Foto: Tanjug / Dopisnik KiMKosovska Mitrovica, 2. septembra 2024. - Ispred opstine Kosovska Mitrovica, u koju su pripadnici takozvane kosovske policije u petak nasilno ušli i protivpravno je zatvorili, okupili su se zaposleni Srbi, koji žele da dođu na svoja radna mesta i da rade, ali ih je u tome sprecila takozvana kosovska policija,javlja dopisnik Tanjuga. FOTO TANJUG/ DOPISNIK KIM/ bs
Napeta situacija na severu Kosova. Srpske institucije pod blokadom prištinske policije, dok međunarodna zajednica izražava zabrinutost i traži hitnu reakciju. Radnici opštine Kosovska Mitrovica pokušali da uđu u zgradu ove institucije na svoja radna mesta - policija im nije dozvolila. Okupljeni Srbi se posle toga razišli
Zaposleni u PIO fondu za Kosovo i Metohiju, Kosovsko-mitrovačkom upravnom okrugu, Centru za socijalni rad i u prostorijama Kancelarije za KiM razišli su se nakon što su pokušali da dođu do svojih radnih mesta jer im policajci naoružani dugim cevima to nisu dozvolili.
Podsetimo, na više lokacija okupili su se zaposleni u institucijama na severu KiM čije su zgrade blokirane od petka popodne, javio je RTS.
Namera im je da uđu u svoje kancelarije u kojima su bili od pre dva dana i ostvare svoje pravo na rad.
Foto: Tanjug / STRKosovska policija
Međutim, policija je blokirala ulaze u zgrade, a oko njih su i pojačane snage specijalaca.
Ispred zgrade Privremenog organa opštine Kosovska Mitrovica, policija nije dozvoljavala radnicima da priđu.
Policija je dovela i pojačanje, pa su se pojavili naoružani specijalci sa dugim cevima u punoj opremi.
PROTEST KOD PRIVREMENOG OPŠTINSKOG ORGANA U #Mitrovica
Zaposleni u privremenom opštinskom organu u severnom delu Mitrovice, koji je zatvoren u petak u širokoj akciji KP, okupili su se jutros kako bi protestovali.
Među njima je i predsednik Privremenog organa Ivan Zaporožac pic.twitter.com/APwdlXG7cB
Na glavnom mostu u Mitrovici su dva blindirana i dva terenska vozila Kfora. Mirno je, ali je situacija napeta, prenosi RTS.
Na objektu u Severnoj Mitrovici, u kojem su se nalazili sedišta Kosovsko-mitrovačkog okruga, PIO fonda i Kancelarije za Kosovo i Metohiju sinoć su postavljene tri improvizovane papirne table za nazivima privremenih prištinskih institucija.
Takođe, tabla je jutros postavljena i na zgradi Privremenog organa Kosovske Mitrovice.
Dok su postavljane improvizovane table, ispred objekta se nalazio jedan policijski džip i nekoliko policajaca, dok je takozvana kosovska policija bila raspoređena i na svim raskrsnicama koje vode do te zgrade.
I na objektu u Leposaviću, gde je do petka radio Privremeni organ opštine Leposavić, Institut za srpsku kulturu, Saobraćajna škola, i gde se nalaze i kancelarije mnogobrojnih organizacija, danas su privremeno postavljena dva papira sa nazivom privremenih prištinskih institucija.
Foto: Tanjug / STRKosovska Mitrovica
Zgrade srpskih institucija u četiri opštine na severu Kosova i Metohije i dalje su blokirane, a ispred njih je takozvana kosovska policija. Kfor je pojačao prisustvo na glavnom mostu u Kosovskoj Mitrovici.
Akcije policije na severu pokrajine utiču na bezbednost, stabilnost i mir, poručila je misija Unmik, posle razgovora predstavnika Srpske liste sa šeficom te misije na Kosovu i Metohiji Karolin Zijade.
Srpska lista je zatražila hitnu akciju međunarodnih predstavnika.
„NATO je veoma razočaran akcijama na severu Kosova i Metohije koje nisu koordinirane sa Kforom, navela je portparolka Alijanse Fara Daklala.
Državni vrh Srbije ocenjuje da je na delu pokušaj da se isprovocira reakcija i poručuju da je izbor politička borba.
Foto: Vlada KosovaSastanak u Prištini
Biserko i Čanak: Beograd planira preseljenje Srba sa Severa u Rašku, Kurti to da spreči
I dok Priština blokira zgrade srpskih državnih institucija u Kosovskoj Mitrovici, kosovski premijer Aljbin Kurti ugostio je predsednicu Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji Sonju Biserko, suosnivača i bivšeg lidera Lige socijaldemokrata Vojvodine, Nenada Čanka, kao i profesora i višeg savetnika Centra za humanitarni dijalog – Marka Baskina, prenosi KoSSev.
„Razgovarano je o situaciji i dešavanjima u regionu Zapadnog Balkana, o volji i šansama za integraciju u EU i NATO, a posebno o odnosima Kosova i Srbije, istoriji i aktuelnostima, kao i perspektivama za budućnost“, navela je vlada u uvodu, a potom saopštila i:
„Biserko, Čanak i Baškin su tokom sastanka obavestili premijera da se priča da zvanični Beograd planira preseljenje kosovskih Srba, posebno onih sa severa, u Sandžak, gde se, kako kažu, grade kuće i stanovi za njih. Oni su apelovali na premijera Kurtija da pokuša da spreči takav scenario“.
A šta im je Kurti na to kazao, iz saopštenja se ne vidi osim da je „ponovio značaj demokratije, vladavine prava i jednakosti za sve građane Kosova, a posebno uključenosti srpske zajednice u sve aspekte privrede i društva“.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Odluka studenata da režimu upute zahtev za raspuštanje državnog parlamenta i raspisivanje vanrednih republičkih izbora nije pala s Marsa. O ovoj opciji se na plenumima već dugo žustro diskutovalo, a stvar je presečena onda kada je svima, ali baš svima, postalo jasno da vlast ne samo da ne želi da ispuni studentske zahteve nego na političku krizu odgovara sve jačom represijom i sve prljavijom propagandom. I kada više niko nije mogao da ospori činjenicu da je upravo režim generator svih društvenih i političkih anomalija, te da zahvaljujući njemu novosadska nadstrešnica svakom građaninu ove zemlje visi nad glavom
Kakvo je interesovanje među najvišim univerzitetskim radnicima za direktno učešće u politici, na “studentskoj listi”, ukoliko bi u Srbiji bili raspisani vanredni parlamentarni izbori
Poziv na raspisivanje izbora je poziv režimu, a trebalo bi da se vidi da li će postojati i studentski poziv svim ostalima na društveni dogovor o tome kako se suprotstaviti režimu na budućim izborima. Oni mogu biti raspisani neočekivano brzo, a možda ih i ne bude pre nekog “redovnog termina” ako ne bude izuzetno jakog pritiska na ulici
Možda je tačna verzija da je Aleksandru Vučiću pozlilo pa se zato vratio u zemlju. Ali i dalje cela stvar ostavlja mnogo otvorenih pitanja. Za početak, zašto je predsednik naše zemlje išao na donatorsko veče namenjeno unutarpolitičkim ciljevima druge zemlje? Zašto je išao na događaj na koji se ne može ući ako se ne donira novac? I ko ga je zvao? Ako se ova sapunska opera posmatra kao izolovan događaj, van domaćeg konteksta, zaista je reč o nečemu što izmiče zdravom razumu
Bez razumevanja zla koje je činjeno u našoj neposrednoj istoriji u poslednje tri, četiri decenije, to bi bilo parcijalno i licemerno. Zakasnilo se i za ono što se dogodilo pre šest meseci, sve sada je nadoknada. Ako ne dođemo do ozbiljnog suočavanja sa prošlošću, sa snažnim programom stvaranja nenasilnog društva, promene će imati kratak rok trajanja. A u toj promeni roditelji ubijene dece mogli bi da budu ambasadori procesa normalizacije ovog društva. Oni su spremni na tu ulogu i bilo bi dobro da ih i studenti uključe u svoje debate, da razumeju šta se dogodilo i koji su putevi suočavanja
Klecavo vrhovno biće uzda se u lokalne izbore u Kosjeriću i Zaječaru. Ne sme se zaboraviti da on 13 godina teškim otrovima zasipa naročito u provinciji, te da je detoksikacija dug i mučan proces
Ukoliko različiti oponenti Vučićevog režima nisu u stanju pomoći studentskoj omladini, mogli bi makar da ne odmažu. Suviše dugo su radili na isti način i sa istim poraznim rezultatima da bi mogli očekivati da ih itko išta pita
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!