Aktivisti iz Udruženja „Ne damo Jadar“, koji se protive iskopavanju litijuma, sprečili su kompaniju Rio Tinto da poruši nekoliko kuća koje je otkupila od meštana.
Nakon što su aktivista to prijavili, na terenu su se pojavili i pripadnici policije.
Aktivisti iz Udruženja Jadar kažu da kompanija Rio Tinto ima nelegalne dozvole za rušenje spornih objekata, kao i da je sve to prijavljeno Republičkoj inspekciji još 15. avgusta.
Zlatko Kokanović iz Udruženja „Ne damo Jadar“ kaže za N1 da je situacija u Nedeljicama mirna, nakon jutrošnjeg pokušaja rušenja kuća od strane kompanije Rio Tinto, kao i da je pozvana građavinska inspekcija koja nije izašla na teren.
On dodaje da se niko ne protivi rušenju ovih kuća, ali da je uslov da se sve odradi po zakonu.
„Oni su prekršili niz koraka. Izdali su građevinske dozvole za rušenje, a zakonom nije regulisano to prepoznavanje. Građevinski inpektor bi trebalo da izađe na teren, da konstatuje da je objekat nelegalno izgrađen i da naloži rušenje, što su oni preskočili. Glavni urbanista iz Loznice je potpisao te dozvole, i to još pre godinu dana. One su se nalazile na sajtu Grada 15 dana, ali ih sada nema nigde“, objasnio je Kokanović.
Uporni za nekog ko je otišao
Kako je „Vreme“ već pisalo, kompanija Rio Tinto već više od dve godine pokušava da dobije ključan dokument za iskopavanje litijuma, a Ministarstvo rudarstva i energetike je čak 11 puta produžilo rok za dopunu dokumentacije
Rio Tintu nedostaje Rešenje o određivanju obima i sadržaja studije o proceni uticaja na životnu sredinu koje je poništeno u januaru 2022. godine nakon što je donesena Uredba o prestanku važenja prostornog plana područja posebne namene za ovaj projekat.
„Vreme“ je takođe obajvilo i Nacrt studije Rio Tinta o životnoj sredini koja ukazuje na brojne hazarde rudnika u dolini Jadra.
U dokumentu se detaljno navodi kako kompanija misli da ih spreči i priznaje brojne negativne uticaje na životnu sredinu uz navode da iskustvo pokazuje kako je „ekonomsko-sociološki uticaj“ na stanovništvo jedino što donosi benefite.
Ali, i te „benefite“ neće imati svi.
U dokumentima se navode brojni i dugotrajni štetni uticaji na životnu sredinu, da bi prva ruda trebalo da bude izvađena 2025. i da bi rudnik trebalo da radi 60 godina.
B.G./N1
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com