
Naprednjaci
Na režimskom vašaru šest puta manje ljudi nego 15. marta
Tek 55.000 dospelo je na Vučićev skup sa pljeskavicama i pevanjem dok je 15. marta na ulicama bilo do 325.000 ljudi
Francuska kompanija Ežis i konzorcijum kineskih kompanija CRIC – CCCC koji predvodi China railway international company, garantovale su bezbednost putnika u delu Železničke stanice u Novom Sadu u kome se nalazi nadstrešnica, pokazuju dokumenta koje “Vreme” ekskluzivno objavljuje
„Vreme“ je došlo do dokumenata koja otkrivaju pozadinu pada nadsteršnice u Novom Sadu.
Šta govori prepiska između Slobodanke Katanić, menadžerke preduzeća Infrastruktura Železnice Srbije, koja se nalazi na optužnici Višeg javnog tužilaštva u Beogradu i kineskih izvođača u vezi sa otvaranjem dela stanice u julu 2024. godine?
Međunarodnim komercijalnim ugovorom o rekonstrukciji pruge Beograd – Subotica, članom 2.1.29 utvrđeno je da će železnički saobraćaj na deonici Novi Sad – Subotica “biti u potpunosti zatvoren tokom izvođenja građevinskih radova ne uključujući u to železničke stanice Novi Sad i Subotica”.
Tokom rekonstrukcije pruge, ove dve železničke stanice bile su istovremeno i gradilište, ali i funkcionalni objekti otvoreni za protok putnika. Projektom za građevinsku dozvolu koji je prošao tehničku kontrolu kompanije Cestra i reviziju Državne revizione komisije, a koji je izradio kineski partner na osnovu Ugovora, bile su predviđene faze u kojima će se rekonstruisati Železnička stanica Novi Sad, odnosno, kako će se usmeravati tokovi putnika.
KINEZI OBAVEŠTAVAJU – STANICA JE BEZBEDNA ZA PUTNIKE
Nakon što su završeni radovi na uređenju, rekonstrukciji i adaptaciji krila B, kineski izvođač radova je 11. juna 2024. godine uputio podnesak Slobodanki Katanić (kasnije uhapšenoj po naredbi Višeg javnog tužilaštva u Beogradu) kao predstavniku Investitora kojim “obaveštava investitora da su završeni radovi neophodni za bezbedno kretanje putnika u vestibilu krila ‘B’ stanične zgrade Novi Sad”, te podnosi zahtev za interni prijem od strane AD “Infrastruktura železnice Srbije”. U dopisu se navodi da će nakon izvršenog internog prijema putnicima biti omogućeno korišćenje vestibila i svih sadržaja u njemu. Izvođač radova navodi je prebacivanje putnika u vestibil krila “B” uslov za početak radova na parternom uređenju ispred krila “A”, a prema međunarodnom ugovoru na osnovu koga se modernizacija i rekonstrukcija ove pruge obavljala (vidi Dokument br. 4). Inače, komercijalni ugovor sa kineskim izvođačima o rekonstrukciji pruge Novi Sad – Subotica potpisala je 2018. godine u ime Vlade Republike Srbije tadašnja resorna ministarka Zorana Mihajlović.
Dan kasnije, 12. juna 2024. godine, stručni nadzor, odnosno rukovodilac stručnog nadzora u ime kompanije Project Biro Utiber – Dragan Gligorov – obaveštava izvođača radova da nadzor potvrđuje prijem zahteva i odobrava zahtev izvođača za interni prijem krila “B” (vidi Dokument br. 5). Istog dana, menadžerka za investicije Infrastruktura železnice Slobodanka Katanić donosi rešenje kojim formira Komisiju za interni prijem vestibila “B” u Železničkoj stanici Novi Sad, sastavljenu od predstavnika IŽS ad i Srbijavoza ad, čiji je zadatak bio utvrđivanje eventualnih nedostataka pre same primopredaje, kako bi prijemom vestibila krila “B” putnicima omogućila korišćenje istog i svih sadržaja u njemu. Menadžerka Katanić je o formiranju komisije za interni prijem vestibila krila “B”, kao i o datumu predviđenom za interni prijem – u dopisu je naznačen datum 14. jun 2024. godine – obavestila glavnog izvođača kao i stručni nadzor (vidi Dokument br. 1).
Slobodanka Katanić, koja se nalazi u pritvoru po predlogu beogradskog tužilaštva, u svojoj izjavi kao svedok pred Višim javnim tužilaštvom u Novom Sadu 6. decembra 2024. godine rekla je da njoj “niko lično nije naložio da formira komisiju za interni prijem vestibila krila ‘B’”, već ju je “formirala isključivo po osnovu zahteva Izvođača radova i predloga Sektora za investicije”. (vidi Dokument br. 6)
DOKUMENT BROJ 3
Komisija za interni prijem je izvršila interni pregled vestibila krila “B” i konstatovala uočene nedostatke koji nisu ni u kakvoj vezi sa nadstrešnicom, te sačinila Zapisnik komisije za interni pregled sa pobrojanim uočenim nedostacima. Slobodanka Katanić je 21. juna 2024. godine novim dopisom obavestila glavnog izvođača radova i stručni nadzor da je 14. juna 2024. godine interna komisija uočila niz nedostataka i ostavila izvođaču radova rok od sedam dana da se ti nedostaci otklone.
U dopisu Slobodanke Katanić stoji i sledeće: “Nakon prijema, putnicima bi bilo omogućeno korišćenje vestibila krila ‘B’ u skladu sa planovima za dalje renoviranje prostora ispred krila ‘A” stanične zgrade”. (vidi Dokument br. 3)
Kineski izvođač radova je 2. jula 2024. godine obavestio Slobodanku Katanić da su svi nedostaci uočeni od strane interne komisije rešeni i podnosi zahtev za primopredaju krila “B” stanice Novi Sad.
Istog dana, 2. jula 2024. godine, investitor je obavestio glavnog izvođača i stručni nadzor da odobrava zahtev za primopredaju krila “B”, te najavljuje da će se primopredaja izvršiti 3. jula 2024. godine u 10 časova.
Sutradan, 3. jula 2024. godine, investitor je obavestio glavnog izvođača i stručni nadzor da će primopredaja vestibila krila “B” biti održana 4. jula 2024. godine u 10 časova.
Zbog čega primopredaja nije sprovedena 3. jula 2024. godine, ne vidi se iz dopisa. Prema izvorima “Vremena”, stručni nadzor nije došao na lice mesta 3. jula, pa je interni prijem pomeren za 4. jul kada su bili prisutni predstavnici interne komisije, predstavnika izvođača i predstavnika stručnog nadzora.
INTERNIM PRIJEMOM DELA STANICE OD 4. JULA 2024. GODINE POTVRĐENA BEZBEDNOST STANICE
Interni prijem je održan 4. jula 2024. godine kada je potpisan Zapisnik za primopredaju vestibila krila “B” stanice Novi Sad. Zapisnik su potpisali kineski izvođač radova, stručni nadzor i investitor. U trećem pasusu Zapisnika za primopredaju vestibila krila “B” navodi se:
“Ovim zapisnikom se potvrđuje da se vestibil u krilu ‘B’ stanične zgrade Novi Sad može koristiti za putnike”. (vidi Dokument br. 2)
“Vreme” je pre dve nedelje objavilo stranicu Građevinskog dnevnika od 4. jula 2024. godine koji je potpisala Zorica Slavković Marjanović u svojstvu izvođača, a potpisala ga je i pečatirala Marina Gavrilović u svojstvu nadzora. U delu Opis rada navedeno je da su izvršeni sledeći radovi: čišćenje prostora u krilu “B” pred primopredaju, te farbanje okapnice krila “B” i terase krila “C”. U napomeni u delu opisa radova navedena je rečenica: “U prisustvu predstavnika Investitora i Nadzora, izvršen je pregled prostorija u krilu ‘B’, o čemu je napravljen odgovarajući zapisnik. Time su se stekli uslovi za otvaranje krila ‘B’ za korišćenje putnika”.
Kompanija Infrastruktura Železnice Srbije već je 4. jula postupala na osnovu ovog zapisnika o primopredaji pa je član komisije Aleksandar Krstić prilikom saslušanja 3. decembra 2024. godine rekao da je “svrha ovog pregleda bila da se putničke blagajne i čekaonice iz krila ‘A’ Železničke stanice u Novom Sadu, prebace u krilo ‘B’, kako bi krilo ‘A’ moglo da se rekonstruiše”. (…) “Posle ovog pregleda od 4. 7. 2024. godine krilo B je počelo da radi, odnosno, počeli su putnici da koriste blagajne i da koriste celo krilo ‘B’, ali ne znam tačan datum početka rada, da li je to bilo tog istog dana 4. 7. 2024. godine”.
Luka Božić, predsednik Komisije za interni prijem, prilikom svog svedočenja 4. decembra 2024. godine rekao je da je “svrha primopredaje bila preusmeravanje putnika iz krila ‘A’ u krilo ‘B’, jer je u krilu ‘A’ trebalo da se radi parterno uređenje”.
Član Komisije za interni prijem Veselin Simović rekao je da je cilj ove primopredaje “bio da se po prijemu vestibila ‘B’ zatvori krilo ‘A’ da bi se moglo raditi u njemu parterno uređenje a da putnici mogu da koriste krilo B”. Simović je tada rekao da je stanica morala da se pusti u rad i da nije bilo obilaska predsednice Vlade AP Vojvodina Maje Gojković i ministra Gorana Vesića: “Moralo bi se pustiti u rad (železnička stanica, o. p. “Vremena”) da bi se izvodili radovi na krilu ‘A’, a pre toga sam rekao da se cela stanica morala raditi u fazama”.
Predrag Predojević, odgovorno lice u kompaniji “Srbijavoz” ad, pred novosadskim tužilaštvom rekao je “da su blagajne na kojima su se prodavale vozne karte prvo bile u hodniku krila ‘A’ jer je trebalo da se vrši rekonstrukcija krila ‘B’” kao i da se seća da je “4. 7. 2024. godine dobio dopis od Žarka Simovića, šefa sekcije za saobraćajno-komercijalne poslove u AD Srbijavoz da kartomati i blagajne treba da se presele u krilo ‘B’”.
ZBOG ČEGA SVE ODGOVARA SLOBODANKA KATANIĆ?
Dokumentacija koju “Vreme” eksluzivno objavljuje pokazuje da je menadžerka u Infrastruktura železnica Srbije ad Slobodanka Katanić, protiv koje je Više javno tužilaštvo u Beogradu podnelo optužnicu, na sličan način kako je preuzela vestibil ‘B’ i omogućila putnicima da koriste ovaj deo stanice, vršila interni prijem radova za koloseke odnosno skretnice i delove pruge, preko predstavnika IŽS. Navedeno je očigledno bilo uobičajena praksa postupanja, zbog dinamike izvođenja radova linijskog infrastrukturnog objekta, i primeri su brojni.
Prema dostupnoj dokumentaciji, kineski izvođači, francuski nadzor i Slobodanka Katanić u ime investitora garantovali su da je vestibil “B” bezbedan za korišćenje od strane putnika. Nekoliko meseci ranije izdata je i falsifikovana dozvola za probni rad koju je “Vreme” ekskluzivno objavilo, a u čemu je, u ime investitora, takođe učestvovala Katanićeva. To je osnova optužnice protiv Katanićeve i još dvoje lica koju je Više javno tužilaštvo u Beogradu podnelo Višem sudu u Beogradu, a koja se odlukom vrhovne javne tužiteljke Zagorke Dolovac sada nalazi u rukama Tužilaštva za organizovani kriminal.
1. Dopis izvođača radova CRIC – CCCC Joint Venture od 11. juna 2024. godine
2. Dopis rukovodioca stručnog nadzora Dragana Gligorova od 12. juna 2024. godine
3. Dopis Slobodanke Katanić od dana 12. juna 2024. godine
4. Rešenje o obrazovanju zajedničke komisije za interni prijem krila “B” u Železničkoj stanici Novi Sad od 12. juna 2024. godine
5. Zapisnik o ispitivanju svedoka Slobodanke Katanić od 6. decembra 2024. godine pred VJT Novi Sad posl. br. KTI 160/24, str. 7, pasus 5, red 2-6.
6. Dopis Slobodanke Katanić od dana 21. juna 2024. godine
7. Dopis izvođača radova CRIC – CCCC Joint Venture od 2. jula 2024. godine
8. Dopis investitora, kao pošiljalac naznačena Slobodanka Katanić od 2. jula 2024. godine
9. Dopis Investitora, kao pošiljalac naznačena Slobodanka Katanić od 3. jula 2024. godine
10. Zahtev za primopredaju vestibila krila B stanice Novi Sad od 4. jula 2024. godine
11. Građevinski dnevnik od 4. jula 2024. godine
12. Zapisnik o ispitivanju svedoka Aleksandra Krstića od 3. decembra 2024. godine pred VJT Novi Sad posl. br. KTI 160/24, str. 3, pasus 3, red 14-16; str. 4, pasus 2, red 5-7
13. Zapisnik o ispitivanju svedoka Luke Božića od 4. decembra 2024. godine pred VJT Novi Sad posl. br. KTI 160/24, str. 3, pasus 2, red 18-19
14. Zapisnik o ispitivanju svedoka Veselina Simovića od 3. decembra 2024. godine pred VJT Novi Sad posl. br. KTI 160/24, str. 5, pasus 3, red 20-21; str. 8 pasus 6
15. Zapisnik o ispitivanju svedoka predraga Predojevića od 12. decembra 2024. godine pred VJT Novi Sad posl. br. KTI 160/24, str. 3, pasus 2, red 3-7.
16. Ugovor o korišćenju javne železničke infrastrukture između AD Infrastruktura Železnica Srbije i AD “Srbijavoz” za 2023. i 2024. godinu koji potvrđuje da je Železnička stanica Novi Sad radila tokom rekonstrukcije
17. Zapisnik o izvršenom internom tehničkom pregledu radova na koloseku za Aleksandrovo dana 28. 6. 2024. godine
18. Zapisnik o izvršenom internom tehničkom pregledu radova na delu pruge Senta–Subotica dana 3. 7. 2024. godine
19. Zapisnik o izvršenom internom tehničkom pregledu 11. koloseka u stanici Subotica putnička dana 1. 11. 2023. godine
20. Zapisnik o izvršenom internom tehničkom pregledu koloseka i skretnica u stanici Subotica putnička i stanici Subotica teretna dana 29. 9. 2023. godine
Ovaj tekst ne prejudicira dalji tok krivičnog postupka, niti na bilo koji način imputira odgovornost bilo kog lica, niti neko lice označava izvršiocem krivičnog dela. Nastao je obradom dokumenata i informacija koji su javno dostupni. Jedini cilj ovog teksta je da opiše deo dosadašnjih aktivnosti nadležnih organa u postupku i prezentuje dosadašnja saznanja povodom pada nadstrešnice, a što je stvar za koju postoji pojačan interes javnosti.
Tek 55.000 dospelo je na Vučićev skup sa pljeskavicama i pevanjem dok je 15. marta na ulicama bilo do 325.000 ljudi
Mesec dana su iza rešetaka Marija Vasić, Lazar Dinić, Mladen Cvijetić, Lado Jovović, Srđan Đurić i Davor Stefanović. Tobože su planirali „državni udar“, a zapravo su politički taoci
Marija Vasić, Lazar Dinić, Mladen Cvijetić, Lado Jovović, Srđan Đurić i Davor Stefanović nalaze se u pritvoru (na slikama po redosledu). Ukoliko uskoro ne budu na slobodi, jasno je da smo na putu ka Belorusiji. Ti su ljudi u režimskim medijima ispali opasniji od bombaša Al Šababa ili kakve druge prominentne terorističke organizacije. Ko su oni zaista, koga imaju, čime se bave, u šta veruju i za šta se bore
Izgleda da je Đuro Macut ono što je deo javnosti tražio, pa dobio na vučićevski perverzan način: on je stručnjak koji treba da vodi prelaznu Vladu Srbije, ali ne da bi napravio politički konsenzus i smirio društvenu krizu, nego da bi premostio vremenski period do trenutka kada Vučić – formalno ili sa Zoranom Jankovićem u timu – opet može da zasedne u kabinet u Nemanjinoj 11
Mrtvi, osakaćeni, prebijeni, sluđeni… Tako završavaju građani koji se iz različitih razloga nađu pod rukom i pendrekom srpske policije. Poslednji slučaj, za koji malo ko veruje da se stvarno tako odigrao, najbizarniji je: čovek se obesio u marici, dok su mu ruke bile vezane
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve