Papa Franja promovisao je prošle nedelje u Rimu 21 novog kardinala, a među njima i Ladislava Nemeta – beogradski nadbiskup postao je tako prvi kardinal iz Srbije. U vatikanskoj Bazilici Svetog Petra, dvadeset izabranih kardinala skupa sa Nemetom dobili su od pape kardinalski biret purpurne crvene boje i kardinalski prsten i, potom, položili zakletvu na vernost papi i katoličkoj crkvi.
Ladislav Nemet je rođen 1956. godine u Odžacima i pre dve godine postao je prvi beogradski nadbiskup rođen u Srbiji, a i prvi Mađar na čelu Beogradske biskupije od formiranja pre tačno sto godina (trojica prethodnika bili su Slovenci, a pre njih trojica Hrvati). Srednju školu pohađao je u Subotici, potom se pridružio katoličkom redu verbita i u Poljskoj 1982. godine završio studije filozofije i teologije, a kroz nekoliko godina je i doktorirao u Rimu. Službovao je i predavao na Filipinima, u Austriji, Hrvatskoj i Mađarskoj, da bi 2008. godine došao na čelo Zrenjaninske biskupije.
Nemet je voljom pape Franje postao prvi katolički sveštenik rođen u Srbiji uzdignut u zvanje kardinala i prvi kardinal na čelu Beogradske nadbiskupije. Svoje imenovanje vidi kao “poseban znak” za rimokatoličku crkvu u Srbiji, koja okuplja oko 300.000 vernika.
Od REM-a dobrog nema
Olivera Zekić i zvanično pi-ar
foto: milica vučković / fonet…
Nakon skoro devet godina članstva u Savetu Regulatornog tela za elektonske medije i predsednikovanja u poslednje četiri godine, Olivera Zekić je i dalje u REM-u pošto je voljom direktora (čitaj: vlasti) zaposlena na poziciji predstavnice za odnose sa javnošću, odnosno pi-ara.
Njoj i drugim članovima Saveta mandat je istekao početkom novembra, a kako je objasnila u izjavi za Cenzolovku, u REM-u je zaposlena od 2016. godine i faktički je od tada, uz poziciju članice, a potom i predsednice, bila zadužena i za odnose sa javnošću ako se tako može nazvati njena misija degradiranja institucije koja ima ključnu ulogu u kreiranju medijskog prostora u našoj zemlji.
“Svaki član Saveta mora da bude u stalnom radnom odnosu, jer bi u suprotnom bio na Birou za zapošljavanje. Ja od 2016. ostvarujem svoje stalno zaposlenje u REM-u jer sam u datom momentu bila nezaposlena. Pritom, otkaze daje direktor, a ne Savet REM-a, Evropska unija, opozicija ili civilni sektor. Svi navedeni, a naročito ovo ‘sveto trojsto’ me, na njihovu žalost, svakako neće maknuti iz firme”, izjavila je nova pi-arka REM-a i stara promoterka naprednjačkog režima i praktično pojasnila da režim nema nameru da ispusti kontrolu nad REM-om bez obzira na nova zakonska rešenja o izboru članova Saveta REM-a, što nam sledi u narednih nekoliko meseci.
Porodilište u Petrovcu na Mlavi
Jedva dostižni akušerski sto
Nakon mesec i po dana, porodilište Opšte bolnice u Petrovcu na Mlavi ponovo radi pošto je dopremljen novi akušerski sto i porodilje više ne moraju da idu u 40 kilometara udaljeni Požarevac.
Danijela Katić, načelnica Ginekologije u ovoj bolnici, pojasnila je za naš sajt da je problem konstatovan još krajem oktobra, a da je porodilište zatvoreno 4. novembra. Ovlašćeni serviser je zaključio da kvar nije moguće popraviti i da sto nije bezbedan za korišćenje, te je direktorka Opšte bolnice naložila da se porodilište zatvori.
“Dok se asfaltiraju i svečano otvaraju seoski putevi, niko se od rukovodstva bolnice i opštine ne bavi problemom porodilišta. Trudnice se zbog zatvaranja porodilišta upućuju u druga porodilišta, bez svesti rukovodstva o hitnosti pojedinih stanja u akušerstvu koja se moraju rešiti odmah i sada. Ovako opština Petrovac na Mlavi i Opšta bolnica rade za našu decu”, rekla je doktorka Katić.
Dragan Stajić, lokalni odbornik Narodnog pokreta Srbije, otkrio je za “Vreme” da je bolnica i ranijih godina trebovala neophodnu opremu, pa i akušerski sto i zaključio da “nemar koji postoji u mnogim bolnicama širom Srbije treba da se rešava pravovremeno, a ne kroz pritisak javnosti”.
foto: aktron / wikimedia commons…
“Subotička hobotnica”
Subotica-trans u žiži
Poslednji istupi opozicionih prvaka u Subotici, a i ranija istraživanja novinara Branka Žujovića, jasno upućuju na zaključak da je poslovanje Javnog preduzeća Subotica-trans paradigma naprednjačkog upravljanja javnim dobrom na severu Bačke. Tako je pre nekoliko dana Luka Vučinac, odbornik Zeleno-levog fronta u Skupštini grada, podneo krivičnu prijavu protiv N. N. lica iz kriminalne organizacije poznate kao “Subotička hobotnica” koja je opljačkala i upropastila pomenuto javno preduzeće.
Paradoksalno, prijava se zasniva na istupu aktuelnog direktora Subotica-transa Dejana Ljubisavljevića (SNS) na sednici Skupštine grada početkom septembra kada je doslovce rekao da je “kriminalna organizacija vršila razna krivična dela i prisvajala imovinsku korist”, kao i da “i dalje vodi bitku protiv njenih članova” i da je gradonačelnik Stevan Bakić (SNS) takođe upoznat sa situacijom.
Ljubisavljević je nakon rada u kriminalističkoj i poreskoj policiji, te u državnom Telekomu, napredovao u naprednjačkom sistemu i 2018. godine postavljen je za direktora JP Subotičke pijace, da bi tri godine kasnije, u naprednjačkoj rokadi, došao na čelo Subotica-transa, a njegov prethodnik u toj firmi Aleksandar Aleksić prešao u Subotičke pijace. I pre Aleksića to javno preduzeće vodili su naprednjaci i moguće da je na njih mislio Ljubisavljević kada je pominjao kriminalnu organizaciju koja je uništila firmu i koja je predmet prijave opozicionog odbornika.
foto: fonet / fss…
FSS još bez odluke o opremi
U igri Makron, Kapeli i Puma
Ugovor Fudbalskog saveza Srbije sa Pumom, nemačkim proizvođačem sportske opreme, samo što nije istekao, ali Izvršni odbor još uvek nije odlučio ko će u narednim godinama biti tehnički sponzor, odnosno, ko će oblačiti reprezentativne selekcije. U igri su zvanično već neko vreme Makron i Kapeli, a poslednje informacije govore da se Puma predomislila i želi produžetak ugovora.
Fudbalsku reprezentaciju naše zemlje dok se zvala Jugoslavija, velika i skraćena, oblačio je Adidas, a višedecenijska saradnja prekinuta je malo pre nego što je i ime države promenjeno, tako da godine Državne Zajednice Srbije i Crne Gore pamtimo i po reprezentativnim dresovima italijanskog Lotoa. Nakon državnog razlaza 2006. Godine, sa novim imenom promenjena je boja dresa, crvena umesto plave, a stigao je i novi sponzor – američki Najki. Nakon osam godina saradnja je prekinuta 2014. godine, verovatno i zbog vezanih neuspeha nacionalnog tima, a u naredne četiri godine FSS imao je ugovor sa engleskom kompanijom Umbro da bi pred odlazak na Svetsko prvenstvo u Rusiji sklopljen vredan dogovor sa još jednim velikim proizvođačem – Pumom. I sve je bilo u redu do pred kraj prošle godine kada je Puma najavila skori raskid saradnje.
Najbliži sklapanju ugovora sa FSS-om bio je do ove nedelje italijanski Makron, koji je u ekspanziji i na našem tržištu je još 2017. “osvojio” najveći klub – Crvenu zvezdu. Kako saznaje Sportklub, Makron nudi FSS-u 1,7 miliona u naredne dve godine, od čega 700 hiljada u robi. Ponuda manje renomiranog Kapelija je izdašnija, ali podrazumeva i dva četvorogodišnja ugovora. Američka kompanija u usponu nudi 800 hiljada dolara godišnje kroz novčane uplate i opremu, plus bonusi za plasmane na velika takmičenja.
Iako vreme ističe, čelnici FSS-a i dalje ne mogu da se odluče, a izvori Sportkluba govore i da se Puma nakon promena u Savezu vratila u igru.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Šta studenti u plenumu misle – koji je najveći problem Srbije, šta ih najviše motiviše da istraju u protestu, koji je njihov stav prema političkim strankama, da li su za ulazak u EU ili ne, koliko je snažan njihov osećaj nacionalnog identiteta, da li su više konzervativni ili liberalni, kako se informišu, šta sve to može da nam kaže o budućnosti ovog društva i države… Ovo su samo neka od pitanja na koja odgovara najnovije istraživanje profesora Fakulteta političkih nauka Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića
Šta su razlozi dugovečnosti protesta protiv Vučićevog režima? Na ovo pitanje odgovaraju sagovornici “Vremena” iz različlitih perspektiva, ali se jedan motiv provlači kod svih: uznapredovala nepravda i nepodnošljiva laž
Odbijanjem da raspiše prevremene izbore režim šalje implicitnu poruku svima koji su deo klijentističkog sistema: ako se izbori uporno izbegavaju, to je kao da su već raspisani – i izgubljeni. Što duže ta poruka ostaje neizrečena, ali prisutna, to će klijentistički sistem postajati sve slabiji
Intervju: Dušan Vučićević, vanredni profesor FPN-a
"Broj birača koji tvrde da su nekada verovali Aleksandru Vučiću, a da su sada prestali – sve je veći. Od nekih sedam odsto na ukupnom uzorku u februaru on takođe ima trend povećanja u prethodnim mesecima i sada iznosi već dvanaest odsto"
Egzit je počeo kao glas pobune, a izgleda da se njime i završava. Festival koji je rođen iz studentskih protesta 2000. godine, ove godine će simbolično zatvoriti svoje kapije zauvek – upravo zbog podrške studentima
Umesto da se okome na obolele ćelije, odbrambene ćelije srpskog organizma su se okrenule protiv zdravih ćelija. Lek je počeo da kola krvotokom, ali je proces ozdravljenja dug i neizvestan
Mitropolit žički Justin otvoreno je stao na stranu studenata i upozorio vlast da “moć nije data radi nasilja, nego radi služenja“. Šta je to trebalo arhijereju poznatom po tome da se kloni sukoba
Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše. Ista je to politika, samo prilagođena vremenu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!