Zajednica srpskih opština bila je danas tema i u Tirani i u Prištini. Albanski premijer Ediji Rama saopštio je da ima rešenje za, kako ga je nazvao “Gordijevim čvorom dijaloga”, ali je taj dokument za sada poverljiv.
Od kosovskog premijera Aljbina Kurtija stigla je poruka da će svoju viziju nacrta statuta Zajednice opština sa srpskom većinom konkretizovati ukoliko postoji načelna usklađenost njenih stubova, odnosno kada se postigne dogovor o principima statuta.
Napravljen za svaki slučaj
Rama saopštio da je francuskom predsedniku Emanuelu Makronu i nemačkom kancelaru Olafu Šolca prosledio nacrt teksta o formiranju Zajednice srpskih opština.
Na konferenciji za novinare naveo je da je reč o nacrtu koji su dugo pripremali najviši američki i evropski stručnjaci, „što je urađeno za slučaj da dođe ovaj dan“, objavio je portal Albanijan post.
„Za mene je neshvatljiva pozicija Kosova, a ne Srbije, ponavljam, stranke ne mogu ni da se dogovore ko treba da piše ovaj tekst i više se ne slažu šta treba da bude u tekstu“, naglasio je Rama.
Rama je napomenuo da je reč o poverljivom dokumentu, najvišeg međunarodnog nivoa koji uzima u obzir sve razloge za stvaranje te asocijacije i svakako vodi računa da je ona „deo organizacije života u Republici Kosovo“, vodeći računa o svim preporukama ili zaključcima Ustavnog suda Kosova.
„Nacrt nije za javno objavljivanje, nacrt je materijal na stolu gde može biti i drugih materijala. To je samo doprinos, ali ono što mogu da kažem je da ko zaista želi rešenje, spreman je da ga uzme i primeni. Ovo kažem sa 100 odsto garancija. Uzmite, primenite“, poručio je Rama.
O ovom predlogu, kako je rekao, nije konsultovao kosovskog kolegu Aljbina Kurtija.
Kurtijeva vizija
Kurti u Skupštini Kosova odgovarajući na pitanje poslanika, rekao da sa ne slaže sa nacrtom statuta ZSO, koji je sastavio Upravljački tim i istakao da je njegova vizija statuta zasnovana na hrvatskom modelu za nacionalne manjine.
„Dakle, kada se u principu složimo, uključujući i stubove koje sam naveo u principima, onda možemo slobodno produbiti tekst. Ali ne možemo da pišemo alternativne tekstove između kojih se može naći aritmetički prosek, a da se jednom u principu ne dogovorimo“, rekao je Kurti.
Kako je naveo, njegova vlada se nije složila sa nacrtom Upravljačkog tima jer je on po sadržaju i formi imitirao Republiku Srpsku u Bosni i Hercegovini.
“Shodno tome, predložio sam nacrt vizije za sprovođenje člana sedam osnovnog sporazuma i u vezi sa članom 10, za šta nisam dobio odobrenje prvo druge strane, a potom i zvaničnog Brisela, koji ovo pitanje i dalje smatra otvorenim“, naveo je Kurti.
Dodao je i da se od sada može razgovarati u okviru briselskog dijaloga o primeni člana sedam sporazuma prema njegovoj viziji predstavljenoj u Briselu, koja predstavlja slovo i duh Ustava Kosova, transatlantski konsenzus demokratskih liberalnih vrednosti.
B.G./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com