Apatinska pivara danas vredi 262 miliona evra i ima oko sedam hiljada akcionara. Prosečni akcionar poseduje akcije u vrednosti od blizu četrdeset hiljada evra. Najveći, sa dva promila akcija, težak je bar 524.000, a najmanji tek koju hiljadu evra. Kad bi svi prodali akcije, kao što neće, i kad bi svi bili prosečni, kao što nisu, u Apatin bi se odjednom slilo najmanje 50 miliona evra
SEKIRA PALA U PIVO: Firma i akcionari u redu za pare
Početkom septembra Beogradska berza otkazala je aukcije akcija Apatinske pivare zakazane za taj mesec zbog „objavljenih informacija koje znatno mogu da utiču na cenu“. Menadžment Pivare je, naime, uz saglasnost skupštine akcionara, sklopio ugovor o dokapitalizaciji i strateškom partnerstvu sa belgijskom firmom Interbru. Ta firma je jedan od najvećih proizvođača piva u svetu, sa ukupnim obrtom od skoro sedam milijardi evra i već je vlasnik desetak odsto akcija proizvođača Jelen piva, kupljenih krajem aprila prošle godine uz čudnu oscilaciju cena u zavisnosti od toga ko je bio prodavac: država ili mali akcionari. Tom kupovinom Interbru je postao najveći pojedinačni akcionar Apatinske pivare.
Samom dokapitalizacijom od približno 65 miliona evra, tako je dogovoreno, belgijski partner će postati većinski vlasnik Pivare i kao takav će u narednih šest meseci otkupiti svaku ponuđenu akciju malih akcionara po fiksnoj ceni od 167,64 evra, naravno u dinarskoj protivvrednosti. Ponuda za otkup akcija po ceni skoro četvorostruko većoj od nominalne, a neizračunljivo većoj nego što je za njih tokom privatizacije plaćeno, primljena je u zavisnosti od toga koliko ko akcija ima: nekima je otvorila nove perspektive, ostvarenje sna o promeni socijalnog statusa, porasli su apetiti, ali i sumnje u regularnost upisa akcija, strahovi od velikog novca, međusobno nepoverenje, kajanje zbog ovog ili onog ranijeg postupka… Zbog opšte napetosti ili zbog nečeg drugog retko ko je hteo da za novine bilo šta kaže, a ako i pristane na razgovor, sem jednog časnog izuzetka, anonimnost je bila prvi uslov.
PARESNEBA: Apatinska pivara danas ukupno vredi, takva je procena, 262 miliona evra i ima oko sedam hiljada akcionara. Po tome, prosečni akcionar poseduje akcije u vrednosti od blizu četrdeset hiljada evra. Najveći, sa dva promila akcija, težak je bar 524, a najmanji tek koju hiljadu evra. U samom Apatinu živi preko 1200 akcionara sa podosta „kapitalaca“ i znatnim brojem porodica akcionara. Kad bi svi akcije prodali, kao što neće, i kad bi svi bili prosečni, kao što nisu, u Apatin bi se odjednom slilo najmanje 50 miliona evra.
Privatizacija Pivare počela je 1991. godine po tadašnjem zakonu o društvenom kapitalu, popularno nazvanom „Antinim zakonom“, po kome zaposleni u preduzeću koje se privatizuje, potom i svi građani, imaju pravo da otkupe deonice. Vrednost deonica koju je pojedinac mogao da otkupi bila je ograničena radnim stažom upisanim u radnu knjižicu. Tranzicija vlasništva nad Pivarom zaokružena je 1998. godine, kada je definisana nominalna vrednost akcije na magičnih 100 tadašnjih nemačkih maraka, koje su akcionari otplaćivali u dinarima po zvaničnom kursu, višestruko nižim od realnog. U međuvremenu su obavljene još dve dokapitalizacije. Ostvarena dobit u prethodne dve godine, odnosno „neraspoređena dobit“, kako glasi stavka u završnom računu preduzeća, u dva navrata podeljena je, pored dividendi, kroz novu emisiju akcija. Te akcije nisu linearno podeljene akcionarima, već su trenutno zaposleni imali prednost i to je dodatno uzburkalo duhove u maloj varoši.
KOSUZA: Sa stanovišta menadžmenta Pivare, privatizacija je sprovedena u okviru propisa i sa maksimalnim trudom da niko ne bude oštećen. „Celokupan proces privatizacije i dokapitalizacije sproveden je u skladu sa zakonima koji su važili ranije ili važe sada i za sve što je urađeno postoje odluke Upravnog odbora i, gde je bilo potrebno, Skupštine akcionara“, izjavio je sagovornik „Vremena“, obrazlažući insistiranje na anonimnosti ugovornom obavezom prema strateškom partneru po kojoj, sem zvaničnih saopštenja, nikakvih kontakata sa medijima ne sme biti dok strateški partner ne obezbedi polovinu sredstava potrebnih za otkup preostalih deonica i dok otkup ne počne. „Akcije su prvo bile ponuđene zaposlenima i penzionerima Pivare, posle toga svim građanima Srbije, tako da naših akcionara ima u Apatinu, Somboru, Rumi, Novom Sadu, Šapcu, Valjevu, Beogradu… „Dokapitalizacija je, veli, takođe bila čista ko suza: „Odluka da se dobit pretvori u akcije je bila mudra i uticala je na berzansku vrednost preduzeća i, samim tim, na cenu deonica, što se sada i vidi“. Što se tiče raspodele akcija iz dokapitalizacije, logično je – nastavlja – da oni koji su dobit ostvarili imaju prednost u raspodeli.
O strateškom partneru ima samo reči hvale: to je jedna od dve najjače evropske kompanije koje se bave pivom, u svetu je među prvima, prisutna je u više od dvadeset zemalja… Ističe veliku zaslugu menadžmenta za postizanje ovako dobre cene akcija i svih ostalih, po radnike povoljnih, ugovornih klauzula. Po ugovoru, naime, pored dokapitalizacije i otkupa svih na prodaju ponuđenih deonica malih akcionara, strateški partner se obavezao da će u sledećih sedam godina, u obostrano usaglašen investicioni program, plasirati 66 miliona evra, u marketing program još 34 miliona i to u narednih pet godina, da će zadržati sve stalno zaposlene u navedenom periodu, da će zadržati sadašnji nivo plata, bonusa i svih davanja uz obavezu korekcije u skladu sa porastom troškova života i rezultata poslovanja, da će poštovati postojeći pojedinačni kolektivni ugovor i da ga neće jednostrano menjati, te da će obezbediti sredstva za stambenu izgradnju, profesionalnu obuku zaposlenih, socijalni fond za pomoć i uslove za rad sindikata.
SEZONCIIPENZIONERI: Kolike su sadašnje plate na koje se budući poslodavac obavezao, sagovornik nije hteo da kaže uz objašnjenje da su takvi podaci službena tajna, ali uz konstataciju da „sigurno nisu onolike kako po raznim novinama ovih dana piše“. Kako prosečna plata ipak nije tajna jer je u nju, tajnu, upućeno bar hiljadu ljudi, a i nije podatak za skrivanje već za hvaljenje, odgovor nije trebalo dugo tražiti: administrativni službenik sa 20 godina radnog staža prima oko 30.000 dinara, KV rukovalac mašina u smenskom radu i sa prekovremenim i nedeljnim šihtama oko 45.000 dinara.
Pivara trenutno ima oko hiljadu zaposlenih, od toga njih 660 na neodređeno vreme. Ostali zaposleni su takozvani sezonci. Njihov ugovor o zasnivanju radnog odnosa obnavlja se svakih devet meseci i sudbina im je neizvesna, jer „produktivnost u Pivari je na visokom nivou, ali prostora za racionalizaciju svakako ima“. Za utehu, sezonci su, baš kao i stalno zaposleni, imali prednost u dokapitalizacijama.
„Ceo radni vek sam provela u pivari, a imam manje akcija od nekoga ko se tek nedavno zaposlio“, uvređeno je rekla za „Vreme“ penzionisana službenica insistirajući da joj se ime ne pominje jer „Apatin je malo mesto, svi se znaju“ i ne bi da se bilo kome zamera. „Ovako je, ipak, bolje“, dodaje jetko. „Bar ne moram da razmišljan kako ću novac potrošiti.“
Koliko ko akcija ima i šta će sa njima učiniti svakodnevna je apatinska tema, ali i nedokučiva tajna. Uvređena penzionerka je poverila da zna bračni par koji ima akcija za skoro milion evra. „Ima takvih još mnogo, već zidaju sebi grobnice i merkaju stanove u Beogradu“, završila je.
