Šta je moguća pozadina optužbi iz Ministarstva energetike da je EPS oštetio državu
ARGUMENTI ETF-a: Vojin Lazarević, Svetislav Bulatović, Džejms Naj i vuk Hamović
Ko se greje (grejao) na struju dobro pamti zimu 2001/2002. Dugi niz ledenih dana u decembru i januaru predstavljao je pravu „elementarnu nepogodu“ za kućne budžete i malo ko danas toga želi da se priseća. Međutim, ovih dana je Ministarstvo energetike i rudarstva izašlo u javnost sa podacima da je Elektroprivreda Srbije upravo tih dana sklopila navodno dva nepovoljna posla sa londonskim kompanijama za distribuciju električne energije, EFT (Energy Financing Team) i Interfejs. Radilo se o preradi mazuta, kupljenog u NIS-u, u struju koja je potom isporučena (izvezena) pomenutim dobavljačima za dalju prodaju na tržištu. Ministarstvo tvrdi da je mazut prodat jeftino, a da je prerada u Termoelektrani-toplani u Novom Sadu urađena praktično bez nadoknade, narodski rečeno – za džabe. Šteta po EPS meri se na oko dva miliona evra, dok se gubitak NIS-a procenjuje na četiri do deset miliona evra, zbog različitih cena na tržištu.
U EPS-u ne spore da preradom nisu pokriveni svi troškovi (plate radnika, na primer), ali je po njima bilo benefita. Novi Sad je te zime imao grejanje, a nešto mazuta je preteklo zbog boljeg iskorišćenja sistema od dogovorenog. Inače, za EPS je mazut te zime bio preskupo gorivo, jer ga Ministarstvo finansija nije oslobodilo poreza od 20 odsto. EFT, kao strana firma, taj problem nije imao, pa je mogao da ponudi konkurentnu, nižu cenu struje. EPS je iste zime u nekoliko navrata kupovao struju od EFT-a, ali tvrde da se nije radilo o „novosadskoj“ struji. Zbog cele gužve Upravni odbor EPS-a formirao je komisiju koja bi do narednog ponedeljka trebalo da se izjasni o mišljenju Ministarstva.
Inače, Ministarstvu je cela stvar postala interesantna nakon upozorenja međunarodnih inspektora iz Republike Srpske da je tamo bilo nekog sumnjivog poslovanja sa EFT-om te je zatražilo od EPS-a izveštaj o saradnji sa ovom firmom. Izveštaj je dostavljen u martu, ali ga je Ministarstvo analiziralo čak pet meseci, odnosno do pre neki dan, što zamenik ministra Slobodan Ružić objašnjava radom „na nekoliko fundamentalnih stvari za budućnost energetike ove zemlje“ i „rešavanjem kriznih situacija“ u međuvremenu.
Iako je Slobodan Ružić u više navrata izjavio da nema ništa protiv trgovine strujom niti protiv kompanije EFT, već da ga zanima poslovanje EPS-a, predstavnici EFT-a osetili su se prozvanim i izašli su u javnost sa svojom pričom. Oni tvrde da su poslovi sa EPS-om bili obostrano korisni, da je EPS-u struja često prodavana ispod aktuelne tržišne cene, što objašnjavaju dobrom politikom planiranja u EPS-u, odnosno pravovremenim ugovaranjem uvoza struje. Takođe, tvrde da je NIS-ov mazut čak bio malo skuplji od drugih ponuda, ali su ga uzeli jer im je ceo posao na kraju bio isplativ.
No, otkako je ova priča krenula, iz EPS-a kao da ih se klone. Tako da je izvršni direktor EFT-a dr Svetislav Bulatović najavio da od utorka 19. avgusta ova kompanija neće više pozajmljivati struju EPS-u, dok će dosadašnje pozajmice, 180 miliona kilovat-sati samo u julu i avgustu ove godine, morati da im se (EFT-u) vrate ili plate (7,4 miliona evra) do 1. septembra. U EPS-u kažu da to neće uticati na snabdevanje Srbije strujom, kao i da su spremni da sa EFT-om razgovaraju o dugovima.
Oni koji se smatraju obaveštenim veruju da je uzrok pokretanja ovog pitanja ambicija Ministarstva da izvrši promene u rukovodstvu Elektroprivrede Srbije. Slobodan Ružić je takvu odluku prebacio na vladu, ali nije bio naročito ubedljiv kada je pitan zašto ceo slučaj nije najpre istražen interno (Ministarstvo je nadređeno EPS-u i u svakodnevnom su kontaktu), već se odmah izišlo u javnost. Ohrabrujuća je njegova tvrdnja da je to primer javnosti u radu, samo je u to malo teško poverovati. Ne bi se javnost mnogo „ženirala“ i da ju je obavestio da je, eventualno, utvrđena odgovornost i krivci kažnjeni, bez cele ove predigre.
Možda ova priča, uprkos avgustovskoj letargiji, ne bi izazvala toliku pažnju da Srbija ne beleži katastrofalne rezultate u proizvodnji struje zbog suše. Struja se mora uvoziti, a ponuda nije bogzna kakva. Manjak struje postoji u celoj Evropi, a srpski elektroenergetski sistem je takav da Srbija struju može da kupuje samo u regionu gde ETF ima izuzetne pozicije. Predstavnici ETF-a upozoravaju da ovaj slučaj može izazvati veće nepoverenje prema EPS-u kod ostalih dobavljača, što znači višu cenu i nepovoljne uslove plaćanja i vraćanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Represija se pojačava. Sada već imamo pritvaranja, zatvaranja, i toga će biti sve više. To pokazuje da je režim svestan da više nije u toliko komotnoj poziciji. Onaj deo opozicije koji je iskren mora da shvati da uobičajeni metodi borbe neće dati rezultat. I sada je pitanje: da li smo mi na to spremni ili nismo? Ako nismo, onda da se svi povučemo svojim kućama i da pustimo da ovaj vlada doživotno
Opozicionari su policajce pozivali da skinu šlemove i odlože “antiterorisitičku” aparaturu, ili da se bar vrate u zgradu, iznutra je zaštite i da ne prave bespotrebni cirkus i metež. Na trenutke je situacija bila na ivici ozbiljnijeg incidenta. Jedna fotografija je izazvala veliku pažnju javnosti: bakica iz lokalnog pokreta “Bravo” čuvala je pendrek i balistički štit jednog policajca koji je otišao do toaleta. Još jedan kuriozitet: neki advokati koji su krenuli u sud na ročišta zadržali su se ispred suda, u znak podrške poslanicima – donosili su im vodu iz obližnje trafike. I nama je prekardašilo, reći će jedan. Kako bilo, blokada je bila uspešna
Nastupi Aleksandra Vučića od pada nadstrešnice do danas
U Novi Sad predsednik Srbije nije došao zbog četrnaest mrtvih (u međuvremenu je taj broj porastao na petnaest). Ali došao je jer su tokom protesta oštećene prostorije Srpske napredne stranke, pokazavši da su mu prozori, a ne ljudi, prioritet. A onda se slikao na sahrani dve devojčice i njihovog dede, žrtava pada nadstrešnice na Železničkoj stanici
U jeku borbe za očuvanje kakvog takvog kredibiliteta vladajuće partije, Aleksandar Vučić, član SNS-a i predsednik Srbije, uglavnom se bavi i svojim omiljenim poslom – političkim intrigama i smicalicama iza kulisa
Džaba vam upinjanje da dokažete da visoka korupcija postoji u Srbiji. Ona je, jednostavno, nezamisliva. A onda padne nadstrešnica sveže renovirane železničke stanice (na slici) i ubije 15 ljudi. I pukne mehur i iz njega počnu da kuljaju laži, krađa, kriminal i korupcija
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!