Partije izračunale, a narod oberučke prihvatio, da se baš u Baščelucima odlučuje ko će imati lokalnu vlast u Loznici. Rezultat se menja, zakazan i peti izborni krug, tako da će asvalt, sva je prilika, stići i do seoskog groblja
OD IZBORA DO IZBORA: Baščeluci…
Loznica je jako, jesenas, i mimo svakog reda, dobila status grada, ako se u red ne računa to što je to bila jedina opština u Srbiji u kojoj je G17 plus bio na vlasti. Pošto je i Dinkić bio Gore na vlasti, nije teško izračunati zašto je Loznica stala uz, neka bude bok, Nišu, Kragujevcu i drugim regionalnim centrima. Kao takva i prekoredna ima sve šanse da se zasluženo upiše i u svetske knjige. Naime, kad su završeni opšti i lokalni izbori početkom maja, sva je prilika i sigurno, izborni štabovi su, po svakoj matematici, izračunali da im treba jedan odbornik za većinu koja donosi vlast u lokalnoj skupštini. I šta bilo, ponovljeni izbori u Baščelucima, selu, prigradskom naselju Loznice. Međutim, jedna od zainteresovanijih strana podnese prigovor, izbori se ponove, rezultat se promeni, druga strana podnese prigovor, i tako četiri puta. Poslednji izbori, održani 10. juna, jopet su, jašta nego po prigovoru, poništeni, i peti krug glasanja je zakazan za četvrtak 19. juna. Narod ne maniše, rado izlazi na izbore, imaju, vele, glasaju ceo život, jerbo im je za vreme ovog izbornog maratona sve asvaltirano, ali uvek se nađe još toga za to i drugo asvaltiranje.
…i Baščelučani
BRANIVOJEIBRANO: Kad se u Loznicu stiže od Valjeva, i kad se stupi na teritoriju opštine, velika i žuta tabla obaveštava da je to Grad Loznica. Kad se stigne u taj grad, ima centar, u centru polukružni tok, robna kuća, niz trafika, onaj Koštuničin Podrži Srbiju izborni bilbord, rečica Štira u koritu, pešačka zona sa Dom kulture „Vuk Karadžić“, neke lesonit skalamerije za prodaju knjiga, i ima ljudi, koji stoje i ponavljaju d’vize, d’vize. O čem se radi, kupuju, prodaju, pitamo gde nabavljaju d’vize, odgovaraju da nabavljaju.
Kad smo stigli u centar, ajd’ izložimo temu. Poslednji, četvrti krug izbora, u Baščelucima doneo rezultat po kome je DSS, po ti količnici, dobio tog 51-og odbornika, i ta partija sa radikalima, novosrbijancima i GG Pokret za Loznicu ostvarila većinu. Međutim, DS uputio prigovor Opštinskoj izbornoj komisiji, jerbo nekim licima, zato što im je matični broj u ličnim kartama upisan hemijskom, nije dozvoljeno glasanje. Predsednik DS-a u Loznici Petar Ekmeščić izrazio nadu da će OIK doneti odluku o ponavljanju izbora, jer, kako rek’o, regularnost mora biti zadovoljena ako živimo u demokratskom društvu. I OIK poništio izbore.
Ali, na tu odluku OIK-a prigovor uputi DSS, jerbo smatraju da su izbori bili regularni. Predsednik DSS-s Vladimir Andrić nam neposredno sve izloži. Ko je u kom krugu, po ti količnici, dobijao tog odbornika za prevagu, i ko se sve žalio. Dobijali i jedni i drugi, žalili se i jedni i drugi. Ovog puta je birački odbor išao na dodatno edukovanje, po brojanju glasova niko nije imao primedbe, i novo poništavanje kompromituje izbore i demokratsku proceduru. Kako očekuju da im OIK, u kome ta koalicija G17 plus, DS, SPS ima većinu, odbaci prigovor, žaliće se Okružnom sudu u Šapcu. Zvanično može kaže da je poništavanje poslednjeg kruga izbora odraz političke volje OIK-a, da to nije po zakonu, te da su izbori za njih potpuno regularni. O asvaltiranju u Baščelucima ima kaže da su se, kad je opština uzela asvaltira, u to, iz svog interesa, uključili i loznički privrednici koji su osvojili četiri odbornička mesta, i koji sa radikalima, DSS-om i NS-om čine drugi blok.
Pođemo gore i uzbrdo na to lice mesta. Baščeluci, koji ime dobili po tome što su tu Turci imali te bašče, počinju gde i nov sloj asvalta, te nove, betonske bandere za struju. Ide se tako uzbrdo, asvalt sve nov i crn, novi i crni i putevi koji se račvaju iz njega. Uz put kuće, pristojne, i ajde tim crnim plus novim asvaltom sve do seoske prodavnice na kojoj piše Radaljac. Rano pre podne, pred prodavnicom trojica meštana, na pivu, dobar dan, dobar dan. Baš pričaju, eto, čuli za nji’ i u Švajcarsku, javili im, bili i na televiziji, gde nisu bili. Ništa čudno, konta jedan sa šeširom, kad je on, ono ‘67, bio u vojsci, u Puli, u „Novostima“ čit’o kad Jadar sve poplavio. Sa šeširom se složi jedan što bio u vojsci u Tuzli.
Upitamo o poništenje izbora, tako se priča, odgovori šešir, ko će ga znati, vele da će i na sud ići, ako se ovako nastavi sto puta će glasati. Ima on svoj slučaj, vadi glasačke pozive, sve duplo, on je Maksimović Branivoje, a na jednom pozivu piše da je Brano, žena mu Radina, a piše Rada, ‘47, godište, a piše da je ‘41. Kad uze se interesuje, kojim poslom novinar, na trem prodavnice, sve sa kuče, neko biljocveće u ruci, stupi jedan u zeleni radnoparadni komplet. To što nosi u ruci je kantarion, sa tim je vila lečila Miloša kad mu zanemoglo grlo bijelo. Pređosmo na asvalt, jeste puno urađeno, na dan poslednjih izbora uterala opština mašine, uter’o Stobeks, bilo svađe sačuvaj bože, ništa nisu videli, tako čuli.
JELENAIJELA: Onda pridošlica, imena Nikola Radaljac, posle još jedne o tome kako je Marko vilu oborio, poče kako ga zvali iz jedne partije, iz druge, poručivali da dođe, zvali radikali da glasaju za DSS, ovi drugi poručivali da daju glas SPS-u. Nikola uze još jedno iz gajbe, ne razume kako to ljudi čas za jedne, čas za druge, ne voli to, il’ kuj konja, il’ ne garavi guzice, sad u jednu stranku, sad u drugu… Neka daju omladini da radi, to je to, a ne da ostane osakaćena. „Viskoza“ ne radi, radi samo pijaca i privatnici, po „Viskozi“ se samo džukele ganjaju, sve rastureno…
Siđemo niže, do kuće u kojoj se glasalo. Jelena Vasić ispred, opet novinari, dosta joj je svega, i ona, u svojoj kući, nije mogla glasa, u biračkom spisku piše Jela, a ona Jelena. Na zidu zapisnik o radu Biračkog odbora, 24 člana se potpisala, piše da Komisija nije imala primedbi na tok glasanja. Piše da je glasalo 550 birača, SPS dobio 197 glasova, G17 30, NS 51, DS 47, SRS 28, DSS 186… Žena objašnjava da se tu glasalo jer mesna zajednica nije završena, čula da opet poništeno, mora ići do opštine da opet potpiše ugovor da se opet kod nje glasa. Ma na glasanju sve bilo u redu, puno ljudi, odasvud, lepo se družili, jeli na smenu, kako kome iz stranaka donesu pečenje.
Vratimo se opet do prodavnice, ona trojica na novoj turi, šešir izvadio one svoje duple pozive, Radaljcu nije jasno kako neko može da ima matični broj upisan hemijskom, on svoj JMBG zna napamet, muškarci počinju na sedmicu, ima 13 brojeva, zna broj, ne treba mu lična karta, datum rođenja, pa mesec, pa godina, ima i dve sedmice, ne zna dalje. Šešir pita, je li on Brano ili Branivoje, Radaljac pređe na radne akcije, složiše se da od svega ima neke vajde, em asvalt, em kako koji završe pos’o prikolje se nešto, jedino što ona ovca što su je uzeli od Milanke bila mnogo matora, nisu mogli sažvaću, a bilo, ko god doš’o jeo, još oko groblja da im urede, i gotovo… Pređoše na krupnije teme, teško će se Srbi navići na Evropu, a Kosovo, kak’i ne damo Kosovo, završeno je s tim, izgubljeno, još kad je pop Vlada Zečević bio, kad je Srbima zabranjen povratak, tad su Šiptari počeli da rastu…
U povratku svratimo do Miroslava Stepanovića, u poslednjem sazivu skupštine, odbornika NS-a. Sačekuje nas na tremu, veli još odbornik, bio dva puta, i opet će. Prvi put izbori poništeni zbog rodbinskih veza u biračkom odboru, lično puno poradio da se izbori ponove, izračunali da samo tri glasa daju vlast jednoj od strana, ali nije se nad’o da će se ovoliko puta ponavljati. Poslednje ponavljanje nije u redu, imaju neku babu koja se prstom potpisala da nije mogla da glasa. Ipak, od svega građani najviše dobili, oko 5 km asvalta, 50 betonskih bandera, asvaltirano i igralište, investicije 200.000 evra, radila opština, radila i njihova koalicija, opština nešto više, oni oko 2 km asvalta. Dalje glasanje ne vodi nikud, posvađali se ljudi, svi pritiskaju, i profesori zovu bivše đake, doktori pacijente koje su operisali…
Sa predsednikom Opštinske izborne komisije, advokatom Radenkom Ignjatovićem, se nađemo u toj pešačkoj zoni u Loznici. Pita hoće li ispočetka, ili o poslednjem slučaju, Povodom održanih, a ponovljenih, izbora od 10. juna ove godine, uložen je prigovor od strane OO DS-a, Izborna komisija je u zakonskom roku razmatrala taj prigovor i usvojila kao osnovan, zbog toga što je utvrđena nepravilnost prilikom glasanja za veći broj lica, između ostalog jedan broj lica je onemogućen da glasa iako sa urednim ličnim kartama u kojima je JMBG upisan hemijskom olovkom od nadležnog lica… Uskraćivanjem prava na glasanje uskraćeno osnovno ljudsko pravo, i on kao advokat i pravnik ne bi mogao ni da zamisli da se to pravo nekome uskrati. Na primedbu druge strane da je odluka politička, odgovara da su nepravilnosti evidentirane, da je OIK odluku o poništavanju doneo sa 10 prema 6 glasova. Jeste, on je član G17, ali sve po zakonu, lično nikakve vajde, niti očekuje, od marta, od kad se pripremaju izbori, jedina vajda je što mu trpi pos’o. Radi se o biračkom mestu koje odlučuje o vlasti u Loznici i stranke koriste sve mogućnosti, nezgoda će biti ako se slučaj Baščeluci u Srbiji primi kao pelcer, pa svaka sredina na izborima počne da očekuje neko asvaltiranje.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Represija se pojačava. Sada već imamo pritvaranja, zatvaranja, i toga će biti sve više. To pokazuje da je režim svestan da više nije u toliko komotnoj poziciji. Onaj deo opozicije koji je iskren mora da shvati da uobičajeni metodi borbe neće dati rezultat. I sada je pitanje: da li smo mi na to spremni ili nismo? Ako nismo, onda da se svi povučemo svojim kućama i da pustimo da ovaj vlada doživotno
Opozicionari su policajce pozivali da skinu šlemove i odlože “antiterorisitičku” aparaturu, ili da se bar vrate u zgradu, iznutra je zaštite i da ne prave bespotrebni cirkus i metež. Na trenutke je situacija bila na ivici ozbiljnijeg incidenta. Jedna fotografija je izazvala veliku pažnju javnosti: bakica iz lokalnog pokreta “Bravo” čuvala je pendrek i balistički štit jednog policajca koji je otišao do toaleta. Još jedan kuriozitet: neki advokati koji su krenuli u sud na ročišta zadržali su se ispred suda, u znak podrške poslanicima – donosili su im vodu iz obližnje trafike. I nama je prekardašilo, reći će jedan. Kako bilo, blokada je bila uspešna
Nastupi Aleksandra Vučića od pada nadstrešnice do danas
U Novi Sad predsednik Srbije nije došao zbog četrnaest mrtvih (u međuvremenu je taj broj porastao na petnaest). Ali došao je jer su tokom protesta oštećene prostorije Srpske napredne stranke, pokazavši da su mu prozori, a ne ljudi, prioritet. A onda se slikao na sahrani dve devojčice i njihovog dede, žrtava pada nadstrešnice na Železničkoj stanici
U jeku borbe za očuvanje kakvog takvog kredibiliteta vladajuće partije, Aleksandar Vučić, član SNS-a i predsednik Srbije, uglavnom se bavi i svojim omiljenim poslom – političkim intrigama i smicalicama iza kulisa
Džaba vam upinjanje da dokažete da visoka korupcija postoji u Srbiji. Ona je, jednostavno, nezamisliva. A onda padne nadstrešnica sveže renovirane železničke stanice (na slici) i ubije 15 ljudi. I pukne mehur i iz njega počnu da kuljaju laži, krađa, kriminal i korupcija
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!