljudi koji uspešno smršaju mogu da se suoče sa jo-jo efektom, odnosno da se ponovo ugoje. Sada taj efekat ima i naučno objašnjenje
Dokumentarna fotografija ima neprocenjivu i nezamenjivu vrednost jer beleži istinu; ona je svedočanstvo koje prikazuje stvarnost. Trenutno, dostupna je na festivalu Vizualizator
Ukupna tržišna vrednost kapitala pet najvećih korporacija na svetu iznosi 12.280 milijardi dolara, koliko i 44 procenta američkog bruto domaćeg proizvoda. Samo Majkrosoftova vrednost jednaka je godišnjem bruto domaćem proizvodu Francuske, sedme najveće ekonomije sveta
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve