Za košarkaša Alena Smailagića (na slici) do sada su znali brojni ljubitelji sporta, a odnedavno za njega, kao “žrtvu”, zna cela javnost. Tako tabloidi navode da je “reketiran”, “pobegao iz Srbije” i “prošao pretnje, ucene i agonije” zbog kojih mu, navodno, propada karijera i slično. Smailagić je za medije ostao misteriozan i rekao da ne može da govori o svemu kroz šta je prošao
“Kao trica u koš” do tabloidnih glasila doletela je krivična prijava koju je košarkaš podneo i ona se sada naveliko prepisuje i prepričava. Pokrenuti su hajka i javno suđenje protiv izvesnih Z. Š. i D. B. čija su puna imena i prezimena, ubrzo posle pisanja portala, preplavila društvene mreže. Međutim, za sve to vreme nijedan novinar nije pozvao ljude koje targetiraju kao “reketaše”, “zloupotrebljivače mladih talenata” da čuju i drugu stranu, kao i da saznaju koje tužbe i sudski postupci su prethodili krivičnoj prijavi koju je podneo Smailagić. Usred javnog progona, drugu stranu priče, za nedeljnik “Vreme”, iznose predsednik i direktor dva košarkaška kluba iz Koteža, a koji su i suvlasnici košarkaške akademije GBA Zoran Škorić i Damir Bogućanin i njihov pravni zastupnik Đorđe Simić.
foto: sava radovanović / tanjug…
Prvi put u istoriji srpske košarke, put jednog košarkaša u NBA ligu nije vodio preko Mege, Zvezde ili Partizana, ali nije vodio ni preko drugih evropskih klubova, ni preko NCAA lige. Prvi put u istoriji košarke, osamnaestogodišnji igrač Alen Smailagić prešao je iz sredine kao što je skromno beogradsko naselje Kotež direktno u tim šampiona NBA lige.
“Jasno je da je neko godinama trasirao taj put”, kaže za “Vreme” Zoran Škorić, suvlasnik košarkaške akademije GBA. “Igrač je svakodnevno imao individualne i grupne treninge, obezbeđeni su mu različiti treneri za različite segmente igre, obezbeđeni su mu teretana i kondicioni trenizni, medicinske usluge i fizikalne terapije, posećivao je kampove, obezbeđeni su mu specijalni programi ishrane, nutricionista, kupovana mu je specijalna sportska oprema, obezbeđeno je da neke bivše legende NBA košarke dolaze u Kotež i gledaju ga u sali za fizičko, a deo usavršavanja igrača su npr. bili i obavezni privatni časovi engleskog jezika i matematike.”
Škorić dalje nastavlja: “Do sada smo otvorili put velikom broju talentovanih mladih igrača u akademsku košarku Sjedinjenih Američkih Država i Evrope. Sa svima njima i njihovim porodicama smo u sjajnim odnosima. Prvi i jedini put kada je došlo do pro blema je ovaj slučaj sa Alenom iako smo prethodno i sa njim i njegovim roditeljima bili izuzetno bliski. Pošto je Alen odbio da izvršava obaveze iz ugovora, mi smo samo predali slučaj advokatima i prihvatićemo presude nadležnih organa kakve god one bile. Nikada među nama nije izgovorena ni jedna ružna reč”.
Pravni zastupnik Đorđe Simić, koji je učestvovao u potpisivanju ugovora sa Smailagićem, kaže da je najbolje za javnost da se u čitav slučaj uputi hronološki.
U avgustu 2018. igrač potpisuje Ugovor o planiranju karijere, organizaciji sportskog i ličnog razvoja i usavršavanja igrača, kojim prihvata neke obaveze u odnosu na onog ko mu je navedeno godinama unazad omogućavao, ali se vodilo računa da taj ugovor u različitim svojstvima potpišu: igrač, otac i majka igrača, njegov trener, predsednik kluba i licencirani FIBA agent.
U aprilu 2019. pred javnim beležnikom je overen Ugovor o profesionalnom angažovanju igrača (ugovor o radu) između Alena Smailagića i KK Beko Basketball Kotež, a potom je isti uredno registrovan pred naležnim telima KSS.
U julu 2019. Alen Smailagić potpisuje ugovor sa ekipom tadašnjih NBA šampiona – Golden State Warriors na iznos od više miliona evra, a potom u decembru te godine i januaru naredne Zoran Škorić posećuje Alena u Americi, o čemu svedoče i zajedničke fotografije.
Na proleće 2020, po zahtevu igrača, pojavila se potreba da se proširi taj ugovor, a u kojem stoji da “ugovorne strane izražavanju obostrano zadovoljstvo dosadašnjim planiranjem karijere, organizacijom sportskog i ličnog razvoja, kao i usavršavanjem igrača”, te da ugovorne strane tada potpisuju aneks “zadovoljne dosadašnjom saradnjom, potvrđujući dosadašnje izvršavanje ugovornih obaveza, a sa ciljem da se i kroz aneksiranje ugovora igraču omogući što bolji dalji košarkaški razvoj i napredak u košarkakoj karijeri”.
Suosnivač košarkaške akademije Zoran Škorić kaže da problemi počinju tek početkom 2021. godine kada je Alen našao izvesne savetodavce i odjednom odlučio da prekine svaku komunikaciju sa ljudima sa kojima je do tog momenta godinama bio u izrazito srdačnim i prijateljskim odnosima. Pošto je igrač odbio da izvršava ugovorom preuzete obaveze, pokrenut je spor.
“Krajem 2021. podneta je tužba Višem sudu u Beogradu, a kasnije je pokrenut i jedan postupak pred međunarodnom BAT arbitražom u Ženevi. Tek u januaru 2022. godine u odgovoru na tužbu punomoćnik Smailagića iznosi tezu po kojoj igrač navodno nije znao šta je i sa kim potpisao”, kaže advokat Đorđe Simić.
Predsednik KK Beko Kotež Damir Bogućanin kaže da se od tada samo jednom i to slučajno sreo sa Alenom, kada su otvarani košarkaški tereni u Kotežu. “Tog marta 2022. kada sam ga sreo slučajno, srdačno smo se pozdravili, bez i jedne razmenjene ružne reči ili pogleda i od tada ga nisam ni video, ni čuo, niti smo razmenili poruke.”
Kako “Vreme” saznaje, Alen Smailagić je krivičnu prijavu protiv Škorića i Bogućanina podneo nekoliko meseci posle tog susreta u julu iste godine.
“U oba postupka Smailagić tvrdi da nije znao ni šta ni sa kim potpisuje”, navodi advokat Simić. “S druge strane, pred Višim sudom se ne odaziva na već nekoliko poziva, a to je prilika da se ova situacija reši pravno, a ne medijskim hajkama. U sudnici bi se razjasnilo i da li je ikada iko njega ucenjivao ili mu ružnu reč rekao.”
Smailagić u krivičnoj prijavi zamera što je otkupninu uzeo Beko Basketball, a ne Beko Kotež. Međutim, predsednik KK Beko Kotež Bogućanin objašnjava da se radi o dva entiteta koji su povezani sa više ugovora i blisko sarađuju. Kada je reč o novcu, on se ulaže u razvoj mlađih košarkaških kategorija. Sagovornici za “Vreme” kažu da je sva medijska hajka u najmanju ruku uvredljiva, te zbog toga najavljuju tužbe, a da je postala apsurdna kad su počeli da pišu kako su “ona dvojica iz Koteža prevarili Golden State Warriors”, a to je sistem koji godišnje zarađuje skoro milijardu dolara.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Represija se pojačava. Sada već imamo pritvaranja, zatvaranja, i toga će biti sve više. To pokazuje da je režim svestan da više nije u toliko komotnoj poziciji. Onaj deo opozicije koji je iskren mora da shvati da uobičajeni metodi borbe neće dati rezultat. I sada je pitanje: da li smo mi na to spremni ili nismo? Ako nismo, onda da se svi povučemo svojim kućama i da pustimo da ovaj vlada doživotno
Opozicionari su policajce pozivali da skinu šlemove i odlože “antiterorisitičku” aparaturu, ili da se bar vrate u zgradu, iznutra je zaštite i da ne prave bespotrebni cirkus i metež. Na trenutke je situacija bila na ivici ozbiljnijeg incidenta. Jedna fotografija je izazvala veliku pažnju javnosti: bakica iz lokalnog pokreta “Bravo” čuvala je pendrek i balistički štit jednog policajca koji je otišao do toaleta. Još jedan kuriozitet: neki advokati koji su krenuli u sud na ročišta zadržali su se ispred suda, u znak podrške poslanicima – donosili su im vodu iz obližnje trafike. I nama je prekardašilo, reći će jedan. Kako bilo, blokada je bila uspešna
Nastupi Aleksandra Vučića od pada nadstrešnice do danas
U Novi Sad predsednik Srbije nije došao zbog četrnaest mrtvih (u međuvremenu je taj broj porastao na petnaest). Ali došao je jer su tokom protesta oštećene prostorije Srpske napredne stranke, pokazavši da su mu prozori, a ne ljudi, prioritet. A onda se slikao na sahrani dve devojčice i njihovog dede, žrtava pada nadstrešnice na Železničkoj stanici
U jeku borbe za očuvanje kakvog takvog kredibiliteta vladajuće partije, Aleksandar Vučić, član SNS-a i predsednik Srbije, uglavnom se bavi i svojim omiljenim poslom – političkim intrigama i smicalicama iza kulisa
Džaba vam upinjanje da dokažete da visoka korupcija postoji u Srbiji. Ona je, jednostavno, nezamisliva. A onda padne nadstrešnica sveže renovirane železničke stanice (na slici) i ubije 15 ljudi. I pukne mehur i iz njega počnu da kuljaju laži, krađa, kriminal i korupcija
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!