„Država ne može i ne treba da finansira hiperprodukciju lekara, vrata treba otvoriti – strancima„, kaže za „Vreme“ prof. dr Ruben Han
Najnovija zbivanja na fakultetu, nove tužbe i sudske presude kojima se mimo volje Izbornog veća na Medicinski fakultet u Beogradu vraćaju „otpisani“, dakle lekari koji su zahvaljujući političkoj prečici vrtoglavo profesionalno avanzovali, zapravo je usporila šansu da naš najstariji i najugledniji medicinski fakultet postane regionalni centar za međunarodno visoko medicinsko obrazovanje, kaže u razgovoru za „Vreme“ prof. dr Ruben Han. Svojevremeno je na beogradskom Medicinskom fakultetu studiralo i do 180 stranaca, najviše je bilo Grka, ali su onda, krajem devedestih, prosvetne vlasti Grčke poručile da te diplome neće biti priznate. Danas u Beogradu medicinu studira tek pedesetak stranih studenata.
„Ovde su već udareni dobri temelji za studije medicine na engleskom jeziku: kada smo se izvukli iz sankcija i kada smo se i na ovom planu vratili u svet, naslutila se šansa da će se nekada dobro zamišljena nastava na engleskom jeziku konačno i ostvariti. Tri dekana su od oktobra 2000. zaista mnogo učinili: škola je obnovljena, kupljena je oprema, nastava je modernizovana, pretplaćeni smo na časopise, imamo slobodan pristup internetu za svakog nastavnika… Nažalost, ni ova šansa za veliki prodor u regionu, pa i šire, nije iskorišćena“, kaže prof. Han i objašnjava da u svetu raste potreba za medicinskim obrazovanjem i da je tu naša šansa.
U ovom delu Evrope Medicinski fakultet u Beogradu ima bezmalo najdužu tradiciju, ovde se već 100 godina sistematski školuju lekari. Većina nastavnika beogradskog Medicinskog fakulteta se usavršavala ili u Britaniji ili u Sjedinjenim Američkim Državama. To je dobra osnova za centar za studije na engleskom jeziku za sve koji ne mogu sebi da priušte studije medicine u SAD ili Velikoj Britaniji, gde školska godina košta i po 30.000–40.000 dolara, ili 16.000 funti. Ovi studenti bi mogli da se kod nas školuju po povoljnijoj, ali i za nas zanimljivoj ceni, smatra naš sagovornik koji je jedno vreme bio prodekan za nastavu na engleskom jeziku. Profesor Han naglašava da na to ne treba gledati samo kao na ekonomsku dobit Medicinskog fakulteta i Beograda, već i kao na otvaranje Beograda prema Evropi: „To je šansa da postanemo svetski univerzitetski centar sa mnogo stranih studenata: to bi koristilo i našim studentima.“
Svojevremeno je bilo pokušaja da se ovde na studije medicine dovedu studenti iz Indije. Profesor Han kaže da je Indija još zanimljiva zbog svoje veličine, zbog svog uspona, srednja klasa u Indiji postaje sve brojnija, ambicije roditelja da školuju svoju decu sve su veće. Ali, i tu je, nažalost, ispuštena šansa. U međuvremenu, profitiralo je naše okruženje: mnogi stranci medicinu studiraju u Budimpšeti, Segedinu, Pečuju… Budimpešta danas ima studije medicine na nemačkom, a u Segedinu i Pečuju nastava je na engleskom. Kako profesor Han komentariše ovu činjenicu?
„Istini za volju, Mađarska ima mnogo dužu tradiciju školovanja lekara nego mi: Budimpešta je bila jedan od velikih svetskih centara za učenje medicine, klinička i eksperimentalna medicina su bile vrlo razvijene… O tome govori broj nobelovaca, istaknutih naučnika… Odavde su ljudi išli na studije medicine u Peštu… Segedin je danas odeljenje Medicinskog fakulteta u Budimpešti sa američkim kapitalom i izraelskom tehnologijom… I danas, posle samo desetak godina, Segedin je međunarodni univerzitetski centar. Sve to je mogao biti Beograd…“, kaže sagovornik „Vremena“.
Prof. Han smatra da od ideje ne treba odustajati: postoji veća potreba za studiranjem medicine nego što za to ima mogućnosti u pojedinim regionima – Afrika, Južna Amerika, Daleki istok… Naši veliki potencijalni konkurenti su države nastale posle raspada Sovjetskog Saveza: Uzbekistan, Tadžikistan, Kirgizija… koje nude studiranje medicine za neverovatno male pare. Te studije su na nižem nivou nego što bi to beogradski Medicinski fakultet mogao da ponudi. Njihovi sadašnji nastavnici nisu bili na usavršavanju u velikim svetskim centrima, slabo govore engelski. Međutim, ove zemlje imaju prazne studentske domove s kojima ne znaju šta da rade, i koje sada nude za simbolične cene studentima iz Indije. Drugi medicinski fakulteti u okruženju su dobri, ali nemaju nivo koji bi mogao da pruži beogradski, ocenjuje dr Han.
U međuvremenu, na naših pet medicinskih fakulteta školuju se lekari za biroe rada ili – odlazak u inostranstvo. Po mišljenju ovog stručnjaka, sve je to slika haosa u našem visokom školstvu, odraz kompromisa i političkog voluntarizma. Većina zemalja vodi rigoroznu, plansku politiku u školovanju lekara: u Nemačkoj postoji numerus clausus, u Grčkoj broj studenata svake godine vrlo strogo određuju i kontrolišu Ministarstvo prosvete i lekarska udruženja prema projekciji napravljenoj za deset-petnaest godina unapred.
„Čini mi se da je za našu zemlju preskupo da ima neograničen broj studenata medicine: država ne može i ne treba da finansira hiperprodukciju lekara. Budućnost naših lekara svakako ograničava i činjenica da će u našem okruženju, u Evropi, prednosti imati lekari koji su diplomirali na nekom od univerziteta EU-a. A mi nismo ni članica Unije, ni nekih ozbiljnijih evropskih integracija. Otvaranje privatnog medicinskog fakulteta bilo bi korak ka haosu u medicinskom obrazovanju. Ovim činom na scenu pokušavaju da se vrate oni koji su izgubili pozicije ili su im pozicije oslabile posle oktobarskih promena 2000. Oni su godinama Fakultetom žarili i palili.
Naša haotična situacija može da ukazuje na dve stvari: ili da je akademski prostor do te mere liberalizovan da svako može da otvara visokoškolske ustanove, ili da nema nikakve strategije u visokoškolskom obrazovanju. Šta god da je – ne valja.“
S. Ast