BERZANSKEIGRE: Prva trgovina akcijama Apatinske pivare zbila se prošle godine u aprilu i neslavno je prošla: deonice koje je na prodaju ponudila grupa akcionara, iako skromne početne cene, na licitaciji je dosegla astronomske visine. Uz obrazloženje da će transakcija po toj ceni imati neprijatne implikacije po tržište, licitacija je poništena da bi, samo malo kasnije, bila održana nova na kojoj su deonice prodate po početnoj ceni, desetostruko nižoj od sadašnje. Nekoliko dana kasnije, Država je na berzi prodala svoj skromni udeo sadašnjem strateškom partneru po ceni koja važi i sada, godinu i po dana kasnije.
Nezadovoljni akcionari organizovani su u nekoliko udruženja, formalnih i neformalnih, u nekoliko gradova u Srbiji. Najbrojnije je ono koje okuplja oko 700 akcionara čijih je, kako kažu, 42.412 deonica ili 4,37 odsto tadašnje vrednosti svih akcija promenilo vlasnika na pomenutoj problematičnoj aukciji. Sastanak sa njima je dogovoren u velikoj konspiraciji, a malo zakašnjenje navelo je domaćine na pomisao da je „neko iz Pivare intervenisao“ i sprečio novinare da dođu i sa njima razgovaraju. Ne bi to bilo prvi put, kažu: dolazili su i do sada novinari, ali je objavljivanje njihove priče uvek bilo sprečavano intervencijom „odozgo“. „Čast izuzecima“, koriguju se.
Na stolu hrpa dokumenata, materijalnih dokaza da su prevareni: zapisnika, izveštaja, mišljenja, priznanja, zahteva, odgovora… Izdvajaju rešenje Trgovinskog suda o sopstvenoj nenadležnosti za trgovanje na berzi. „Skandal“, jednoglasni su u oceni. Prvo pristaju da se fotografišu, jer „nemaju čega da se boje s obzirom na to da govore istinu i da je pravda na njihovoj strani“, malo posle se predomišljaju jer neki od njih platu u pivari još primaju, ko je u penziji obavezno ima nekog svog koji tamo radi a i nije „šutom da se sa rogatim bode“.
Osim što su prevareni i opljačkani, kažu i da su dodatno zakinuti u dokapitalizacijama i isplati dividendi. Dividende se, naime, dele sa zakašnjenjem, tek su dospele one iz perioda dok su oni još bili akcionari, ali nikome od njih nije ništa uplaćeno. Tvrde da imaju dokaz da su njihove dividende isplaćene na ruke, navode kome imenom i prezimenom, iz jedne beogradske advokatske kancelarije, navode adresu, koja zastupa već neku brokersku kuću. „Naše akcije lutaju negde“, kažu.
„Najčudnija stvar u svemu je što meni redovno stiže da platim porez na akcije koje sam, kao, prodala“, ljutito pokazuje uplatnicu Mirjana Došen, častan izuzetak u ovoj reportaži. „Kako porez za nešto što više nije moje?“ Kaže da se ne boji i da neće da odustane sve dok ne istera pravdu, a ovaj porez neće platiti, pa šta bude.
MAMAKOKA: Sagovornik „Vremena“ iz Pivare kaže da, i ako je možda nepravilnosti u toj aukciji ipak bilo, to je problem berze i tek treba da se ustanovi ko je odgovoran, pivara nema sa tim ništa. Ali, dodaje, na berzi tako stvari stoje, cene se menjaju, a svako slobodno raspolaže svojom imovinom. Niko ih, kaže, nije terao da prodaju, ali potpisan nalog za prodaju postoji i transakcija je obavljena. Da se to ne bi ponovo dogodilo, jer većina akcionara ne poznaje berzanska pravila – ali i da bi zauzeli što povoljniji položaj u pregovorima sa strateškim partnerom, objasnio je – menadžment je okupio akcionare koji udruženo poseduju oko 42 odsto akcija, dovoljno da strateški partner njihovim otkupom postane većinski vlasnik.
Samo da bi i drugi akcionari bili zaštićeni, napominje, u ugovoru i piše da će strateški partner otkupiti svaku ponuđenu deonicu u sledećih šest meseci po ovoj ceni. „Posle toga trgovaće se isključivo na berzi po cenama utvrđenim tržišnim mehanizmima. Ta cena može biti viša od ove, ali može biti i niža.“
Ispred restorana Apatinske pivare, tik uz upravnu zgradu, otegao se red u tihom mrmoru. Niko od čekača nije hteo da objasni šta se događa i šta toliko dugo čekaju na suncu. Čuo se samo jedan jasan odrečan odgovor direktno upitanog, dok su se drugi trudili da gledaju na svaku stranu sem na onu odakle je pitanje stiglo, kao da su se tražili dobrovoljci za obavljanje nekog gadnog posla. „Čekaju da potpišu da će prodati svoje deonice iz famozne C i D serije, one iz dokapitalizacije koja je nas i mnoge druge zaobišla“, objasnio je jedan nezadovoljnik.
Direktor strategije i poslovnog razvoja Interbrua Rene Kumli je posle potpisivanja ugovora o strateškom partnerstvu izjavio da neće biti promena u rukovodstvu fabrike jer je ono pokazalo dobre rezultate u dosadašnjem radu.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Narodna pobuna posle tragedije na Železničkoj stanici u Novom Sadu probudila je pravu stranu režima koji počinje sve doslednije da sledi izreku pripisanu Idiju Aminu, čuvenom afričkom diktatoru: Sloboda govora je garantovana, ali niko ne garantuje šta će vam se dogoditi posle tog govora
Šta se sve zameralo opoziciji? Jedni su tvrdili da pokušava da ubije gnev građana jer njeni delovi rade za Vučića. To je poznata teorija zavere, koja nekada zaista počiva, bar prividno, na dobrim argumentima. Ona je, međutim, možda ipak optimistična verzija naše političke scene. Pesimističnija je ona da je opozicija po difoltu nesposobna i budalasta, i da je predvode politički diletanti, što su tvrdili drugi kritičari. Čuli smo takođe da su odnosi među opozicionim čimbenicima tako dinamični, takoreći preokupirajući u borbi za lične pozicije, da stvarnost oko njih za njih postaje prilično nebitna
Kakve su veze Orbana i Vučića? Na čemu se sve zasniva njihova politička i ekonomska bliskost? Koji su kanali kojim putuje novac između dve zemlje? Šta se radilo, a koji su planovi najavljeni? Kakva su preplitanja između porodica Orban i Vučić? Koje sve mađarske firme osvajaju tendere po Srbiji? Konačno, šta sve nadgleda Utiber
Dovoljno je da tužilaštvo uzme pisana upozorenja inženjera Zorana Đajića, koji je radio kao konsultant za firmu Starting, a koji je ukazao da je stanje betona koje je video posle podizanja mermernih ploča veoma loše. Po zakonu, izvođač je morao istog časa da obavesti nadzor koji je mogao da zaustavi radove i na osnovu dopisa Đajića
Srpske vlasti stalno ističu da ih sa Kinezima vezuje “čelično prijateljstvo”. Krediti koje Srbija uzima od Kine predstavljaju se kao investicije. Malo šta se zna o tim kreditima, kao i o tome kakve posledice dužnici mogu da očekuju ako ne vrate novac. U javnosti se predstavlja da se širom Srbije sa Kinezima posluje i gradi zajednički od kanalizacije, preko Železare, rudnika, topionica, fabrika guma, delova auto-puteva i brze železnice, pa sve do gradnje projekata u vezi sa nacionalnim stadionom i Ekspom 2027
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Premijer Vučević najavio je nove informacije o ostavkama, ali od toga nije bilo ništa. Prvo da veliki šef izračuna kako mu se to uklapa u priču da se radi i gradi, kako da pogibiju petnaest ljudi pretvori u tek manju neprijatnost
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!