Opštinska izborna komisija na Vračaru još uvek nije saopštila konačne rezultate glasanja, ali sudeći po izjavama glavnih političkih aktera, vlast će ponovo formirati Srpska napredna stranka sa svojim satelitima.
Na Vračaru se takmičilo osam izbornih lista, a prema trenutno dostupnim rezultatima svih osam je ušlo u lokalni parlament.
Koalicija Biramo Vračar osvojila je većinu u ovoj beogradskoj opštini sa 42 odsto podrške birača, dok je Srpska napredna stranka dobila 39 odsto glasova. U Skupštinu opštine je ušlo još šest izbornih lista: Društvo za ulepšavanje Vračara sa 4,76 odsto podrške, Zeleni pokret Vračar sa 4,32 odsto podrske, Narodna stranka Vladimira Gajića sa 3,39 odsto podrške, Dosta je bilo Saše Radulovića sa 3 odsto podske i dve manjinske liste – bošnjačka Borba za oslobođenje Vračara i ruska Mi smo Vračar.
Lažna vračarska opozicija
Kandidat za gradonačelnika koalicije Biramo borbu Dobrica Veselinović izjavio je sinoć da je opozicija na pragu formiranja vlasti u opstini Vračar. Nade da je to zaista moguće podgrejala je izjava nosioca liste Za zeleni Beograd dr Dejana Žujovića koji je izjavio da neće biti saradnje sa naprednjacima u opštinskom parlamentu na Vračaru.
Međutim, ispostavilo se da je lista Zeleni pokret Vračar, za koju se verovalo da je deo Žujovićevog pokreta, autonomna u donošenju odluke sa kim će u vlast na Vračaru. Kako saznaje „Vreme“, prvi na listi Zeleni pokret Vračar, Vladimir Kljajić, potvrdio je podršku svojim dosadašnjim partnerima iz Srpske napredne stranke.
U izjavi za „Vreme“ Kljajić se ogradio od Žujovića istakavši da Zeleni pokret Vračar nema „formalne veze sa Žujovićem“.
„Iako smo imali saradnju sa izbornom listom za zeleni Beograd dr Dejana Žujovića, želim da naglasim da nemamo formalnu saradnju sa ovim pokretom. Žujović nije bio prihvatljiv našim članovima, pre svega zbog svojih navika koje ne odslikavaju ideje u koje verujemo“, istakao je u pisanoj izjavi Kljajić.
Uz podršku svojih „starih“ partnera, Zelenog pokreta Vračar i Društva za ulepšavanje Vračara, izgleda da će naprednjaci uspeti da obezbede podršku za formiranje vlasti na Vračaru.
Vračar (naprednjačkim) Vračarcima
To potvrđuje i izjava Aleksandra Ilića, nosioca izborne liste Vračar Vračarcima – Društvo za ulepšavanje Vračara, koji je istakao da ne želi da Vračar bude izolovan od drugih nivoa vlasti i da služi za politicko potkusurivanje vlasti i opozicije.
„Imali smo u prošlom sazivu Skupštine dobru saradnju sa rukovodstvom opštine Vračar i verujem da ćemo je nastaviti u narednom periodu“, rekao je Ilić za „Vreme“.
Sa podrškom ova dva lokalna pokreta Srpska napredna stranka imaće 34 odbornika od ukupno 63 u Skupštini opštine Vračar. Ako se tome pridoda i manjinska ruska lista „Mi smo Vračar“, koja se smatra fantomskom listom SNS-a, a koja je ušla u parlament sa jednim odbornikom, onda je jasno da ce naprednjaci imati većinu na Vračaru.
Iz izvora bliskih SNS-u saznajemo da ce naprednjaci na Vračaru, iako imaju većinu potrebnu za formiranje vlasti, na pregovore o formiranju vlasti pozvati i druge opozicione stranke ukljuujući i stranke koje su bile na listi Biramo Vračar.
„Padanje“ liste Save Manojlovića ključno za naprednjake na Vračaru
Izgleda da je odbacivanje liste Save Manojlovića bilo ključno za održavanje kontinuiteta vlasti SNS-a na Vračaru.
Ako analiziramo rezultate glasanja za Skupštinu Grada Beograda na Vračaru, gde su liste Biramo borbu (23 odsto) i Kreni promeni (25 odsto) osvojile 48 odsto glasova, uz listu Branimira Nestorovića koja je osvojila 7 odsto glasova, dolazi se do zaključka da su ove tri liste na Vračaru na lokalnim izborima mogle da imaju cak 55 odsto podrške.
Umesto toga imaju 42 odsto podrške, dok se preostalih 13 odsto prelilo najvećim delom na lokalne liste koje će očigledno pružiti podršku SNS-u za formiranje vlasti u ovoj opštini.
Jos jedna tragična lekcija naprednjaka iz izbornog inženjeringa koju treba da nauče svi u opoziciji.