Duplo uživanje
„Vreme” pre vremena: Novogodišnji dvobroj već u sredu na kiosku
Novogodišnji dvobroj „Vremena“ na većem broju strana donosi ekskluzivne intervjue i priče za uživanje
Ako ljubimca vodite na odmor u neku od zemalja Evropske unije, spisak potrebnih dokumenta je prilično dug
Sezona godišnjih odmora je uveliko počela, a građani sa kućnim ljubimcima, kao i svake godine, treba da se pozabave pitanjem šta će raditi sa njima. Da li ih povesti sa sobom na letovanje, ili ih ostaviti u Srbiji u nekom od hotela za pse i mačke? Hoteli mogu biti dobra alternativa, ali često iziskuju više novca i „prepuni“ su tokom leta.
Najčešća letovališta za Srbe, osim Crne Gore, jesu Grčka i Hrvatska. Dok je za ulazak za ljubimcem u Crnu Goru potreban samo pasoš i veterinarski sertifikat o zdravstvenom stanju životinje, spisak neophodne dokumentacije za ulazak u neku od država članica Evropske unije je poduži. Isto tako, od vlasnika zahteva više finansijskih ulaganja.
Potrebna dokumenta za EU
Na sajtu Uprava za veterinu nalazi se spisak šta je sve potrebno od dokumentacije za prelazak kućnih ljubimaca preko granice ako putujete u neku od zemalja Evropske unije.
Pre svega, na tom spisku prvi uslov je uvek pasoš. Izdaje ga odabrani veterinar nakon čipovanja i vakcinacije kućnog ljubimca. Procedura vađenja pasoša obično iznosi oko 3.000 dinara.
Mikročip i vakcinacija protiv besnila su neophodni, a takođe vlasnik mora dobiti potvrdu o vakcinaciji. Vakcinisanje kućnih ljubimaca protiv besnila je obično oko 1.200 dinara.
Potvrdu o zdravstvenom stanju životinje vlasnici moraju nabaviti najkasnije dva dana pre početka putovanja. Prema Pravilniku o obrascu uverenja o zdravstvenom stanju životinja, ovo uverenje može biti pojedinačno (dakle, za jednog ljubimca) ili skupno, odnosno uverenje izdato za više životinja iste vrste ili koje pripadaju istom vlasniku.
Osim svega navedenog, vlasnik kućnog ljubimca mora sa sobom poneti i potvrdu o urađenom laboratorijskom pregledu uzorka seruma kućnih ljubimaca na virus besnila FAVN (Fluorescent Antibody Virus Neutralisation).
U pitanju je rezultat laboratorije koja mora biti ovlašćena od strane Evropske unije.
Poslednje na spisku jeste još jedna potvrda. Tačnije, reč je o veterinarskom sertifikatu kog izdaje nadležna veterinarska inspekcija Srbije. Ovaj sertifikat se izdaje ako se ispune svi prethodni uslovi.
Koliko je rigorozna kontrola?
Sanja sa svojom porodicom i psom svakog leta odlazi na letovanje u neku od zemalja Evropske unije. Kako kaže za portal “Vremena”, iako je sva ova dokumentacija obimna, uglavnom na granici traže samo uvid u pasoš ljubimca.
“Takvo je moje iskustvo, što svakako ne znači da ne treba da se vade i sva druga dokumenta jer u slučaju da ih zatraže, a vi ih nemate, neće vam dozvoiti prelazak granice”, navodi Sanja.
Sanja dodaje i šta je sve morala da uradi kako bi mogla da povede i kućne ljubimce na more.
„Dok smo imali dva psa, morali smo da uradimo takozvani titar test, odnosno test za utvrđivanje besnila za oba psa kada smo hteli da uđemo u EU. Nažalost, test se radi samo u Novom Sadu, pa smo morali da čekamo. Imali smo i pasoše za oba psa, morali smo da ih izvadimo još kada smo ih čipovali. U principu, postoji još jedan korak koji treba da se ispuni a koji se trađi na granici, a to je EU sertifikat“, objašnjava Sanja.
Ako se putuje sa kućnim ljubimcem, potrebno je uneti određene izmene u sam način putovanja i odabir letovališta, sve u cilju da pas ili mačka krenu sa njima.
Ona dodaje i da kada se prvi put putuje sa kućnim ljubimcem, to predstavlja izvesni trošak, ali veći broj tih potvrda važi i kasnije, pa ne morate ponovo da ih vadite.
Novogodišnji dvobroj „Vremena“ na većem broju strana donosi ekskluzivne intervjue i priče za uživanje
Kako su studenti prozreli i prezreli naprednjački režim? Zašto umesto naivnosti pokazuju zrelost? Šta Vučić nikada neće moći da razume? Kolika je visina njegove autoritarne temperature? I zbog čega sve više liči na svoj lik sa Koraksovih i Petričićevih karikatura
Kako se osećaju i šta danas misle roditelji i braća i sestre mladića pobijenih 14. decembra 1998. godine u Peći? Zbog čega je Aleksandr Vučić 2013. izjavio da ima saznanja da ovaj zločin nisu izvršile osobe albanske, već srpske nacionalnosti? Zašto nikad nije htio da primi porodice žrtava i, uprkos više puta ponovljenim obećanjima, podeli s njima informacije za koje je tvrdio da ih poseduje? I dokle je stigla istraga o ovom zločinu
Srednje ocene (pa i ocene uopšte) više skoro ništa ne znače jer SNS armija ocenjuje slično kao što i glasa. Dakle, “Aci pet, njima svima jedan (ili nula, ako može, obavezno nula)”. A naročito onima koji se u nekom trenutku izdvajaju kao akutno ili potencijalno opasni po režim. Što znači da se lavina negativnih ocena dobijena od strane režimskih glasača može tretirati maltene i kao svojevrsni opozicioni orden. Hoću reći da je u ocenjivanju sve manje nijansi, a upravo su nijanse ovde nekad bile važne
Tragedija od 1. novembra na stanici u Novom Sadu ogolila je čitav sistem i pokazala pravu sliku ovog režima. Nova pobuna bila je neminovna. Protesti zbog državnog nemara i propusta sistema započeti u maju 2023. godine ponovili su se i u jesen. Ovog puta režim nije mogao da kaže – nije do nas. Krv prolivenu ispred Železničke stanice u Novom Sadu ne može da opere
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve