Sukobi aktivista vlasti i opozicije postaju sve češći i opasniji. Mnogi građani naprednjačku kampanju od vrata do vrata doživljavaju kao pokušaj zastrašivanja i spremni su da stvari uzmu u svoje ruke. A kako se izbori budi bližili, tako će i kampanja bivati sve agresivnija. Da li nas očekuje eskalacija nasilja
U predizbornoj kampanji koja se sve više zahuktava svako malo stižu vesti o sukobima aktivista vlasti i opozicije. Nakon pomenutih sukoba, slede konferencije za novinare na kojima se funkcioneri vlasti i opozicije „čašćavaju“ međusobno najtežim optužbama i prizemnim uvredama. Sledi i poziv i nadležnim institucijama da zaštite građane koji aktivno učestvuju u promociji političkih stranaka u akciji „od vrata do vrata“. Da li će ovi sukobi eskalirati što se više približavamo „piku“ predizborne kampanje? Da li nas nakon verbalnih sukoba, očekuju i fizički obračuni?
Nakon reakcije stanara zgrade, stigla je i policija, a aktivisti SNS nisu uhapšeni.
Usledile su reakcije premijerke i predstavnika opozicije, a oglasio se i bivši Poverenik za informacije od javnog značaja.
Šabić: Iole odgovorna vlast mora da shvati incident na Voždovcu kao ozbiljno upozorenje
Advokat Rodoljub Šabić je objasnio da „naš pravni poredak predviđa pravo građana da uhapse lice ili lica zatečena u izvršenju krivičnog dela koje se goni po službenoj dužnosti“.
„O tome su odmah dužni da obaveste policiju ili da lica odvedu u najbližu policijsku stanicu i pri tom ne smeju povređivati ni ponižavati uhapšenog“, naveo je on.
Govoreći o konkretnoj situaciji kaže da su građani zadržali lica za koje smatraju da su u izvršenju nekog od krivičnih dela protiv izbornih prava, odnosno neovlašćene obrade ličnih podata i za koje sumnjaju da neovlašćeno koriste podatke dobijene iz baza podataka organa vlasti.
Bivši poverenik za informacije od javnog značaja napominje da, kako god bilo, ovaj događaj bi iole odgovorna vlast morala da shvati kao ozbiljno upozorenje.
„Veoma robusnu akciju aktivista SNS-a u kojoj organi vlasti ne vide nikakav problem i indirektno ili direktno je podržavaju mnogi građani, ne slučajno, doživljavaju kao uznemiravanje i sumnjaju da je u pitanju deo ‘izbornog inženjeringa’ sa fiktivnim prebivalištima. Ignorisanje tog problema moglo bi dovesti i do ozbiljniih incindenata sa mnogo težim posledicama“, poručuje Šabić.
Foto: TanjugKonferencija za štampu premijerke Brnabić
Brnabić: Institucije da zaštite aktiviste SNS-a
Podsetimo, predsednica Vlade Srbije u tehničkom mandatu Ana Brnabić optužila je opoziciju za „učestale napade na aktiviste Srpske napredne stranke“.
Brnabić je rekla da se desio novi napad na aktiviste i pristalice naprednjaka u Kikindi, posle napada koji su se prethodnih dana dogodili na Čukarici, Zvezdari i u Starom gradu.
Ona je za televiziju Pink rekla da su nepoznati ljudi pratili aktiviste Srpske napredne stranke dok su obilazili članove partije, a zatim vrata pristalica i članova šarali uvredama.
Brnabić je za napade na aktiviste SNS-a optužila koaliciju Srbija protiv nasilja, nevladine organizacije i „Šolakove medije“.
„Vi od strane opozicije, ona koja govori da je protiv nasilja, od strane opozicionih medija, tajkunskih medija, Šolakovih, Đilasovih medija, niste čuli ne samo jednu osudu, već ste čuli relativizaciju. Do toga da se to graniči sa smešnim i da je to pohvalno i da to tako treba i da je to sve okej“, rekla je Brnabić.
Ona je zatražila od nadležnih organa da rade svoj posao i da spreče napade na naprednjačke aktiviste.
AP Photo/Darko VojinovicPredizborni miting SNS
Božić: SNS obuzdava svoje članstvo
Poslanica SNS-a Sandra Božić je u vezi sa predizbornom kampanjom i sukobima aktivista rekla da „SNS obuzdava svoje članstvo“.
Potom je na konferenciji za novinare na pitanje izveštača „Danasa“ da li su njeni navodi zapravo pretnja opoziciji, odgovorila da to pitanje tako formulisano, „nije na mestu“.
„Kada vam neko napada aktiviste što smo mogli videti i na Zvezdari i Kikindi gde su se i vrata aktivista obeležavala i gde su ih pratili. Rekli smo juče da je to jedna neonacistička filozofija koja promanja glavu u srpskoj političkoj javnosti i da je to nedopustivo. Molili smo državne organe da reaguju i zaštite građane Srbije, moram da Vas podsetim, možda se to Vama neće svideti, ali i aktivisti SNS-a su građani Republike Srbije“, rekla je.
Crta: Dugogodišnja zloupotreba kampanje
Kako se navodi na sajtu nevladine organizacije Crta, stranačkim aktivistima je dozvoljeno da sprovode kampanju, ali im nije dozvoljen bilo kakav vid pritiska ili zahteva da se građanin izjašnjava o svojim političkim stavovima ukoliko to sam ne želi.
Zamenica programskog direktora Crte Tamara Branković objašnjava da se u Srbiji već godinama taj vid kampanje zloupotrebljava.
„Građanima na vrata kucaju stranački aktivisti koji raspolažu ličnim podacima koje građani nisu sami podelili sa strankom i insistira se na pitanjima na koje građani nisu dužni da daju odgovore. Crtina istraživanja su pokazala da su politički pritisci toliko rasprostranjena i normalizovana praksa u Srbiji da ogroman deo populacije živi u strahu od nepodobne političke etikete zbog koje im se, posebno u manjim sredinama, lako može desiti i da ostanu bez posla ili nekog zakonom garantovanog prava”, upozorava Branković.
Ako stranački aktivisti poseduju lične podatke građana, oni mogu da traže da se njihovi podaci uklone iz baze podataka. Ukoliko stranka to ne uradi, građani se mogu obratiti instituciji Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, koja pokreće nadzor nad partijom za koju postoji sumnja da je zloupotrebila nečije lične podatke.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Kako su studenti prozreli i prezreli naprednjački režim? Zašto umesto naivnosti pokazuju zrelost? Šta Vučić nikada neće moći da razume? Kolika je visina njegove autoritarne temperature? I zbog čega sve više liči na svoj lik sa Koraksovih i Petričićevih karikatura
Kako se osećaju i šta danas misle roditelji i braća i sestre mladića pobijenih 14. decembra 1998. godine u Peći? Zbog čega je Aleksandr Vučić 2013. izjavio da ima saznanja da ovaj zločin nisu izvršile osobe albanske, već srpske nacionalnosti? Zašto nikad nije htio da primi porodice žrtava i, uprkos više puta ponovljenim obećanjima, podeli s njima informacije za koje je tvrdio da ih poseduje? I dokle je stigla istraga o ovom zločinu
Srednje ocene (pa i ocene uopšte) više skoro ništa ne znače jer SNS armija ocenjuje slično kao što i glasa. Dakle, “Aci pet, njima svima jedan (ili nula, ako može, obavezno nula)”. A naročito onima koji se u nekom trenutku izdvajaju kao akutno ili potencijalno opasni po režim. Što znači da se lavina negativnih ocena dobijena od strane režimskih glasača može tretirati maltene i kao svojevrsni opozicioni orden. Hoću reći da je u ocenjivanju sve manje nijansi, a upravo su nijanse ovde nekad bile važne
Tragedija od 1. novembra na stanici u Novom Sadu ogolila je čitav sistem i pokazala pravu sliku ovog režima. Nova pobuna bila je neminovna. Protesti zbog državnog nemara i propusta sistema započeti u maju 2023. godine ponovili su se i u jesen. Ovog puta režim nije mogao da kaže – nije do nas. Krv prolivenu ispred Železničke stanice u Novom Sadu ne može da opere
Intervju: Tanja Ćirković Veličković, profesorka Hemijskog fakulteta i članica SANU
Učimo studente da je teži put – put znanja i poštenja – jedini ispravan. A onda oni vide bezbrojne afere u visokom školstvu i kako se lako prečicom dolazi do diploma i posla. Jasno im je šta se dešava i to je jedan deo ovog fenomena, gde nam poručuju da više ne žele da uče
Doba sarme i ruske salate neće ugasiti bunt u Srbiji. Na opoziciji je sada da preuzme politički deo posla, napravi dogovor i svim silama traži prelaznu vladu
Kako su naša deca koju su naprednjaci stavljali u svoje izborne slogane proglašena za najveći subverzivni element u državi? I zbog čega je, posle istupa šefa države u Briselu, mnogim građanima došlo da kleknu poput onog novosadskog direktora
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!