Preminula je nakon duge i teške bolesti, a radila je, do poslednjeg dana, na uređivanju “Novog magazina” i iznova dokazivala svoju borbenost, ljubav prema novinarstvu i želju za životom.
Nadežda je rođena u Inđiji a odrasla u Mostaru, Makarskoj i Splitu, u porodici partizanskog ratnog komandanta, narodnog heroja Ivana Gaće. Beograd je smatrala svojim gradom, tu je završila studije engleskog jezika i književnosti na Filološkom fakultetu, mada se školovala i na Filozofskom fakultetu Zagrebačkog sveučilišta.
Novinarstvom je profesionalno počela da se bavi 1974. godine, na Radio-televiziji Beograd, a svoje radne dane na državnoj televiziji okončala je krajem 1987. godine, nakon pobede Slobodana Miloševića na Osmoj sednici Centralnog komiteta Saveza komunista Srbije. Tada je, kao nepodobna za novu garnituru vlasti, prvo suspendovana sa mesta urednice-komentatorke, a potom je dala otkaz. Novinarsku karijeru je 1990. nastavila u Jutelu i ljubljanskom “Delu”, pa “Borbi”, “Našoj borbi” i “Danasu”. Pre 14 godina osnovala je nedeljnik “Novi magazin” i istoimeni portal. Do prošle nedelje je predvodila redakciju i iza sebe ostavila 752 broja nedeljnika.
Pored novinarskog rada, Nadežda je bila koautorka, urednica i autorka više publicističkih knjiga. A kao neumorna borkinja za ljudska prava, bila je među osnivačima više uglednih nevladinih organizacija i, naravno, među osnivačima Nezavisnog udruženja novinara Srbije.
Kako podsećaju iz Nunsa, preko dve decenije bila je posvećena udruženju, a četiri godina ga je i predvodila. Tokom dva njena dvogodišnja mandata (2006–2010) usvojen je Kodeks novinara Srbije, a na osnovu njega osnovan je Savet za štampu – i jedno i drugo kao plod dogovora sa drugim udruženjima i asocijacijama. Za Nadeždinog vakta u Nunsu osnovan je CINS – Centar za istraživačko novinarstvo Srbije, danas poznata i nagrađivana redakcija koja je iznedrila brojne priznate novinarke i novinare, a i utemeljen je Fond solidarnosti Nunsa za pomoć i podršku ugroženim koleginicama i kolegama.
“Bila je rođena predvodnica, spajala je ljude, uklanjala prepreke i pronalazila rešenja. I znala je da zaštiti i obezbedi one koje je predvodila”, istakao sam na Nadeždinoj komemoraciji. Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković opisala je Nadeždu kao jednu od najznačajnijih žena u jugoslovenskom i srpskom novinarstvu, ali i kao upornu, istrajnu i tvrdoglavu borkinju za prava marginalizovanih grupa.
Istoričarka Dubravka Stojanović predložila je da ime Nadežde Gaće postane metafora za svakoga ko je u isto vreme snažan, nežan i nepokolebljiv – “Baš si Nadežda”.
Autor je predsednik Nuns-a