Novi ministar za ljudska i manjinska prava Demo Beriša trebalo je da se sastane sa predstavnicima Nacionalnog saveta Albanaca (NSA). Međutim, predstavnici NSA se nisu sastali sa ministrom zato što Vlada Srbije, navodi predsednik NSA Enkel Redžepi, ne ispunjava svoje obaveze u pogledu položaja albanske manjine, pišu Bujanovačke.
Redžepi je rekao da Vlada ne sprovodi Plan od sedam tačaka, ne integriše Albance, ne priznaje kosovske diplome po Briselskom i Vašingtonskom sporazumu.
„Mi smo tokom godina pokazali spremnost za institucionalnu konstruktivnu saradnju sa svim nivoima vlasti, sa ciljem rešavanja ključnih tema za Albance Preševske doline. Vlada ne ispunjava preuzete obaveze, a uz to sprovodi selektivnu pasivizaciju Albanaca (brisanje sa adresa), blokira subvencionisanje albanskih poljoprivrednika, ne dovodi investiture. Zapravo, ignoriše probleme Albanaca”, naveo je Redžepi.
Prema njegovim rečima, nisu potrebni novi sastanci, dijalog za produžavanje problema, već konkretno delovanje. Odnosno, sprovođenje onoga što je potpisano i odobreno.
„Došlo je vreme da se okonča igra dijaloga bez rezultata”, poručio je on.
Dodao je da očekuje da ovo ministarstvo, kao i Vlada i sve institucije u Beogradu, pokažu ozbiljnost i preduzmu jasne korake koje će dovesti do poštovanja prava Albanaca.
Ministra Berišu, kako navode Bujanovačke, ne podržava i ne priznaje albanska zajednica u Srbiji.
“Dijalog je najbolje rešenje”
Ministar se u utorak (29. aprila) sastao sa v.d direktorom Službe Koordinacionog tela Nenadom Mitrovićem „sa kojim je razgovarao o koracima buduće saradnje“.
Kako je saopštilo KT, na sastanku je izražena obostrana volja za redovnom razmenom informacija i kontinuiranom komunikacijom u cilju unapređenja položaja i rešavanja pitanja stanovnika opština Preševo, Bujanovac i Medveđa.
Saglasni su da je dijalog, zasnovan na međusobnom poštovanju i saradnji sa svim nadležnim institucijama, najbolji način da se dođe do konkretnih rešenja svih otvorenih pitanja.
Ministar Beriša održao je sastanak sa predstavnicima nacionalnih saveta nacionalnih manjina u Srbiji na kome su prisustvovali predstavnici 23 od ukupno 24 nacionalne zajednice u Srbiji.
Izvor: Bujanovačke