"Ne možete rešavati ekonomske probleme ukoliko ne uspostavite pravnu državu, to je početak od koga morate krenuti da biste omogućili rešavanje svih drugih pitanja"
Iako štampa svakodnevno donosi „pouzdane“ informacije da je Vojislav Koštunica odlučio da se kandiduje na predsedničkim izborima i da je njegov štab već smislio izborne slogane („Koštunica, zakon za sve“, „Koštunica, sigurno“), Dragan Maršićanin, predsedik deesesove vlade u senci, kaže (u ponedeljak, kada je razgovor vođen) da će odluka biti doneta za sedam dana, što je i „pravo vreme“ za eventualni početak kampanje.
„Ukoliko do kandidature dođe, biće to kratka kampanja. Koštunica će nastaviti da nosi političku koncepciju s kojom su građani Srbije najvećim delom dobro upoznati“, kaže Maršićanin ističući da DSS nikad nije smatrao da kandidate treba promovisati kao robu za široku potrošnju.
MARŠIĆANIN: Rejting DSS-a i Koštunice i svih drugih stranaka opada od oktobra 2000, potpuno očekivano. U zimu 2000. godine popularnost i DOS-a i svih lidera stranaka bila je nerealno visoka, što je bio rezultat prenaduvanog očekivanja. Kako su stvari postajale jasnije i kako su nastajali nesporazumi u koaliciji, kako stranke između sebe dugo vode negativnu kampanju, rejting DOS-a je logično počeo da opada. Osnovni uzrok je u razočaranosti građana u tu grupaciju, za koju smatraju da je proćerdala energiju koja je bila sakupljena u oktobru 2000. Ponovo jača uverenje iz Miloševićevog vremena, da su svi isti kada dođu na vlast i da zato vlast i ne treba menjati. To je posebna opasnost za ono što nam predstoji.
Ako su prepoznali ovo što ste rekli, onda su prepoznali sve. Ne možete rešavati ekonomske probleme ukoliko ne uspostavite pravnu državu, to je početak od koga morate krenuti da biste omogućili rešavanje svih drugih pitanja. Ako su ta istraživanja tačna, onda smo učinili prvi, najvažniji korak da nas građani prepoznaju kao stranku koja se zalaže za vladavinu prava. Naravno, postoji medijski problem, nedostatak prostora i ove okolnosti vođenja negativne kampanje kada je stranka ubačena u veoma ružnu priču koja se vrti svakodnevno. Iz nje ne možete da iskočite jer ste obavezni da odgovarate. Onda se uplićete u prljavu političku igru, a gubite prostor za pozitivnu kampanju, za obrazlaganje svojih ideja vezanih upravo za način rešavanja problema s kojima se građani suočavaju.
To je nešto u čemu se možemo slagati s predstavnicima Svetske banke i u čemu se slažemo sa saveznom i republičkom vladom. Znači, monetarna reforma je izvršena, i učinjeno je, ne sve što je bilo potrebno, ali veoma mnogo u oblasti fiskalne politike. Ali ne više od toga. Reforme nisu stabilizacija dinara i obaranje inflacije. To je učinio Avramović, recimo, ali, da li je to značilo da smo u vreme Miloševića imali reforme? Nismo. Da ne govorimo o reformama u svim drugim oblastima: u zdravstvu, prosveti, sportu, kulturi…
Dakle, stvoren je ambijent, stvorena je mogućnost da se započnu reforme, rezultatima ostvarenim uz pomoć međunarodne zajednice. Ogromni krediti, ogromne donacije date su da reforme započnu, a one nisu započele. Ako pogledamo, recimo, privredu koju građani neposredno vezuju za svoj životni standard – tu je donet zakon o privatizaciji. Upozoravali smo svojevremeno na manjkavosti tog zakona i pokazalo se posle godinu i po dana da privatizacije zapravo nema. Za godinu i nešto prodate su tri fabrike cementa i desetak malih društvenih preduzeća, za pet do pedeset hiljada maraka. Obećano je da će do kraja godine taj proces biti znatno ubrzan, ali se donose uredbe da bi se taj proces ubrzao tako što će se olabaviti uslovi prodaje. Pozivaju se domaći investitori da, bez obzira na poreklo novca – tu opet postoji sporni momenat – ulažu u privatizaciju, zbog toga što inostranih investitora i kupaca nema. Zašto ih nema? Oni neće da ulažu u nestabilnu državu. U pravno nestabilnu, ne u politički nestabilnu državu. Ništa stranom kapitalu ne smeta to što se ovde vodi politička borba. Njih ne interesuje ko će biti na vlasti i ko će formirati vladu. Njih interesuje da kapital bude bezbedan, da ima sudsku zaštitu – a tu smo ponovo na terenu pravne države, institucija. Ako niste reformisali pravosuđe, ako niste izmenili zakone koji garantuju sigurnost kapitala i investicija, ukoliko niste doneli zakon o denacionalizaciji, ukoliko niste omogućili zaštitu investitora, odnosno poverioca u odnosu na dužnika, onda niste učinili ništa da privučete inostrani kapital. Bez toga nema ozbiljne, dobre privatizacije, društveni kapital se topi, bez toga nema pokretanja privrede, bez toga nema porasta standarda. Kad kažemo da reforme nisu započele u privredi, opet govorimo o tome da je neophodno krenuti od uspostavljanja pravne države i institucija.
Vlada u senci predložila je, konstatujući nepovoljno stanje u toj oblasti, da se izmeni zakon o privatizaciji i da se utvrdi kombinovani metod. Predložili smo da se proširi krug učesnika u kupovini preduzeća, pre svega, zaposlenih, da se uključe poverioci države, devizne štediše, da se može kupovati obveznicama i da se na taj način ubrza privatizacija. Potpuno je izvesno da se nameran ili nenameran pad vrednosti preduzeća za godinu i po dana (a ja bih pre rekao nameran), neće zaustaviti, da će se prodati stotinak velikih preduzeća u prilično netransparentnom procesu privatizacije, a kada se taj posao završi, onda će se zakon morati promeniti i ići na široku podelu akcija. Zbog toga, predlažemo da se to učini sada, da se sačuva od društvene vrednosti ono što je još moguće sačuvati, da se promeni vlasnička struktura i da se onda u slobodnoj tržišnoj utakmici vrednuje šta može opstati na tržištu, a šta ne. U ovom momentu, zapravo, tog tržišta nema i jedna od osnovnih zamerki republičkoj vladi je u tome što sve drži pod svojom kontrolom i ne pušta tržište i privredu da dišu slobodno. Posledica tog slobodnog disanja bilo bi propadanje dela postojećih preduzeća, ali i pokretanje onoga što vredi privlačenjem inostranog kapitala.
Kad govorimo o socijalnom programu, ne mislimo samo na one koji će ostati bez posla, tu je vlada našla određeno rešenje. Naravno, ja ne mogu da govorim o iznosima jer ne znam čime država raspolaže, niti imamo socijalnu kartu, ali prema onom što je okvirno poznato, ogroman broj zaposlenih spada u kategoriju socijalno nezbrinutih lica. U tu kategoriju spada 90 procenata penzionera i, naravno, oni koji su od ranije ili od skora bez posla. Dakle, država prvo mora da ima sliku o tome kome je socijalna pomoć neophodna, i da zna kojim sredstvima raspolaže da te socijalne tenzije smanji. Ako ni zbog čega drugog, onda da bi se omogućio nesmetan proces tranzicije. Jer, ukoliko toga ne bude, onda ćete naići na socijalni bunt i nećete moći da sprovodite reforme koje i inače ostavljaju nepovoljne socijalne posledice kroz privatizaciju, gubitak posla itd.. Stranka koja se nalazi u poziciji DSS-a ne može da ima precizno izražen socijalni program zbog toga što ne raspolaže podacima.
Jesmo, samo što toga nije bilo toliko u javnosti. Sećam se brojnih razgovora i o zakonu o privatizaciji i o zakonu o radu i o zakonu o ekstraprofitu. S ministrom Đelićem provodio sam sate uveravajući ga da će taj zakon onako kako je koncipiran završiti ovako kako je završio – potpunim voluntarizmom u primeni nekoliko meseci, a zatim odustajanjem od njega. Izneli smo te razloge, a oni nisu uvaženi kada smo se još nalazili u periodu iznuđene lojalnosti u odnosu na koaliciju u leto prošle godine. U tom momentu javno otvarati sve ovo nije bilo moguće, ali verujte mi, o ovome se razgovaralo i na sve ono na šta sada nailazimo upozoravali smo i onda, što učešćem u vlasti, što u skupštini. Naša sadašnja pozicija omogućava nam slobodu da otvoreno govorimo o tome.
Jedan od predloga – zakon o koncesijama – prezentiran je. Sasvim pri kraju je predlog zakona o izmeni i dopuni zakona o privatizaciji i pet paketa zakona iz oblasti socijalne politike i radnih odnosa. To može da se završi u septembru. Predstavljanje zakona je finale, to je vrhunac rada u nekoj oblasti. Ceo rad i vlade u senci i njenih ministarstava bazira se prvo na analizi stanja, zatim na uočavanju problema i na predlogu rešenja. Bih bio veoma zadovoljan da do kraja avgusta ili do sredine septembra dobijemo predloge iz svake oblasti, iza kojih onda treba da slede odgovarajući zakonski predlozi koji će ih normirati. Uzgred budi rečeno, mi smo se pre Ministarstva prosvete opredelili za rešenje blisko onom koje je usvojeno. Ako znamo šta u kojoj oblasti treba uraditi i imamo popis rešenja, onda ostaje pravnim tehničarima da to pretoče u zakonske projekte. Sada ne mogu da kažem da smo nezadovoljni. Želimo da program za koji smo obećali da će biti brže gotov, okončamo do početka septembra, da on ne bi ostao na nivou opštih mesta i načelnih stavova, već upravo da za svaku oblast sadrži sasvim konkretne predloge. U međuvremenu, svake nedelje, oblast po oblast je prezentirana i do sada smo identifikovali šest ministarstava izašlih sa sasvim konkretnim programskim dokumentima.
Imate desetine i desetine zakona. Biću sasvim zadovoljan ako za mesec dana budemo imali razrađen program u svim oblastima. Znači, u osnovi, a to smo više puta istakli, program DOS-a, program Vlade Republike Srbije je dobar i mi u najvećem delu iza njega možemo da stanemo. Prva tačka tog programa je pravna država, predviđene su jake institucije, borba protiv kriminala, decentralizacija vlasti, odgovorna vlada, transparentna vlast. To su načela iza kojih stojimo. To je nešto što želimo da razradimo, da se pomaknemo od opštih mesta i da to bude program koji će po konkretnosti i obimnosti nadmašiti program DOS-a.
Tamanpredizbore.
Pravo vreme.
ZaštoObrenJoksimovićnijeuvladiusenci?
Zbog toga što vlada u senci nije isto što i vlada u aktivi. Ako pitate da li smo zadovoljni njegovim učešćem u vladi – jesmo. Ono što je bio osnovni zadatak u vreme kad je on učestvovao u vladi bio je pokušaj, a mislim da je u najvećoj meri uspeo, da se zadrži kontrola nad tokovima novca u zdravstvu. Za reformu u zdravstvu potrebno je mnogo više. On je bio ministar.
Kratkoiskandalozno…
Skandalozno za jedan deo ljudi koji je tako doživeo njegov nastup u medijima. Ali nije to opšti stav. U unutrašnjosti i među našim članovima kada organizujemo tribine često se čuje – dovedite nam Obrena – zbog toga što nema dlake na jeziku. I ako stoji činjenica, a sad moram da uđem u negativnu priču jer je vezana za ovo pitanje – ako je Svetska banka procenila da se u Srbiju uvoze lekovi 20 procenata skuplji od uobičajenih cena, onda u vladi treba da imate nekoga ko je spreman da potpuno otvoreno vidi šta se radi. Toga danas nemate. Novi ministar zdravlja je medijski vrlo simpatičan, ali videćemo na koji način će se sredstvima u zdravstvu raspolagati i da li će on uopšte biti ovlašćen da kontroliše tokove novca ili će to nastaviti da se radi preko manje eksponiranih a vladi i predsedniku vlade neposredno lojalnijih ljudi.
Jeste, ali tamo imate tim, a ovde nemate tim. Vlada u senci ima stranačke volontere, nema sredstva, nema donacije, nema institucije iza sebe i ona radi u okolnostima koje su radikalno drugačije nego one u kojima radi vlada. Kada ste u vladi, možete kupiti koga god hoćete stručnjaka ili instituciju da vam uradi program. Ali vam treba neko ko će imati hrabrosti da kaže da u Srbiji postoji bela mafija i ko će biti spreman da s njom ratuje. To je bio Obren Joksimović. On je izazvao različite reakcije, ali suština njegovog sukoba sa drugim članovima vlade je u ovome o čemu sam govorio.
Stvarno je teško špekulisati o razlozima nekoga ko objektivno ne može imati izgleda da postigne ozbiljniji uspeh. S druge strane, pravilo je da manje stranke kandiduju svoje kandidate za predsednika da bi se zadržale na političkoj sceni.
Ta kandidatura ne može da utiče na rezultat izbora ukoliko se Koštunica bude kandidovao jer je nesumnjivo da će se stvar završiti u drugom krugu, kad te računice postaju besmislene. A zašto je Nada, koju pamtim iz njenih boljih dana, prihvatila tu ulogu, to samo ona zna.
Oni su posledica krupnih problema, kad rešite krupne probleme, sitni se rešavaju sami po sebi i drugi ljudi se tim sitnim problemima bave. Stranka ne može da zaposli nekoga ko je bez posla, ali može da promeni sistem, unapredi privredu, pokrene ekonomiju, ne odmah, ali postavljanjem države na svoje noge, koja će tog čoveka zaposliti.
Zavisi kako gledate na to. Efikasnost se mogla pokazivati u radu skupštine. Rad naših poslanika bio je efikasan, to možete pogledati iz onoga što je rezultat njihovog rada, to su zakonski projekti, amandmani kojima je radikalno promenjen veliki broj zakona, upravo onih koji se smatraju sistemskim – i zakon o lokalnoj samoupravi koji smo mi promenili dramatično u odnosu na početni predlog, i zakon o radu, čuven po onome što se tada dešavalo, i zakon o ekstraprofitu… Tako da se ne može reći da smo neefikasni, ali tačno je da razlikujemo bitno od nebitnog i da možda grešimo u tome što u prvi plan postavljamo neke krupne stvari zanemarujemo kao beznačajne one sitne.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Srpski nacionalisti nisu protiv mladosti, ali su svi ovi koji se sad busaju podrškom mladosti vodili hajku i harangu protiv nas dok smo bili mladost, nazivajući nas ultardesničarima, rekao je lider Pokreta 1389 Miša Vacić
„Ako ti je neko rekao da si buntovnik, odgovori da jesi, ali dodaj i zbog čega, zašto ne pristaješ na situaciju u kojoj te svode na nulu, u kojoj si niko i ništa. Jer ako na to pristaneš, rezultati će biti loš život, loša politika, loša estetika, a prostor u kom si za tebe će postati neizdrživ“, rekao je za novogodišnji dvobroj „Vremena" vladika Grigorije
Poruke sa protestnog skupa pokazuju da među građanima više nema nedoumica i konfuzije, prepoznali su odakle se i kako generišu problemi u društvu i državi i postali otporni na jeftine finte. Jasno je svima, ne samo u načelu nego i u pojedinostima, da se iza velikih režimskih reči i čitave mehanizacije raspamećivanja i nasilja, iza ubijanja institucionalnog i ustavnog poretka, krije jedino i samo krađa istorijskih razmera. I jasno je da je takva država opasna po život
Ako nije javna tvorevina (ako nije politička), države nema. Tada, recimo, institucije poput policije, vojske, tužilaštva ili obaveštajnih službi ne rade u interesu građana, već u interesu male grupe ljudi koja je uzurpirala vlast
Šta hoće Aleksandar Vučić? Sudeći po njegovim svakodnevnim poslanicama, on bi da mu guslari opevavaju navijačka junaštva, a narod da ga obožava u strahu nad svakom svojom izgovorenom rečju i sluša oborene glave dok ga ponižava i vređa sa ekrana
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!