img
Loader
Beograd, 20°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Festival

Voleti serijskog ubicu

14. oktobar 2020, 22:15 Andrijana Ružić
Copied

Trijumf žena, kompletnih autorki kratkih filmova na upravo završenom Animafestu u Zagrebu

Ova burna godina, globalno obeležena pandemijom kovida 19, ostavila je ljubitelje medija animacije uskraćenim za velike i male festivale koje diljem planete slave bogatstvo i raznovrsnost autorskog kratkog metra. Veliki festivali, poput onog u Anesiju i Otavi, održali su festivale na on–line platformama, dok su organizatori Animafesta u Zagrebu, drugog najstarijeg festivala posvećenog animaciji, odlučili da festival ipak održe uživo, odloživši junsko tradicionalno sedmodnevno okupljanje za kraj septembra. Daniel Šuljić, umetnički direktor Animafesta, obrazložio je tu hrabru odluku činjenicom da „nije isto gledati animirani film na malom prozorčiću laptopa ili na velikom platnu u savršenim projekcijskim uslovima bioskopa, jer je likovnost jedna od najvažnijih komponenti ove umetnosti. Festivali žive od susreta i energije posetilaca, živih diskusija, susreta publike i autora. Ako se zatvorimo u svoje domove i ako zatvorimo kulturu, predstave, bioskope, koncerte, zašto čovek uopšte živi?“ Iako je broj festivalskih gostiju iz inostranstva bio vidno smanjen, energije nije manjkalo: zagrebačka publika je jedva dočekala da pohodi kino dvoranu Studentskog centra, koja je ove godine bila pulsirajuće srce festivala koji, čini mi se, nikada nije imao raznovrsniji i izazovniji program.

Ovogodišnje izdanje Animafesta stavilo je u fokus žene kompletne autore kratkih filmova, koje potpisuju kako scenarije i montažu tako i animaciju i režiju. U takmičarskom programu za Grand Prix mlada Ruskinja Dina Velikovskaja predstavila je genijalni film Veze (stop motion tehnika uz upotrebu figura napravljenih od tanke plastične žice) u kome „odmotava“ traumatični trenutak napuštanja roditeljske kuće. Lucija Mrzljak, hrvatska ilustratorka i režiserka, koja živi i radi Estoniji, animirala je crno-belim crtežom, kroz hipnotizirajuće loop-ove, video-spot The Closing Door, Čehinja Aleksandra Majova napravila je minimalističko-humoristički film Perilica rublja o pranju, ispiranju i vođenju ljubavi, dok je Kintis Lundgren, samouka animatorka, Estonka sa adresom u Hrvatskoj, napravila drugi film o seksi vuku Tomasu –Tomas u dolini divljih vukova, u kojoj pretresa opšta mesta u muško-ženskim odnosima, seksizmu i mačizmu.


OBIČAN TIP

U tom duhu, tri rediteljke odnele su kući glavne nagrade. Grand Prix je dobila Japanka Šoko Hara, sa adresom u Berlinu, koja je režirala nimalo običan film Običan tip (Just a guy, 2020, Studio Seufz). Kontroverzna psihopato-tema koja nikad ne zastareva – ljubav triju žena, sa sindromom loših momaka, predočena kroz njihova ljubavna pisma upućena serijskom ubici iza rešetaka Ričardu Rodrigezu, koji je krajem osamdesetih godina u Los Anđelesu ubio i silovao dvadeset žena te stoga osuđen na smrtnu kaznu. Rodrigeza su američki mediji svojevremeno prozvali „Romeom osuđenim na smrt“ a tabloidnim pumpanjem sudskog procesa ga doveli do statusa rok zvezde, zarad njegovog sex appeal-a i dijabolične karizme. Hara se, međutim, u svom doku-filmu o ljubavi i privlačnosti, a koji je mešavina kolaža, sirove plastelinske animacije i arhivskih snimaka, fokusira na, rekla bih, nerešivu misteriju o ljubavi tih žena prema tom zlotvoru.

U objašnjenju žirija stoji da je rediteljka Hara temi pristupila „s takvom osjetljivošću da ne ostavlja prostora prosudbi što je ispravno, a što ne. Žiriju je stoga ostalo nejasno zašto bi žene bile fascinirane vezom sa serijskim ubojicom osuđenim na smrt. Postoji li netko koga se ne mora, ne treba i ne smije voljeti?“ Nisam razumela prirodu Japankine fascinacije za žene koje se lože na serijskog ubicu i silovatelja. U meni to ne izaziva empatiju, ali bi mi možda izazvalo posle desetog gledanja (videla sam ga dvaput). Film, na kome je Japanka radila tri godine i očigledno verovala da joj je, iz nekog razloga, bio nužno potreban, završava arhivskim snimkom u kome Rodrigez melanholično definiše sebe kao: Just a guy (jedan običan tip). Čak mu je i ona napisala jedno pismo jer je znala da mu se dopadaju Azijatkinje i da ima fetiš prema ženskim stopalima! Ali kad joj je odgovorio, uplašila se da joj neko ne ugrozi život (sic!), verujući da on možda ima neke sledbenike, pa mu više nije pisala. Ne verujem da bi Rodrigeza te iste žene jurile da nije već bio iza rešetaka i osuđen na smrtnu kaznu. A ko zna, možda i bi?

Freeze frame


FIZIKA TUGE

Nagradu za inovativnost i kreativnost „Zlatni Zagreb“ dobio je sjajni Stop kadar (Freeze Frame, 2019, Akademie Schloss Solitude) nemačke rediteljke Setkin Ferštegen, koja kroz veštu upotrebu stop-kadra i sporim umnožavanjem iste slike stvara iluziju mirovanja u vizuelno magistralno izvedenoj zaleđenoj tišini maglenih prizora u kojima na trenutke ožive životinjice zarobljene u ogromnim kockama leda. Nagrada „Zlatko Grgić“ za prvi film napravljen izvan obrazovne institucije, treća glavna nagrada festivala, predata je u ruke mlade mađarske rediteljke Nađe Andrašev koja u svom prijatno ilustrovanom 2D filmu bez dijaloga Simbioza (2019, Miyu productions, Salto Films) obrađuje još par škakljivih intimnih tema – voajerizam, ljubomoru, opsesiju, ljubav na izdisaju.

Veličanstveni i raskošni film Fizika tuge (2019, NFB), remek-delo bugarskog režisera Teodora Uševa koji godinama živi i radi u Kanadi, rađen u tehnici enkaustike nikada do sada korišćenoj u animaciji i inspirisan istoimenim romanom Georgija Gospodinova, dobio je Nagradu publike. Fizika tuge iz romana crpi emotivno zgusnute narative slika iz sećanja: o detinjstvu u socijalističkoj Bugarskoj, prvoj ljubavi, dečaku Minotauru, emigrantskoj usamljenosti i selidbama, o jednom celom životu oživelom u impresionističko-ritmičkom gibanju enkaustičnih naslaga boje, propraćenom glasovima u off-u glumaca Rosifa i Donalda Saterlenda.

Arka

I najzad, otkrovenje za pisca ovih redova bio je maestralno režiran film Arka (2020, Kreativni sindikat) Splićanina Natka Stipaničeva, nagrađen u bogatoj konkurenciji (19 filmova) za najbolji hrvatski film. Ova onirično-diluvijalna postmoderna 3D fresko-transpozicija floskule „sic transit gloria mundi“ se rodila iz ideje o luksuznom prekookeanskom kruzeru, čiji apatični putnici, obuzeti sopstvom, u jednom efektno zakočenom ritmu deluks-svakodnevice, ne primećuju da brod tone i da će uskoro sve otići dođavola. Vešto odabrani i modelirani likovi posade i turista kao da su izašli iz eseja o luksuznom krstarenju Dejvida Fostera Volasa; parovi životinja u svečanom ritmu defiluju kroz kadrove (aluzija na savremenu Arku) dajući filmu potku nadrealnog, melodija Stabat Mater Antonija Vivaldija uz finalni prizor tonućeg kruzera – sve su to upečatljivi elementi ovog „sporogorećeg bizara“ (cit. Jurica Pavličić).

Iz grupe ovog programa izdvojila bih i odličan crno-beli doku-film Marka Tadića Događaji koje treba zaboraviti (2020, Kreativni sindikat), snimljen na 16mm traci, o memoriji, zaboravu i nestajanju, baziran na fotografijama nađenim na buvljaku a propraćenim stihovima Hansa Magnusa Encesbergera. Hrvatsko-srpski film Umorstvo u katedrali (2020, Kinematograf), na kome su reditelji Matija Pisačić i Tvrtko Rašpolić radili 11 godina, scenski je raskošan i iščašen film koji za protagonistkinje ima detektivku Gloriju Skot i pomoćnicu Meri Lambert.

