Kultura sećanja
JFK: Atentat koji i dalje raspaljuje maštu
Američki predsednik Džon F. Kenedi ubijen je 22. novembra 1963. godine. Sećanje na njega i dalje traje. Ko je bio i kako je ubijen
U svu umetnost i Nezavisna asocijacija studenata "Svi za Kosmet", kod njih zastave Srbije, ikona Kneza Lazara, a od literaturu, liker, Dečansko vino i Manastirsko ladno pivo
Reporter krene redom, prvo pa „Media market“, gde se predstavljaju mediji. Prvo pa muško, „nezavisne dnevne novine“ imena „Srpski telegraf“, na štandu dve folklor devojke sa žuti dukati oko beli vratovi. Kod „Trelegraf RS“, minister Dačić, uz dva telohranitelja, na belom kanabetu, se, na sve teme, izjavljuje kolegici Plavuši. Dalje, ima „najbrži rastući portal“ što se viče „Alo“, „RTS Planeta“, „Novosti kupi, auto pokupi“, „List slobodne Srbije“ imena „Pečat“, magazin „Mačka“…
Prolaz ka sledećoj hali zauzelo Ministarstvo rada, i tu tribina, najavljačica veli, Poštovane dame i gospodo, pozdravimo pomoćnika ministra… Onda bila hala gde fakulteti i vascelo školstvo, na jednom od punktova tribina o informacionim tehnologijama, uvodničar uzeo veli da sve više mladih gubi pamćenje, imaju traumu mozga, a definicija tog stanja je digitalna demencija…
„PROVIDNA DALJINA“
Na štandu Ministarstva nauke prosvete i tehnološkog razvoja ima uštipaka, tu i „Karić fondacija“, visoki stil, dve stilske fotelje plus dvosed, plakat koji preporučuje knjigu Dane Karić, „knjige koja će vas naučiti kako sebi da pružite podršku i negu, i kako da otkrijete moć koja će vam dati krila da letite“. Ponad one stilske fotelje stilski plakat sa Karić slikom, na kome piše, „Karići – snaga porodice“, priredio Milomir Marić… U istoj hali Ministarstvo unutrašnjih poslova, ima policajci, ima policajke, plakati o ponašanju u uslovima požara, poplava, zemljotresa… Na kraju hale Vlada Republike Srpske, Predstavništvo RS u Srbiji, u toku promocija knjige Srpska poezija stradanja i patnje, uvodničarka kazuje da se u uvodu pesme kazuje ono što je najvažnije…
Na prilazu Hali jedan, na tradicionalnom mestu, Kancelarija za Kosovo, na levi zid, u najveća slova, natpis „Kosovo i Metohija“, tu i zastave, velike i veštačke zelene biljke u ogromnim posudama… Ubi gužva, omladina koja ne zna kud udara, popovi, drugi uzrasti i profesije, novinar izađe napolje uzme vazduha, veliki pano koji reklamira knjigu Providna daljina Daliborke Stojšić, još veći pano na kome piše „Naučna dela dr Vojislava Šešelja“, Glavna hala, štand 1404…
Reporter se povrati u gužvu, opet pano sa Ljiljana Habjanović Đurović, đe piše da gospoja više od dve decenije najčitaniji srpski pisac, opet „Naučna dela dr Vojislava Šešelja“… Evo je i Glavna hala, dole dominira „Službeni glasnik“, sa sajamski slogan „Mi gradimo kulturu“, na prvom prstenu hale, takoreći na najboljem mestu, štand 1404, Velika Srbija d.o.o, Komitet za odbranu dr Vojislava Šešelja. Šešelj za stolom, opravio pauzu, jede ‘leba, iznad njega tri svila zastave, Srpske radikalne stranke, jedna sa kartom Srbije do Vivovitice, treća, na kojoj natpis Šešelj srpski junak.
Kod „Službeni glasnik“ sve na note i visoku estetiku, svetli laminat po podu, veštačke biljke u obliku palmi, u skladu sa bojama ove jeseni, osoblje u crnim dugorukim majicama. Velika obavijest da sniženje do 70 posto, pa ima knjiga za 99 dinara, a ima i za sto, poezija Bože Andrejića 49, Razgovori sa Miloševićem 200, Neoosmanizam Darka Tanaskovića samo 99 dinara, Ljubomir Tadić 280, Čavoški 49, Dobrica, zna se koji, 99 dinara… Slavna direktorka Jelena, za koju je Vučić veliki političar, i još veći državnik, ne bila prisutna.
Preko puta taj „Vulkan“, velika reklama „Veličanstvena knjige o tajnama koje ljubomorno čuvamo“, pa „Klio“, dominantni Zavod za izdavanje udžbenika, koji se, po te note, estetiku i svaki doživljaj, jedini može meriti sa „Službeni glasnik“. I tu po podu svetli laminat, ali je poetika na viši nivo, foto-tapete zidina manastira, a po njima sveci i ikone. Nema direktora Dragoljuba, po kome je Vučić još veći političar, i najveći državnik, ali se u svemu vidi njegova prosvetiteljska ruka. Istaknuto priznanje Sajma „Za doprinos u oblasti nauke“, pa tu imademo Đuru Jakšića za 100, i Đuru Jakšića za 200 dinara, Koštanu za 297, Gorski vijenac od 277,30 dinara, cene koje samo govore da direktor Dragoljub ne misli samo na prosvetiteljstvo, nego i na svaki dinar i na svaku paru.
Kod „Vukotić media“, koji objavio i knjigu vladike Grigorija, se pozdravimo sa gospodin Manjo, na jednom od štandova opazimo reklamu za knjigu Isus Hrist je pio pivo, pređemo do „Lagune“, koja istakla da „Izdavač godine za 2019“. Tu svega na popust, knjige za decu, knjige za tinejdžere, domaći autori, hitovi… Kod „Prometeja“ promocija, Vida Ognjenović citira da je svaka sreća jedno malo remek delo. U istom prostoru gospođa pesnikinja, imena Sunčica, u sajamskom izdanju, u kameru cvrkuta da će poezija spasiti svet.
PROTIV NERVOZE
Na izlasku iz Glavne hale, na svom mestu, Izdavačka kuća „Dedić“, umetnica Vesna, raspuštena kosa, svilena bluzica, dve biser brojanice, sva se dala u potpisivanje najnovijeg dela zanosnog naslova Kako živeti po meri svojih želja. Desno LOM, izdavač Milene Marković, gde novinar pazari Požudu Elfride Jelinek.
U prolazu prema sledećoj hali još rariteta, štand Marice Popović, koja, kako objašnjava prisutni muž, ima osamnaest romana, koje napisala od 1954. do danas, i imaju knjigu o čoveku koji je pobedio rak. Marica preuzima reč, imaju izdavačku kuću, žive u Obrenovcu, rodom od Banje Koviljače, knjige se, da kucne o drvo, prodaju ko nikad, biblioteke im otkupljuju, svuda najčitaniji. Muž potvrđuje da su Marice knjige svuda najčitanije…
Na red došla sledeća hala, prvo pa Zadužbina Svetog manastira Hilandara, preko puta koga Zavod za statistiku, gde statistički pregled „Dva veka razvoja Srbije“ 200 dinara. Dalje Eparhija dalmatinska, gde velike ikone 500, male 350 dinara, mirisne sveće, balzam za usne, krema od smilja, krema od lavande, balzam za bradu od 700 dinara. Tu „Obrtaz svetački“, „Pravoslavac“ iz Šapca, pomadice 330, brojanice 100, krstići 40, krstići 90 dinara…
Pa imamo manastir Kamenac, gde liker od aronije, od orahovače, kupinovo vino, med od kestena, pa još, vanilice, lulice i frulice, jagorčevina protiv kašlja, tablete „Mumia“ za jačanje imuniteta, preparat „Trula pluća“… Ondak Manastir Svete Trojice od Ljubovije, tinktura za cirkulaciju, tonik protiv bubuljica, tinktura za krvne sudove, gljivice i bakterije, protiv glavobolje, ubrzanog rada srca, tinktura koja smanjuje upalu žuči, protiv kandide i karcinoma pluća… Posle Eparhije niške, Manastir Svete Jelisavete Minsk, nema šta nema, babuške i matuške, krstići, privesci, šolje i druge posude, čajevi, kreme… Kod sledećeg manastira čaj za prostatu, protiv nervoze, vino, rakija, med, i kutija za dobrovoljne priloge.
U sve to i Ministarstvo spoljnih poslova, Uprava za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu, u toku predstavljanje knjige poezije, autorka nadahnuto veli, Voleću, misliću, pisaću… a gospodin Čotrić, koji inventar za tu saradnju sa dijasporom, sve to zahvalno pohvaljuje. Tu i Nezavisna asocijacija studenata „Svi za Kosmet“, gde imađaše Humanitarni kolačić od 50 dinara, liker od 750, Dečansko vino ista cena, Manastirsko pivo, ladno, 150 dinara…
Kod Krajiškog istorijskog centra da se ubeleži istaknuta maksima, Ne treba kvocati, nego jaja nositi, pa da se pređe u ostale „delfe“, „vulkane“ i „lagune“. Ima popust od deset posto, Poslednja devojka sa 40 posto popusta, tri knjige za 999 dinara, nema da nema, istorijski romani, ljubavni romani, drame, fantastika, bojanke, dnevnici, priručnici, domaći autori… umetnica Bačić Alimpić na pola tezge, Bobić Mojsilović na četvrtini stola, Koelja na kvadratni metri, ima „U senci masline vidimo se ovih dana“, ima Put do kuće svakog puta sve je duži…
Opet Hala jedan, bestseleri, hitovi, domaći autori, ljubavni romani, novo i najnovije. Kod „Vulkana“ mlađi pop potpisuje knjigu Sto Sizifovih pravoslavnih pravila, na „Arhipelagu“ Gojko Božović sa Mićunom i Vidom Ognjenović, kod „Glasnika“ Basara, u sajamskim plavim cipelama sa plavim pertlama, divani sa Gojkom Tešićem…
Reporter ode kastem do štanda Ministarstva odbrane, u toku promocija knjige o žrtvama u ratovima, oficir u mornaričkoj uniformi kazuje da samo narodi koji znaju istinu o sebi imaju budućnost. Među knjige, na zapaženom mestu, pored knjige o vojvodi Petru Bojoviću, Miris baruta i smrti na Kosovu i Metohiji 1998 Nebojše Pavkovića. Cena 1840,30 dinara, i Vulin vodi račun o svakoj pari i svakom dinaru.
Na „Laguni“, uz obavezno slikavanje, umetnica Bačić Alimpić potpisuje knjigu Njegove bele rukavice, kod „Vulkana“, u istom poslu, gospodin sa zalizanu kosu overava čitaocima svoje delo Obloge od mastila. I vojvoda Šešelj u pogonu, hrani goluba, koji je od domaćeg postao „slučajni“, dvojici dečaka, koji kupuju „debelu“ knjigu, nakon pisanja posvete, komanduje da se malo primaknu za slikanje.
Američki predsednik Džon F. Kenedi ubijen je 22. novembra 1963. godine. Sećanje na njega i dalje traje. Ko je bio i kako je ubijen
Ljudi koji uspešno smršaju mogu da se suoče sa jo-jo efektom, odnosno da se ponovo ugoje. Sada taj efekat ima i naučno objašnjenje
Dokumentarna fotografija ima neprocenjivu i nezamenjivu vrednost jer beleži istinu; ona je svedočanstvo koje prikazuje stvarnost. Trenutno, dostupna je na festivalu Vizualizator
Ukupna tržišna vrednost kapitala pet najvećih korporacija na svetu iznosi 12.280 milijardi dolara, koliko i 44 procenta američkog bruto domaćeg proizvoda. Samo Majkrosoftova vrednost jednaka je godišnjem bruto domaćem proizvodu Francuske, sedme najveće ekonomije sveta
Pobeda nad Danskom bi Srbiju odvela u krug najboljih evropskih timova u Ligi nacija i na lakši put do Mundijala. Remi i poraz smeštaju Srbiju na treće mesto u četvrtoj grupi, pa bi mlorala u doigravanje za ostanak u A diviziju Lige nacija, kao i teži posao u kvalifikacijama za Svetsko prevenstvo 2026.
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve