
Rusija
Tik uz Putina ili tik uz zapećak: Gde je sedeo Vučić na paradi u Moskvi?
Barem 13 mesta delilo je Aleksandra Vučića od Vladimira Putina. Dva mesta dalje je Vučićev prijatelj u političkoj borbi na Balkanu - Milorad Dodik
Prema Ustavu i zakonima Republike Srbije, predsednik Srbije ima određena ovlašćenja kada je u pitanju vojska Srbije, ali titula vrhovnog komandanta se nigde ne pominje
Od trenutka kada je postao predsednik Srbije, Aleksandar Vučić sebi često dodeljuje nepostojeću titulu, odnosno govori za sebe da je vrhovni komadant Vojske Srbije.
Tokom poslednjeg gostovanja na Pink televizi, rekao je „da vam ja govorim kao vrhovni komandant da mi nemamo vojnike iz centra Beograda.“
Od momenta dolaska na vlast 2012. godine, pa do izbora za predsednika, Vučić je sa vojskom bio povezan kroz dve funkcije, ali nijedna od nijh mu nije davala komandna ovlašćenja. Bio je ministar odbrane, ali i sekretar Biroa za koordinaciju službi bezbednosti koga, pored sekretara, čine direktori Bezbednosno-informativne agencije, Vojno-bezbednosne agencije i Vojnoobaveštajne agencije.
Prema Zakonu o osnovama uređenja službi bezbednosti, nadležnost Biroa za koordinaciju je da operativno usklađuje rad službi bezbednosti i izvršava zaključke Saveta za nacionalnu bezbednost o pitanjima iz svoje nadležnosti.
Šta je predsednik države u vojsci?
Za razliku od Ustava iz 1974. godine sada već nepostojeće države u kojem je u članu 335 pisalo „Predsednik Republike je vrhovni komandant oružanih snaga Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije“, ovakva formulacije ne postoji u važćem Ustavu Srbije donetom 2006.
Nije postojala ni u Ustavu Srbije iz 1990. godine, mada je bilo onih koji su i nekadašnjeg predsednika Slobodana Miloševića nazivali i vrhovnim komandantom.
A šta piše u Ustavu Srbije?
U članu 112 kojim se određuju nadležnosti predsednika Republike, piše da predsednik Republike, u skladu sa zakonom, komanduje Vojskom i postavlja, unapređuje i razrešava oficire Vojske Srbije.
Zakon koji se spominje u Ustavu je Zakon o Vojsci Srbije u kojem takođe nigde ne postoji formulacija „vrhovni komandant“. Članom 17 određeno je 14 nadležnosti predsednika (plus još dve nadležnosti iz člana 135), među kojima je i da predsednik odlučuje o upotrebi Vojske Srbije i komanduje Vojskom Srbije u miru i ratu.
On počeo, drugi ponavljaju
Sa isticanjem da je vhovni komandant Vučić je počeo ubrzo nakon što je prvi put položio zakletvu i stupio na dužnost predsednika Srbije. U Dubrovniku je 30. juna za N1 televiziju odgovarajući na pitanje o Aleksandru Vulinu i njegovim oštrim izjavamao koje je upućivao Hrvatskoj, rekao: “Po Ustavu Srbije ja sam vrhovni komandant oružanih snaga”.
Doduše, ni oružane snage ne postoje kao termin u srpskim propisima, a izraz potiče iz vremena Titove Jugoslavije i označavao je „jedinstvenu celinu i sastoje se od Jugoslovenske narodne armije, kao zajedničke oružane sile svih naroda i narodnosti i svih radnih ljudi i građana, i od teritorijalne odbrane kao najšireg oblika organizovanog oružanog opštenarodnog otpora“.
Barem ih je tako definisao isti onaj Ustav koji je tadašnjeg ”najvećeg sina naroda i narodnosti” označavao kao vrhovnog komandanta oružanih snaga SFRJ.
Daleko od toga da je Aleksandar Vučić jedini koji sebe časti ovom titulom. Upravo je Aleksandar Vulin, dok je bio na čelu Ministarstva odbrane, bio taj koji je često u svojim izjavama Vučiću dodeljivao titulu vrhovnog komandanta, a to je nastavio i kao ministar policije.
S tom praksom nastavio je i aktuelni ministar odbrane Miloš Vučević. Uz sve to, nepostojeća titula koristi se i na službenim sajtovima Ministarstva odbrane i Vojske Srbije.
Da ni mediji nisu ostali imuni na korišćenje nepostojeće titule, pokazuju samo neki naslova: ‘VUČIĆ KAO VRHOVNI KOMANDANT DONEO VAŽNU ODLUKU: Predsednik doneo odluku da zaštiti Srbiju’ (Novosti), VUČIĆ SE TAČNO U PONOĆ SASTAJE SA PORFIRIJEM! Vrhovni komandant tražiće blagoslov od poglavara SPC da odbrani Kosovo! (Srbija Danas), VUČIĆ KAO VRHOVNI KOMANDANT DONEO VAŽNU ODLUKU Ovo je plan za Vojsku Srbije (Alo!)…
Prema Ustavu i zakonima Republike Srbije, predsednik Srbije ima određena ovlašćenja kad je u pitanju vojska Srbije, ali titula vrhovnog komandanta se kao takva nigde ne pominje.
B.G./Istinomer
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Barem 13 mesta delilo je Aleksandra Vučića od Vladimira Putina. Dva mesta dalje je Vučićev prijatelj u političkoj borbi na Balkanu - Milorad Dodik
U organizaciji studenata okupljenih oko inicijative „Studenti u blokadi“ u Loznici se održava protest pod nazivom „Marš na Drinu“. Protest počinje u 11.00 i trajaće do 23 sata, u 11.52 će tišinom biti odata počast za poginule u padu nadstrešnice u Novom Sadu, a u 16:30 minutom ćutanja pošta će, povodom Dana pobede, biti odata žrtvama fašizma u Drugom svetskom ratu
Studenti su tražili vanredne parlamentarne izbore, ali je ponašanje pojedinih opozicionih stranaka indikativno. Kao da ne žele da se odreknu dela kolača ili pak imaju drugačije interese
Posle neubedljive turneje po Sjedinjenim Američkim Državama, predsednik Srbije Aleksandar Vučić se 9. maja pojavio u Moskvi na obeležavanju Dana pobede nad fašizmom. Dok režimski mediji posetu prikazuju kao diplomatski trijumf, analitičari ocenjuju da je reč o političkom manevru očajnog balansa – između sve slabijih veza sa Zapadom i nikad prekinutih veza sa Kremljom
Održan je još jedan sastanak predstavnika Vlade i univerziteta - bez velikih pomaka
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve