“Megatrend” ne možete ugasiti, baš kao što se jedan ministar kulture opekao kada je pokušao samo da ograniči emitovanje rijalitija na Pinku. Nova elita ima svoje diplome i svoj ružičasti rijaliti svet
Početak ove školske godine doneo je nekoliko razočaranja. Ovog puta nismo prvi čas posvetili dobroti i saosećanju, sećanju na decu ubijenu u “Ribnikaru”, Duboni i Malom Orašju.
Prve septembarske dane obeležile su visoke temperature, pa su se deca kuvala u vrelim učionicama, bez zavesa i klima-uređaja. Bilo je bogami i padanja u nesvest, a onda je srećom zahladilo. U jednoj školi je pao deo tavanice, dve devojčice su lakše povređene, opet samo pukom srećom. Nastavnici i učenici su čekali da konačno vide Nacionalne čitanke koje su pompezno najavljene, ali eto još nisu stigle u štampu i u učionice. Deca i njihovi nastavnici onda su nastavili da rade i uče iz postojećih udžbenika, koji su valjda isto nacionalni, ali su nacionalni po starom programu. Moja malenkost se pojavila u vidu ilustracije u udžbeniku za Likovno vaspitanje za 7. razred, u lekciji o pojmovima “aukcija” i “inkluzija”. Ja se autorima zahvaljujem od srca i osećam kao da su me primili u Akademiju nauka. Sad će generacije moći da mile volje da šaraju po mom liku, a možda će neko i da odgovara baš tu lekciju.
Prosvetni radnici su, nakon još jednog kruga izneverenih obećanja, stupili u jednodnevni štrajk upozorenja. Protest je održan u parku Manjež, pa je to izgleda zvanično mesto na kojem možete da protestujete u svoja četiri zida, ko na Prajdu, jer se ništa neće promeniti.
Početna plata u prosveti nažalost nije dobacila do republičkog proseka u javnom sektoru, a zaostaje značajno za prosekom u državnoj upravi. Obećane izmene zakona, kojima bi se napad na prosvetne radnike smatrao napadom na službena lica, nije ni stigao u proceduru.
Plate tzv. “nenastavnog osoblja”, u koje spadaju tetkice ali i bibliotekari, psiholozi i pedagozi, uvećane su za još manji procenat. Ulaganje u unapređenje nastave je minimalno, a surova statistika pokazuje da Srbija izdvaja najmanji procenat za prosvetu u svom okruženju, čini mi se oko dva odsto, dok naše komšije daju tri i po ili četiri odsto. Škola nam izgleda nije na prvom mestu, uprkos potrebi vlasti da Srbiju prikaže kao lidera u regionu. Govorimo o ulaganju u nauku, nove tehnologije, izvoz softvera, a rezultati na PISA testovima sprovedenim na uzrastu učenika koji su završili osnovnu školu pokazuju katastrofalne rezultate. Prema našim statistikama, 40 odsto završava odličnim uspehom, 15 odsto su “vukovci”, a kada ih testirate, pokazuje se da tek dva odsto pokazuje odličan uspeh. Sistem obrazovanja je arhaičan i zapušten, a statistički nikada nismo imali veći broj akademskih titula (diploma, mastera i doktorata). Dobićemo prvi put, što je ruku na srce globalni fenomen, generaciju dece koja manje znaju od svojih roditelja, pa pokazuju i niže rezultate na testovima inteligencije. Maksimalno pojednostavljeno rečeno – deca su nam sve gluplja, ali se izgleda niko nije naročito zabrinuo zbog toga.
Zato je razumljivo što su prosvetni radnici kao oblik štrajka razmatrali ideju da svim učenicima do kraja godine, bez obzira na nivo znanja, daju samo petice. Tada bi svi bili srećni – deca, roditelji, Vlada – i ne bi bilo nezadovoljstva i nasilja. Bili bi glupi, neobrazovani, ali srećni.
Premijer je izrazio nezadovoljstvo zbog štrajka, a nadležna ministarka je tiho, tiho, sebi u bradu rekla da treba popraviti materijalni položaj zaposlenih u prosveti, ali da para nema. To da para nema zapravo je prvo rekao premijer, a ona samo ponovila.
Drugi primer prosvetnog beznađa stigao je kada je Ministarstvo oduzelo dozvolu za rad Univerzitetu Megatrend. Oni su zakasnili sa podnošenjem potrebnih dokumenata 366 dana, a vlasnik firme, legendarni Mića Jovanović, samouvereno je uz smešak tvrdio da je to fejk njuz i da se radi o nesporazumu. Nadležno telo je zaista oduzelo dozvolu za rad i Ministarstvo je u saopštenju potvrdilo svoju odluku. Mići su tako, ako se sećate, poništili doktorat kao plagijat, on je stvarno skinuo titulu “DR”, na par godina se povukao sa mesta direktora, ali evo ga opet u prosveti. Samo nekoliko dana kasnije stiglo je pokajničko pismo Ministarstva, u kojem je dozvola vraćena Megatrendu, a cela situacija objašnjena “proceduralnom greškom”. O kakvoj se grešci radi do danas nije poznato, ali Mićin osmeh je govorio više od reči. Decenijama njegove diplome krase kancelarije u svim državnim organima, strankama i institucijama.
Megatrendove akademce, kako je on izjavio, primaju “na keca” na svakom konkursu. Mića sigurno zna ko je i koliko učio za svaku od tih diploma, pa bi gašenje Megatrenda bilo neprijatno suočavanje sa činjenicom da godinama imamo diplome upitnog kvaliteta. Mića je jači od ministarstva, a Megatrend ne možete ugasiti, baš kao što se jedan ministar kulture opekao kada je pokušao samo da ograniči emitovanje rijalitija na Pinku. Nova elita ima svoje diplome, svoj ružičasti rijaliti svet i svoje pozorište.
Jedina svetla tačka u ovom sumornom početku školske godine, verovali ili ne, došla je od telekomunikacione kompanije A1, koja je na dirljiv i iskren način odala počast najvažnijim influenserima u našem društvu – našim učiteljima, nastavnicima i profesorima. Oni su dobili neograničen net u svim postpejd tarifama, ali je mnogo važnije od toga što su se na bilbordima pojavile fotografije naših prosvetnih radnika sa porukama zahvalnosti što svakog dana, lekciju po lekciju, uporno i predano menjaju naš svet. U TV spotovima ih vidimo okružene učenicima, u njihovom školskom ambijentu. Spotovi su nastali pod uticajem viralnih video-klipova u kojima smo mogli da vidimo dirljive primere ispraćaja omiljenih nastavnika i nastavnica u penziju. Cela škola stane i oda priznanje ljudima koji su ceo život posvetili našoj deci. Toliko iskreno, toliko istinito i toliko različito od tretmana koji prosvetni radnici imaju od vlasti, Ministarstva ili onih muljatora i ponavljača koji su stigli do diploma ali nisu do obrazovanja i vaspitanja. Neko se ipak setio svojih nastavnika i profesora i odao im priznanje.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Kako su studenti prozreli i prezreli naprednjački režim? Zašto umesto naivnosti pokazuju zrelost? Šta Vučić nikada neće moći da razume? Kolika je visina njegove autoritarne temperature? I zbog čega sve više liči na svoj lik sa Koraksovih i Petričićevih karikatura
Kako se osećaju i šta danas misle roditelji i braća i sestre mladića pobijenih 14. decembra 1998. godine u Peći? Zbog čega je Aleksandr Vučić 2013. izjavio da ima saznanja da ovaj zločin nisu izvršile osobe albanske, već srpske nacionalnosti? Zašto nikad nije htio da primi porodice žrtava i, uprkos više puta ponovljenim obećanjima, podeli s njima informacije za koje je tvrdio da ih poseduje? I dokle je stigla istraga o ovom zločinu
Srednje ocene (pa i ocene uopšte) više skoro ništa ne znače jer SNS armija ocenjuje slično kao što i glasa. Dakle, “Aci pet, njima svima jedan (ili nula, ako može, obavezno nula)”. A naročito onima koji se u nekom trenutku izdvajaju kao akutno ili potencijalno opasni po režim. Što znači da se lavina negativnih ocena dobijena od strane režimskih glasača može tretirati maltene i kao svojevrsni opozicioni orden. Hoću reći da je u ocenjivanju sve manje nijansi, a upravo su nijanse ovde nekad bile važne
Tragedija od 1. novembra na stanici u Novom Sadu ogolila je čitav sistem i pokazala pravu sliku ovog režima. Nova pobuna bila je neminovna. Protesti zbog državnog nemara i propusta sistema započeti u maju 2023. godine ponovili su se i u jesen. Ovog puta režim nije mogao da kaže – nije do nas. Krv prolivenu ispred Železničke stanice u Novom Sadu ne može da opere
Intervju: Tanja Ćirković Veličković, profesorka Hemijskog fakulteta i članica SANU
Učimo studente da je teži put – put znanja i poštenja – jedini ispravan. A onda oni vide bezbrojne afere u visokom školstvu i kako se lako prečicom dolazi do diploma i posla. Jasno im je šta se dešava i to je jedan deo ovog fenomena, gde nam poručuju da više ne žele da uče
Kako su naša deca koju su naprednjaci stavljali u svoje izborne slogane proglašena za najveći subverzivni element u državi? I zbog čega je, posle istupa šefa države u Briselu, mnogim građanima došlo da kleknu poput onog novosadskog direktora
Predsednik se uvišestručuje po televizijama proglašavajući iznošenje političkih zahteva nasiljem, a nasilje koje vrše on i njegovi politikom. U čemu je razlika?
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!