
Lični stav
Moraju li studenti da izaberu svoje „lidere“?
To što će studenti možda u narednom periodu izabrati svoje predstavnike pred neke izbore nije suprotnost direktnoj demokratiji plenuma. Naprotiv, ta dva vida demokratije mogu da se dopunjuju
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić predložio je da novi mandatar bude prof. dr Đuro Macut. Smatra da će ovaj endokrinolog doprineti smirivanju tenzija u Srbiji
Profesora doktora Đuru Macuta je skupštinska većina predložila za novog premijera, obelodanio je u nedelju uveče predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Nakon što je pročitao biografiju ovog vrhunskog endokrinologa i redovnog profesora Medicinskog fakulteta koji se pridužio Pokretu za narod i državu, Vučić ga je okarakterisao kao čoveka otvorenog za razgovor i vrlo kuražnog.
Smatra da će on doneti drugačiji diskurs u našu sredinu i doprineti smirivanju tenzija, te da o njemu nije čuo ni jednu ružnu reč.
Dodik, carine…
A do tada, predsednik Vučić je u svom večerašnjem obraćanju narodu govorio uobičajene stvari.
Počeo je od Milorada Dodika i od Republike Srpske, i rekao „plašim se da nismo u stanju da sagledamo sve opasnosti sa kojima se suočavamo“, zato što problemi iz RS utiču i na Srbiju. Rekao je da moli ljude u NATO-u, i Britance i sve druge da se nađe kompromis za Dodika, ali vidi samo želju svih da se sprovedu već donet mere protiv RS. „To me dodatno plaši i brine“, rekao je predsednik. Kao i da ćemo se mi i dalje čvrsto stajati uz RS i da ćemo se pridržavati Dejtonskog sporazuma.
Zatim je govorio o Trampovim carinama, kako deset dana na svim nivoima pokušava da ih smanji. Objašnjavao je o čemu se tu radi,kao i da će nas pogoditi i sankcije prema EU, pa ćemo imati pad zaposlenosti. Ali, nada se da će Brisel i Tramp naći neko rešenje.
„U skladu sa tim, neophodno nam je da više nego ikad radimo“.
… i blokaderi.
Do kraja obraćanja je pričao o blokaderima i obojenoj revoluciji, koji pet meseci krše Ustav.
Prvo krše pravo slobodnog kretanja, a drugo, pravo na različito mišljenje. Tu je podsetio na prekidanje predstave o Svetom Savi 90-tih kad smo svi, rekao je, ma šta mislili o predstavi, zastupali pravo na različito mišljenje.
A onda se izvinio građanima.
„Jer sam pogrešio oko jedne stvari. Kraće bi trajali pokušaji obojene revolucije da smo se ranije suprotstavili. Sam sam kriv jer sam želeo da blokaderima verujem dok su iznosili zahteve. Ispunili smo i jedan i drugi i treći i četvrti i pare smo im dali. A u stvari ih pare nisu ni zanimale već je od početka bila obojena revolucija u Srbiji i pokušaj moga obaranja sa vlasti.“
Zatim je objasnio: „ Postoji jedno pravilo u obojenim revolucijama, a to Kinezi znaju: kad se povlačite tada ostavljate plodno tle za obojenu revoluciju. Onog trenutka kada smo krenuli da se borio idejama pristojne Srbije tada su šanse obojene revolucije nestale, ali to je trebalo da učinimo mnogo ranije.“
Sledeće je bio takozvani zvučni top i objašnjenje:
„Nijedan od tih se nije uhvatio za uši, da znate morate se uhvatiti za uši, prirodna je reakcija. Sve vreme su lagali. Ali su morali da se izvuku zbog debakla koji su imali.“
Manjak u kasi
Na kraju tog dela rekao je:
„Moramo da razgovaramo jedni sa drugima, ma koliko mi je teško da razgovaramo sa onima koji su kačili crvene ruke i govorili da je neko ubica.“
Pa odmah zatim je dodao “a nisu bile ubice kada smo imali Konstrast, tada oni nisu bili ubice.“
Rekao je da zbog blokadera „do 20, marta imamo 700 miliona evra manjka u odnosu na ovo vreme prošle godine“, manje turista, manje svega.
Pričao je i o Vučeviću, bivšem premijeru, koji je podneo ostavku „zato što je častan čovek“, a oni prethodni nisu ni kad je otišla Crna Gora, ni Kosovo… „ni kad smo izgubili premijera, dobrog premijera, odličnog čoveka“.
I baš zato što se Srbija sada nalazi u nikad težoj situaciji, mi moramo još više da radimo, da bez obzira na sve, postanemo jedna od tri najbolje ekonomske zemlje i da izgradimo Ekspo na kome će, već se sad zna, učestvovati 87 zemalja a očekuje još jednu, Jordan, za koji dan.
To što će studenti možda u narednom periodu izabrati svoje predstavnike pred neke izbore nije suprotnost direktnoj demokratiji plenuma. Naprotiv, ta dva vida demokratije mogu da se dopunjuju
Nekadašnja JNA je na paradi 9. maja 1985. izvela 6.690 pripadnika, dok je Vojska Srbije na paradi u oktobru 2014. imala 4.500 učesnika. Sa sadašnjim brojčanim stanjem, na paradi ovog 15. maja bilo bi ih još manje
Ako Skupština Srbije raspiše konkurs za članove Saveta REM-a, studenti koji dve nedelje blokiraju javni servis, najavili su deblokadu ove institucije, ali i poručili da će ostati organizovani i spremni na nove akcije
Studente iz Srbije Varaždin je dočekao pesmom „Za milion godina“. Na dočeku, koji finansira Grad Varaždin je i gradonačelnik Neven Bosilj
Ulazi u zgrade RTS-a u Takovskoj, Aberdarevoj i na Košutnjaku još uvek su blokirani. Studenti poručuju da neće prestati sa blokadom dok ne bude raspisan novi konkurs za članove Saveta REM-a
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve