Duplo uživanje
„Vreme” pre vremena: Novogodišnji dvobroj već u sredu na kiosku
Novogodišnji dvobroj „Vremena“ na većem broju strana donosi ekskluzivne intervjue i priče za uživanje
Aktivisti poručuju da se neće pomeriti iako je došla interventna policija u opremi za razbijanje demonstracija. Neki od njih su privedeni. Krivce za potencijalnu ekološku katastrofu vide u nestručnoj gradskoj upravi Novog Sada na čelu sa Milošem Vučevićem
Nekoliko desetina aktivista okupilo se u utorak rano ujutru na Šodrošu u blizini Novog Sada, kako bi sprečili početak izgradnje gradilišta koje je država poverila kineskoj kompaniji „CRBC“ za novi most preko Dunava.
Oko lokaliteta je formiran živi zid kako bi se sprečilo da kineski radnici postave ogradu oko gradilišta. Aktivisti poručuju da se neće pomeriti, iako je na došla interventna policija u opremi za razbijanje demonstracija. Za kineske radnike imaju samo jednu „Go home“ (Idite kući).
Kako prenose lokalni mediji, radnici kineske fabrike „CRBC“ došli su jutros oko šest časova sa radnim prslucima kako bi nastavili izgradnju mosta, a nakon toga aktivisti su započeli protest i od tada ih sprečavaju da rade. Na društvenim mrežama širi se snimak hapšenja aktivista. Na jednom od njih vidi se kako više policajaca pokušava da savlada i uhapsi jednu ženu.
Okršaj građana i policije počeo je kada je policija počela da legitimiše okupljene aktiviste, ali ne i radnike kineske firme. Do eskalacije je došlo kada je jedan od radnika zamahnuo čekićem na aktivistkinju.
Kako prenose mediji sa lica mesta situacija je napeta. Građani se odupiru i ne veruju da će policija nasilno razbiti proteste jer „nisu njihove plate toliko velike da bi gazili građane“. Dok je jedna aktivistikinja za televiziju N1 izgovarala te reči, policijac u kordonu je više puta šutnuo.
Već nekoliko meseci aktivisti na različite načine pokušavaju da spasu lokalitet Šodroš, gde je još u junu počelo uklanjanje drveća. Aktivisti iz „Survivor kampa“ su „živi zid“ oko planiranog mesta izgradnje formirali samo dan nakon što su neformalno obavešteni da će jake policijske snage omogućiti domaćoj kompaniji Milenijum tim da nastavi proces deminiranja Kameničke ade kako bi se pripremio teren za gradnju.
U ponedeljak su aktivisti poručili da će, ako treba, svojim telima braniti svako drvo. „Jasno je da je jedini razlog moć ove mašine da do 50 centimetara u dubinu sve pred sobom uništi i sravni sa zemljom za vrlo kratko vreme, kompletan biljni i životinjski svet koji joj se nađe na putu“, poručili su aktivisti.
Smatraju da su glavni krivci za ekološku katastrofu u najavi čelnici Grada Novog Sada na čelu sa gradonačelnikom Milošem Vučevićem.
S.P./021/N1
Ćitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Novogodišnji dvobroj „Vremena“ na većem broju strana donosi ekskluzivne intervjue i priče za uživanje
Kako su studenti prozreli i prezreli naprednjački režim? Zašto umesto naivnosti pokazuju zrelost? Šta Vučić nikada neće moći da razume? Kolika je visina njegove autoritarne temperature? I zbog čega sve više liči na svoj lik sa Koraksovih i Petričićevih karikatura
Kako se osećaju i šta danas misle roditelji i braća i sestre mladića pobijenih 14. decembra 1998. godine u Peći? Zbog čega je Aleksandar Vučić 2013. izjavio da ima saznanja da ovaj zločin nisu izvršile osobe albanske, već srpske nacionalnosti? Zašto nikad nije htio da primi porodice žrtava i, uprkos više puta ponovljenim obećanjima, podeli s njima informacije za koje je tvrdio da ih poseduje? I dokle je stigla istraga o ovom zločinu
Srednje ocene (pa i ocene uopšte) više skoro ništa ne znače jer SNS armija ocenjuje slično kao što i glasa. Dakle, “Aci pet, njima svima jedan (ili nula, ako može, obavezno nula)”. A naročito onima koji se u nekom trenutku izdvajaju kao akutno ili potencijalno opasni po režim. Što znači da se lavina negativnih ocena dobijena od strane režimskih glasača može tretirati maltene i kao svojevrsni opozicioni orden. Hoću reći da je u ocenjivanju sve manje nijansi, a upravo su nijanse ovde nekad bile važne
Tragedija od 1. novembra na stanici u Novom Sadu ogolila je čitav sistem i pokazala pravu sliku ovog režima. Nova pobuna bila je neminovna. Protesti zbog državnog nemara i propusta sistema započeti u maju 2023. godine ponovili su se i u jesen. Ovog puta režim nije mogao da kaže – nije do nas. Krv prolivenu ispred Železničke stanice u Novom Sadu ne može da opere
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve