Početkom maja 1992. godine, zločin nad nedužnim vojnicima, oficirima i civilima na službi u JNA, tokom dogovorenog mirnog povlačenja iz Sarajeva, počinili su pripadnici tzv Armije BiH, Teritorijalne odbrane RBiH i paravojnih muslimanskih formacija kojima su komandovali predratni kriminalci.
Obeležavanje zločina će početi parastosom za poginule pripadnike JNA u Hramu Svetog velikomučenika Georgija u Miljevićima, nakon čega je predviđen odlazak u Sarajevo, nekadašnju Dobrovoljačku ulicu, gde će se mirnom šetnjom, polaganjem cveća i paljenjem sveća odati pošta stradalima.
Pomoćnik ministra za boračko-invalidsku zaštitu i zaštitu civilnih žrtava rata Republike Srpske Nebojša Vidaković podsetio je da je dan pre napada na kolonu JNA u Dobrovoljačkoj ulici, 2. maja 1992. godine, izveden opšti napad na Dom JNA.
Istakao je da je muslimanski lider Alija Izetbegović, po povratku iz Lisabona, iz bezbednosnih razloga zadržan u kasarni JNA u Lukavici, te da je tada dogovoren bezbedan izlazak pripadnika JNA iz Sarajeva, kao i povratak Izetbegovića, uz posredovanje i garancije UNPROFOR-a.
Prema njegovim rečima, 3. maja, prilikom kretanja kolone JNA uz pratnju UNPROFOR-a, nakon što je Izetbegović napustio transporter, kolona je presečena u Dobrovoljačkoj ulici i napadnuta iz unakrsne vatre od strane muslimanskih paravojnih formacija.
Prema podacima Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica, 2. i 3. maja u Sarajevu je poginulo najmanje 28 pripadnika JNA.
Centar javne bezbednosti Istočno Sarajevo podneo je 2005. godine krivičnu prijavu protiv 15 osoba osumnjičenih za ovaj zločin, ali je Tužilaštvo BiH istragu pokrenulo tek u novembru 2007. godine. Međunarodni tužilac u BiH, Džud Romano, doneo je u januaru 2012. godine odluku o obustavljanju istrage.
Tužilaštvo BiH je 20. novembra 2018. godine donelo naredbu o ponovnom pokretanju istrage u predmetu „Dobrovoljačka“, a Sud BiH je u maju 2022. godine potvrdio optužnicu protiv deset osoba koje se terete za ratni zločin.
Među optuženima su Ejup Ganić, kao član Predsedništva RBiH, Zaim Backović, kao član Operativnog štaba Teritorijalne odbrane RBiH, i Jusuf Pušina, kao pomoćnik ministra unutrašnjih poslova RBiH i načelnik štaba MUP-a RBiH.
Izvor: RTS