Duplo uživanje
„Vreme” pre vremena: Novogodišnji dvobroj već u sredu na kiosku
Novogodišnji dvobroj „Vremena“ na većem broju strana donosi ekskluzivne intervjue i priče za uživanje
Grandž ikone iz Sijetla na novom albumu ostaju verni svojim korenima, a vibrantna energija, snažan i sirov zvuk pesama, oda su kreativnom duhu koji ih je decenijama držao na vrhu globalne rok scene. Nakon karijere duge 34 godine, čini se da se ono što je najvažnije ipak nalazi iza svih tih žestokih rifova i moderne produkcije. A to je da je Perl džem grupa kojoj je i dalje stalo
Legendarni rok bend Perl džem osvaja svet novim, dvanaestim po redu studijskim albumom Dark Matter (u izdanju njihove izdavačke kuće Monkeywrench Records), koji je već proglašen za jedno od najznačajnijih ostvarenja ovog sastava, barem u poslednjih četvrt veka.
I zaista, jedna od najiščekivanijih ploča ove godine predstavlja zrelo, integrisano i autentično ostvarenje, a kritičari se već utrkuju u pohvalama albumu ističući njegov energetski naboj, izvanredne instrumentalne aranžmane i muzičku raznolikost. I sâm naziv koji aludira na misterioznu i nevidljivu supstancu koja čini veći deo univerzuma, sasvim je u skladu sa soničnom atmosferom koja preovladava na novom izdanju Perl džema.
Dark Matter istražuje širok spektar tema – od intimnih, unutrašnjih borbi, ličnih preispitivanja i odnosa prema bližnjima, pa sve do političkih i društvenih problema koji opterećuju svačiju stvarnost. Kroz jedanaest novih pesama, bend iz Sijetla – koji je u osvit 90-ih godina prošlog veka izrastao u perjanicu grandž scene – danas svoje slušaoce vodi na nadahnuto i emotivno muzičko putovanje koje instiktivno slavi ideju slobodnog izbora pojedinca, ali i zajedništva međusobno povezanih, bliskih ljudi. “Želeli smo da uđemo u taj trenutak kreativnosti i budemo deo nečeg magičnog, nečeg što na neki način prevazilazi stvarnost”, rekao je gitarista benda Ston Gosard dodajući da im i nakon toliko godina na sceni, najveće zadovoljstvo i dalje predstavlja “stvaranje umetnosti sa prijateljima”.
Mada se muzički i stilski delom oslanja na robusnu koncepciju prethodnog albuma Gigaton, objavljenog u osvit pandemije virusa korona 2020. godine, Dark Matter ipak ima “nešto više”. Deluje strukturisanije, konceptualno celovitije i izvedbeno ubedljivije, ne samo od prethodne ploče, već i od većine njihovih albuma objavljenih u ovom milenijumu.
Već od prvih taktova uvodne numere Scared of Fear nepogrešivo se prepoznaje o kome je reč; malo koji bend danas u svetu ima tako izražen trejdmark zvuk kao što ga ima Perl džem. Na albumu Dark Matter to posebno dolazi do izražaja: on deluje kao da su se čitave 34 godine evolucije benda stopile u jednu koherentnu celinu. Zato se bez preterivanja može reći da je Tamna materija svojevrsni sažetak, epitom njihovog celokupnog muzičkog nasleđa.
Iako se ove godine obeležava trideseta godišnjica od tragičnog odlaska ikone grandža Kurta Kobejna iz Nirvane, ideja i plamen ovog poslednjeg velikog globalnog muzičkog pokreta i dalje žive, pre svega, zahvaljujući grandž veteranima Ediju Vederu (60) i njegovoj ekipi iz Perl džema. Mada je uvek nezahvalno praviti muzičke paralele, u tom izvornom, perldžemovskom smislu, naslovna numera Dark Matter i pesma React, Respond sa novog albuma predstavljaju vrhunac ploče, slično kao što su Rearviewmirror ili Go to bile tri decenije ranije, tokom njihove Versus ere. Muzičari iz Sijetla, međutim, nisu ostali dužni ni fanovima koji više vole njihove smirenije melodije umerenog tempa, inspirisane muzičkim izvorima iz kojih su crpeli kreativne podsticaje u kasnijim fazama karijere. Tako u pesmi Wreckage preovladava harmonični, akustični ton i harma koje zvuče kao da ih je odsvirao Tom Peti lično, dok Edi Veder ubedljivo peva o neumitnom prolasku vremena. Sentimentalna Something Special posvećena je pevačevim ćerkama i ulazi u intimnu zonu roditeljskog pogleda na svet.
Svi u bendu su se istakli: bluz-rok solaže Majka Mekrejdija zvuče frenetično i neukrotivo; moćni rifovi Stona Gosarda upotpunjuju sirovu snagu ploče; bubnjar Met Kameron i basista Džef Ejment raznose sve pred sobom poput teretnog voza kome su otkazale kočnice. A tu je i Edi Veder. Jedan od najboljih frontmena svih vremena pevao je kako samo on to ume – od iskonskog krika do nežnog šapata; moćno, koliko i sugestivno. Najprecizniji opis pristupa novom izdanju dao je bend u svom saopštenju napisavši da je Dark Matter odsviran “kao da im život zavisi od toga”. Takva vrsta ogoljene iskrenosti najvidljivija je u numeri Won’t Tell, prožetoj moćnim, stadionskim refrenom i gitarskim solom, koji kao da je izašao iz U2 kuhinje na vrhuncu njihovog stvaralaštva. Perl džem tako po ko zna koji put pokazuju urođeni talenat da najfiniji pop senzibilitet upare sa gradirajućim intenzitetom punokrvnog rok izražaja.
Dark Matter je ploča unapređena i producentskim intervencijama koje dodatno ističu emotivnu snagu svake pesme. Produkcija albuma poverena je mladom američkom muzičaru i producentu već ovenčanom Gremijem Endrjuu Vatu, poznatom po radu sa pop zvezdama kao što su Majli Sajrus ili Džastin Biber. Međutim, Vat je takođe radio na najnovijim albumima Rolingstonsa, Igija Popa i Ozija Ozborna, a kritičari su ocenili i njegov producentski doprinos Vederovom solo albumu Earthling iz 2022. godine. Vat, koji je po sopstvenom priznanju “superfan” benda iz Sijetla, rekao je da je “čekao ceo svoj život” da producira novi album Perl džema, a simbolični kuriozitet je da je Endrju rođen baš u nedelji kada je grupa formirana, oktobra 1990. godine.
Omot Tamne materije takođe je pravo malo umetničko delo zahvaljujući talentu moldavskog inženjera i umetnika Aleksandra Gnezdilova. On je uz pomoć posebno dizajnirane baterijske lampe i ručno napravljenog kaleidoskopa stvorio jedinstveni svetlosni efekat biserne boje koji odlično upotpunjuje muzički sadržaj nove ploče.
I dok fanovi širom sveta nestrpljivo čekaju da Perl džem u maju krene na turneju kojom će promovisati najnovije izdanje, raduje činjenica da pesme sa albuma Dark Matter imaju potencijal da još bolje zvuče uživo nego u studiju. Potpisnik ovih redova triput je u poslednjih 28 godina gledao Perl džem na koncertu i svaki put se uverio zašto ih mnogi smatraju verovatno najboljim živim bendom na planeti. Pošto su već bukirani brojni datumi u SAD, Australiji i Evropi, zgodno je i ovom prilikom podsetiti ovdašnje muzičke promotere da bi red bio da i domaća publika konačno uživo vidi rok veterane iz Sijetla.
Iako je Edi Vedder nedavno u jednom intervjuu izjavio da imaju možda “još jedan ili dva albuma” pred sobom, Perl džem možda i ne treba da razmišlja o daljem “obogaćivanju” svoje ionako impresivne muzičke biografije. Dark Matter bi bio sjajan način da bend, bar diskografski, spusti rampu. Zatvorili su krug, obrnuli igricu, kako god to nazvali, i nakon 34 godine postojanja i najnovijeg albuma koji predstavlja amalgam njihovih raznih kreativnih faza, teško je zamisliti da mogu snimiti nešto što bi bilo dostojnije završno poglavlje njihove studijske karijere. Sem ako ne žele da postanu nešto poput sopstvenog kaver benda, koji će neinventivnim i nesadržajnim novim materijalima i naknadnim “obaveznim” turnejama samo kruniti svoje teško stečeno muzičko nasleđe. A takvih grupa već ima poprilično na globalnoj, a bogme i na lokalnoj muzičkoj sceni.
Novogodišnji dvobroj „Vremena“ na većem broju strana donosi ekskluzivne intervjue i priče za uživanje
Kako su studenti prozreli i prezreli naprednjački režim? Zašto umesto naivnosti pokazuju zrelost? Šta Vučić nikada neće moći da razume? Kolika je visina njegove autoritarne temperature? I zbog čega sve više liči na svoj lik sa Koraksovih i Petričićevih karikatura
Kako se osećaju i šta danas misle roditelji i braća i sestre mladića pobijenih 14. decembra 1998. godine u Peći? Zbog čega je Aleksandr Vučić 2013. izjavio da ima saznanja da ovaj zločin nisu izvršile osobe albanske, već srpske nacionalnosti? Zašto nikad nije htio da primi porodice žrtava i, uprkos više puta ponovljenim obećanjima, podeli s njima informacije za koje je tvrdio da ih poseduje? I dokle je stigla istraga o ovom zločinu
Srednje ocene (pa i ocene uopšte) više skoro ništa ne znače jer SNS armija ocenjuje slično kao što i glasa. Dakle, “Aci pet, njima svima jedan (ili nula, ako može, obavezno nula)”. A naročito onima koji se u nekom trenutku izdvajaju kao akutno ili potencijalno opasni po režim. Što znači da se lavina negativnih ocena dobijena od strane režimskih glasača može tretirati maltene i kao svojevrsni opozicioni orden. Hoću reći da je u ocenjivanju sve manje nijansi, a upravo su nijanse ovde nekad bile važne
Tragedija od 1. novembra na stanici u Novom Sadu ogolila je čitav sistem i pokazala pravu sliku ovog režima. Nova pobuna bila je neminovna. Protesti zbog državnog nemara i propusta sistema započeti u maju 2023. godine ponovili su se i u jesen. Ovog puta režim nije mogao da kaže – nije do nas. Krv prolivenu ispred Železničke stanice u Novom Sadu ne može da opere
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve