Nakon što je nekoliko njihovih lista oboreno, “Biramo Beograd” i “Kreni-Promeni” nagovestili su da izlaze iz izborne trke. U ponedeljak 13. maja – na nekadašnji Dan bezbednosti – opozicione izborne liste počele su da padaju. Već sledećega dana najavljen je potencijalni izlazak iz izbornog procesa. Međutim, veče je donelo uverenje da će opozicione liste ipak biti proglašene i naći se pred građanima 2. juna. Možda
Prema informacijama “Vremena”, u trenutku pisanja ovog teksta povučeni su prigovori na liste “Biram Vračar” i “Biram Stari grad”. U koaliciji “Biramo Beograd” veruju da će nakon celodnevnog trilera ipak nastupiti na izborima sa svim listama. Prethodno je izgledalo da će stvari otići u sasvim suprotnom smeru. Opozicione izborne liste počele su da padaju kao domine – kako u Beogradu, tako i u unutrašnjosti. Krenulo je sa koalicijom “Biramo borbu”, nastavilo se sa “Kreni-Promeni”, da bi do konačne kulminacije došlo u utorak popodne.
Foto: Fonet…i Savo Manojlović (Kreni-promeni)
Tada su obe koalicije objavile da će izaći iz izbornog procesa ukoliko se oborene liste ne prihvate, uz obrazloženje da za njihovo poništavanje nema osnova. Lider pokreta “Kreni-Promeni” Savo Manojlović otišao je korak dalje i najavio da će, ako se ne ispune zadati uslovi, njihov pokret blokirati izbore 2. juna.
KAKO SMO ZAVRŠILI OVDE
Odluka o potencijalnom neizlasku na izbore došla je nakon što su, zbog navodne neregularnosti, oborene liste koalicije “Biramo borbu” na Vračaru, Novom Beogradu i u Jagodini, kao i liste “Kreni-Promeni” za Vračar, Stari grad, Rakovicu i Voždovac.
Izborna komisija na Voždovcu donela je u ponedeljak rešenje kojim se odbija proglašenje liste “Biramo Beograd” za Voždovac zbog toga što nisu ispunjeni uslovi predviđeni Zakonom o lokalnim izborima i Zakonom o izboru narodnih poslanika, odnosno – nisu ispoštovana pravila o zastupljenosti polova na izbornoj listi.
Ova komisija odbila je još jednu listu istog dana, liste Grupe građana “Kreni-Promeni”. Kako je obrazloženo, ova lista je odbačena kao neuredna jer se na propisanom obrascu ne nalazi naziv izborne liste. Lista “Kreni-Promeni” odbijena je i na Vračaru zbog nepoštovanja Zakona o lokalnim izborima i Zakona o izboru narodnih poslanika, odnosno, ni na ovoj listi nisu ispoštovana pravila o zastupljenosti polova na izbornoj listi.
Tokom ponedeljka odbijena je i opoziciona lista u Jagodini “Jagodina zaslužuje bolje”. Izborna komisija odbila je listu zbog toga što je neuredna, odnosno nije podneta na obrascu koji je propisala Gradska izborna komisija.
ŠTA PIŠE U IZMENAMA I DOPUNAMA ZAKONA
Liste koalicija “Biramo borbu” na Vračaru i Novom Beogradu oborene su pod obrazloženjem da se na njima nalaze imena ljudi koji su menjali prebivalište nakon 3. jula, što, navodno, nije u skladu sa izmenama i dopunama Zakona o jedinstvenom biračkom spisku. Međutim, u zakonu piše drugačije.
Prema dopunama zakona izborenih od strane opozicije, građani koji su promenili prebivalište u proteklih 11 meseci neće moći da glasaju na novoj adresi, a ograničenje važi za one koji su to učinili od 3. jula 2023. do 3. juna 2024. godine. Stav dva ovih dopuna iz ovog ograničenja izuzima birače koji su kandidati za odbornike na izbornim listama za lokalne izbore.
“Odredba stava 1. ovog člana ne primenjuje se na birače koji su kandidati za odbornike na izbornim listama koje su na lokalnim izborima koji su raspisani za 2. jun 2024. godine podnete pre stupanja na snagu ovog zakona”, piše u dokumentu objavljenom u “Službenom glasniku” 10. maja.
Jelena Jerinić iz Zeleno-levog fronta kaže za “Vreme” da su u trenutku kada su njihove liste podnete, svi kandidati izborne liste “Biram Beograd” bili upisani u birački spisak.
“Očigledno nas vlast na ovaj način odvlači od kampanje, ali to je slučaj sve vreme. I prošle nedelje smo imali opstrukcije sa overiteljima. Jasno nam je od početka da paralelno moramo da vodimo pravne i političke borbe i da pozivamo ljude da izlazimo na izbore”, kaže Jerinić.
IZ “KRENI–PROMENI” ZAPRETILI BLOKADOM IZBORA
Lider pokreta “Kreni-Promeni” i kandidat za gradonačelnika Beograda Savo Manojlović izjavio je u utorak da će, ukoliko do petka 17. maja, ne budu proglašene sve izborne liste opozicije, na dan izbora 2. juna biti organizovan protest. On je rekao da vlast opstruiše kandidovanje opozicije, jer njima nije ostavljena mogućnost da izvrše izmene, kao što je u nekim mestima dozvoljeno Srpskoj naprednoj stranci.
“Zakon mora biti jednako primenjen za sve. Rok je petak u 12 časova. Sve liste moraju biti proglašene. U suprotnom – 2. juna imamo blokade. Ne pada nam na pamet da trošimo ovu kratku kampanju na rasprave i na tumačenje zakona”, rekao je Manojlović. Dodaje da je postojao veliki problem sa overavanjem potpisa, kao i da su se pojavile brojne fantomske liste za koje se ne zna kada su skupile potpise.
“Na Vračaru je rečeno da je 247 potpisa navodno dato drugim listama, a to ne može da se proveri – ne zna se da li je reč o fantomskim listama”, kaže Manojlović.
ZASTUPLJENOST ŽENA NA LISTAMA – DVOSTRUKI ARŠINI
Lista “Biram Voždovac”, kao i lista pokreta “Kreni-Promeni” oborene su zbog navodnog nepoštovanja pravila o zastupljenosti polova na izbornoj listi. Kako je naveo lider pokreta “Kreni-Promeni”, njihova lista je oborena jer se na njoj nalazi više ženskih kandidata, pa je “primenjen zakon koji štiti manje zastupljen pol”.
Opštinska izborna komisija na Voždovcu je iz istog razloga oborila listu “Biram Voždovac”. Interesantno je, međutim, što se na toj listi nalazi 47 odsto ženskih kandidata za odbornike, što je sedam odsto više od zakonski predviđenog procenta. Zakon ipak kaže da postoji i jedan dodatni uslov koji se odnosi na sam raspored kandidata na listi.
“Kada je u pitanju raspored kandidata, potrebno je da među svakih 5 kandidata, barem jedan od njih bude žensko. Međutim, iako je ovaj uslov ispunjen, u jednoj grupi od 5 kandidata imamo obrnutu situaciju – četiri ženska i jednog muškog kandidata. Međutim, kada se pogleda ukupna lista, ovim se ne narušava nijedan zakon”, objašnjava Jelena Jerinić iz Zeleno-levog fronta.
Pojedine liste vladajuće partije se, međutim, nisu potpuno uskladile sa ovim zakonskim minimumom. Na listi Srpske napredne stranke u Ivanjici nalazi se samo jedna kandidatkinja za mesto odbornika. Pokret “Kreni-Promeni” je na svojim društvenim mrežama naveo i primere lista “Aleksandar Vučić – Surčin sutra” i “Aleksandar Vučić – Rakovica sutra”, koje su načinile istu grešku, ali su i takve proglašene.
Izborna lista “Grupa građana-Zeleni Beograd-Kad ako ne sad-Dr Dejan Žujović” na Zvezdari, tvrdi Jelena Jerinić, takođe nije ispoštovala ovu rodnu kvotu, možemo govoriti o “neravnopravnoj primeni zakona”.
JOŠ JEDNA PREDIZBORNA KOSKA
Rok za predaju izbornih lista za lokalne izbore 2. juna istekao je u ponoć, u noći između nedelje i ponedeljka. Za kampanju su partijama ostale nepune tri nedelje od tog dana do trenutka kada počinje predizborna tišina.
Međutim, nakon sage sa oborenim izbornim listama i najavama opozicije da je rok za proglašenje oborenih izbornih lista petak, ionako kratka izborna kampanja skraćena je za još nekoliko dana. Deluje da je to i bio cilj igranke sa listama. Jer sada opozicija, umesto da motri na vlast, misli o izbornim uslovima i sprovodi kampanju – dragoceno vreme troši na papirologiju.
foto: fonetPredaja liste „Biramo Beograd“ Narodnog pokreta Srbije Gradskoj izbornoj komisiji
Laž da su predstavnici “Biramo borbu” glasali protiv “Kreni-Promeni”
Đorđe Pavićević iz Zeleno-levog fronta kaže da je koalicija “Biramo Beograd” u komunikaciji sa pokretom “Kreni-Promeni”, te da obaveštavaju jedni druge o svojim narednim potezima.
“Portal Nova.rs objavio je da su u Izbornoj komisiji u Gradskoj opštini Vračar članovi koalicije ‘Biramo Beograd’ glasali protiv Savove liste, što je bila očigledna laž. Jedino Demokratska stranka ima predstavnike u toj komisiji, ali oni su to demantovali. Ne znam otkud i zbog čega se pojavila takva informacija”, ističe Pavićević i naglašava da se obe liste bore za isti cilj.
“I mi i ‘Kreni-Promeni’ u tom smislu imamo slične probleme i borimo se za istu stvar. Ne bismo jedni drugima podmetali nogu, prosto – radimo zajedno”.
On dodaje da različiti mediji prave konfuziju. “Mediji sa raznih strana – i zagovornici bojkota i oni koji su bliski vlasti – pokušavaju da što više obesmisle ove izbore i da obeshrabre ljude na njih izađu. Ciljano se proizvodi konfuzija”.
Gde je u decembru pobedila opozicija
Na izborima održanim 17. decembra nijedna izborna lista u Beogradu nije osvojila dovoljno glasova da bi mogla da formira vlast. Uprkos tome, koalicija “Srbija protiv nasilja” ostvarila je pobedu u šest opština: Voždovac (36,63 odsto), Vračar (48,43 odsto), Stari grad (49,69 odsto), Savski venac (44,02 odsto), Novi Beograd (41,01 odsto) i Zvezdara (40,13 odsto).
Zoran Stojiljković: Decenijska borba za fer izbore
Da su se vlast i opozicija nalazile “na ivici noža” zbog izbornih uslova, pokazuje selektivna primena zakonskih odredbi, koje su dovoljne da se opozicione liste obore dok se žmuri na iste te propuste na listama SNS-a. Politikolog Zoran Stojiljković mišljenja je da ovakvi problemi u Srbiji postoje godinama unazad.
“Vlast ima stalne mehanizme koje ne menja preko jedne decenije. Oni se nalaze između potpune kontrole i povremenih ustupaka koje čine opoziciji, kada je to neophodno. Trenutni izborni uslovi nisu normalni i pristojni, a loš je i ceo izborni sistem u Srbiji. Kada se desio raskol opozicije oko toga da li ići na izbore ili ne, niko nije rekao da su izborni uslovi trenutno dobri, već se kalkulisalo u kojem slučaju opozicionari više dobijaju ili gube”, kaže Stojiljković.
Obaranje izbornih lista naziva poslednjim obrtom u “izbornom haosu”, koji služi kao podsećanje da je jedinstvo opozicije ipak preko potrebno.
“Vlast će preći preko žalbi opozicije i obaranje lista neće sprečiti održavanje izbora jer vlast ne želi da rizikuje. Ipak, potrebno je da opozicija nastavi borbu bar za minimalne izborne uslove. Poželjno je da postoji neko jedinstvo među njima, makar bilo samo strateško”, zaključio je Stojiljković.
Aleksandar Jovanović Ćuta: SNS se plaši poraza
Kao jedan od glavnih uzroka što su pojedine liste oborene, narodni poslanik Aleksandar Jovanović Ćuta vidi strah vladajuće partije od poraza u Beogradu, a ne navodne neregularnosti na listama. Tvrdnje o neregularnostima na listama opisuje kao “apsolutnu neistinu” i dodaje da su na izbornim listama u potpunosti ispoštovana pravila o zastupljenosti polova, kao i Zakon o jedinstvenom biračkom spisku.
“U Opštini Voždovac, izborna komisija je donela rešenje kojim odbija izbornu listu naše koalicije. Međutim, to je apsurdno jer se na listi nalazi 47 odsto ženskih kandidata za odbornike, što je čak sedam posto iznad zakonski predviđenog procenta”, kaže Jovanović za “Vreme”.
Objašnjava da su članovi koalicije “Biram borbu” od samog starta bili svesni toga da izborni uslovi trenutno nisu fer, ali da su uprkos tome odlučili da iskoriste sve svoje kapacitete za učešće na njima.
Upravo opštine Novi Beograd, Vračar i Voždovac spadaju u šest beogradskih opština u kojima je opoziciona koalicija “Srbija protiv nasilja” odnela ubedljivu pobedu na izborima održanim 17. decembra.
“Cela ova ujdurma oko lista nastala je zbog toga što se Aleksandar Vučić plaši poraza u opštinama u kojima su liste odbijene. Zbog toga je rešio da građanima onemogući da glasaju za ove liste, jer misli da mu se tako može”, poručuje Jovanović.
Ukoliko oborene liste ipak na kraju ne budu prihvaćene i građanima ovih opština bude uskraćena mogućnost da glasaju za liste “Biram borbu” i “Kreni-promeni”, izbora, kako kaže, neće ni biti.
Aludirajući na potencijalnu izbornu blokadu 2. juna, Jovanović zaključuje: “Niko nema prava da zabranjuje građanima da slobodno glasaju. Ako za njih nema slobode, neće je biti ni za vlast”.
Biljana Đorđević: Naše liste su pravno valjane
Nositeljka liste “Biramo Voždovac” Biljana Đorđević iz Zeleno-levog fronta tvrdi da obaranje izbornih lista predstavlja očigledne opstrukcije.
“Ukoliko dođe do toga da se naši prigovori i žalbe ne uvaže i ako se nastavi sa obaranjem lista koje tek treba da se proglase, opstruira se naše pravo na učešće na izborima. Mi insistiramo da se naše liste proglase jer su pravno valjane”, kaže naša sagovornica.
Dodaje kako je koalicija “Biram borbu” voljna da pruži podršku pokretu “Kreni-promeni” u naporima da se i njihove liste proglase, jer se trenutno ove dve opozicione opcije nalaze u sličnoj situaciji.
“Mi ćemo se svakako koordinisati sa njima ako bude bilo potrebe jer smatramo da se i naše i njihove liste obaraju upravo u onim opštimana u kojima je opozicija pobedila na prošlim izborima. Insistiraćemo na tome da svi učestvujemo na izborima, i u tom smislu smo solidarni”, smatra Biljana Đorđević.
Kada su u pitanju stranke koje su se odlučile na bojkot beogradskih izbora, smatra da bi njihova podrška u ovom momentu itekako bila poželjna, ali je “na njima da to ponude”.
Poručuje da se kampanja nastavlja uprkos malverzacijama i preprekama sa kojima se opozicija svakodnevno susreće.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Narodna pobuna posle tragedije na Železničkoj stanici u Novom Sadu probudila je pravu stranu režima koji počinje sve doslednije da sledi izreku pripisanu Idiju Aminu, čuvenom afričkom diktatoru: Sloboda govora je garantovana, ali niko ne garantuje šta će vam se dogoditi posle tog govora
Šta se sve zameralo opoziciji? Jedni su tvrdili da pokušava da ubije gnev građana jer njeni delovi rade za Vučića. To je poznata teorija zavere, koja nekada zaista počiva, bar prividno, na dobrim argumentima. Ona je, međutim, možda ipak optimistična verzija naše političke scene. Pesimističnija je ona da je opozicija po difoltu nesposobna i budalasta, i da je predvode politički diletanti, što su tvrdili drugi kritičari. Čuli smo takođe da su odnosi među opozicionim čimbenicima tako dinamični, takoreći preokupirajući u borbi za lične pozicije, da stvarnost oko njih za njih postaje prilično nebitna
Kakve su veze Orbana i Vučića? Na čemu se sve zasniva njihova politička i ekonomska bliskost? Koji su kanali kojim putuje novac između dve zemlje? Šta se radilo, a koji su planovi najavljeni? Kakva su preplitanja između porodica Orban i Vučić? Koje sve mađarske firme osvajaju tendere po Srbiji? Konačno, šta sve nadgleda Utiber
Dovoljno je da tužilaštvo uzme pisana upozorenja inženjera Zorana Đajića, koji je radio kao konsultant za firmu Starting, a koji je ukazao da je stanje betona koje je video posle podizanja mermernih ploča veoma loše. Po zakonu, izvođač je morao istog časa da obavesti nadzor koji je mogao da zaustavi radove i na osnovu dopisa Đajića
Srpske vlasti stalno ističu da ih sa Kinezima vezuje “čelično prijateljstvo”. Krediti koje Srbija uzima od Kine predstavljaju se kao investicije. Malo šta se zna o tim kreditima, kao i o tome kakve posledice dužnici mogu da očekuju ako ne vrate novac. U javnosti se predstavlja da se širom Srbije sa Kinezima posluje i gradi zajednički od kanalizacije, preko Železare, rudnika, topionica, fabrika guma, delova auto-puteva i brze železnice, pa sve do gradnje projekata u vezi sa nacionalnim stadionom i Ekspom 2027
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Premijer Vučević najavio je nove informacije o ostavkama, ali od toga nije bilo ništa. Prvo da veliki šef izračuna kako mu se to uklapa u priču da se radi i gradi, kako da pogibiju petnaest ljudi pretvori u tek manju neprijatnost
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!