Na kongresu Unije evropskih fudbalskih federacija (UEFA), koji se održava u Beogradu, učestvuju članovi ove federacije, a među njima i južna srpska pokrajina Kosovo kao nezavisna država.
Zastava Kosova tako se našla u prestonici Srbije među državnim obeležjima zemalja članica ove fudbalske organizacije, a tim povodom oglasio se i Fudbalski savez Srbije (FSS) navodeći da je reč o propustu organizatora, koji je kako kažu, odmah otklonjen.
Na snimku objavljenom na društvenim mrežama vidi se predsednik Fudbalskog saveza Kosova Agim Ademi kako prilazi plavo-žutoj zastavi i razapionje je, da svi vide da je simbol nezavisnosti KiM usred glavnog grada Srbije, prenosi KoSSev.
Iako Srbija ne priznaje Kosovo, ulazak Kosova u UEFA-u obezbedio je mesto državnoj zastavi i u srpskoj prestonici, navodi portal.
Posle objave medija, reagovao je FSS.
„Senku na izvanrednu organizaciju bacio je propust organizatora koji je jedan učesnik Kongresa pokušao da iskoristi za nefudbalske interese. Reagovali smo zajedno, brzo i odlučno i sa punom odgovornosšću obaveštavamo javnost da na Kongresu UEFA danas u Beogradu nema nikakve zastave niti zastavice tzv. Kosova”, navodi se u objavi.
Organizator događaja je, kako navode, UEFA, a Fudbalski savez Srbije je domaćin „najvažnijim fudbalskim ljudima Evrope i sveta”.
„Izvinjavamo se svakom našem građaninu i svakom pripadniku našeg naroda, posebno našim ljudima na Kosovu i Metohiji, koje je uznemirio i povredio propust organizatora, koji je našom reakcijom odmah otklonjen”, navodi se u objavi.
Ovo se dešava nakon velike polemike o zajedničkoj organizaciji Albanije i Srbije Evropskog prvenstva za igrače do 17 godina U-17 2026. godine.
Kosovo je postalo 55. član UEFA 2016. godine.
Koje međunarodne organizacije su primile Kosovo
Kosovo je 2008. proglasilo nezavisnost i od tada postalo član Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), Svetske banke, Evropske banke za obnovu i razvoj, Svetske carinske organizacije, CEFTA, Stalnog arbitražnog suda, Olimpijskog komiteta, FIFA i UEFA i priznaje ga oko 100 zemalja.
Srbija se protivila članstvu KiM u svim ovim organizacijama, a Kosovo i dalje čeka na prijem u Svetskoj trgovinskoj organizaciji, Svetskoj zdravstvenoj organizaciji, OEBS-u.
Srbija je u nekoliko navrata uspešno sprečavala članstvo Kosova u Interpolu i UNESCO-u. Kosovu izmiče članstvo i u NATO-u, u Ujedinjenim nacijama, dok je i dalje upitno članstvo u Savetu Evrope.
Većina zapadnih zemalja zahteva od Srbije da prekine sa pokušajima blokade Kosova u međunarodmim organizacijama.
Sa i bez zvezdice
Posle pregovora Beograda i Prištine o načinu predstavljanja Prištine – uz međunarodno posredovanje – 2012. je dogovoreno da Kosovo na regionalnim skupovima bude predstavljeno sa zvezdicom pored imena. Pet država Evropske unije koje ne priznaju jednostrano proglašenu nezavisnost to i dalje poštuju, kao i zvanične institucije Evropske unije. Beograd je u početku insistirao na zvezdici, pravio problem kada je bila istaknuta kosovska zastava, međutim, to se vremenom menjalo.
Na sajtu UEFA Kosovo je predstavljeno bez zvezdice.
U protekloj deceniji, delegacije Beograda su više puta odbile da učestvuju na skupovima gde Kosovo nije pored naziva imalo zvezdicu. Prvi put je to bilo u Sarajevu 2012. godine, da bi tih dana prištinska delegacija napustila skup u Beogradu, gde je Kosovo bilo predstavljeno sa zvezdicom.
Vlada Srbije je, potom, objavila instrukciju kako treba postupati ukoliko Kosovo i Metohija nisu predstavljeni kako je dogovoreno.
U njoj, između ostalog, piše: „Ova instrukcija, takođe, predviđa i situacije u kojima su srpski zvaničnici, u slučaju ako i kada se kosovski zvaničnici ne predstave u skladu sa instrukcijom, obavezni da reaguju, i to tako što bi predstavnici državnih organa Srbije napustili skup, uz pisani protest organizatoru.”
U proleće 2017. godine, tada ministar za rad, Aleksandar Vulin napustio je komemoraciju u logoru Mathauzen u Austriji zbog, kako je rekao, „prisustva delegacije lažne države Kosovo.”
Godinu dana kasnije, predsednik Srbije odlazi u Pariz na obeležavanje stotinu godina od pobede u Prvom svetskom ratu, uprkos pridikama zbog načina na koje je predstavljeno Kosovo.
„Ono na šta mi ne možemo da utičemo, a to je svima knedla u grlu, to je da je svuda istaknuta kosovska zastava… i da je njihov odnos… nemojte da mislite da je odnos jednak, svi oni znaju razliku između nas i nih. Ali, to je nešto što traje deceniju, čitavu deceniju, možda i dve, tako da se to neće skoro promeniti, ali mi moramo svoju poziciju da menjamo i da budemo snažniji da imamo još više argumenata, da budemo sve prisutniji i da se borimo za svoju zemlju još jače”, rekao je tada Vučić.
Veliki odjek zbog pristanka srpskih državnika da budu u društvu kosovske delegacije imao je Berlinski samit krajem 2022. Tada su šefovi vlada Srbije, Kosova, Crne Gore, Severne Makedonije, Albanije i Bosne i Hercegovine potpisali tri sporazuma: o međusobnom priznavanju ličnih karata, univerzitetskih diploma i profesionalnih kvalifikacija.
Izvor: KoSSev/Insajder