Analiza
Vučić priča priču, svakog dana novo uzbuđenje
Sveprisutni predsednik Aleksandar Vučić uobičajava da dovodi javnost u stanje permanentne uzbuđenosti, kao u televizijskom rijalitiju, ocenjuje iskusni nemački novinar Tomas Braj
U susret obeležavanju 27. godišnjice srebreničkog zločina vojvođanske nevladine organizacije saopštile su u subotu da Srbija nikada nije odala dužnu počast za nevine žrtve stravičnog zlodela koje je počinjeno u njeno ime
Šest organizacije iz Vojvodine (Vojvođanski kulturni klub „Vasa Stajić“, Savez antifašista Vojvodine, Centar za interkulturnu komunikaciju, Zelena mreža Vojvodine, Vojvođanska politikološka asocijacija i Građanska akcija Pančevo) su saopštile da je „sramota po Srbiju veća, što godine više prolaze“, a ona zvanično ne odaje počast žrtvama stravičnog zločina koji je u njeno ime poinjen u Srebrenici 1995. godine.
„Sramota je veća ne samo zbog uloge Srbije u genocidu nego i zbog činjenice da postoji višedecenijska jasna tendencija da se on pokušava – uprkos bezbrojnim, sudski utvrđenim činjenicama – minimizirati, relativizovati, osporiti ili jednostavno zaboraviti“, navodi se u saopštenju.
Organizacije smatraju da je Srbija danas „politički i moralno opustošeno društvo koje polako ali sigurno gubi svaku nadu u dostojanstvenu budućnost“, a da je za to kriva i činjenica da se „nikada kao država i građani nismo suočili sa zločinima i zločinačkom politikom devedesetih, nego smo ih naprotiv rehabilitovali“.
Sa žaljenjem su konstatovale da Srbijom danas vladaju, „i to bezgranično“, političari i politike koje su nas devedesetih „zasluženo stavili na stub srama“.
„Sadašnju vlast podržavaju, lukrativno, i mnogi od onih koji su devedesetih bili protiv Miloševića i njegove politike, čak i oni koji su nekada znali dići glas protiv jezivog rata i ratnih zločina“, stoji u saopštenju.
Organizacije su, ipak, izrazile veru da će doći trenutak kada će Srbija odati dužnu počast srebreničkim i drugim žrtvama. „Doći će da dan kada će Srbija 11. juli uvrstiti u kalendar kao datum kada se simbolično odriče devedesetih i određuje prema politici koja je kao očekivano ishodište imala – genocid“, navodi se u saopštenju.
Ovog 11. jula se obeležava 27 godina od ratnog zločina u Srebrenici, koji se sastojao od planski sprovedenih likvidacija bošnjačkih muškaraca i dečaka od 12 do 77 godina. Likvidacije su sprovele Vojska Republike Srpske i paravojne formacije, a pod komandom generala Ratka Mladića.
Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju masakr u Srebrenici je kvalifikovao kao čin genocida.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Sveprisutni predsednik Aleksandar Vučić uobičajava da dovodi javnost u stanje permanentne uzbuđenosti, kao u televizijskom rijalitiju, ocenjuje iskusni nemački novinar Tomas Braj
Mostarska petlja predstavlja saobraćajno čvorište Beograda, pa njenom blokadom studenti žele da ukažu na nerazmrsiv čvor u kome se nalazi Tužilaštvo, čije reakcije na jasne i precizne studentske zahteve ili kasne ili potpuno izostaju
Uhapšeni su maloletnici D.N. L.Š. N.A. i S.LJ, osumnjičeni za nasilničko ponašanje na javnim skupovima i sportskim priredbama i za nanošenje teških telesnih povreda
Ombudsman Zoran Pašalić je pokrenuo postupak kontrole „postupajući po pritužbama studenata da im je onemogućeno da ostvare pravo na obrazovanje i da redovno pohađaju fakultete koji su blokirani“
Milena A. i Dušan K. negirali su da su počinili krivično delo nasilničko ponašanje na javnom skupu
Ličnosti godine: Pobunjeni studenti, kolektivni intervju
Sada je red i na vas Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve