Psihijatri su dr Lensa bez ikakvog pregleda proglasili teškim psihijatrijskim bolesnikom. Policija ga je bez ijednog argumenta evidentirala kao bezbednosno interesantnu osobu, pa su ga na beogradskom aerodromu dodatno pretresali i zadržavali kada god bi ulazio ili izlazio iz Srbije. Policija mu je dolazila na vrata i saslušavala ga po hitnom postupku… I to je tek deo onoga što je svetski priznat stručnjak u istraživanju i lečenju malignog melanoma, hirurg Marko Lens (magistrirao na Harvardu i doktorirao na Oksfordu), doživeo u Srbiji samo zato što je grupu lekara tužio da su nesavesno lečili njegovu majku.
Nadležni su ćutali i ignorisali svaku prijavu dr Lensa dok čitav slučaj nije ugledao svetlost dana u “Vremenu” broj 1671, januar 2023. godine). Bruka srpskih institucija, lekara, tužilaca i policije ubrzo je pukla i u TV emisiji “Utisak nedelje”, gde je ovaj ugledni hirurg, koji pored srpskog poseduje i italijansko, ali i englesko državljanstvo, govorio o svemu što ga je snašlo, i to u rodnoj zemlji, kada je rešio da potraži zakonsku pravdu.
Od kada je javnost saznala da ko se zakona u Srbiji lati može i od “ludila” da strada, situacija se odvija upravo po principu “lud zbunjenog”, bar kada je reč o psihijatrima, policiji i tužilaštvu.
PSIHIJATRIJSKA DIJAGNOZA KAO LIČNA OSVETA
Inspekcija Ministarstva zdravlja pokrenula je, odmah pošto je tekst u “Vremenu” objavljen, vanredni inspekcijski nadzor. Posle detaljnog ispitivanja zdravstvena inspektorka Marijana Petrović poslala je početkom marta Prvom osnovnom tužilaštvu krivičnu prijavu protiv lekara Klinike za psihijatriju Univerzitetskog kliničkog centra Srbije u Beogradu. “Vreme” je imalo uvid u taj dokument. Zbog postojanja osnova sumnje da su počinili krivično delo nesavestan rad u službi, prijava je podneta protiv psihijatara: prof. dr Aleksandre Jovanović, prof. dr Milana Latasa, prof. dr Maje Ivković, prof. dr Srđana Milovanovića, prof. dr Sanje Totić Poznanović, asist. dr Slobodanke Pejović i asist. dr Bojane Savić.
Tokom inspekcijskog nadzora je utvrđeno da dr Marko Lens, kome je grupa psihijatara upisala lažnu dijagnozu da je teško duševno oboleo, zapravo nikada nije bio pacijent Univerzitetske klinike, niti su ga pomenuti psihijatri ikada pregledali, a neki od njih ga nisu ni upoznali.
Koji su onda motiv imali pomenuti psihijatri da zdravu i nepoznatu osobu proglase mentalno obolelom? Možda odgovor leži u činjenici da je sve te lekare dr Marko Lens još ranije tužio i prijavljivao za nesavesno lečenje svoje majke, kao i za zataškavanje slučaja za okolnosti i uzroke njene smrti.
Iako dr Lens nikada nije bio pacijent ni Univerzitetske klinike ni tih psihijatara, to ih opet nije sprečilo da, kako je inspekcija utvrdila, 26. maja 2022. sačine zdravstveni dokument, koji su dan kasnije zaveli u delovodne knjige klinike, a u kom su između ostalog napisali:
“Na osnovu duževremenog uvida u ponašanje dr Lensa smatramo da on boluje od teškog poremećaja duševnog zdravlja, kverulentne paranoje koja se ispoljava sumanutim progoniteljstvom uperenim protiv brojnih institucija i pojedinaca, da kao takav predstavlja ozbiljnu opasnost po sebe i okolinu i da smo zabrinuti za sopstvenu bezbednost s obzirom da nam je imenovani rekao da smo ‘ubili njegovu majku i da će nas uništiti’.”
Nekoliko dana kasnije taj dokument su poslali MUP-u Srbije, a slična dokumenta i Lekarskoj komori Srbije, Centru za socijalni rad, Ministarstvu zdravlja, Medicinskom fakultetu u Beogradu, Javnom tužilaštvu, i to upravo zameniku tužioca Vojkanu Iliću, kome je i dodeljen postupak po tužbi dr Lensa za nesavesno lečenje njegove majke protiv lekara koji su mu prepisali ovu lažnu mentalnu dijagnozu.
LAŽNI POTPIS ILI IZJAVA JEDNOG OD PSIHIJATARA
Jedan od potpisnika lažne psihijatrijske dijagnoze da je dr Marko Lens teško duševno oboleo, prema krivičnoj prijavi, jeste i profesor doktor Srđan Milovanović. Inače, taj lekar je odnedavno na čelu Republičke stručne komisije za mentalno zdravlje. Dakle, dr Milovanoviću je ukazano poverenje da brine o psihičkom stanju nacije. Upravo je prof. dr Srđan Milovanović, kako se navodi u prijavi, zdravstvenoj inspektorki u januaru ove godine rekao da on nikada nije ni upoznao dr Lensa i da on nije učestvovao u sačinjavanju spornog dokumenta, niti ga je potpisao. Pitanje je ko je onda smeo da falsifikuje potpis tako uticajnog psihijatra?
Ali tu nije kraj pitanjima. Ako se podsetimo činjenice da je nekoliko meseci ranije lično prof. dr Milovanović išao u policiju i davao zvaničnu izjavu tokom koje je obrazlagao zašto zajedno sa kolegama prijavljuje dr Marka Lensa i zašto potpisuje dokument u kom stoji da je Lens duševno bolestan, Tužilaštvo će morati da razreši kada je prof. dr Milovanović govorio istinu. Letos pred policijom ili ovih dana pred zdravstvenom inspektorkom? Da li je njegov potpis neko falsifikovao ili pred policijom nije znao šta govori?
Ostali psihijatri potpisnici priznali su zdravstvenoj inspektorki da su dokument u kom se navodi sporna dijagnoza potpisali i oni ističu da je, prema njihovom mišljenju, takav dokument mogao da pošalje brojnim institucijama bilo koji građanin sa zdravstvenim iskustvom. Međutim, mišljenje psihijatara je, najblaže rečeno, u sukobu sa zakonom.
Naime, zdravstvena inspektorka je konstatovala u krivičnoj prijavi i da su psihijatri sporni dokument o navodnom oboljenju dr Lensa slali brojnim institucijama i velikom broju ljudi, a da ga niko, odnosno Sud koji jedini na to ima pravo, nije ni tražio. Čak i da je reč o nečijoj stvarnoj psihijatrijskoj dijagnozi, takvo slanje dokumentacije naokolo smatralo bi se povredom medicinskih prava pacijenata i povredom poverljivosti ličnih podataka.
POLICIJA, TUŽILAŠTVO I IGRA GLUVIH TELEFONA
Pošto je grupa psihijatara policiji poslala dokumentaciju u kojoj su dr Marku Lensu lažno upisali dijagnozu da je teško psihijatrijski oboleo, oni su ga i prijavili policiji za uznemiravanje i proganjanje. Zbog toga su ga inspektori za javni red i mir beogradske policije početkom jula 2022. godine i saslušavali. Prethodno su mu policajci banuli na vrata stana i to odmah pošto je došao s aerodroma, na kojem je prethodno maltretiran. Razlog njihovog dolaska na kućni prag jednog lekara bio je upravo da ga pozovu na saslušanje. Ali ko je naložio policiji da to radi?
I tu opet nastaje situacija, narodski rečeno, “ludi i zbunjeni”. Tužilaštvo koje rukovodi policijskim istragama, u ovom slučaju Prvo osnovno tužilaštvo u Beogradu, u više navrata je dr Marku Lensu – kako i pokazuje dokumentacija koju nam je dostavio – odgovorilo da oni policiji nikada nisu dali nalog da se s njim obavi informativni razgovor ili da se njegovo kretanje kao “bezbednosno interesantne osobe” prati na graničnim prelazima. S druge strane, policija, takođe u zvaničnim odgovorima dr Lensu, tvrdi da je sve radila po nalogu zamenika javnog tužioca. Dok se policija i tužilaštvo igraju gluvih telefona, ostaje zabrinutost zbog toga da u Srbiji čak i ugledni hirurg može da završi na spisku zajedno sa kriminalcima i teroristima, da bude praćen, nadziran i saslušavan u policiji, a da nadležni nemaju usaglašene odgovore o tome ko je i zašto tako nešto naložio.
MINISTARKA ZDRAVLJA PRIZNALA GREŠKU
Kako je sve počelo? U avgustu 2020. godine majka dr Marka Lensa primljena je na lečenje u Kliniku za psihijatriju UKC Srbije. Posle tri nedelje izašla je iz bolnice, kako je i sama prema rečima njenog sina zahtevala. Doktor Lens navodi da je ona posle lečenja došla kući u zapuštenom i mnogo gorem stanju. Kako navodi naš sagovornik, tokom boravka njegove majke na klinici, osoblje je bilo neljubazno i izbegavali su da ga izveste o njenom toku bolesti. Sagovornik ističe i da ima brojne zamerke ne samo na to kako je njegova majka tretirana nego i na terapiju koja joj je prepisivana. Po nesrećnu ženu, sve se završilo tragično, umrla je petog dana pošto je izašla sa Klinike za psihijatriju.
U novembru 2020. godine dr Lens podneo je krivičnu prijavu protiv grupe lekara Prvom osnovnom javnom tužilaštvu zbog nesavesnog lečenja njegove majke. Postupak se odugovlačio, a advokati dr Lensa su zamenika tužioca koji vodi slučaj ocenili kao naklonjenog lekarskom psihijatrijskom lobiju, protiv kojeg bi zapravo trebalo da vodi postupak. Ipak, Više javno tužilaštvo odbijalo je da se zamenik tužioca u Osnovnom zameni nekim drugim.
Početkom ovog februara Prvo osnovno Tužilaštvo odbacuje krivičnu prijavu. Među spisima tog predmeta nalazilo se i veštačenje Sudsko-medicinskog odbora Medicinskog fakulteta u Nišu. Taj odbor je utvrdio da nema dokaza da su lekari koji su lečili majku dr Marka Lensa počinili krivično delo. Da sve poprimi razmere neviđenog skandala potrudila se i dr Suzana Tošić Golubović, predsednica Odbora veštaka iz Niša, koja je istovremeno i izvestilac u ovom predmetu. Ona je, u januaru, sa svog profila, tokom emitovanja emisije “Utisak nedelje” u kojoj je gostovao dr Lens, na Fejsbuk stranici te emisije ostavila komentar u kojem je između ostalog navela:
“Ako gosp. Lens nema poverenja u psihijatre u Srbiji, trebalo je da je leči (majku) u Londonu, gde bi je češće viđao i bio podrška u lečenju.”
Tim činom ostavljanja komentara na društvenim mrežama, među armijom botova, predsednica Odbora sudskih veštaka iz Niša direktno je slučaj kompromitovala u javnosti i pokazala svoju otvorenu pristrasnost.
Da to veštačenje iz Niša nije urađeno valjano, odnosno da ima propuste, zaključio je i zaštitnik građana. Na osnovu njegovog zaključka, ministarka zdravlja dr Danica Grujičić obavestila je Prvo osnovno tužilaštvo da se nalažu nove kontrole i provere rada Sudsko-psihijatrijskog odbora u Nišu. Ministarkin dopis je, kako uvid u dokumentaciju pokazuje, stigao u Tužilaštvo 21. februara ove godine. Izgleda kasno, s obzirom na to da je zamenik tužioca još dvadesetak dana ranije odbacio krivičnu prijavu dr Lensa. Da li je ministarka Grujičić posle dugog ćutanja i ignorisanja ovog problema zauvek zakasnila, saznaće se pošto Više javno tužilaštvo odluči da li će usvojiti ili odbaciti žalbu dr Marka Lensa na odluku Prvog osnovnog tužilaštva o odbačaju krivične prijave za nesavesno lečenje njegove majke.