Očito je da predsednik i njegovi saradnici imaju problem da ubede građane, pa i svoje pristalice, da je otvaranje rudnika, iskopavanje i prerada litijuma dobro za Srbiju, da nije koruptivni projekat koji sa sobom nosi velike rizike po zdravlje i životnu sredinu i koji ugrožava vodne resurse, pa je zato važno da predsednik bude prisutan u Narodnoj skupštini i da beskrajno govori o svemu i svačemu – da uzurpira sednicu, skreće pažnju i pokriva temu. Ostali će biti scenografija za podršku
...Đorđe Pavićević
Predlog predsednice Narodne skupštine da sednici o iskopavanju litijuma – to jest, predlogu opozicije o Zakonu o izmenama i dopunama Zakona o rudarstvu – prisustvuje predsednik Republike izazvala je u javnosti dosta polemike, ali i zabavu. Veliki doprinos tome dao je sam predsednik. Ton je uvek isti, opozicija se plaši da Vučić prisustvuje sednici jer će je razbiti “ko Panta pitu”. Nismo mnogo saznali o koristi projekta “Jadar” po zdravlje i životnu sredinu, ali je kolateralna dobit ove rasprave ogromna.
Najpre, dobili smo još jedan prilog etnolingvistici i antropologiji, kandidata za Pantu. Nije poznato kako je nastala ova izreka i ko je Panta iz nje, one duhovitije on podseća na Rableovog junaka, komičnog, večito gladnog i proždrljivog, ali i intelektualno i politički ambicioznog giganta Pantagruela. Ne znamo da li je Panta bio gigant, ali znamo da predsednik jeste, čuli smo i videli na televiziji da voli da proždire i razvaljuje opoziciju, lupa banane deci, rastura Kurtija u dijalogu, pobeđuje u UN-u, igra teške mečeve sa svetskim liderima i pobeđuje ih. Najviše to voli da radi na televiziji, pred neprijateljskim i kritički nastrojenim novinarima Pinka, Hepija, Informera ili RTS-a. Uvek sam protiv svih, bez dovoljne podrške od nepouzdanih saradnika i iz stranke.
SAM SA SOBOM I SAM PROTIV SVIH
Kako predsednik Srbije zamišlja dijalog sa političkim protivnicima videli smo u mnogim studijima, na prethodnim sednicama Narodne skupštine ili tokom njegovih turneja u Podrinju. Omiljeni formati su sam sa sobom ili sam sa sobom protiv svih. U studijima se uvek pojavljuje sam, njegovi protivnici su uvek prisutni, ali na monitoru kroz citate koje servira novinar ili novinarka ili naprosto u njegovoj glavi. U skupštini su politički protivnici fizički prisutni, ali je postavka takva kao da je sam, priča sam sa sobom o onome što hoće ili sa nekim u svojoj glavi. Uopšte nije važno da li neko drugi nešto govori. Nešto drugačije, ali slično je i na razgovorima s narodom koje smo dosad videli. U svakom od ovih slučajeva radi se o velikoj scenografiji u kojoj gigant nekoga rastura, proždire, razvaljuje, pobeđuje, sam.
Zbog toga ne iznenađuje ideja da se Aleksandar Vučić pozove na predstojeću sednicu Narodne skupštine. I ovu sednicu, kao i svaku na kojoj su velika politička pitanja na dnevnom redu, treba inscenirati na isti način. Na vanrednoj sednici na kojoj je podnesen izveštaj o pregovorima sa Prištinom i zbivanjima na Kosovu, samo prvog dana Aleksandar Vučić je govorio više od tri sata, asistirali su mu predsednik skupštine i šef poslaničke grupe, papire su mu dostavljali šef kabineta i još neki ljudi. Možda je još neko progovorio, ali ostali su uglavnom klicali i aplaudirali. Kamera za RTS je u situacijama kada se u sali nešto dešava izvan uigranog scenarija snimala šta on govori i kako tumači situaciju u sali, a povremeno mu je u tome asistirao današnji šef BIA-e Vladimir Orlić.
Ako prisustvo predsednika u skupštini znači potvrdu njegovog gigantskog statusa, opstruiranje svake smisaone rasprave i režiranje sednice prema poznatom scenariju, onda će opozicija biti protiv prisustva predsednika u skupštini, ne samo na predstojećoj sednici. Ukoliko predsednik hoće dijalog sa opozicijom i to dijalog koji će lično on voditi, za to je do sada imao mnogo prilika i mnogo foruma. Imaće ih i u buduće, ali to mora biti dijalog. Podsetimo, to znači da makar dvoje razgovaraju pod ravnopravnim uslovima.
Nije jasno zašto je baš predsednik taj koji bi iznosio svoje mišljenje o ovoj temi. Razumeli bismo da je predsednica Skupštine predložila profesora Jovića ili nekog sličnog ako vladajuća stranka već želi da brani projekat “Jadar” i da kopa i prerađuje litijum. To su ljudi koji više znaju i o projektu i o materiji i mogli bi uspešnije da brane argumentaciju u prilog otvaranja rudnika. Ali ovde se očigledno ne radi o dijalogu, raspravi i argumentima. Radi se o scenografiji pobedničkog bojnog polja za giganta u kome on mora da pokaže svoju dominaciju nad svima – opozicijom, protivnicima, svojom partijom, saradnicima, koalicionim partnerima.
Još više, u ovom slučaju mora se pokazati da svi na istoj političkoj strani misle istom glavom, glavom Aleksandra Vučića. U devetnaestom veku su francuski konstitucionalisti i britanski utilitaristi mislili kako je parlamentarizam najbolje političko uređenje zato što sabira “rasute elemente razuma” u celom društvu – i one koji ostaju van parlamenta i institucija i one u parlamentu i institucijama. Oni su, dosta optimistično, verovali da će se ovako sabrani elementi pretvarati u najbolje politike koje su u javnom interesu. Možda je njihovo uverenje bilo previše optimistično, ali uverenje da će se sva mudrost sabrati u glavi Aleksandra Vučića i da se u njegovoj glavi ona pretvara u najbolje politike, te da je samo on sposoban da ih javno brani, spada u političku teologiju. U više navrata smo slušali takve panegirike u skupštini i van nje.
Verujem da u ovom slučaju to ipak znači manje od toga. Nije vladajućoj stranci važno da dokazuju da su u pravu ili da pravdaju svoje stavove, makar i teološkim argumentima o natprirodnim moćima predsednika. Radi se o političkoj dominaciji i njenom održavanju. U više navrata smo javno čuli da su SNS i svi njeni članovi niko i ništa bez predsenika države, i da ne bi mogli nikoga da pobede. Održavanje ovog privida je ključno za opstanak na vlasti, ali je pogubno za demokratiju u Srbiji.
ČEMU SLUŽE POSLANICI I DA LI SE MOĆNI SNS PLAŠI
Nije onda suvišno postaviti pitanje čemu služi poslanička grupa vladajuće stranke sa 118 članova, poduprta predsednicom Skupštine, sa nekoliko satelitskih poslaničkih grupa i sa koalicionim partnerima. Da li to znači da oni ili nisu sposobni da dobro razumeju i brane političke odluke predsednika ili da vrh vlasti ne veruje svojim poslanicima, saradnicima i koalicionim partnerima. Za obe tvrdnje mogli bismo da pronađemo argumente u javno iznetim stavovima predstavnika vlasti. Ono što sa sigurnošću možemo reći jeste da se od predstavnika vlasti na raznim funkcijama, pa i u parlamentu gde su vlasnici mandata, ne očekuje da misle svojom glavom ili da, ako i misle, to ne govore javno. Očekuje se da govore ono što predsednik govori.
Zašto onda i na ovoj sednici oni ne govore ono što predsednik inače govori? Očito je da predsednik i njegovi saradnici imaju problem da ubede građane, pa i svoje pristalice, da je otvaranje rudnika, iskopavanje i prerada litijuma, dobro za Srbiju, da nije koruptivni projekat koji sa sobom nosi velike rizike po zdravlje i životnu sredinu i koji ugrožava vodne resurse, pa je zato važno da predsednik bude prisutan i da beskrajno govori o svemu i svačemu. Da on uzurpira sednicu, da bude tema, da skreće pažnju i pokriva temu. Ostali će biti scenografija za podršku.
Narodna skupština je, u ovom smislu, samo skupa igračka. Ona bi trebalo da stvara privid legitimnosti, čak i kada jedna tako štetna odluka kakva je otvaranje rudnika litijuma u Jadru želi da se nametne na toliko nasilan i grub način. A da bi ovaj privid bio ubedljiv, opozicija ne sme da se vidi ili, ne daj bože, da njena reč bude poslednja. Jednom se to dogodilo, u raspravi o tragediji u “Ribnikaru”, Duboni i Malom Orašju i produbilo je krizu. Ovaj put takav luksuz se ne sme dati opoziciji. Stoga je važno da Aleksandar Vučić u zgradi skupštine i pred kamerama RTS-a izvede svoj gigantomahski igrokaz, sam protiv svih, i baš na ovoj sednici. Neuspeh projekta “Jadar” je veliki rizik za njega i njegovu vlast.
Ipak, rizici od ovakvih gigantomahskih igrokaza još su veći za sve druge. Oni ugrožavaju političko društvo u Srbiji. Svako društvo i svaki razložni akter, partija, udruženje ili pojedinac – da pomenem verovatno najuticajnijeg političkog filozofa dvadesetog veka Džona Rolsa – ima svoj način formulisanja planova, postavljanja ciljeva i određivanja prioriteta i donošenja odluka. Taj način on naziva javni um, koji se u krajnjem sastoji u intelektualnim i moralnim sposobnostima njegovih članova da kolektivno formulišu planove, ciljeve i prioritete. Političko društvo koje nije u stanju da to učini, nije u stanju da odredi šta je njegov javni interes, nego nečiji privatni interes postaje interes celokupnog društva, a način njegovog ostvarivanja prinudan.
Vladavina Srpske napredne stranke i njenih koalicionih partnera vodi nas u pravcu toga da se javni um političkog društva u Srbiji svede na moralne i intelektualne sposobnosti Aleksandra Vučića i njegovih saradnika. Njihovi ciljevi postaće naši ciljevi, njihovi planovi naši planovi, a njihovi prioriteti naši prioriteti. Onda će se kopati svuda, nećemo se iznenaditi kad nestanu javne škole i javno zdravstvo, kada nestane čistog vazduha i čiste vode za sve, kada nestane opozicije i svi počnu da misle istom glavom.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Maja Kovačević je pre dva meseca izabrana za dekanku Fakulteta političkih nauka u Beogradu, ali tada nije verovala da će morati da brine za bezbednost svojih studenata, ali i za sopstvenu
Preko direktora bliskih vlasti, državnog parasindikata i poziva iz resornog ministarstva, po sredi je nova taktika vlasti protiv prosvete u štrajku - nastavnici koji žele da rade mogu da drže nastavu od kuće
Dečak je iz puške ranjen u leđa u Obrenovcu dok se igrao sa drugom, a lovački savez Srbije je, piše javni servis Srbije, saopštio da nije reč o lovačkoj, već o ručno napravljenoj vazdušnoj puški
Grupa NVO podnela je Tužilaštvu za organizovani kriminal krivičnu prijavu za terorizam protiv NN lica zbog sumnje da je upotrebljeno opasno sredstvo na protestu u Beogradu 15. marta
Mesec dana su iza rešetaka Marija Vasić, Lazar Dinić, Mladen Cvijetić, Lado Jovović, Srđan Đurić i Davor Stefanović. Tobože su planirali „državni udar“, a zapravo su politički taoci
Lišiti slobode Dejana Ilića, intelektualca besprekorne životne i radne biografije, bez iole smislenog povoda, samo je jedan od brutalnih pokazatelja da se režim okrenuo protiv sopstvenih građana i da ulazi u fazu terora
Gde je Šešelj stao, Vučić nastavlja. Zašto je članica Glavnog odbora SPS-a Ana Grozdanović zaslužila funkciju ministarke pravosuđa u vladi dr Macuta? I šta režim želi postići staljinističkom kampanjom zastrašivanja
Ovo su poslednji dani kada postoji šansa da velika pobuna u Srbiji ne prođe uzaludno i bez političkog rezultata. Ako prođe tako, režim će krenuti u još jaču odmazdu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!