Odličan scenario sa puno crnog humora, brzi ritam, pregršt kulturalnih referenci (fantastična scena u zapaljenom muzeju voštanih figura gde lica četvorice Bitlsa u fazi topljenja poprimaju obrise lica člana bande Kjubrikove Paklene pomorandže), maestrozne pozadine Londona i enterijera detektivkine kuće koje je potpisao Beograđanin Boban Savić Geto, dobra je baza da ovaj kratki film, ukoliko bude bilo sreće da nađe producente, postane i serijal.

Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Mozaik

Veštačka inteligencija

26.jul 2025. Tijana Stanić

Test modernog doba: Kako da prepoznate ChatGPT tekst

Veštačka inteligencija je sve naprednija, a AI detektore je lako prevariti. Mogu li se uopšte prepoznati tekstovi koje nije napisao čovek

Evropsko prvenstvo u košarci

25.jul 2025. I.M.

Američki novinar: Nikola Jokić igra za Srbiju na Eurobasketu

Američki mediji očigledno nešto znaju, što još uvek ni u Srbiji ne znaju, jer ni srpski reprezentativci nisu mogli da potvrde da će najbolji igrač na svetu igrati za nacionalni tim

Četvrti toplotni talas

25.jul 2025. Jelena Kozbašić / Klima 101

Četvrti toplotni talas u Srbiji: Ekstremne vrućine kao nova normalnost

Balkan i istočni Mediteran suočavaju se sa četvrtim toplotnim talasom ovog leta, dok temperature u Grčkoj, Turskoj i južnoj Srbiji prelaze 42 stepeni Celzijusa. U Srbiji je od početka godine zabeleženo čak osam toplotnih talasa, što je višestruko više od proseka iz druge polovine 20. veka

Hodanje: Jedan od najlakših načina da se poboljša zdravlje

Zdravlje

24.jul 2025. N. M.

Naučno istraživanje: Ne morate da hodate 10 000 koraka dnevno

Prema istraživanjima, više hodanja može smanjiti rizik od demencije, depresije i umiranja od raka, a ujedno je dobro i za srce. Najnovije brojke pokazuju da je oko 7000 koraka dovoljno za dobro zdravlje

Ilustracija

Srbija

24.jul 2025. N. M.

Velike vrućine prazne Gružansko jezero

Veliki broj toplotnih talasa i velikih vrućina ovog leta doveo je do zabrinjavajuće niskog nivoa vode u Gružanskom jezeru u centralnoj Srbiji

Komentar

Pregled nedelje

Slučaj penizionerke navučene na Informer

Snežana C. je posle povređivanja nožem profesorke Natalije Jovanović dokazala da je upila teoriju i praksu Vučića i Informera. Ukratko – kada napadaš izigravaj žrtvu i nikada nemoj priznati ličnu odgovornost. Sada kaže da joj je žao zbog svega

Filip Švarm

Komentar

Autoimuna bolest Srbije

Umesto da se okome na obolele ćelije, odbrambene ćelije srpskog organizma su se okrenule protiv zdravih ćelija. Lek je počeo da kola krvotokom, ali je proces ozdravljenja dug i neizvestan

Ivan Milenković
Arhiepiskop i mitropolit žički Justin

Komentar

Zašto mitropolit Justin nije mogao da ćuti?

Mitropolit žički Justin otvoreno je stao na stranu studenata i upozorio vlast da “moć nije data radi nasilja, nego radi služenja“. Šta je to trebalo arhijereju poznatom po tome da se kloni sukoba

Jelena Jorgačević
Vidi sve
Vreme 1803
Poslednje izdanje

Istraživanje NSPM: Većina Srbije protiv Vučićevog režima (1)

Najgore je iza nas Pretplati se
Pukotine u temeljima vlasti

Urušavanje kulta gradnje i ličnosti

Vreme istražuje

Kako Davor Macura živi srpski san

Ujedinjena opozicija, nužnost ili mit

Odvojeni ne smeju, zajedno ne mogu

Duh vremena: 105. rođendana zaboravljenog Jula Brinera

Ciganska duša sijamskog kralja Brodveja

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1803 24.07 2025.
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure