Komentar
Lomljenje dece Srbije
Studenta Akademije umetnosti Relju Stanojevića su bez ikakve potrebe držali u zatvoru 17 dana. Jesu mu naudili, ali nisu uspeli da ga zastraše
Da se ne lažemo, ovo je PC rubrika. Pritom, PC ne stoji za „političku koretknost“ već za personalni kompjuter. No, to nije razlog da se u njoj ne ukaže dužno poštovanje kompaniji Epl (www.apple.com), a naročito njenom suosnivaču i aktuelnom predsedniku Stivu Džobsu, koji je imao indirektnog uticaja i na stvaranje veba.
Naime, ovih dana navršava se trideset godina postojanja ove firme, odgovorne za mnoge revolucionarne pronalaske informaciono-komunikacione prirode. Prvog aprila 1976. godine, sa punom svešću o značenju tog datuma u celom svetu, dva studenta koja su napustila školovanje Stiv Džobs i Stiv Vozni,ak i njihov prijatelj Ron Vejn osnivaju u jednoj garaži u Kaliforniji kompaniju za pravljenje računara. Ron Vejn ubrzo odustaje, a Džobs i Voznijak („bog za elektrotehniku i kompjutere“) prave Apple I računar, nudeći ga po ceni od 666,66 dolara. Cena je proistekla iz nekog telefonskog broja koji su koristili, što kao i datum osnivanja govori o duhu kompanije i njenih osnivača.
Rad na Epl računaru je više religijsko nego praktično ili tehničko pitanje. Ko je radio na njemu, prema PC-ju uglavnom ispoljava prezir i smatra ga „kabriolet“ računarom (zbog navodne potrebe vlasnika da kućište stalno drži otvoreno kako bi se lakše obavljale česte intervencije na hardveru). Nije da se korisnici PC-ja nešto posebno sekiraju. Naprotiv, poštovanje prema Eplu na najbolji način pokazuje kakav je odnos kompjuteraša prema manjinama, budući da ni u svojim najboljim danima (a to je upravo sada) ljubitelja „jabuka“ nije bilo više od četiri odsto u ukupnoj računarskoj populaciji.
Iz današnjeg ugla, kada su se PC i Epl dramatično približili, toliko da je Epl počeo da koristi Intel procesore (otprilike kao da u crkvu nosite Kuran) nije tako lako ukazati na očigledne razlike. Ali, Epl računare i danas koristi ICT elita. Smatraju se znatno stabilnijim od PC-ja, a važi mišljenje da su superiorni kada su u pitanju grafički dizajn i animacija. Međutim, znatno su i skuplji, a razlog njihove manje rasprostranjenosti leži u odluci kompanije da ne dopusti pravljenje „klonova“ tj. kopija ovih računara u Koreji, Tajvanu, Kini i sl. Što se stabilnosti Epla tiče, ona je pored boljeg operativnog sistema ležala i u tome što ovi računari nisu bili toliko na udaru hakera, odnosno virusa. U poslednje vreme i to se menja.
Eplu, međutim, svi treba da budemo zahvalni što uz tastaturu koristimo miša, što se služimo „ikonama“ na ekranu i što kompjuteri nisu više limene bele kutije iz kojih viri trista kablova. Takođe, ova kompanija prva je smislila koncept džepnog računara ili PDA (zvao se Njutn, pojavio se 1993. godine i slavno propao širom otvarajući vrata nasledinicima), a trenutno je svetski lider u prodaji džepnih muzičkih uređaja, iPod-ova.
Svojevremeno, dok je bio u izgnanstvu iz sopstvene kompanije, Stiv Džobs je napravio NeXT kompjutere. Na jednoj NeXT-ovoj radnoj stanici Tim Berners Li je 1991. godine razbio koncept World Wide Weba. U to vreme Džobs je osnovao i kompaniju Pixar, najuspešnijeg proizvođača crtanih filmova na svetu (Toy Story, Monsters Inc.) koja se nedavno spojila sa „Diznijem“.
Osim što je sam napravio prva dva Epl računara (Apple I i II), Stiv Voznijak je autor i slogana koji razotkriva suštinu informatičke revolucije, a glasi: „Nikada ne veruj računaru koji ne možeš da baciš kroz prozor.“
Studenta Akademije umetnosti Relju Stanojevića su bez ikakve potrebe držali u zatvoru 17 dana. Jesu mu naudili, ali nisu uspeli da ga zastraše
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Premijer Vučević najavio je nove informacije o ostavkama, ali od toga nije bilo ništa. Prvo da veliki šef izračuna kako mu se to uklapa u priču da se radi i gradi, kako da pogibiju petnaest ljudi pretvori u tek manju neprijatnost
Sprski đaci su infinicirani očajem svojih roditelja, nezadovoljstvom nastavnika i bahatošću države. Sistem je truo, pa teško da će pare rešiti problem
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve