Kada se sve sabere, Novak Nedić je od prvog dana imao mesto koje je formalno bilo – administriranje rada Vlade, ali je zapravo bio direktna veza vrha države sa huliganskim grupama koje su s vremenom prerasle okvire tribine i postale bande koje preprodaju drogu i organizuju ubistva
Najpoznatiji generalni sekretar Vlade Srbije, Novak Nedić, uslikan je u petak 19. maja kako predvodi grupu nabildovanih mladića obučenih u crno poređanih u vojnu formaciju. Ova grupa je potom bila upućena, kako različiti izvori govore, u okolinu Pančeva da “pomogne” u rasterivanju paora u protestu i da pomogne oko organizacije mitinga Aleksandra Vučića u Pančevu, kasnije tog dana. Neko ko bi trebalo da bude administrativac broj jedan Vlade Srbije, još jednom je “uhvaćen” na poslu koji teško da bi mogao da opravda kao opis posla za koji prima platu.
foto: printscreen…
Niko iz Vlade nije reagovao na ovaj snimak, koji je verovatno napravio neko iz grupe koja je pratila Nedića i “momke u crnim majicama”. Objašnjenja nije bilo, niti se Nedić oglasio, čak ni da kaže kako je možda došao da spreči da ta grupa počini neko krivično delo: da ne napada paore, da ne blokira kuće i imanja organizatora protesta ili da ne dovodi na silu ljude na protest u Pančevu.
KAKO JE POČELO
Za Novaka Nedića smo čuli kada je imenovan na funkciju generalnog sekretara 2014. godine, u prvoj vladi Aleksandra Vučića. Pre toga, on je bio mladić (1982. godište), sin poznatog oca Vojkana Nedića, koji je bio vrlo uticajan u FK Partizan i sam je bio “neko” u upravi Partizana. On je taj uticaj zadržao i docnije, na posredan način, i neprestano se govorilo o tome ko je doneo pobedu i ko zapravo jeste najuticajniji u FK Partizan.
Ulazak ljudi bliskih Vučiću u FK Partizan, kao i u KK Partizan, imao je najpre za cilj da se tribina koja nije bila “za Vučića” drži pod kontrolom. Posmatrano deset godina unazad, Nedić je imao važnu ulogu u pripitomljavanju grupe “Alkatraz” i instaliranju “Janjičara” daleke 2013. i 2014. godine.
Iako uglađen i obrazovan, iz dobre kuće, svoju bliskost sa prvim čovekom države koristio je da obavi prljave poslove: da uz pomoć službenika MUP-a Nenada Vučkovića Vučka formira novu najjaču grupu “Janjičari”, koju su predvodili Aleksandar Stanković (Sale Mutavi) i Veljko Belivuk.
Nedić se uvek vešto držao van svetala i javnosti i ne postoje njegove izjave ili bilo kakvo obraćanje javnosti, osim u slučaju kada su ga “prozivali” kako je prešao na stranu Crvene zvezde pošto je putovao na neka gostovanja ovog kluba na evropskim utakmicama.
Tada se saznalo da je on zapravo učlanjen u FK Crvena zvezda, ali i da je odlučio da povuče svoje članstvo kada se saznalo da je možda konvertit. Strah od odmazde drugova huligana bio je nesporan.
VEZA SA HULIGANIMA
On je, kada se sve sabere, od prvog dana imao mesto koje je formalno bilo administriranje rada Vlade, ali je zapravo bio direktna veza vrha države sa huliganskim grupama koje su s vremenom prerasle okvire tribine i postale bande koje preprodaju drogu i organizuju ubistva.
Neki izvori govore da je Nedić, iako je u javnosti bilo drugačijih izveštaja, bio protivnik grupe Veljka Belivuka i da je čak u jednom trenutku bio na meti ovog klana. Ono što za sada znamo o funkcionisanju klana Belivuk posle atentata na vođu Janjičara Saleta Mutavog u jesen 2016. godine, jeste da je klan bio deo kluba i bio povezan sa klubom; teško je pomisliti da Nedić sa njima nije imao dobre veze s obzirom da je posredno radio na stvaranju te grupacije i vodio računa o tome šta rade.
KRIK je pisao da je Nedić sa pripadnikom Žandarmerije Nenadom Vučkovićem Vučkom i članovima kriminalne grupe koristio vojno strelište gde je uvežbavao gađanje. Krivičnu prijavu protiv dvojice generala koji su im to omogućili podneo je Vojni sindikat Srbije, ali je prijava zbog nestalih dokaza odbačena.
“Kriminalcima Aleksandru Stankoviću zvanom Sale Mutavi, njegovoj desnoj ruci Veljku Belivuku poznatom kao Velja Nevolja, pripadniku Žandarmerije Nenadu Vučkoviću Vučku i generalnom sekretaru Vlade Srbije Novaku Nediću omogućeno je da od februara do juna 2016. godine koriste strelište, naoružanje i municiju Vojske Srbije kako bi uvežbavali gađanje iz vatrenog oružja”, naveo je Vojni sindikat Srbije u krivičnoj prijavi koju je u februaru prošle godine dostavio tužilaštvu. U prijavi se navodi da su brigadni general Zoran Veličković i potpukovnik Dejan Nikolić zloupotrebili položaj i omogućili navedenim osobama da van radnog vremena koriste vojno strelište u kasarni “Rastko Nemanjić” u Pančevu, stoji u tekstu iz 2018. godine.
Ove veze su nesporne, ali je vrlo moguće da je u jednom trenutku došlo do svađe i hlađenja odnosa – posle izbacivanja Dijane Hrkalović iz Vlade u proleće 2019. godine, što je docnije proizvelo nužnu borbu policije protiv huligansko-banditskog klana.
Hapšenja lidera klana Veljka Belivuka i Marka Miljkovića u zimu 2021. godine sigurno je Nediću otklonilo velike brige, ali, kako se vidi iz ovog poslednjeg slučaja, on nije menjao navike niti su mu obaveze promenjene: njegovo je da se “mota” oko tribine, da drži pod kontrolom one koji su radnim danima MMA borci, narko dileri ili stranački aktivisti, a vikendom “dvanaesti igrač našeg tima”.
Ovim snimkom mu je poslata poruka i videćemo u narednim nedeljama šta će biti njene posledice. Možda, zaista, ispadne kako je išao da ih spreči, a ne predvodi u nekoj novoj “Savamali”.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Kako su studenti prozreli i prezreli naprednjački režim? Zašto umesto naivnosti pokazuju zrelost? Šta Vučić nikada neće moći da razume? Kolika je visina njegove autoritarne temperature? I zbog čega sve više liči na svoj lik sa Koraksovih i Petričićevih karikatura
Kako se osećaju i šta danas misle roditelji i braća i sestre mladića pobijenih 14. decembra 1998. godine u Peći? Zbog čega je Aleksandr Vučić 2013. izjavio da ima saznanja da ovaj zločin nisu izvršile osobe albanske, već srpske nacionalnosti? Zašto nikad nije htio da primi porodice žrtava i, uprkos više puta ponovljenim obećanjima, podeli s njima informacije za koje je tvrdio da ih poseduje? I dokle je stigla istraga o ovom zločinu
Srednje ocene (pa i ocene uopšte) više skoro ništa ne znače jer SNS armija ocenjuje slično kao što i glasa. Dakle, “Aci pet, njima svima jedan (ili nula, ako može, obavezno nula)”. A naročito onima koji se u nekom trenutku izdvajaju kao akutno ili potencijalno opasni po režim. Što znači da se lavina negativnih ocena dobijena od strane režimskih glasača može tretirati maltene i kao svojevrsni opozicioni orden. Hoću reći da je u ocenjivanju sve manje nijansi, a upravo su nijanse ovde nekad bile važne
Tragedija od 1. novembra na stanici u Novom Sadu ogolila je čitav sistem i pokazala pravu sliku ovog režima. Nova pobuna bila je neminovna. Protesti zbog državnog nemara i propusta sistema započeti u maju 2023. godine ponovili su se i u jesen. Ovog puta režim nije mogao da kaže – nije do nas. Krv prolivenu ispred Železničke stanice u Novom Sadu ne može da opere
Intervju: Tanja Ćirković Veličković, profesorka Hemijskog fakulteta i članica SANU
Učimo studente da je teži put – put znanja i poštenja – jedini ispravan. A onda oni vide bezbrojne afere u visokom školstvu i kako se lako prečicom dolazi do diploma i posla. Jasno im je šta se dešava i to je jedan deo ovog fenomena, gde nam poručuju da više ne žele da uče
Kako su naša deca koju su naprednjaci stavljali u svoje izborne slogane proglašena za najveći subverzivni element u državi? I zbog čega je, posle istupa šefa države u Briselu, mnogim građanima došlo da kleknu poput onog novosadskog direktora
Predsednik se uvišestručuje po televizijama proglašavajući iznošenje političkih zahteva nasiljem, a nasilje koje vrše on i njegovi politikom. U čemu je razlika?
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!