Nakon susreta sa ministrom spoljnih poslova Sudana, Alijem Jusefom Alšariom, na marginama Diplomatskog foruma u Antaliji, Vjosa Osmani se pohvalila da je ova zemlja još jedna na listi koja je priznala postojanje države Kosovo, prenosi Kossev.
„Bila mi je čast i zadovoljstvo da se sastanem sa ministrom spoljnih poslova Sudana. U našem prvom susretu obavestio me je da je predsednik Sudana doneo odluku da prizna nezavisnost Republike Kosovo i da ćemo uspostaviti diplomatske odnose između naših zemalja“, izjavila je Osmani u video snimku objavljenom na društvenoj mreži X. „Zahvaljujem se u ime naroda Republike Kosovo. Ovo je početak jednog divnog partnerstva“, poručila je.
Sudanski ministar je zadovoljan takođe, naglašavajući važnost ove odluke, zahvaljujući se predsedniku Turske, Režepu Taipu Erdoganu, na organizaciji Foruma u Antaliji.
„Počašćen sam i privilegovan što me predsednik moje zemlje poslao danas ovde. Nakon sastanka sa predsednikom Erdoganom, koji je bio dobar znak za ovaj skup u Turskoj, odlučili smo da priznamo vašu lepu zemlju. U ime miroljubivog naroda Sudana, izražavam veliko poštovanje prema vašoj državi, kao novom članu međunarodne zajednice“, rekao je sudanski ministar.
On je istakao da Sudan, iako suočen sa ozbiljnom krizom, vidi Kosovo kao partnera sa bogatim iskustvom i znanjem, dodavši da očekuje snažnu bilateralnu saradnju u budućnosti, uključujući i zvanične posete i saradnju na više nivoa.
Taipu Erdoanu, za kojeg je predsednik Aleksandar Vučić u više navrata naglašavao da se radi o prijateljskim odnosima i zemalja i njih lično, zahvalila se i Osmani. De se priznanje moglo očekivati, ali od jedne druge zemlje, bilo je jasno kada se Osmani juče obratila kosovskoj javnosti iz Antalije, upravo apostrofirajući važnu ulogu Turske, ali u tome da približi Siriju i Kosovo.
Zemlja sa velikim problemima
Sudan je afrička zemlja sa oko 50 miliona stanovnika i treća je po veličini na kontinentu. Već dve godine se suočava sa unutrašnjim sukobima između vojske i paravojnih snaga, što je dovelo do velike humanitarne krize. Prema podacima, oko 20.000 ljudi je poginulo od početka sukoba, dok se gotovo polovina stanovništva suočava sa ekstremnom glađu.
Pre oko dve nedelje i Kenija je priznala Kosovo, posle više godina zastoja u ovoj vrsti diplomatije za Kosovo. Kosovski izvori sada tvrde da je Sudan 119. zemlja koja je priznala Kosovo, a srpski da je taj broj ispod sto nakon serije odpriznanja kojom je rukovodila diplomatska ofanziva Srbije pod Ivicom Dačićem, da bi sve to bilo zaustavljeno Vašingtonskim sporazumom praktično.
Izvor: Kossev