"Prva od mojih deset olimpijada bila je ona u Sarajevu. Sa prve linije video sam suživot tri naroda u Bosni i Hercegovini i nisam mogao ni sanjati da će se samo nekoliko godina kasnije međusobno ubijati..."
SAMARAN: To je bilo na početku mog mandata. Suočio sam se sa problemom lažnog amaterizma. Moja ideja bila je slediti primer Vimbldona, prvog velikog teniskog turnira. Oni su dugo prihvatali samo amatere i imali velike probleme zbog toga. Jednog dana su odlučili da za njih više ne postoji anahroni koncept „amater“ i „profesionalac“, već samo kvalitet igrača. Isto smo učinili i mi, izbrisali smo famozni član 26 koji je regulisao pitanje amaterizma i tako smo vrata Olimpijskih igara otvorili svim sportistima sveta.
Dalijebilootpora?
I te kako, posle 80 godina „amaterizma“ i dominacije „stare škole“ u olimpijskom pokretu nije bilo lako napraviti tako veliku promenu, ali bili smo čvrsti i uspeli smo. Sada imamo drugu fantazmu koja je zamenila lažni amaterizam – doping. Pokušali smo sve da ga rešimo, dobili smo mnoge bitke, ali još uvek ne i rat. To je, međutim, problem sa kojim se mora suočiti moj naslednik Žak Rog.
Kad sam postao predsednik MOK-a, moje prve Olimpijske igre bile su u Sarajevu. Bile su sjajne, odlično organizovane… Doživeo sam sa prve linije suživot između tri naroda, Hrvata, Srba i muslimana. Za mene je bilo ogromno iznenađenje kada sam se samo nekoliko godina kasnije suočio sa surovim ratom koji je dugo trajao, sa efektima koji će potrajati. Godine 1994, za vreme najžešćih sukoba, napustio sam na kratko Igre u Lilehameru da bih otišao u Sarajevo sa idejom da gradu donesem pozdrave olimpijaca celog sveta. Bio sam nekoliko sati u Sarajevu i u ime MOK-a obećao da ćemo pomoći rekonstrukciju olimpijskih objekata kad se rat završi. Mi smo tu obavezu ispunili do kraja, 100 odsto. Takođe, mogu reći da sam uvek, u vreme dok sam bio predsednik, branio pravo jugoslovenskih sportista da učestvuju na Olimpijskim igrama. Godine 1992, u jeku sankcija OUN-a, uspeli smo, posle mnogo napora i uz pomoć španske vlade, da im otvorimo vrata za učešće.
Jugoslovenski sportisti učestvovali su kao „nezavisni“ ( IOP), samo u individualnim sportovima. Sećam se da čak ni štafeti nije bilo dozvoljeno učešće jer se tretirala kao ekipa. U datim okolnostima nije se moglo više.
Uvek veoma dobra. JOK zna da sam uvek bio na strani vaših sportista… Poznajem iz prve ruke značaj sporta u važoj zemlji, sećam se i da je Beograd bio kandidat za 1992, zajedno sa Barselonom.
Pre nego što odgovorim direktno na pitanje, moram reći da se odlično sećam i Vilijama Džonsa, njegovog prethodnika u FIBA. Jedno od poslednjih javnih pojavljivanja u njegovom životu bilo je kada sam mu, ovde u Barseloni, uručio Olimpijski orden. Umro je nekoliko meseci kasnije. On je bio veliki kreator evropske košarke a u Borisu Stankoviću je imao dostojnog naslednika, koji je na kraju svog sjajnog mandata doživeo problem sa stvaranjem ove potpuno nezavisne Evrolige u odnosu na međunarodnu federaciju.
Kakovigledatenatajspor?
OLIMPIJADA NIJE U KRIZI: Samaran u razgovoru sa novinarem „Vremena“
Mogao se izbeći da se na vreme razumelo da su klubovi ti koji su najznačajniji za ekipne sportove. To se zaboravilo, dala se prednost federacijama. Mislim da je to bila greška i sada treba naći jedan minimalni dogovor ali ne dirati ono što funkcioniše i što je, štaviše, do sada funkcionisalo vrlo dobro. Kažem ono što osećam.
Bilo je sličnih pokušaja i u drugim federacijama, ali je njihova reakcija bila brza, dale su klubovima mnogo veći značaj, kao u slučaju UEFA. Ne treba zaboraviti da su klubovi ti koji plaćaju igrače.
Nisam znao… Moja prošlost je javna i ceo svet je zna. I treba da bude ocenjena od strane mojih sunarodnika a ne od stranaca koji jako malo poznaju ono što se polovinom prošlog veka dešavalo u Španiji. Očito, taj vaš zemljak nema isti osećaj prijateljstva prema meni kao ja prema narodu Jugoslavije i jugoslovenskim sportistima kojima sam pomagao u teškim momentima.
Olimpizam je u izvrsnom zdravlju i stanju. Sport trpi ekonomsku krizu kao i ceo svet, ali postoje dva velika takmičenja koja su van toga: Olimpijske igre i Svetsko prvenstvo u fudbalu. MOK već pregovara oko TV prava za 2010. i kasnije, ja sam ostavio potpisane ugovore do 2008. Prema vestima koje imam, ponude TV kanala iz SAD biće još veće nego do sada, cifre su astronomske. Nema ni najmanjeg znaka krize, Olimpijske igre ostaju veliki festival sveta mladosti i mira.
Čimestenajzadovoljnijiposle21godinenačeluMOK–a?
Mislim da sam uradio dosta dobrih stvari i otišao sam zadovoljan. MOK smo restrukturirali, otvorili smo ga, postigao sam ono što je bio moj san: da MOK bude izraz onoga što je duh olimpijskog pokreta. Vrlo sam zadovoljan što smo uključili velik broj žena i velik broj bivših i sadašnjih sportista. Na čelu Sportske komisije MOK-a je Sergej Bubka, koji ima sva prava kao i članovi Izvršnog komiteta.
Kakoprovoiditevremekaopenzioner?
Pre podne sam obično ovde u La Kaiši gde sada razgovaramo, to je prva štedionica u Španiji i druga u svetu. Popodne sam u jednom privatnom prostoru koji je više mini-muzej svetskog sporta nego kancelarija. Morate doći da vidite to mesto… Povremeno idem u Lozanu, predsednik sam Olimpijskog muzeja, imam povremene sastanke sa mojim naslednikom Žakom Rogom koji do sada radi odlično… Moj sadašnji život se ne može porediti sa prethodnim, dok sam bio predsednik, razlika je kao dan i noć… Dosta čitam, TV je moj veliki izvor svega što se dešava u svetu sporta. Omiljeni sport? Atletika je uvek bila pravi olimpijski sport, kraljica olimpijade… Košarka ima nešto posebno, stalno evoluira, menja pravila, ponekad čak izgleda da te promene nisu potrebne, ali posle se pokaže da jesu. Sada se pravila mnogo razlikuju od onih pre 20 godina. I još se menjaju.
"Nisam znao za slučaj Divac"
Doskorašnji prvi čovek Međunarodnog olimpijskog komiteta sa velikom pažnjom saslušao je našu priču o „slučaju Divac“, odnosno o svojevremenom sramnom „gubljenju“ (i ni do danas do kraja razjašnjenom!) kandidature proslavljenog košarkaškog asa. On je bio predložen za člana Sportske komisije MOK-a, ali kandidatura, zaslugom bivšeg režima, nikada nije stigla do Lozane…
„Ne, ništa o tome nisam znao“, rekao je Huan Antonio Samaran.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Među najuočljivijim promenama kod stanovništva na okupiranim evropskim teritorijama tokom Drugog svetskog rata bio je uticaj koji je okupacija imala na rodne i generacijske odnose i strukturu društva. Bio je to svet bez odraslih muškaraca, čije su uloge preuzimale žene
U Libiji je mir, ljudi putuju slobodno iz jednog u drugi deo zemlje, a stanovnici oba dela zemlje su, kako je reč o istom narodu, veoma ljubazni kada čuju da neko govori dijalektom iz onog drugog dela države
Obaveze, porodica, „kvalitetno“ slobodno vreme… Kako da sve stignemo? Čuvena autorka bestselera Džuli Morgenstern kaže za „Vreme“ da treba dobro planirati – ali ne baš sve
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!