Komentar
Batina ima jedan kraj – još uvek
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Prisećanja jednog putnika, ili: kako izgleda sraz tranzicijskih mitova i presne stvarnosti
Pa, zar je dotle došlo da ja treba da pišem o tzv. privrednim temama?! Taman posla: niti znam, niti me zanima. Ali, ovo je nešto drugo: ovo je priča o izvesnim, hajdmo reći, tranzicijskim mitovima, i o tome na šta se oni svedu u sudaru s presnom srpskom stvarnošću.
Sećate li se građanina Dević Ilije? Čovek je od pre koji dan u apsu – dobro de, u pritvoru – pa bi svakako voleo da ga se setite, ništa strašnije od toga da sedite u buvari zaboravljeni od svih… Elem, narečeni je glavna persona dramatis u jednoj od famozne „24 sporne privatizacije“, štaviše, u „jedinoj u kojoj je oštećen investitor, a ne država“, dakle, u slučaju ATP Vojvodina. On je, naime, taj koji je pre desetak godina kupio dotadašnje društveno preduzeće za međugradski prevoz putnika.
E, tu smo: kod putnika! Ja sam taj, i zato mi je ova priča važna: dobar deo života provodim na točkovima, pretežno autobuskim, a landranje relacijom Novi Sad – Beograd mi je, štono se kaže, „dnevna rutina“. Ako vam treba vozni red, samo me pitajte!
To s Devićevom privatizacijom počelo je dobro, bar za putnike (tzv. mali akcionari u firmi, naime, još su se tad žalili na navodne Devićeve marifetluke): ATP je kupio nove, udobne autobuse, naprosto se nekako prolepšao, i rado sam koristio njihove usluge. Treba da imate u vidu da na relaciji NS-BG vozi mnogo firmi, tj. oštra je konkurencija, a nije li konkurencija majka svakog zdravog kapitalizma? Kako god, da ste mene tada pitali, rekao bih da je Dević pozitivni junak srpske tranzicije, a to je oblast u kojoj, bogme, debelo fali pozitivnih junaka…
Pa dobro, šta je onda krenulo po zlu? Ekonomisti će to reći svojim žargonom, kriminolozi svojim, a ja bih rekao da je proradio efekat zinuća dupeta, da prostite. A to je umelo da upropasti i mnogo veće i lukavije igrače. Elem, Deviću & co. najedared nije bilo dovoljno da prevoze putnike u zdravoj konkurenciji s drugima: prohtelo im se da rentiraju monopol. A to je uvek najslađa para – dok traje.
Ovakvi poduhvati, dakako, ne ostvaruju se samostalno, nego u zgodnoj sprezi s nosiocima političke moći, u konkretnom slučaju s gradskom vlašću, koja se tada zvala radikalska, a sada se zove naprednjačka (sa svim Gojkovićkama, Mirovićima i ostalim Vučevićima koji uz to idu). Plan je bio ovakav: proglasiti postojeću Međumesnu autobusku stanicu (MAS), u vlasništvu gradskog saobraćajnog preduzeća, ergo grada samog, za nepodesnu – mada je gradu i građanima donosila ogroman prihod, a pri tome je locirana na mestu idealnom za potrebe ogromne većine putnika – a Devićevoj ATP Vojvodini dati da na livadi u njenom vlasništvu, poprilično bogu iza đonova, izgradi „novu, savremenu stanicu“, kojoj bi bio obezbeđen monopol na servisiranje međugradskog prevoza. I eto Iliji radosti, i eto sitne, razveseljavajuće koristi svima koji bi mu u tome nekako pomogli, a vi putnici, da prostite, odjebite, a ti, javni interesu i vi, javni prihodi, takođe malko odjebite! Plan je bio lepo razrađen, potpisani su izvesni ugovori doduše sumnjive validnosti – sve se to još raspetljava po raznim sudovima – petljano je nešto i po urbanističkom planu grada ne bi li se najednom pokazalo kako je Novom Sadu baš neophodna nova stanica i to, gle ti zgode, baš tamo gde bi Dević Iliji slučajno jaaaako odgovaralo etc.
Čitava je stvar, međutim, nakon dužeg preganjanja i natezanja, na koncu neslavno krahirala. Devićevi „pokrovitelji“ morali su da podviju rep, grad je odustao od nasilnog izmeštanja prevoza na Devićevu utrinu, i od tada se ne mere dihat od njegovih žalopojki – koje su, eto, došle i do EU, do Strazbura, do neizbežnog Kacin Jelka i ko zna gde sve ne – a Dević je uz sebe, đavo će znati kako, dobio armijicu medijskih i drugih opslužitelja koji neprestano trube o Strašnoj Nepravdi koja da je njemu, The Investitoru, nanesena. Sve se to, međutim, bazira na sasvim netačnim ili nevažnim premisama, ili iz potpuno izvitoperenog konteksta. Evo samo jednog primera: kad god se o njegovom slučaju piše, novinari na kraju dodaju, podsećanja radi, kako je to onaj što je, siromah, izgradio novu stanicu, ali „stanica nikada nije proradila“, jer mu neke zle čike i tete to nisu dozvolile.
To je, međutim, notorna, bezobrazna laž: Devićeva stanica i te kako je proradila! I radila je neometano sve dok je sam nije zatvorio! ATP je otvorio stanicu, ali nju niko – ko nije baš morao – nije želeo da koristi. Ni putnici ni prevoznici! Evo, ja prvi: prestao sam da koristim usluge ATP-a onog dana kad je prebacio svoje polaske na novu, besmislenu stanicu, i više im nikada nisam dao ni žute banke… Tako su se ponašali i mnogi drugi putnici, a prevoznici su ih naprosto sledili: niko nije bez preke potrebe išao „kod Devića“, stanica mu je zvrjala avetinjski prazna. Svedočio sam i ovakvim prizorima: tri busa polaze iz Beograda za Novi Sad, dva su puna, a onaj treći, ATP-ov, skoro prazan, unutra smo nekolicina neupućenih, pošto niko nije blesav da se drnda na tu njegovu poljanu… I posle se ti pitaj da „zašto je ATP bankrotirao“?!
U čemu je onda „krivica“ i grada i sveta i boga oca prema nesretnom Deviću? U tome što nije hteo, mogao ili uspeo da silom natera sve nas da zamandalimo postojeću stanicu i postanemo obavezni klijenti mister Ilije! Što, nismo, dakle, podelili s njim i njegovim (verolomnim?) jaranima njegov rentijerski san…
Tako je to, dragi moji, onomad bilo. Sve ostalo je falš tranzicijska mitologija i posramljujuće loše novinarstvo, koje od predatora pravi slatku malu macu, žrtvicu nepravde.
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Premijer Vučević najavio je nove informacije o ostavkama, ali od toga nije bilo ništa. Prvo da veliki šef izračuna kako mu se to uklapa u priču da se radi i gradi, kako da pogibiju petnaest ljudi pretvori u tek manju neprijatnost
Sprski đaci su infinicirani očajem svojih roditelja, nezadovoljstvom nastavnika i bahatošću države. Sistem je truo, pa teško da će pare rešiti problem
Ne znamo i ne možemo da znamo da li je do prekida programa RTV-a došlo zbog akcije 14 minuta tišine ili slučajno. Ali to ne menja suštinu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve