Investicije: Nov poslovni centar Grand Motorsa
Grand Motors, generalni uvoznik Ford Motor Company brendova: „ford“, „volvo“ i „land rover“, 31. maja svečano je otvorio novi poslovni centar na 5000 kvadratnih metara u Novom Beogradu. Otvaranju centra prisustvovao je veliki broj uglednih zvanica: ministri, predstavnici diplomatskog kora, banaka, Fordovih i domaćih kompanija, kao i mnoge druge javne ličnosti. U prodajnom salonu površine 1000 kvadratnih metara (koliko ima i servisni deo) bili su izloženi najnoviji modeli automobila. Generalni direktor Grand Motorsa Stanko Radić istakao je zadovoljstvo uspehom koji je ova kompanija ostvarila za pet godina postojanja: „Zahvalan sam pre svega svim svojim saradnicima, ali i predstavnicima Forda koji su uvideli da je Srbija tržište sa potencijalom i koji su verovali da, kao njihovi zastupnici, možemo da ispunimo visoke standarde ovog brenda.“ Potpredsednik sektora prodaje kompanije Ford za Evropu Ingvar Svigum, koji je zvanično proglasio salon otvorenim, smatra da je ovaj poslovni objekat postavio nove standarde.
Jubileji: Šest decenija „Laste“
Saobraćajno preduzeće „Lasta“ a.d. Beograd ove godine proslavlja 60. godišnjicu osnivanja. Putovanje je započelo 1. aprila 1947. sa nekoliko starih autobusa – trofeja iz rata. „Lasta“ je danas najveći prevoznik putnika u drumskom saobraćaju u jugoistočnoj Evropi. Zapošljava skoro 4000 ljudi, a vozni park broji 730 autobusa. Samo u prethodnoj godini „Lasta“ je prešla 67 miliona kilometara i prevezla preko sto miliona putnika. Uspeh u poslovanju omogućio je ovom preduzeću da se angažuje i u mnogim aktivnostima od značaja za širu društvenu zajednicu. „To je šezdeset godina iskustva, prijateljstva, poverenja i tradicije, koje su nas učinile nerazdvojnim delom života mnogih generacija“, rekao je na proslavi jubileja generalni direktor „Laste“ Velibor Sovrović.
Osiguranja: Novi članovi „Dunava“
Najveći broj zaposlenih u Javnom preduzeću PTT Srbija, ukupno 5146 radnika, izabralo je „Dunav“ za svoj dobrovoljni penzijski fond. Radnicima ovog preduzeća poslodavac će mesečno uplaćivati doprinos od 3000 dinara. Ovim se broj članova „Dunava“ popeo na preko 63.000, što ga (uz imovinu fonda od 13 miliona evra, 62 zaposlena i prodajna mesta širom zemlje) čini najvećim dobrovoljnim penzijskim fondom u Srbiji. Članovi ovog fonda su i zaposleni u NIS-u, Infostanu, DIN-u, DIV-u, Beogradskoj berzi, Jubmes banci itd.
Koncepti: Dostupan luksuz
U centru Beograda, u Vasinoj ulici, kompanija Grand Kafa otvorila je svoj prvi u nizu planiranih Grand pleasure kafea. U kompaniji kažu da je GP kafe nastao kao odgovor na sve brži i dinamičniji način života i da nudi koncept dostupnog luksuza. To se odnosi i na cene i na sadržaj ponude: topli i hladni napici, slatkiši, sendviči, salate, dobra muzika, štampa, računari itd.
Poslovanje: Tri uspešne godine
Rukovodstvo Aerodroma „Nikola Tesla“ priredilo je 1. juna tradicionalni prolećni banket za zaposlene i poslovne partnere. Povod su, kao i minule tri godine, bili dobri poslovni rezultati koji sve jače podupiru cilj menadžmenta da beogradski aerodrom postane regionalni lider. Za desetak dana, kako reče generalni direktor Nebojša Nedeljković, Aerodrom očekuje milionitog putnika, gradi vidikovac, napraviće hotel i kargo centar, izvozi znanje… Ukratko, čini sve da putnici i osoblje 20 avio-kompanija budu zadovoljni.
Rezultati: Bosch u Srbiji
Direktori austrijskog i srpskog dela multinacionalke Robert Bosch, Karl Strobel i Jovanka Jovanović, organizovali su 4. juna prvi susret sa novinarima u Srbiji. Mada se Boshovi proizvodi prodaju u našoj zemlji više od pola veka, u Srbiji je preduzeće osnovano tek prošle godine, ima 22 zaposlena i zabeležilo je promet od 18 miliona evra. Prodaja je zapravo znatno veća, jer Bosch i Siemens zajedno i direktno šalju na naše tržište prilično tražene kućne aparate. U svakom slučaju, biznis dobro ide i, prema najavama Strobela i Jovanovićke, prodaja „Tehnike za život“ (moto Boscha) na ovom rastućem tržištu biće sve veća. Ovde je, u Novom Miloševu, Bosch čak osnovao školu za servisere.
Banke: Krediti za prvi biznis
Piše: Stjuart Vajt, predsednik Izvršnog odbora Opportunity banke a.d. Novi Sad
Jedan od primarnih ciljeva Opportunity banke jeste podrška rastu preduzetništva i smanjenju nezaposlenosti, koja je, inače, fokusirana na poslovanje s privredom. Specifičnost su startup krediti za preduzetnike, bez prethodne poslovne istorije, za koje nije neophodan čak ni biznis plan, već samo dobra ideja. Popunjavanjem prijave za kredit, potencijalni klijent dobija ličnog savetnika, koji će mu pomoći da kompletira finansijsku analizu. Zatim Kreditni odbor odlučuje da li će odobriti kredit. Celokupan proces do isplate kredita traje najduže tri radna dana od trenutka predaje potrebne dokumentacije. Startup krediti su u iznosima od 500 do 100.000 evra, sa rokom vraćanja od tri do 60 meseci. Efektivne kamatne stope su od 14,5 do 34,4 odsto. Primera radi, za startup kredit u iznosu od 10.000 evra na pet godina, uz kamatu od 27,67 odsto, mesečna rata će biti 288 evra.
Opportunity banka iz Novog Sada je članica internacionalne mreže mikrofinansijskih institucija Opportunity International, koja posluje u 28 zemalja sveta. U Srbiji je od 2002. godine kao štedionica, i do kraja 2006. odobrila je više od 10.400 kredita, ukupne vrednosti oko 27 miliona evra. Time je pomogla otvaranje 3380 novih radnih mesta i održanje 27.000 postojećih.
Dokapitalizacijom od strane najvećih svetskih finansijskih institucija štedionica je transformisana u banku, što joj omogućava da se bavi i uslugama platnog prometa u zemlji i inostranstvu za pravna lica i za stanovništvo, kao i štednjom u stranim valutama. U toku je tromesečni promotivni period štednje u evrima: na oročene štedne uloge na tri, šest ili 12 meseci, efektivna kamatna stopa je od osam do 8,2 odsto na godišnjem nivou.
Poslovno geslo: Stalni napredak
Piše: Daglas Metjuz, generalni direktor U. S. Steel Serbia d.o.o. i sestara kompanija
Zadovoljstvo mi je da učestvujem u pravljenju istorije kompanije U. S. Steel Serbia koja, zahvaljujući stalnom poboljšanju i razvoju ključnih korporacijskih vrednosti, krupnim koracima napreduje ka liderskoj poziciji u proizvodnji čelika u ovom delu Evrope i vodeća je na listi najvećih izvoznika iz Srbije. Taj posao nose naši zaposleni, koji su, na primer, prihvatili da im bezbednost na radu bude na prvom mestu. Usredsređeni smo na to da nastavimo sa stalnim obukama za naše zaposlene, tako da će svaki od njih biti uključen u kontinualno poboljšanje svih naših poslovnih pokretača.
PRAVI: Trojica potencijalnih kupaca podigla su na aukciji cenu kapitala JP Reč naroda iz Požarevca – za sto puta, pa je za 12,6 miliona dinara ova novinska kuća pripala lokalnom kafedžiji Đorđu Milunoviću.
BILANS: Od kraja aprila 2002. do 1. juna ove godine iz portfelja Akcijskog fonda prodate su državne akcije u 1073 kompanije za ukupno 541 milion dinara.
RAST: Ove godine u Srbiji se očekuje proizvodnja 8600 tona sirovog duvana u listu, što je za oko 1600 tona više nego 2006.
VITAMINI: Grupa Atlantik, u okviru koje posluje kompanija Cedevita, preuzela je od Hemofarma firmu Multivita. Vršački vitamini i dalje će se proizvoditi na istom mestu, ali će se prodavati i u Hrvatskoj.
Milanko Bogosavljević, generalni direktor Agencije za osiguranje i finansiranje izvoza (AOFI): Surova pravila za mesto pod Suncem
Dobitnici: Oni koji su na vreme shvatili da se svet izuzetno brzo menja i da nastupaju radikalno surova pravila za mesto pod suncem. Oni koji su se u pravom životnom dobu našli na pravom mestu i bili spremni da prihvate pravila koja donose mnogo izazova, a samim tim i mnogo rizika.
Gubitnici: Dobar deo stanovništva bivše Jugoslavije koji je ovim promenama izgubio svoju zemlju i sve privilegije koje su bile rezultat sticaja međunarodnih okolnosti u kojima se ista zemlja našla.
Goran Džafić, izvršni direktor Ateksa, Beograd: Prvi talas pripada strancima
Dobitnici: U prvom talasu dobitnici tranzicije su strane kompanije koje investiraju u Srbiju ali i, nažalost, domaći tajkuni sa sumnjivim poreklom kapitala. Nadam se da će strane kompanije pobediti u toj tranzicionoj trci jer nam bar na neki način garantuju oživljavanje propalih preduzeća, a sam tim i otvaranje novih radnih mesta. U tom slučaju, svi koji dobiju zaposlenje i neku sigurnu zaradu, dolaze u tim dobitnika tranzicije.
Gubitnici: Samim tim što je tranzicija u Srbiji kasnila deset godina svi smo mi gubitnici na neki način.