Ko se usudio da nezakonito prisluškuje inspektore za borbu protiv droga koji su otkrili Jovanjicu i uhapsili Koluviju, kao i da takve razgovore iz nezakonitog prisluškivanja poturi među dokaze u postupku protiv njih
Optuženi za zloupotrebu službenog položaja, inspektori Odeljenja za borbu protiv droga beogradske policije Milan Isakov i Miloš Vešović, izneli su odbranu pred Višim sudom u Beogradu. Inspektori su negirali krivicu koja im se stavlja na teret i istakli da im je ceo postupak namešten kao osveta zbog slučaja “Jovanjica”. Njihov kolega Miloš Knežević izjasnio se da on i njegove kolege nisu krivi i rekao da nema snage dalje da govori zato što je prethodnih 30 sati proveo na terenu. Međutim, tokom sudskog ročišta, pred javnošću su blesnuli dokazi o nezakonitom prisluškivanju i čitavoj zaveri protiv policajaca koji su u novembru 2019. godine uhapsili Predraga Koluviju, prema optužnici vlasnika najveće fabrike droge – skanka – u Evropi.
“Mora se hitno utvrditi ko se to usudio da suprotno Ustavu i Zakonu prisluškuje policajce koji se bore protiv droga. Ali, isto tako, mora se utvrditi ko je u Tužilaštvu odgovoran za to da se nezakonito prisluškivanje pokuša da uvede kao dokaz protiv inspektora Četvrtog odeljenja. Današnjom odlukom sud je potvrdio da je 42 razgovora tužilaštvo pokušalo da uvede kao dokaz, a svih 42 razgovora su rezultat nezakonitog prisluškivanja”, prvo je što je, po izlasku iz sudnice, novinarima rekao advokat Marko Drašković iz advokatske kancelarije “Tomanović”, zastupnik inspektora Isakova i Vešovića.
Prethodno je sudija Milan Grkinić odlučio da iz sudskog materijala izdvoji takve nezakonite dokaze i time zapravo potvrdio prljavu rabotu dela policije i tužilaštva. Reč je o više od sto fajlova, među kojima su i 42 prisluškivana telefonska razgovora inspektora Četvrtog odeljenja koja je Sektor unutrašnje kontrole MUP Srbije snimao nakon naredbi sudije o prekidu posebnih dokaznih radnji, a Više javno tužilaštvo u Beogradu uvrstilo ih je u dokazni materijal u postupku protiv policajaca.
KO ĆE ODGOVARATI ZA NEZAKONITO PRISLUŠKIVANJE INSPEKTORA?
Milan Isakov, Miloš Vešović i Miloš Knežević, inspektori Četvrtog odeljenja beogradske policije za borbu protiv droga, optuženi su da su 28. septembra 2022. godine zlostavljali oštećene B.H. i M.M., nakon što su se sastali kako bi oštećeni Isakovu vratili tri nargile koje im je iznajmio za 13000 dinara. Inspektori su navodno oštećene vezali lisicama i tukli ih.
Ko je odlučio da nelegalno prisluškuje policajce koji se bore protiv narkodilera? Konkretna imena i prezimena za sada ostaju tajna. Inače, reč je o krivičnom delu, a policajci i tužioci koji prikupljaju i podmeću nezakonite dokaze morali bi da odgovaraju za to. Podsetimo, Sektor unutrašnje kontrole odgovara direktno ministru policije, dok je na čelu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu koje je nelegalno prisluškivane razgovore pokušalo da poturi kao dokaze – tužilac Nenad Stefanović.
Nezakonito prisluškivanje moglo je nastati u periodu najjačeg i svakodnevnog progona inspektora, kada su na čelu MUP bili Aleksandar Vulin ili Bratislav Gašić, koji ga je nasledio u oktobru 2022. godine. Gašić je u vreme otkrivanja “Jovanjice” bio direktor BIA i upravo je on, dok je još cvetala marihuana, komunicirao sa vlasnikom “Jovanjice” Predragom Koluvijom, optuženim za organizovani kriminal. Gašić je sada ministar vojni. Kad je reč o Vulinu, on je pred kamerama kao jedan od ministara u Vladi Srbije obilazio staklenike na “Jovanjici” i pokazivao građanima kako tamo rastu rotkvice i šargarepe. Posle je Vulin dalje avanzovao, pa bio ministar vojni, ministar policije i hapsio inspektore koji se bore protiv droga, a onda je rukovodio BIA i sada je potpredsednik Vlade Srbije.
Skandal “Jovanjica” već pet godine potresa srpsku javnost. Još od samog otkrivanja 1,6 tona marihuane i skanka na imanju kod Stare Pazove, zataškavan je ovaj slučaj borbe protiv organizovanog kriminala. Međutim, on ne samo da nije prestao bujati, već je prerastao u korupcijski skandal nesagledivih razmera. Među uhapšenima su i agenti tajnih službi – pripadnici Bezbednosno-informativne agencije i policije, a za pripadnikom Vojnoobaveštajne agencije i dalje se traga.
UMESTO ORDENA INSPEKTORI “NAGRAĐENI” OPTUŽENIČKOM KLUPOM
Protiv inspektora Milana Isakova optužni predlog kojim se sada tereti podignut je nekoliko sati pošto je pred Specijalnim sudom svedočio u postupku za ““Jovanjicu. “Nisu tačne tvrdnje Tužilaštva”, rekao je Isakov iznoseći odbranu pred sudijom. “Nisam nikoga tukao ili mučio, ali jesam učestvovao u otkrivanju najveće plantaže droge – marihuane i skanka – u Evropi i nisam pristao, kako mi je traženo, da iznosim neistine protiv inspektora Slobodana Milenkovića (Milenković je bio šef Četvrtog odeljenja koji je uhapsio Koluviju – prim. aut.).”
Isakov je nastavio: “Cela javnost je mogla da vidi naša lica kada smo išli, kao kolege i pratnja našeg tadačnjeg šefa Slobodana Milenkovića, sa njim u Palatu pravde, kada je njemu pokušano da se namontira proces. Tukao nisam nikoga, ali jesam tražio da mi se vrati dug od 13 hiljada dinara – za mene i moju i porodicu to je veliki novac. Tražio sam da se vidim s navodno oštećenim da mi vrati novac, usred dana, u podne, a on je insistirao da to bude uveče. To možete videti i iz poruka koje smo razmenjivali. Dugo se poznajemo privatno, pa je glupost da sam ja vadio značku policijsku da bih mu se predstavljao. Naša lica su bila nedeljama izložena medijskoj kampanji i progonu zato što smo otkrili ‘Jovanjicu’ i čuvali našeg šefa Četvrtog odeljenja inspektora Milenkovića, i smatram da je navodno oštećeni pomislio da ne mora da mi vrati novac koji mi duguje, jer sam već bio javno označen i ranjiv. (…) Vidite da je ovaj postupak osveta, montiran. Kako je navodno oštećeni bio teško povređen, a pet dana je izlazio i provodio se, zatim tek posle pet dana od susreta sa mnom odlazi u Urgentni centar i tamo mu ne konstatuju teške telesne povrede, ali 17 dana kasnije pribavlja medicinsku dokumentaciju o teškim povredama.”
Odbranu je pred sudom izneo i inspektor Miloš Vešović: “Nisam nikoga zlostavljao ili tukao, ali jesam učestvovao u razotkrivanju slučaja ‘Jovanjica 2’, ali i toga da je deo državnog vrha bio uključen u organizovani kriminal s drogom. E za to nisam dobio ni orden ni pohvalu, ali jesam pretnje i ovaj namešteni slučaj i proces. (…) Trpeli smo ucene posle ‘Jovanjice’. Svi su znali naša lica pošto smo pred kamerama stali uz svog šefa Slobodana Milenkovića i išli s njim u Palatu pravde. Do nas su non-stop stizale informacije da nam se nešto sprema, da nas ‘pakuju’ i da nas prisluškuju. Zar nije i Vama, sudija, nelogično da mi baš tada, u tom periodu, u takvoj atmosferi, idemo po gradu i bijemo nekoga?”
Podsetimo, policajci Milan Isakov i Miloš Knežević proveli su u jesen 2022. godine mesec dana u pritvoru. Dok su bili u CZ, beogradskom okružnom zatvoru, napolju se vodila medijska hajka protiv njih, a iza rešetaka im je prećeno. Poslednji je uhapšen inspektor Miloš Vešović. On je u sudnici pričao o čudnom susretu koji je imao dva dana pre nego što je uhapšen: “Sedeo sam u kafiću sa suprugom i bratom, onda ulaze dvojica, ja ih ne prepoznajem, gledaju me preteće, hodaju, pa zastaju ispred mene, pa kao dva puta za nekoliko minuta idu u toalet. Ispostavilo se da su to bili navodno oštećeni.”
TUŽITELJKA, PINK NOKTI I NEVIDLJIVI NOVINARI TABLOIDA
foto: j. zorić…i tužiteljka Danijela Kljajić
Tokom ispitivanja optuženih, tužiteljka Danijela Kljajić strastveno je nastupala i postavljala pitanja inspektorima, tako da je delovalo da je i sama u poziciji oštećenih. Međutim, malo šta ju je zanimalo oko slučaja sa nargilama i dvojicom momaka koji su imenovani kao oštećena strana u procesu. Blajhane kose i jarko pink noktiju, mahala je rukom insistirajući na samo jednom pitanju: “Koliko je policajaca, inspektora, učestvovalo u otkrivanju ‘Jovanjice’ i hapšenju Koluvije? Zahtevam tačan broj”, bila je izričita tužiteljka Kljajić.
Sve je preraslo u opštu raspravu na nekoliko minuta. Advokat optuženih Drašković govorio je: “Tužiteljka, zašto Vas zanima ‘Jovanjica’?”
Sudija se uporno obraćao optuženima: “Niste dužni da odgovarate na sva pitanja.”
Tužiteljka Kljajić je insistirala i dalje. Tačan odgovor nije dobila. Ali je javnost, odmah posle suđenja, kao prvi izveštaj s ročišta dobila tekst portala Republika RS koji radi u okviru tabloida Srpski Telegraf. Novinari tog tabloida nisu ni bili u sudnici, osim ako su nevidljivi, ali je progon policajaca i te kako vidljivo nastavljen kad se pogleda naslov teksta:
“Sramna odbrana Sentinih policajaca batinaša: Vezali, olešili i opljačkali momke, pa sad kukaju da im je namešteno zbog politike i ‘Jovanjice’.” Inače, za taj portal i tabloid uveliko se spekuliše da dobijaju informacije baš iz vrha VJT u Beogradu.
TUŽITELJKU STEVANČEVIĆ NEMA KO DA ČUJE
I dok se tužiteljka Kljajić predstavlja kao zadužena za predmet, prvobitnu istragu je vodila druga tužiteljka – Jelena Stevančević. Istragu o inspektorima Četvrtog odeljenja i zloupotrebi službenog položaja zbog tri nargile i 13 hiljada dinara tužiteljka Stevančević vodila je skoro godinu dana. Odbijala je da inspektore optuži pred Višim tužilaštvom i smatrala da ceo slučaj treba proslediti na nižu instancu i u neko od Osnovnih tužilaštava.
Šef VJT Nenad Stefanović insistirao je da budu optuženi na višoj instanci i kada je tužiteljka Stevančević nastavila da mu prkosi, insistirajući na primeni zakona, predmet joj je ekspresno oduzet i to dok je bila na godišnjem odmoru. Tu nije bio kraj nedaćama po njenu karijeru. Ubrzo je, umesto predmeta, ona premeštena u niže – Osnovno tužilaštvo, pošto nije prošla na konkursu za stalni izbor tužilaca u beogradskom VJT. Inače, kada Stevančević nije izabrana na konkursu, nastala je pobuna u delu njenih kolega zato što važi za tužiteljku koja se strogo, gotovo tvrdoglavo, drži zakona. O svemu ovome je početkom ove godine pisao i istraživački portal Birn, za koji je tužiteljka i dala intervju o čitavom tom periodu.
Sudija Grkinić odbio je da u sudnici čuje tužiteljku Jelenu Stevančević kao svedoka u postupku protiv inspektora, ocenivši predlog za njenim svedočenjem kao “suvišan”. Na isti način sudija je odbacio i predlog da kao svedoke čuje i inspektore Slobodana Milenkovića i Dušana Mitića.
INSPEKTORI PROTIV DROGA NA CRNOJ LISTI
Od momenta hapšenja Predraga Koluvije i razotkrivanja “Jovanjice” čitava grupa inspektora koja je učestvovala u tom slučaju prolazi progon koji traje, evo, gotovo pet godina. Vođeni su na poligraf, godinama trpe jaku medijsku kampanju, kao kriminalce i narkodilere označavali su ih razni, od dela državnog vrha do plejade opskurnih likova koji gostuju svuda – od podkasta na internetu do televizija sa nacionalnim frekfencijama. Smenjivani su i premeštani, pojedini bukvalno oterani iz Četvrtog odeljenja.
Nelegalno ih prate i prisluškuju i BIA i MUP, non-stop ih istražuju Sektor unutrašnje kontrole i tužilaštva. Prate ih čak i kada su s decom i to se objavljuje po tabloidima. Prete im, ucenjuju ih i saslušavaju tužioci koji drže šolju sa logoom BIA dok ih ispituju o izvorima, nude im mito, hapse ih, pritvaraju, proganjaju, pregovaraju i sa njihovim doušnicima, te montiraju procese protiv njih… Naposletku, postoji informacija da je za ubistvo nekadašnjeg načelnika Odeljenja za borbu protiv droga beogradske policije Slobodana Milenkovća i nekadašnjeg šefa operative tog odeljenja Dušana Mitića plaćeno milion evra. Već godinu dana istraga o tome ko ih prati i ko im sprema zlo tapka u mestu, a inspektore obezbeđuju pripadnici Specijalne antiterorističke jedinice.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Represija se pojačava. Sada već imamo pritvaranja, zatvaranja, i toga će biti sve više. To pokazuje da je režim svestan da više nije u toliko komotnoj poziciji. Onaj deo opozicije koji je iskren mora da shvati da uobičajeni metodi borbe neće dati rezultat. I sada je pitanje: da li smo mi na to spremni ili nismo? Ako nismo, onda da se svi povučemo svojim kućama i da pustimo da ovaj vlada doživotno
Opozicionari su policajce pozivali da skinu šlemove i odlože “antiterorisitičku” aparaturu, ili da se bar vrate u zgradu, iznutra je zaštite i da ne prave bespotrebni cirkus i metež. Na trenutke je situacija bila na ivici ozbiljnijeg incidenta. Jedna fotografija je izazvala veliku pažnju javnosti: bakica iz lokalnog pokreta “Bravo” čuvala je pendrek i balistički štit jednog policajca koji je otišao do toaleta. Još jedan kuriozitet: neki advokati koji su krenuli u sud na ročišta zadržali su se ispred suda, u znak podrške poslanicima – donosili su im vodu iz obližnje trafike. I nama je prekardašilo, reći će jedan. Kako bilo, blokada je bila uspešna
Nastupi Aleksandra Vučića od pada nadstrešnice do danas
U Novi Sad predsednik Srbije nije došao zbog četrnaest mrtvih (u međuvremenu je taj broj porastao na petnaest). Ali došao je jer su tokom protesta oštećene prostorije Srpske napredne stranke, pokazavši da su mu prozori, a ne ljudi, prioritet. A onda se slikao na sahrani dve devojčice i njihovog dede, žrtava pada nadstrešnice na Železničkoj stanici
U jeku borbe za očuvanje kakvog takvog kredibiliteta vladajuće partije, Aleksandar Vučić, član SNS-a i predsednik Srbije, uglavnom se bavi i svojim omiljenim poslom – političkim intrigama i smicalicama iza kulisa
Džaba vam upinjanje da dokažete da visoka korupcija postoji u Srbiji. Ona je, jednostavno, nezamisliva. A onda padne nadstrešnica sveže renovirane železničke stanice (na slici) i ubije 15 ljudi. I pukne mehur i iz njega počnu da kuljaju laži, krađa, kriminal i korupcija
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!