Na Fakultetu dramskih umetnosti biće uručena Nagrada za istraživačko novinarstvo, koja od pre tri godine nosi ime dugogodišnjeg novinara nedeljnika “Vreme” Dejana Anastasijevića (1962–2019). Nagradu već 18 godina dodeljuje Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS), uz podršku Ambasade Sjedinjenih Američkih Država, a pre dve nedelje žiri je objavio po troje nominovanih radova u tri kategorije.
U uži izbor u kategoriji elektronskih medija ušli su istraživački televizijski radovi Dalibora Stupara (VOICE) “Šta nas greje, to nas truje”, Ksenije Pavkov (TV N1) “Ispod površine: U mreži” i Maje Nikolić “Ispod površine: Poslednja počast”. U kategoriji štampanih medija dva od tri najbolja teksta objavljena su u nedeljniku “Vreme” – “Vodič kroz Jovanjicu” Jelene Zorić i “Papagaji vredni kao kokain” grupe autora (Nemanja Rujević, Ingrid Gerkama, Natali Bertrams i Tristen Tejlor), a u konkurenciji je i istraživački tekst Vuka Cvijića “Novak Nedić štitio grupu Velje Nevolje”, objavljen u nedeljniku NIN. Sva tri najbolja rada u kategoriji onlajn medija napisali su novinari BIRN-a: Saša Dragojlo (“Krijumčar-prevodilac i ‘major Deki’: Tvrdnje o kriminalu uz policijsku pomoć”), Jelena Veljković (serijal tekstova o ulozi Nemanje Stajića u postupcima ozakonjenja) i Radmilo Marković (“Beograd – raj za divlju gradnju i sumnjiva ozakonjenja”).
Stručni žiri, koji su činili novinari Aleksandar Reljić, Mirjana Jevtović, Filip Švarm i Tatjana Lazarević, izabrao je pobednike u svim kategorijama i njihova imena će biti saopštena na današnjoj svečanosti, a takođe će biti objavljen i prvi pobednik po izboru publike između svih devet nominovanih novinara u sve tri kategorije.
Vlast na udaru eks-ministarke
Jadranka Joksimović ne štedi ni Malog
foto: strahinja aćimović / tanjug…
Uz bivšu ministarku Zoranu Mihajlović, koja je nedavno uz mnogo kritika na račun dojučerašnjih partijskih kolega napustila Srpsku naprednu stranku, u poslednje vreme se u kritici pojedinih funkcionera vlasti ističe i Jadranka Joksimović, takođe do prošle godine dugogodišnja članica Vlade Srbije, ali još uvek članica SNS-a.
Nakon što je na društvenim mrežama negativno komentarisala rad direktorke Telekoma Srpske Jelene Trivan (“nesretna pojava” i “skorojević privilegovane klase”) i ministarke za evropske integracije Tanje Miščević (“antitalentovana i klimoglava službenica”), ove je nedelje oštro odgovorila i ministru finansija Siniši Malom. On je povodom istupa Joksimovićeve rekao da se “niko nije rodio sa funkcijom” i da je kod nas “sve slepljeno za fotelju”, aludirajući tako da je njegova partijska koleginica nezadovoljna zbog gubitka ministarske funkcije.
Usledio je odgovor u kom Jadranka Joksimović odmah poručuje “da razume da Siniša Mali ne razume štošta”, pa ni njene stavove, jer je “nerazumevanje i neznanje neprikosnoveno ljudsko pravo”.
“Ali da iz tog nerazumevanja podmeće meni ‘foteljaštvo’ i nekolegijalnost neće proći bez odgovora. Ja sam ponuđenu funkciju odbila, hvala lepo, dok je isti Mali izigravao moćnog kopredsednika stranke i nudio funkcije svojim ličnim drugarima i drugaricama, i to baš iza leđa svojim stranačkim kolegama”, oštro je uzvratila eks-ministarka i zaključila da je sve to “možda i realnost stranke kojom Mali upravlja i koju zastupa”.
foto: ap photo…
SAD ukidaju ograničenja za strance
I nevakcinisani mogu na US open
Odlukom Bele kuće, većina poslednjih preostalih saveznih zdravstvenih ograničenja u Sjedinjenim Američkim Državama, uvedenih po izbijanju epidemije korona virusa, biće ukinuta 11. maja, što između ostalog znači i da će najbolji svetski teniser Novak Đoković moći da nastupi na ovogodišnjem US openu, jer će i nevakcinisani moći da uđu u SAD.
To je saopštio i Teniski savez SAD, koji je organizator poslednjeg grend slem turnira u sezoni, a portparol Kris Vidmajer je naglasio kako je “Đoković veliki šampion i miljenik navijača” i da se svi raduju što ćemo mu poželeti dobrodošlicu u Njujorku krajem avgusta.
Đoković je od 22 grend slem titule 3 osvojio u SAD – 2011, 2015. i 2018. godine, a još šest puta je igrao u finalu ovog turnira, poslednji put pre dve godine, kada je izgubio od Rusa Danila Medvedeva, dok mu je prošle godine bilo zabranjeno učešće zbog odbijanja da se vakciniše protiv korona virusa.
foto: marija janković…
Crna serija ne staje
U porodičnom nasilju ubijeno 12 osoba
Podaci o broju žrtava nasilja u porodici crni su i nakon što je zaključeno da je u prošloj godini 26 osoba izgubilo život u okviru porodice i partnerskih odnosa, u prva četiri meseca ove godine već je zavedeno 12 žrtava – 9 žena i 3 muškarca.
“Odgovornost je, pre svega, na državi i ministarstvima koji kreiraju kontekst u kome će se reagovati, zatim na institucijama i profesionalcima koji u njima rade i koji bi trebalo da budu dobro obučeni, ali i na javnosti, odnosno na građanima i okruženju žrtava i počinilaca nasilja”, objasnila je za RTS psihološkinja Tanja Ignjatović iz Autonomnog ženskog centra i zaključila da pored zakona, koji je samo okvir, ozbiljno nedostaje prevencija u najširem smislu, kao i da je potrebno obrazovanje od vrtića do fakulteta za svu decu i mlade ljude da do nasilja ne bi dolazilo.
Policijski podaci govore da je od početka godine do kraja aprila izvršeno 1309 krivičnih dela nasilja u porodici, a stručnjaci ističu da je broj prijavljenih slučajeva nasilja mnogo veći od broja krivičnih prijava, i naglašavaju da institucijama često ispod radara mogu da prođu deca, i kao direktne žrtve i kao svedoci nasilja. Na primer, žene često donose odluku da prijave nasilje tek kada se preti i deci, a do tada su spremne da istrpe zato što im je stalo do porodice i veruju da se situacija može promeniti nabolje. Takođe, mnoge žrtve često ne prepoznaju psihičko nasilje kao početak nasilja i pravljenja veze u kojoj žrtva postaje zavisna od nasilnika.
Vučić na nacionalnim televizijama
Za četiri meseca – 58 sati
Biro za društvena istraživanja (BIRODI) analizirao je programe televizija sa nacionalnom pokrivenošću i zaključio da je predsednik Srbije i Srpske napredne stranke u četiri meseca (od početka decembra prošle do kraja marta ove godine) pričao ukupno 58 sati na ovim najgledanijim i najuticajnim kanalima.
Kao glavnu temu Vučić je pominjao pitanje Kosova – čak 694 puta, a potom spoljnu politiku (299 puta), dok je unutrašnja politika bila predsedniku partije i države tema za pominjanje 181 put, saopštio je Zoran Gavrilović, izvršni direktor BIRODI-ja, i dodao da su u prvih deset tema Vučiću bile i ekonomija, infrastruktura, vojska i policija, nacionalni interes, mediji, ljudska prava i EU integracije, dok je za četiri meseca gostovanja na televizijama obrazovanje pomenuo samo jednom.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Srpski nacionalisti nisu protiv mladosti, ali su svi ovi koji se sad busaju podrškom mladosti vodili hajku i harangu protiv nas dok smo bili mladost, nazivajući nas ultardesničarima, rekao je lider Pokreta 1389 Miša Vacić
„Ako ti je neko rekao da si buntovnik, odgovori da jesi, ali dodaj i zbog čega, zašto ne pristaješ na situaciju u kojoj te svode na nulu, u kojoj si niko i ništa. Jer ako na to pristaneš, rezultati će biti loš život, loša politika, loša estetika, a prostor u kom si za tebe će postati neizdrživ“, rekao je za novogodišnji dvobroj „Vremena" vladika Grigorije
Poruke sa protestnog skupa pokazuju da među građanima više nema nedoumica i konfuzije, prepoznali su odakle se i kako generišu problemi u društvu i državi i postali otporni na jeftine finte. Jasno je svima, ne samo u načelu nego i u pojedinostima, da se iza velikih režimskih reči i čitave mehanizacije raspamećivanja i nasilja, iza ubijanja institucionalnog i ustavnog poretka, krije jedino i samo krađa istorijskih razmera. I jasno je da je takva država opasna po život
Ako nije javna tvorevina (ako nije politička), države nema. Tada, recimo, institucije poput policije, vojske, tužilaštva ili obaveštajnih službi ne rade u interesu građana, već u interesu male grupe ljudi koja je uzurpirala vlast
Šta hoće Aleksandar Vučić? Sudeći po njegovim svakodnevnim poslanicama, on bi da mu guslari opevavaju navijačka junaštva, a narod da ga obožava u strahu nad svakom svojom izgovorenom rečju i sluša oborene glave dok ga ponižava i vređa sa ekrana
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!