Ovih dana u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija (UN) održavaju se debate na hitnom zasedanju zbog stanja u Ukrajini. Na kraju rasprave će se glasati o Rezoluciji o ruskoj agresiji na Ukrajinu. Tim povodom su ambasador EU Emanuel Žofre i ambasadori država članica u Beogradu danas u otvorenom pismu koje su objavili u „Kuriru“ podsetili zvanični Beograd da je Srbija „deo međunarodne zajednice“ i država kandidat za članstvo u EU i da je deo procesa pristupanja „usklađivanje sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom“. „Svaki glas se računa. A mi računamo na Srbiju“, stoji u tekstu.
Ambasadori su nedvosmisleno istakli da su ovi dani prekretnica evropske istorije i da „ratna vremena ponekada zahtevaju teške odluke“. „Ne samo da situacija od nas očekuje da stavimo zajedničke interese ispred nacionalnih, već nam takođe pokazuje da u ovom slučaju zajednički interes jeste nacionalni interes“.
Naglasili su odlučnost i ujedinjenost Evrope da brani „mir, međunarodno pravo i sistem baziran na pravilma“. „Niko nije napao Rusiju, niti joj pretio, ni Ukrajina niti bilo koja druga zemlja. Tvrdnje Kremlja da Ukrajinu vode nacisti, da nastoji da nabavi nuklearno oružje i počini genocid nad stanovništvom ruskog govornog područja u Ukrajini, predstavljaju smešne i očigledne laži“. Dodaju da Ukrajina i Ukrajinci samo žele „da žive slobodno u miru u sopstvenoj zemlji“.
Evropska unija ponavlja svoju „nepokolebljivu podršku“ nezavisnosti, suverenitetu i teritorijalnom integritetu Ukrajine, navodi se u tekstu i ističe da Rusija mora odmah da prekine vojne akcije, bezuslovno povuče sve svoje snage i vojnu opremu sa cele teritorije Ukrajine i potpuno poštuje teritorijalni integritet, suverenitet i nezavisnost Ukrajine.
“Svet treba da se suprotstavi ovom drskom izazovu našoj kolektivnoj bezbednosti, koji je najveća pretnja po evropsku stabilnost od Drugog svetskog rata“.
Dok Evropa zajednički interes kontinenta, u ovom slučaju, poistovećuje sa nacionalnim, zvanični Beograd je još prošle nedelje najavio da će se Srbija rukovoditi u budućim danima isključivo svojim nacionalnim interesima.
Predsednik Srbije je izjavio da je juče bilo „devet glasanja, u osam se nismo pridružili u jednom jesmo“. „Za sve ono što se tiče rušenja i kršenja teritorijalnog integriteta Srbija se pridružuje, za ono gde su u pitanju sankcije Srbije se neće pridruživati“. Kaže da su pritisci sa kojima se Srbija suočava ogromni što govori „o velikom poštovanju nezavisnosti i prava drugih zemalja da odlučuju“.
Stav Srbije saopšten u petak posle zasedanja Saveta za nacionalnu bezbednost je, da podržava teritorijalni intergritet Ukrajine, ali da Rusiji neće uvoditi sankcije.
S.P.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com