„Ukoliko neko stvarno želi da u Srbiji napravi privatni klinički centar, da uloži 150, 200, 300 miliona evra, da zaposli ljude i da u okviru tog privatnog kliničkog centra otvori i privatni medicinski fakultet, ja ću prvi da aplaudiram. Protivim se korišćenju državnih resursa za sticanje privatnog profita“
„Ne mogu i ne želim da osporavam nečiju želju da napravi privatni medicinski fakuiltet ili medicinsku akademiju: privatizacija je realnost. Specifičan problem sa privatnim, pa i državnim medicinskim fakultetima jeste potreba za ogromnom infrastrukturom: to objašnjava zašto u Evropi postoje svega četiri privatna medicinska fakulteta, pri čemu ni to nisu sasvim privatni fakulteti, nisu vlasnici gospodin ili gospođa XY, već su ti fakulteti vlasništvo lokalnih samouprava: to su fakulteti u Austriji koji nisu finansirani od federalnih vlasti i oni u suštini nisu privatni. Postoji i jedan privatni medicinski fakultet u Italiji koji 60 odsto finansira država.
Za medicinski fakultet potrebno je strahovito mnogo opreme, strahovito mnogo prostora… Teško je pretpostaviti da se to privatnom investitoru može lako isplatiti. I zato sam rekao i to ću uvek govoriti: ukoliko neko stvarno želi da dođe u Srbiju, da napravi privatni klinički centar, da uloži 150, 200, 300 miliona evra, da zaposli ljude i da u okviru tog privatnog kliničkog centra otvori i privatni medicinski fakultet, ja ću prvi da aplaudiram. Najavljeno je da će se to i uraditi, ali ja jako sumnjam da se sa pet miliona evra može napraviti klinički centar, a ono što sigurno znam jeste da 300.000 evra nije novac kojim se mogu opremiti iole pristojne laboratorije jednog medicinskog fakulteta – da ne spominjemo specifičnosti kao što su anatomija, sudska medicina… Ono protiv čega smo i ja i naš Medicinski fakultet jeste korišćenje državnih resursa za sticanje privatnog profita. Znači, jedna državna institucija koristi se za sticanje profita. To je nefer odnos, to je stvaranje nekorektnog odnosa i prema drugim državnim institucijama. To znači da će deo novca koji bi inače bio usmeren ka nama, državnim medicinskim fakultetima, biti u stvari pretočen u privatni džep. Apsolutno i definitivno sam protiv toga. Nije u redu da poreski obveznici plaćaju instituciju koja onda svoje usluge pruža privatnom sektoru koji onda stvara profit. Teško je stvarno izračunati koliko bi kod nas stvarno koštalo školovanje jednog studenta medicine na privatnom fakultetu. Nije slučajno da pravi privatni fakulteti koštaju vrlo mnogo: u Americi, gde postoje pravi privatni fakulteti, godišnja školarina iznosi 20.000, 30.000, 40.000 dolara za godinu dana.“
Da li ova siromašna zemlja treba da školuje lekare za „beli svet„?
Iz Ministarstva zdravlja upozoravaju da već sada imamo previše lekara?
Ovaj stav je zajednica medicinskih fakulteta Srbije poštovala, time što je išla na restriktivnu upisnu politiku. Pretpostavka je bila da država vodi takvu politiku. Poštujući odluku države koja određuje kvote i njen stav da treba smanjivati broj dipliomiranih lekara, mi smo u martu ove godine upisali isti broj studenata – 450 – kako to činimo već četiri godine. Bez samofinansirajućih. I onda, ta ista država, koja nama određuje da vodimo restriktivnu politiku, da upisujemo manje studenata, a to, da budemo sasvim jasni, znači i manje para iz budžeta, sada dozvoljava da se otvori i privatni medicinski koji će da upiše 100, 200, 500 studenta… sasvim je svejedno, važan je princip. Mislim da je neprihvatljivo da kvote budu samo za državne medicinske fakultete, a da se otvaraju privatni. To je u najmanju ruku licemerno.
Zašto ste odstupili od propisane kvote i otvorili vrata samofinansirajućim studentima?
To je urađeno iz revolta, osećanja da smo u neku ruku izigrani, kao i na zahtev kandidata i njihovih roditelja koji su s pravom pitali zašto im se otvara mogućnost da studiraju za 7000 evra na privatnom fakultetu, a ne i mogućnost da za znatno manje novca studiraju na državnom fakultetu koji za to ima kapacitet. Imali smo još 125 studenata koji su položili prijemni ispit, a zbog propisane kvote nisu mogli da budu upisani. Tražili smo od države da odstupimo od kvote, dobili smo saglasnost i upisali smo nekih pedesetak samofinansirajućih studenata. Ostali su otišli na druge fakultete.
Poseban problem su nastavnici za privatni fakultet, čuje se da će pedesetak profesora sa ovog fakulteta predavati i na Akademiji kod dr Babića?
Svako ko je zaposlen na Medicinskom fakultetu, a želi da predaje i na drugom mestu, mora da ima saglasnost dekana: do sada mi se ni jedan jedini kolega nije obratio sa molbom za saglasnost. Saradnja sa drugim fakultetom treba da izražava interes škole, politiku škole. Imamo sporazume o saradnji s Medicinskim fakultetom u Podgorici, s Medicinskim fakultetom u Kosovskoj Mitrovici. Nisam uveren da je u našem interesu da naši profesori predaju na privatnom medicinskom fakultetu, to je direktna konkurencija.
Kako komentarišete da je dr Babiću sudskim putem vraćena titula redovnog profesora?
Mislim da je odluka Okružnog suda kojom se neko vraća na mesto redovnog profesora u suprotnosti sa Zakonom o univerzitetu koji izričito predviđa autonomiju univerziteta u izboru saradnika. Medicinski fakultet je jedan od retkih fakulteta koji je uradio lustraciju. Po mom ubeđenju, nije sve urađeno kako je trebalo. Uplašili smo se da stvari nazovemo pravim imenom, uplašili smo se da će sada neko da nas optuži da se bavimo procenom moralno-političke podobnosti. A u suštini, o tome je bila reč: ti ljudi su studentske proteste nazivali „fašističkom grupicom“, profesija je služila za političke i privatne ciljeve. Bilo je pogrešno i to što su preispitivana sva unapređenja od 1998. do 2000, što je bilo nepravedno i nefer. I naravno, bilo je grešaka…
Izbio je veliki konflikt na Nastavno–naučnom veću Beogradskog univerziteta što je Hemijski fakultet potpisao ugovor sa Medicinskom akademijom. To je ocenjeno kao razbijanje Univerziteta. Dekan Hemijskog je odgovorio da za ovaj potez postoje ozbiljni materijalni razlozi: kako platiti struju, vodu, grejanje, tekuće investiciono održavanje kad se od države za ovu svrhu dobija samo 50 odsto sredstava… Inače, ministar finansija se hvali suficitom a profesore univerziteta država plaća 25.000–26.000…
Ima tu još anomalija. Reći ću nešto što je nepopularno: država je sad odlučila da izdvoji 125 miliona dinara za stipendije, od toga će korist imati 1200 najboljih studenata. U Srbiji ima 150.000 studenata, mnogi fakulteti jedva sastavljaju kraj s krajem… Zar ne bi bilo društveno opravdanije da se dâ možda 500 stipendija, a da se ostatak novca, ako ga već ima, usmeri ka fakultetima? Možda to zvuči nepopularno, gotovo jeretički, ali ja se ne slažem ni da se 15.000 evra daje za poslediplomsko studiranje u inostranstvu: ne pamtim kad je Ministarstvo prosvete pomoglo odlazak na usavršavanje ili na odlazak na kongres u inostranstvo i jednom jedinom asistentu pripravniku. Ministarstvo za prosvetu ne daje ni jedan jedini dinar za edukaciju, usavršavanje asistenata i asistenata pripravnika. Ovom odlukom daje se novac mladim, talentovanim ljudima. Pretpostavka je, valjda, da su i naši asistenti najtalentovaniji. Oni su ovde zaposleni, oni će se vratiti. Pitanje je da li će se vratiti oni talentovani koje Vlada stipendira…
Posle godina izolacije i velikog zaostajanja, gde smo mi danas u nauci?
Jeste, napravljen bitan napredak. Uz svu nedovoljnost novca, sredstva za nauku više nisu simbolična; evo, na našem fakultetu popravljena je infrastruktura, nabavljena je kapitalna oprema, stižu časopisi, svi nastavnici imaju besplatan pristup internetu… Nauka je skupa, sa ovako malim bruto nacionalnim dohotkom i povećana izdvajanja još dugo će biti nedovoljna. Ipak, polako ulazimo u neke međunarodne projekte Framework 6, Tempus, tu je i regionalna saradnja sa Mađarskom, Austrijom… Nažalost, sve ono što zavisi od države (Ceepus program) gde bi država trebalo da dâ određeno učešće – ne funkcioniše, nema sistemske podrške države, konkretno podrške Ministarstva prosvete i sporta. Ministarstvo za nauku pokazuje znatno veći interes.
Mnogo se govori o Bolonjskom procesu, ali smo nedavno na svojevrsnom ispitu u Bergenu neslavno prošli, iza nas su samo BiH i Albanija… Koliko smo se zapravo uključili u evropske tokove?
Tu je moje razočaranje sve veće i veće. Reforma nije besplatna, zahteva novac. Reforma univerziteta je skupa, a naša država, Ministarstvo prosvete i sporta, nije za to dalo ni jedan jedini dinar! Ne može sve da se radi na dobrovoljnoj bazi. Država nije položila još jedan važan ispit: proces akreditacije i kontrole kvaliteta akademskih institucija. U Evropi je prihvaćeno da se to radi na nacionalnom, državnom nivou. Država donosi pravila za to šta može da bude akreditovana akademska institucija i kako se to utvrđuje, svejedno je da li će to biti državna, nezavisna ili privatna agencija. U ovom trenutku u Evropi se pravi lista agencija koje prave akreditaciju: suština je u tome da je institucija koja je akreditovana priznata u evropskim okvirima. Ukoliko mi to ne uradimo, za dve godine nećemo biti priznati kao univerzitet. Ako hitno nešto ne uradimo, za dve godine će nas pitati: vi kažete da ste fakultet, a gde vam je akreditacija? Drugim rečima, veoma sam uplašen da naše univerzitetske diplome neće biti priznate. Veoma sam nespokojan kao dekan jednog velikog fakulteta kome je veoma stalo da naša diploma bude priznata i u Evropi.