Novi broj „Vremena“
Pobunjeni studenti: Gospodo, sad je red i na vas
Zašto ovo rade? Čemu se nadaju, šta sanjaju i kako misle da istraju? O tome za „Vreme“ govori četvoro studenata koje su delegirali plenumi njihovih fakulteta u blokadi
Ministar kulture
Osnovni podaci: U grupi je naših najboljih i najpopularnijih glumaca. Rođen je 25. avgusta u Šapcu. Tamo je završio Tehničku školu, a u Beogradu glumu na Fakultetu dramskih umetnosti. Član je Jugoslovenskog dramskog pozorišta od 1980. godine. Ivanom se oženio u crkvi. „Kad voliš pozorište, voliš rituale.“ Imaju Ivana i Anu.
Glumačka karijera: Aplaudirali su mu u mnogim predstavama: Per Gint, Hamlet, Rodoljupci, Prosjačka opera, Umreti od ljubavi, Život je san, Bure baruta… Ne oskudeva u filmovima: Gluvi barut, Boj na Kosovu, Bulevar revolucije, Tri karte za Holivud, Specijalno vaspitanje… Njegova možda najpoznatija uloga je Crni iz TV serije Sivi dom. Početkom 2000. godine počeo je da režira grčko-srpsku pozorišnu predstavu Boj na Kosovu Ljubomira Simovića, ali se vratio u zemlju da pomogne u promenama. Nekoliko meseci pre nego što je izabran za ministra, i neko vreme posle, televizijske stanice su emitovale spot na kojem reklamira kožne jakne. Prihvatio je mesto ministra uz uslov da i dalje glumi. Tu stavku dogovora trenutno ostvaruje u TV seriji Porodično blago i predstavama Bure baruta, Bliže (JDP) i Kontejner sa pet zvezdica (Zvezdara teatar).
Politička karijera: Dar za politiku prvi put je pokazao na martovskim protestima 1991. godine, nadahnutim i delotvornim govorima sa Terazijske česme. Smatra se da je bio jedan od najjačih aduta opozicije i da je promoter trenda angažovanja ljudi iz kulture u političkom životu. On sam bio je redovni učesnik, a skoro uvek i govornik svih važnih protesta opozicije. Smatra se da je upravo time zaslužio ministarsko mesto. Kada je objavljen sastav vlade, izjavio je – „premijer Zoran Đinđić se meni lično zahvalio, rezonujući da se žrtvujem, da stavljam na kocku svoje ime i umetničku reputaciju“.
Program: Prvih ministarskih dana ponudio je osvajanje novog kulturnog imidža Srbije, a početkom ove godine strategiju kako da kultura bude uključena u tranziciju i reforme celog društva. Od konkretnih stvari najavio je, između ostalog, donošenje zakona o kinematografiji, pozorištu, autorskim pravima, kulturno-istorijskim dobrima. Javnost smatra da je odavno trebalo da sa reči pređe na delo. Najagilniji kritičari ministrovog učinka su sindikalci, već prvog meseca njegovog rada zapretili su generalnim štrajkom radnika u kulturi. Proletos mu je Sindikat dramskih umetnika zamerio da neoprostivo kasni sa započetim reformama i da marketinškim izjavama i demagogijom maskira sporost i nesposobnost u rešavanju dramatično teške situacije u domaćem teatru. Filmski distributeri su ga upozoravali da će zbog piraterije zemlji biti uskraćeno članstvo u međunarodne zajednice, a izdavači su oporezivanje knjiga doživeli kao nekulturan gest.
Omaške: Izjavio je da po srpskim pozorištima ima mrtvih duša, ali nije dokazao. Učestvovao je sa Kontejnerom na festivalu na Siciliji, a kolege su se pitale zašto baš njegova predstava i ko ju je izabrao.
Odbrana: „Ja sam maratonac, trčim trku i to traje, s pohvalama i kritikama.“ Sindikalcima je poručio da će dobiti novac kad smisle kvalitetne projekte, izdavače je zamolio „za još malo strpljenja“, a distributerima da „ofanziva protiv pirata tek sledi“. Izjavu o mrtvima na platnim spiskovima pozorišta nazvao je tendenciozno naduvanom.
Najveći uspeh: Organizovanje konkursa za najbolji filmski scenario i finansiranje filmova po šest najboljih tekstova (ukupno milion i po eura) potez je kojim je inicirano osnivanje Fonda za kinematografiju koji će doprineti revitalizaciji srpske kinematografije.
Spoznaja: „Kroz iskustvo scene, istraživanje glume, a gluma je moćno sredstvo istraživanja duše i potraga za istinom, spoznao sam da je ceo život jedno ozbiljno pozorište, nekad neozbiljno, dosadno, nekad vrlo zanimljivo, bolno i krvavo.“
Ostavka: „Podneo bih je isključivo kada bi ona bila neophodna za nekakvu moralnu satisfakciju ili kada bi me izneverila politika vlade čiji sam deo. Na primer, kada bi odjednom postala antireformska.“
Saradnja: Na upravo završenom Sterijinom pozorju poslušao je poruku iz publike: „skrati“ i, završio svoj govor.
Zašto ovo rade? Čemu se nadaju, šta sanjaju i kako misle da istraju? O tome za „Vreme“ govori četvoro studenata koje su delegirali plenumi njihovih fakulteta u blokadi
Srpski nacionalisti nisu protiv mladosti, ali su svi ovi koji se sad busaju podrškom mladosti vodili hajku i harangu protiv nas dok smo bili mladost, nazivajući nas ultardesničarima, rekao je lider Pokreta 1389 Miša Vacić
„Ako ti je neko rekao da si buntovnik, odgovori da jesi, ali dodaj i zbog čega, zašto ne pristaješ na situaciju u kojoj te svode na nulu, u kojoj si niko i ništa. Jer ako na to pristaneš, rezultati će biti loš život, loša politika, loša estetika, a prostor u kom si za tebe će postati neizdrživ“, rekao je za novogodišnji dvobroj „Vremena" vladika Grigorije
Poruke sa protestnog skupa pokazuju da među građanima više nema nedoumica i konfuzije, prepoznali su odakle se i kako generišu problemi u društvu i državi i postali otporni na jeftine finte. Jasno je svima, ne samo u načelu nego i u pojedinostima, da se iza velikih režimskih reči i čitave mehanizacije raspamećivanja i nasilja, iza ubijanja institucionalnog i ustavnog poretka, krije jedino i samo krađa istorijskih razmera. I jasno je da je takva država opasna po život
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve