Na ruševinama komunizma, kažu naši prozni pisci, trijumfira demokracija. Ili će tek trijumfirati. Najtrijumfalniji među njima, spominju trijumf „jednog modela civilizacije“. Našeg. Ništa manje. Onaj tko kaže „civilizacija“, naročito u figuri trijumfa, odobrava i topovsku đulad civiliziranih, za one koji nisu na vrijeme shvatili s koje se strane oglašavaju pobjedničke trube. Ljudska prava nisu više umorni intelektualni zahtjevi. Vrijeme je mišićavog prava, prava intervencije. Trijumfalnih marševa demokratskih trupa. Rata po potrebi, tog obaveznog pratioca trijumfirajućih civilizacija. Mrtvi Iračani, polegnuti na tisuće u tišini, isključeni čak iz svakog prebrojavanja (a zna se u kojoj je mjeri civilizacija o kojoj ovdje govorimo za to odgovorna…) nisu ništo drugo nego anonimni ostaci trijumfalnih operacija. Sumnjivi muslimani, na kraju svega riječ je o neciviliziranim tvrdoglavcima. Jer, znajte, ima religija i religija.
Kršćanska i njezin papa dio su civilizacije, rabini dolaze u obzir, ali mulama i ajatolasima bilo bi bolje da se preobrate.
I to prije svega u ekonomiju tržišta. Jer riječ je o najvećem paradoksu našeg vremena: „smrt komunizma“, zastarjelost svake marksističke politike, najavljuje se iz središta jedinog vidljivog trijumfa, trijumfa „vulgarnog marksizma“, onog pozitivističkog marksizma koji potvrđuje apsolutni primat ekonomije. No, nije li već mladi Marx u svom Manifestu, za koji nam tvrde da nije ništa više do ubojita škrabotina, predstavljao vlade kao zastupnike moći kapitala.
Čini se da danas nitko ni najmanje ne sumnja u istinitost ovog iskaza.
Mi smo, i to je važno, u trenutku priznanja. Da je osnovni sadržaj svake „demokracije“ postojanje ogromnih i sumnjivih bogatstava, da je maksima „bogatite se!“ alfa i omega epohe, da je brutalna materijalnost profita apsolutni uvjet svake pristojne društvenosti, ukratko, da je vlasništvo suština „civilizacije“, eto što je danas stvar konsenzusa, dok je prethodno, skoro dva stoljeća, bilo riskantna i klevetana teza revolucionara koji su željeli da završe sa jednom tako bijednom „civilizacijom“. „Marksizam“ bez proletarijata i bez politike, ekonomizam koji stavlja privatno bogatstvo u centar društvenog određenja, mirna savjest zelenaša, špekulanata, korumpiranih, financijera, vlade koje su isključivo zabrinute da podrže bogaćenje bogatih: eto vizije sveta koja nam se nudi pod barjacima trijumfirajuće civilizacije.
Mislim na Robespierrea, 9. Termidor: „Republika je izgubljena!
Razbojnici trijumfiraju“. Istini za volju od tada nisu ni prestali da pobjeđuju, ali nikad toliko kao danas, s arogantnošću koja nesrazmjerno učvršćuje poraz, a zatim nestanak (vjeruju oni) svih protivnika za redom. (…)
Ne kaže se, kao što su s iskrenošću govorili termidorci, da je republika pitanje posjednika. Ali pokazuje se, proklamira se da je uvjet sine qua non demokracije masivno postojanje – bez obzira tko su i odakle su – vlasnika. To je ono što nazivam priznanjem. Organska veza između privatnog vlasništva sredstava za proizvodnju, dakle, strukturalne i radikalne nejednakosti, i „demokracije“, najednom više nije tema polemike o društvu, već pravilo konsenzusa. Da, marksizam trijumfira: skrivene karakteristike parlamentarizma, njegova nužna veza s kapitalizmom i profitom, upravo su ono što je marksizam tvrdio da jesu. (…)
Da, razbojnici trijumfiraju. Ah! Jasno je da trijumfiraju trenutno samo zato što drugi razbojnici propadaju. Oduvijek sam se gnušao terorističkih birokracija Istoka. Jer nisam ja i nismo mi paktirali sa PCF-om, potpisivali s njom „zajednički program“, posjećivali SSSR, pjevali Ceaucescu-u i očekivali brda i doline od reformatora, obnovitelja, disidenata i renegata. Već više od dvadeset godina, mi smo se suprostavljali staljinističkom modusu politike, ne samo u apstrakciji njegovog tobožnjeg „totalitarizma“, već u stvarnom srcu njegove vlasti, mjestu tvornice i njegovom sindikalnom zaposjedanju.
I upravo tu leži mrak i mučnina trenutka. Da propada sistem partije-države, da je staljinistički modus politički prezasićen i na samrti, to su odlične vijesti, i to su između ostalog neizbježni fenomeni na kojima smo radili pod događajnim impulsom Maja 68 i njegovih nastavaka u vjernoj postojanosti militantne invencije, koja je zapravo invencija mišljenja. Ali umjesto da utre put nekoj događajnosti iz koje bi se razvio drugačiji modus politike, drugačija singularna figura emancipacija (to što mi sami prakticiramo pod imenom „politika bez partije), ovo se propadanje odvija pod toljagom „demokracije“ imperijalnih posjednika. Da će vrhovni politički savjetnik situacije biti Bush, da će obznanjena želja biti nejednakost i vlasništvo, da će mjera svih stvari biti MMF, da će „mišljenje“ biti uzaludno prežvakavanje najnižih i najbanalnijih mnijenja: ako bi to trebalo da bude pravac – bilo bi to uistinu melankolično.
(Pa, ipak, nije sigurno da će takav biti tok stvari. Svako propadanje države stavlja na dnevni red neproračunljivo. Otud strah zagovornika „tržišta“, strah vidljiv, koji je naličje njihovog propagandističkog trijumfa…).
Pošto caruje dvosmislenost, razdijelimo riječi. Ono što se naziva „demokracijom“ i čiji se univerzalan trijumf slavi, trebali bi precizno imenovati kao parlamentarizam. Parlamentarizam nije samo objektivna ili institucionalna figura (izbori, izvršna vlast koja je ovisna – u većoj ili manjoj mjeri – od izabrane zakonodavne vlasti, itd…). Riječ je također i o partikularnoj političkoj subjektivnosti, angažmanu, gdje je „demokracija“ vrednujuća tema, propagandistička odrednica. Dotični angažman ima dvije karakteristike:
– Podređuje politiku pod isključivo mjesto Države (pri čemu je jedini „kolektivni“ politički akt imenovanje osoblja vlade) i, to čineći, očigledno ukida politiku kao mišljenje. Odatle i proizlazi da osnovni lik parlamentarizma nije mislilac politike, nego političar (danas se rado kaže i „upravljač“).
– Kao regulatorni uvjet zahtjeva autonomiju kapitala, vlasnike, tržište.
Usuglasimo se, dakle, da našu demokraciju nazovemo, zbog jasnoće opisa, kapitalo-parlamentarizmom.
Hipoteza prekrivena diskursom o trijumfu demokracije bit će, dakle, slijedeća: Mi smo, politički, u režimu Jednog a ne u režimu mnoštva.
Kapitalo-parlamentarizam teži ka tome da postane jedinstven modus politike, jedini koji kombinira ekonomsku efikasnost (dakle, profit vlasnika) i narodni konsenzus.
Ako ovu hipotezu uzmemo za ozbiljno, trebamo i utvrditi da od sada – ili u najmanju ruku za čitavu sekvencu koja je u toku – kapitalo-parlamentarizam služi kao politička definicija za čitavo čovječanstvo.
A ako se zadovoljimo ovom hipotezom, ako se obradujemo time da je kapitalo-parlamentarizam konačno otkrivena forma politike u kojoj se razumno ostvaruje cijelo čovječanstvo, to prije svega znači da procjenjujemo da ovaj svijet, ovaj u kome mi „zapadnjaci“ živimo, jest svijet vrstan i time dostojan čovječanstva. I da je kapitalo-parlamentarizam sumjerljiv s Idejom čovječanstva.
A to je upravo ono sa čim se filozof neće nikada moći složiti.
Alen Badju
(Autor je francuski filozof; izvod iz knjige D’un désastre obscur, Edition de l’Aube, 1991; Mračni raspad, O kraju Državne istine, englesko + hrvatskosrpsko izdanje sa pogovorom na srpskohrvatskom. Izdanje: Jan Van Eyck Academie, Maastricht i Arkzin, Zagreb, 2009. Prevod: Ozren Pupovac, Ivana Momčilović)