Duplo uživanje
„Vreme” pre vremena: Novogodišnji dvobroj već u sredu na kiosku
Novogodišnji dvobroj „Vremena“ na većem broju strana donosi ekskluzivne intervjue i priče za uživanje
Čarls III, novi suveren Ujedinjenog kraljevstva Velike Britanije i Severne Irske i njegova supruga Kamila, sasvim sigurno su svoju posetu Srbiji 2016. zapamtili po dobrom
Sedeo sam sa princezom Jelisavetom Karađorđević i njenim suprugom Draganom Babićem za stolom tik uz zid novosadske Crkve Imena Marijinog, u narodu poznate kao Katedrala. Za to vreme, desetak metara dalje, u Katoličkoj porti, trajao je zvanični program posete princa Čarlsa Novom Sadu.
Princ Čarls i vojvotkinja Kamila, ušli su van protokola u Katedralu a nakon toga prišli su okupljenim Novosađanima. Čarls se rukovao sa njima, govorio im kako je lep Novi Sad. Kamila je u jednom trenutku primetila momka koji se upravo vratio iz kupovine, i doviknula mu uz osmeh: “Danas je baš divan dan za šoping!”.
U jednom momentu nekoliko stotina građana stojalo je u redu u Zmaj Jovinoj ulici u želji da se rukuju sa budućim kraljem Velike Britanije. Videlo se da su ljudi iz protokola i obezbeđenja van sebe jer ovo nije bilo predviđeno a ne baš uvek perfektna reputacija Velike Britanije u srpskoj javnosti (1941, 1944, 1999, 2008…) ostavljala je mesta za bojazan da bi moglo da dođe do incidenta.
Princ Čarls i vojvotkinja od Kornvola otkrili su pre toga Spomen ploču posvećenu humanitarkama, britanskim građankama Margaret Polemis, Meri Lobek i Irini Marinković. Dušan Marinković, unuk i praunuk Margarete i Meri, zajedno sa princom i vojvotkinjom učestvovao je u ceremoniji otkrivanja ploče i izjavio da su ove tri žene intenzivno radile na rekonstrukciji doma za decu u Sremskoj Kamenici, gde su radile 25 godina.
Kraljevski par pred Katoličku portu stigao je u društvu gradonačelnika Novog Sada Miloša Vučevića, a dočekao ih je britanski vojni ataše, pukovnik Sajmon Ficgibon.
Princ od Velsa i njegova supruga potom su posetili Galeriju Matice srpske, gde su se sastali sa kustosima i decom koja učestvuju u projektu “The Moving Museum”, koji ogranizuje Britanski savet.
Istog dana princ Čarls je posetio Manastir Kovilj a njegova supruga Kamila – Muzej meda u Sremskim Karlovcima.
Uveče je tadašnja predsednica Narodne skupštine Republike Srbije Maja Gojković priredila u holu zgrade Parlamenta prijem za oko 200 ljudi, uglavnom iz sveta kulture i medija.
Bio je 17. mart, Dan Svetog Patrika, irski nacionalni praznik i ja sam pio pivo, želeći da nastavim sa istim pićem kasnije na tradicionalnom koncertu grupe „Orthodox Celts“ u Savamali.
Kamere RTS-a zabeležile su komični momenat kako sklanjam iza leđa čašu piva (nije bilo stolića za odlaganje) u momentu kada su princ Čarls i vojvotkinja Kamila prišli našoj grupi da se rukuju. Rekao sam mu da sam izdavač „Hello!“ magazina na šta je on malo uzmakao i nasmejao se: „Nadam se da niste tako nemilosrdni kao naša štampa u Velikoj Britaniji!“.
Oboje su na nas ostavili utisak veoma srdačnih i pristojnih ljudi, bez imalo pompe i nadmenosti kakva se od krunisanih glava očekuje.
Čarls III, novi suveren Ujedinjenog kraljevstva Velike Britanije i Severne Irske i njegova supruga Kamila, sasvim sigurno su svoju posetu Srbiji 2016. zapamtili po dobrom.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Novogodišnji dvobroj „Vremena“ na većem broju strana donosi ekskluzivne intervjue i priče za uživanje
Kako su studenti prozreli i prezreli naprednjački režim? Zašto umesto naivnosti pokazuju zrelost? Šta Vučić nikada neće moći da razume? Kolika je visina njegove autoritarne temperature? I zbog čega sve više liči na svoj lik sa Koraksovih i Petričićevih karikatura
Kako se osećaju i šta danas misle roditelji i braća i sestre mladića pobijenih 14. decembra 1998. godine u Peći? Zbog čega je Aleksandr Vučić 2013. izjavio da ima saznanja da ovaj zločin nisu izvršile osobe albanske, već srpske nacionalnosti? Zašto nikad nije htio da primi porodice žrtava i, uprkos više puta ponovljenim obećanjima, podeli s njima informacije za koje je tvrdio da ih poseduje? I dokle je stigla istraga o ovom zločinu
Srednje ocene (pa i ocene uopšte) više skoro ništa ne znače jer SNS armija ocenjuje slično kao što i glasa. Dakle, “Aci pet, njima svima jedan (ili nula, ako može, obavezno nula)”. A naročito onima koji se u nekom trenutku izdvajaju kao akutno ili potencijalno opasni po režim. Što znači da se lavina negativnih ocena dobijena od strane režimskih glasača može tretirati maltene i kao svojevrsni opozicioni orden. Hoću reći da je u ocenjivanju sve manje nijansi, a upravo su nijanse ovde nekad bile važne
Tragedija od 1. novembra na stanici u Novom Sadu ogolila je čitav sistem i pokazala pravu sliku ovog režima. Nova pobuna bila je neminovna. Protesti zbog državnog nemara i propusta sistema započeti u maju 2023. godine ponovili su se i u jesen. Ovog puta režim nije mogao da kaže – nije do nas. Krv prolivenu ispred Železničke stanice u Novom Sadu ne može da opere
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve