Kako je lik Gavrila Principa postao svetski brend za kokainske tovare, ali i za beogradski kriminalni klan, najsuroviji na Balkanu. Otkrivamo i kako je pod okriljem političke i državne zaštite klan Belivuk–Miljković nastao i rastao
PRINCIPI
Huliganska grupa, koja je vladala južnom tribinom na stadionu Fudbalskog kluba Partizan, zapravo je paravan za kriminalni klan koji su predvodili Veljko Belivuk i Marko Miljković. Grupa PRINCIPI nastala je 2017. godine, posle ubistva Aleksandra Stankovića, koji je pre toga predvodio ujedinjene huliganske grupe pod nazivom Janjičari. Principe je sa Markom Miljkovićem osnovao Veljko Belivuk, posle izlaska iz pritvora zbog optužbe za ubistvo Vlastimira Miloševića, što je slučaj poznat kao “ubistvo na šinama” (dogodio se krajem januara 2017). Belivuk je formiranje i delovanje Principa prikriveno najavio još u intervjuu koji je dao krajem 2016. godine jednom beogradskom nedeljniku, posle Stankovićevog ubistva. U tom intervjuu Velja Nevolja je više puta rekao da se rukovodi “principima” i da deluje “iz principa”.
foto: mup…i Princip (Gavrilo) na zaplenjenim paketima kokaina
Ime “principi” u istoriji, pre nove ere, vezivalo se za jedinice ranih rimskih legija. Međutim, beogradskom klanu inspiracija za ovaj naziv bilo je prezime Gavrila Principa, čuvenog atentatora na austrijskog prestolonaslednika Ferdinanda 1914. godine u Sarajevu, posle čega je počeo Prvi svetski sat. Huligani su se često u javnosti i na tribinama pojavljivali u majicama sa likom Gavrila Principa, što je postao i njihov znak raspoznavanja. Huliganska grupa zapravo je služila za regrutovanje članova u beogradski kriminalni klan koji se bavio reketiranjem, dilovanjem droge i mafijaškim likvidacijama svojih protivnika.
Kada je klan Belivuk–Miljković bio na vrhuncu, 2019. godine, na teritoriji Portugala, na moru, u međunarodnoj policijskoj akciji i u saradnji sa DEA zaplenjeno je 800 kg kokaina, vrednog oko 50 miliona evra. Drogu je iz Latinske Amerike do evropskog tržišta jedrilicom pokušala da prebaci grupa sastavljena od Srba, Rusa, Meksikanaca i Slovenaca. Kokain je bio u paketima od po kilogram, a dobar deo te narko-robe na sebi je imao lik Gavrila Principa. To je već tada upućivalo da su se Principi, kao ogranak Kavačkog klana, našli pod lupom međunarodnih policijskih snaga i jedinica za borbu protiv droge. Međutim, u Srbiji, Crnoj Gori, ali i na teritoriji Bosne i Hercegovine, i dalje su važili za nedodirljive. O zlodelima Velje Nevolje i Mareta Mesara glasno se ćutalo sve do oktobra 2020. godine, kada je predsednik Srbije Aleksandar Vučić proglasio rat protiv mafije i kada je protiv klana pokrenuta istraga.
KAVAČKI KLAN
U crnogorskim medijima klan Belivuk označen je kao produžena ruka crnogorskog Kavačkog klana u Beogradu, dok je u srpskim medijima jedno vreme bio etiketiran kao ravnopravan, mada je već duže primetan trend da se jedan od vođa kavčana, Radoje Zvicer, pominje i kao Belivukov šef. Upravo su njega Belivuk i Miljković posetili u Kotoru neposredno pre hapšenja.
RADOJE ZVICER
20-Zvicer_Radoje-foto-1024×480 copy…
U javnosti poznat kao vođa Kavačkog klana, a nakon hapšenja Belivuka medijskim spinom prorežimskih tabloida proglašen državnim neprijateljem broj jedan i direktnom pretnjom po predsednika Srbije Aleksandra Vučića, osuđen je pre nekoliko nedelja u Višem sudu u Novom Sadu na dve i po godine zatvora zbog posedovanja lažnog pasoša. Nalazi se u bekstvu još od početka 2021. godine. Smatra se, iako to optužnica sa sigurnošću nije utvrdila, da je Radoje Zvicer nepoznata osoba sa Sky aplikacije kojoj Marko Miljković šalje slike izmasakriranih žrtava i koja se nakon hapšenja klana raspitivala kako se oni drže iza rešetaka. Nedavno je većina beogradskih medija, gotovo istovremeno, prenela vest da je Zvicer ubijen u Panami. Pojedini portali tabloida čak su toliko daleko otišli da su navodili da je za njih ta vest i potvrđena od strane njihovih pouzdanih izvora. Ispostavilo se da je vest potekla sa društvene mreže Tik-tok i da je reč o lažnoj informaciji.
Posle ubistva vođe Škaljarskog klana Jovana Vukotića u Istanbulu, srpski prorežimski portali pisali su da Zvicer zapravo nije vrhovni vođa kavčana. Kako navode njihovi “pouzdani izvori”, Kavački klan je zajednički crnogorsko-srpski klan, odnosno zajednička bezbednosno-policijsko-kriminalna struktura iza koje stoje službe bezbednosti Crne Gore, ali i pojedinci iz srpskih službi.
MISTER NN
Iako su pomenuti tabloidi preskočili da direktno napišu na koga su tačno mislili, prsti dobro upućenih odavno upiru u jednog od najkontroverznijih pripadnika crnogorskog podzemlja – Budvanina Ivana Delića – Isu. Do sada je preživeo tri atentata, a u poslednjem je zadatak da ga likvidira imao Sretko Kalinić 2008. godine. U kafiću Palma na budvanskom šetalištu, “zver” Zemunskog klana je umesto u Delića pucala u drugog gosta koji je nosio sličnu sivu majicu. Naređenje za likvidaciju je stiglo od Delićevog arhineprijatelja Luke Bojovića. Od tada, ne zna se mnogo o Isi. Spekuliše se da je Delić zapravo vođa i jednog ogranka klana “Amerika” i da je zapravo on ključna veza između kontroverznih biznismena sa ovih prostora koji žive kao slobodni građani u Švajcarskoj, kao i među vrhovnim političarima u Crnoj Gori. Što bi rekao izvor “Vremena”, blizak crnogorskim bezbednosnim strukturama, za Ivana Delića: “nema ga nigdje”, ali se njegovo delovanje oseti svugde. Veruje se da je upravo zbog odnosa Delića i Bojovića definitivan prekid rata među klanovima neizvodljiv.
NIKOLA VUŠOVIĆ – DŽONI ĆOPAVI
Nikol Vusovic, Dzoni Copavifoto;MUP Srbije…
Jedan od saradnika Veljka Belivuka, ali i vođa kriminalne grupe koja, kako se sumnja, takođe sarađuje sa kavčanima na švercu i dilovanju droge i u mafijaškim likvidacijama. Trenutno se ne zna gde je, prošle godine uhapšen je u Dominikanskoj Republici, ali je na volšeban način uspeo da pobegne iz ekstradicionog pritvora.
DARKO ELEZ
Darko Elezfoto:MUP Srbije…
Elez je predvodio grupu plaćenih ubica koja je navodno sarađivala sa Kavačkim klanom. Trenutno izdržava zatvorsku kaznu u Srbiji, gde je prebačen na lični zahtev iz Bosne i Hercegovine. KRIK je pisao da je upravo u razgovoru Ognjanovića i Miloradovića spomenuto da je Hrkalovićeva bila u kontaktu sa Elezom.
SARADNIČI KLANOVI
Belivuk–Miljković klan bio je tek samo jedan u nizu koji je sarađivao sa Kavačkim klanom i njihovim vođom Radojem Zvicerom. Naime, Belivukovi su često dolazili u konflikt i sa drugim saradnicima kavčana, ali se nisu međusobno napadali kako ne bi poremetili narko-biznis. Klanovi sa kojima su Belivukovi imali “pakt o nenapadanju” su Kosovski klan, zatim klan Darka Šarića, kao i ogranci klana “Amerika”, dominantni na teritoriji Beograda i Niša.
POLICAJCI, DRŽAVNI FUNKCIONERI I KONTROVERZNI BIZNISMENI U SLUŽBI KLANA
Optužnica protiv klana Belivuk–Miljković ne bavi se mnogobrojnim vezama koje su vođe klana imale u policiji, ali i politici. Tek nekoliko viših policijskih službenika našlo se na meti tužilaštva u odvojenim postupcima, uglavnom zbog trgovine uticajem i zloupotrebe službenog položaja. Sa druge strane, postoje i oni čija su imena jednostavno iščezla iz dokaza protiv klana. Huliganska grupa Principi ne bi mogla prerasti u organizovanu kriminalnu grupu koja seče glave po Beogradu da im to neko nije omogućio, odnosno da nisu imali leđa među određenim političkim i bezbednosnim strukturama pri samom vrhu vlasti.
foto: tanjug…
BOŽIDAR STOLIĆ, bivši inspektor SBPOK-a
Kao bivši inspektor Službe za borbu protiv organizovano kriminala (SBPOK), Stolić je prvi policajac koji je nepravosnažno osuđen za trgovinu uticajem i odavanje informacija klanu Belivuk. Još važnije, u njegovom slučaju je sudija prvi put prihvatio Sky prepisku kao dokaz iako je i pored toga tužilaštvo imalo izjavu svedoka kao potporu. Dve godine zatvora dobio je zbog dostavljanja poverljivih policijskih podataka klanu iz istrage koja se vodila protiv njih u periodu od početka 2020. do juna prošle godine. Nakon hapšenja Belivuka i ekipe, Stolić je informacije u zamenu za novac slao izvesnom Filipu Goluboviću, koji je i svedočio protiv njega. Pretpostavlja se da je Zvicer bio krajnji kupac informacija.
foto: tanjug…
GORAN PAPIĆ, bivši zamenik načelnika SBPOK-a
Jedan od najbližih saradnika Nebojše Stefanovića, osuđen je nepravosnažno krajem avgusta na godinu i četiri meseca zatvora. On je u aprilu 2020. godine naredio da se mimo propisa vrati blindirani automobil Marku Miljkoviću. Protiv njega se vodi još jedan postupak zbog saradnje sa narko-dilerima. Sud mu je izrekao i meru zabrane rada u policiji u trajanju od 10 godina.
Ilija Milacicfoto:YouTube…
ILIJA MILAČIĆ, bivši načelnik UKP Beograd
Sa najkraćim stažom na mestu prvog čoveka Uprave kriminalističke policije glavnog grada, osuđen je sporazumno na sedam meseci kućnog zatvora zbog odavanja službenih tajni portalu “Objektiv”. U oktobru 2021. godine gostovao je u emisiji “Ozbiljno sa Đukom”, kada se i on pridružio SNS-ovoj hajci protiv ministra Stefanovića. Naime, Milačić je rekao da je avgusta 2020. godine došao do saznanja o postojanju “kuće strave” u Ritopeku, te da je tražio od Stefanovića da se pokrene akcija i upadne u vikendicu. Stefanović mu je na to navodno rekao da je “umoran” od ministrovanja, te da sačeka novog ministra policije da završe akciju. Nije poznato da li je, potom, Milačić pomenuo Vulinu svoja navodna saznanja o postojanju klanice.
MILORAD ŠUŠNJIĆ, bivši načelnik novosadske policije
Tereti se da je po nalogu Dijane Hrkalović stavio bosanskog kriminalca Darka Eleza na “fiktivne” mere praćenja i prisluškivanja kako ga druge službe ne bi istraživale.
DEJAN MILENKOVIĆ – BAGZI, bivši načelnik službe za specijalne istražne metode
foto: tanjug…
Optužen je da je manipulisao Belivukovim telefonima, posle ubistva na šinama, i to po nalogu Dijane Hrkalović. Optužen je da je po nalogu Hrkalovićeve naredio i da se izbrišu delovi razgovora između beogradskog advokata Dragoslava Miše Ognjanovića i bliskog saradnika Luke Bojovića, Dragoslava Miloradovića, u kome su razgovarali i o vezama Hrkalovićeve sa kriminalcima, ali i o privatnom životu. Oba sagovornika ubijena su neposredno nakon toga. Iako je na početku svoju odbranu zasnivao na tome da je samo slušao naređenja Dijane Hrkalović, stvari su se promenile od kada je njeno zastupanje preuzeo visoko pozicionirani član SNS-a Vladimir Đukanović. Bagzi sada negira ranije izjave, te tvrdi da je ona sve to radila po nalogu tadašnjeg ministra policije Nebojše Stefanovića.
NENAD VUČKOVIĆ –VUČKO, visoki oficir žandarmerije
Nenad Vučković Vučko Foto: Privatna arhiva…
Nekadašnji je pripadnik specijalne brigade – nikada nije ispitan, niti obuhvaćen optužnicom protiv klana Belivuk. U zaplenjenoj Sky prepisci pominje se nadimak “Vučko”, što je ujedno i njegov nadimak još dok je južnu tribinu stadiona Partizana kontrolisao vođa Janjičara Aleksandar Stanković zvani Sale Mutavi, pa je Vučko bio rado viđen gost u zagrljaju Grobara. Vojni sindikat Srbije je 2016. godine podneo krivične prijave protiv oficira Vojske zbog sumnje da su omogućili Stankoviću, Belivuku i izvesnom “Vučku” da koriste vojni poligon kasarne u Pančevu za vežbanje gađanja iz vatrenog oružja. Istraga je pokrenuta, ali je vrlo brzo i prekinuta: razlog – misteriozan nestanak dokaza. Smatra se da je Vučković u jednom periodu bio veza između Belivuka i bivše državne sekretarke Dijane Hrkalović. Prema saznanjima nedeljnika “Vreme”, uoči hapšenja klana Belivuk–Miljković, žandarm Vučković je prijavio da strahuje da će ga Marko Miljković likvidirati i da mu neprestano šalje preteće poruke.
NOVAK NEDIĆ, generalni sekretar Vlade Srbije
foto: maccfoto…
Na osnovu pisanja medija, generalni sekretar Vlade Srbije Novak Nedić i njegov otac Vojislav važili su godinama za sive eminencije Fudbalskog kluba Partizan. Baš u tom periodu, na južnoj tribini je Aleksandar Stanković sa svojom navijačkom grupom Janjičari nasilno preuzeo vlast i utabao korake koje su kasnije samo sledili Velja Nevolja i njegovi Principi. Prema optužbama Vojnog sindikata Srbije, Nedić je takođe bio prisutan kada su 2016. godine Belivuk, Stanković i žandarm Vučković uvežbavali gađanje na vojnom poligonu u Pančevu. Bio je na sahrani Aleksandra Stankovića, a advokatska kancelarija njegovog oca zastupala je Belivuka u slučaju ubistva na šinama.
ALEKSANDAR VIDOJEVIĆ
foto: krik…
Iako već neko vreme nije na tribini, smatra se da je Aleksandar Vidojević, poznatiji kao Aca Rošavi, nekada bio uticajniji među Janjičarima i od samog Belivuka. Do tada je bio pripadnik navijačke grupe Alkatraz, a javnosti je postao poznat nakon što je optužen da je učestvovao u demoliranju beogradskog noćnog kluba Komitet. KRIK je objavio i fotografije na kojima se Vidojević vidi u društvu sina predsednika Srbije. Protiv Vidojevića su se ranije vodili postupci za razbojništvo, nasilničko ponašanje i nedozvoljeno držanje oružja. Vlasnik je i firme za obezbeđenje koja je ranije pripadala verenici ubijenog Aleksandra Stankovića. Prema saznanjima lista “Vreme”, sa Belivukom je prekinuo saradnju posle formiranja Principa.
DIJANA HRKALOVIĆ, bivša državna sekretarka MUP-a
Član je Srpske napredne stranke, skoro od osnivanja. Kao diplomirana psihološkinja konkurisala je i 2012. godine odbijena je za posao u MUP-u. Međutim, ubrzo je primljena na posao u BIA, a zatim je 2014. godine, na poziv Stefanovića, prešla u MUP. Sindikalna udruženja MUP-a, ali i brojni bivši i degradirani rukovodioci policije, Dijanu Hrkalović javno označavaju kao osobu koja je najviše doprinela degradaciji i kriminalizaciji policije dok je radila u tom ministarstvu. Posle hapšenja klana Beivuk–Miljković, prošla je višemesečni medijski linč baš od strane prorežimskih tabloida, istih onih koji su ranijih godina neretko svedočili na sudu ili u javnosti da su upravo po njenom nalogu politički nepodobne policajce predstavljali u medijima kao kriminalce. Dijana Hrkalović optužena je da je trgovala uticajem zato što je tražila da se, kako se navodi u optužnom predlogu, 2017. godine dokazi o veštačenju telefona Veljka Belivuka, tada optuženog zbog ubistva Vlastimira Miloševića, ne dostavljaju ni tužiocu ni sudu, već lično njoj. Bila je hapšena u dva navrata za isti slučaj i u pritvoru je provela oko tri meseca. Međutim, kada je za advokata angažovala funkcionera SNS-a Vladimira Đukanovića, puštena je u kućni pritvor. Od promene advokatskog tima Hrkalovićeva je počela da gostuje po opsukrnim portalima i prorežimskim televizijama, a tokom svojih nastupa više puta je rekla kako moli predsednika Srbije za oproštaj, kako ga obožava, dok je svu krivicu za veze sa kriminalcima svalila na Nebojšu Stefanovića.
NEBOJŠA STEFANOVIĆ
Aktuelni ministar odbrane, bio je ministar policije od aprila 2014. do oktobra 2020. godine. Posle ubistva narko-dilera i vođe huliganske grupe Janjičari Aleksandra Stankovića, u oktobru 2016. ministar Stefanović je objavio rat mafiji. Tokom tog rata bilo je upadljivo da srpska policija češće hapsi pripadnike škaljaraca, a u to vreme su članovi tog klana češće i ubijani u mafijaškim likvidacijama. Javnost je zaprepastila činjenica da je većina saradnika škaljaraca, u vreme kada su likvidirani, bila na merama prisluškivanja i praćenja od strane srpske policije. Istovremeno, pripadnici kavačke ekipe gotovo nesmetano činili su monstruozne zločine, bez ikakve reakcije policije. Posle smene u MUP-u, kada je Stefanovićevu ministarsku poziciju preuzeo Aleksandar Vulin, usledilo je hapšenje kana Belivuk–Miljković.
ALEKSANDAR PAPIĆ
Kontroverzni biznismen i kum Nebojše Stefanovića. Stefanović je pozvao da nadležni organi saznaju ko se krije iza kodnog imena “Šerif”, odnosno ko je lice koje opisuje zaštićeni svedok Bojan Hrvatin protiv Belivukove grupe.
“Može se desiti da je to isti onaj Papić koji je 24. decembra 2020. godine išao u bunker kod Belivuka da mu nosi informacije o tome da se sprema policijska akcija protiv njega. Vrlo je važno zbog sumnje da je to suvlasnik portala “Objektiv” Aleksandar Papić i vrlo je važno da istraga pokaže kakve su bile veze “Objektiva”, Papića sa klanom Belivuka”, naveo je Stefanović. Tužilaštvo nikada nije ispitalo Aleksandra Papića povodom ovih navoda.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Protekle dve godine pokazale su da građani nisu zadovoljni aktuelnom vlašću. Pogotovo studenti, kao predvodnici aktuelnog bunta, uživaju većinsku podršku javnosti, ali je njena politička operacionalizacija otvoreno pitanje. Šta se dešava sa strankama opozicije i zbog čega nezadovoljstvo vlašću ne znači automatski i glas protiv nje
Predsednik Srbije je 14. januara po peti put u dve godine ponudio referendum o samom sebi, zatraživši od opozicije da obezbedi 67 potpisa, iako mu oni zapravo nisu potrebni. Opozicija poručuje da u ovoj igri neće učestvovati
Koliko je i zašto važno da javne ličnosti i građani stanu uz studente? Što to znači i jednima i drugima? Šta je od te podrške još važnije? Šta su studenti do sada već uspeli da promene u društvu i na fakultetima? Koji su efekti blokada? Šta dalje i ima li izgleda da se njihovi zahtevi ostvare
“Nekad mi moramo da radimo uprkos našim političarima i sa jedne i sa druge strane, ali bogami, to je i dužnost umetnika. Umetnik je čovek kome je zadatak da prelazi granice i da provocira, inače nije umetnik. To je mnogo važnije od same diplomatije – ono što je ljudski i iz srca, a ne po dužnosti”
U kojoj meri je u Srbiji moguća relevantna desnija politička opcija od naprednjačke, odnosno da li je moguće Aleksandra Vučića prestići zdesna? Odgovor je, po svemu sudeći, negativan. Dobar deo Vučićeve stranke deli stavove Bihalija i ekipe. Oni čak deluju umerenije od, recimo, Vladimira Đukanovića
Korišćenje u dnevnopolitičke svrhe mogućnosti atentata na predsednika države – posebno u zemlji gde je pre četvrt veka mučki ubijen premijer – krajnje je opasno i neodgovorno
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Narkodiler i vođa huliganske grupe “Janjičari” Aleksandar Stanković zvani Sale Mutavi neposredno pre nego što je 12. oktobra 2016. ubijen u mafijaškoj likvidaciji, zapisao je u svom rokovniku šta planira da ostvari u naredna dva meseca, tačnije do kraja godine. Ti planovi otkrivaju i početke njegovog kriminalnog klana, koliko su tada materijalno bili moćni, a koliko su se, prvenstveno od dilovanja droge, obogatili pošto je klan preuzeo Velja Nevolja, za kog se veruje da i dalje ima sakrivenih 70 miliona evra i desetine luksuznih nekretnina
Klan Veljka Belivuka i Marka Miljkovića (na slici gore) nekoliko godina je odlučivao ko u Srbiji diše, a ko će prestati da diše. Bili su najjači saradnici crnogorskog Kavačkog klana na teritoriji Beograda, zaduženi za likvidacije protivnika, ubiranje reketa, rasturanje droge i oružja. Grupa huligana je za kratak period prerasla u odred smrti, naoružan do zuba, obučen za pratnju i kontrapratnju sa jakim vezama u policiji i bezbednosnim službama. Viđani su često u društvu državnih funkcionera, bili su članovi vladajuće Srpske napredne stranke, nazivali su ih “brat Velja i brat Mare” i važili su za nedodirljive. Međutim, kada su im nadimci promenjeni u Velja Nevolja i Mare Mesar, od njih svi peru ruke
Međuvreme
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!